האם הוט.נט חוסמת את המתחרות של הוט בטלויזיה?

אם ניסיתם פעם להשתמש בשרות של חברה אחת על תשתית אינטרנט של הוט/הוט.נט ולא הצלחתם, יש סיכוי שהוט פשוט חסמה ...

21:00
  /  
30.04.2016
  
מאת: עפר לאור

ניוטרליות רשת: האם הוט חוסמת את המתחרות שלה?

מרביתנו מכירים את סוגיות ניוטרליות רשת במקרה הטוב בשל מה שקורה בחו"ל. בישראל הדבר בעיקר נגע לחברות הסלולריות אשר משתמשים טענו כנגדן לפני מספר שנים שהן חוסמות שירותים שמתחרים בשירותים שלהן. לדוגמא, האטה או חסימה של שירותי וידאו או סקייפ/ווטסאפ. אבל מדובר בשמועות – בעיות רציניות מהסוג הזה היו קיימת בעיקר בחו"ל, כאשר ספקיות בחו"ל חוסמות, מאיטות ומפריעות לשירותים שמתחרים בשירותים שלהן.

בעיות נוספות של ניוטרליות רשת זה שימוש ב-throttling, האטה מכוונת של שירותים על ידי שימוש במה שנקרא DPI: Deep packet inspection אשר מאפשר לשרתים להציץ בתוכן ההודעה ולסווג אותה למידע שעלול להתחרות בשירותי הספקית או להפריע לה לעבודה שוטפת. אף אחת מהספקיות לא הודתה, למיטב ידיעתי, על שימוש בטכנולוגיה כזו, אך כמו חור שחור – ניתן לזהות את השימוש ב-DPI על ידי ראיה של תופעות הלוואי שלה. לדוגמא, גולשים גילו בעבר ששימוש בטורנטים ובשירותי P2P הואטו להם. ככל שהטכנולוגיות ההאטה/חסימה הפכו לחכמות יותר, כך גם התוכנות שיתוף הופכות חכמות ועושות שימוש בהצפנה ועוברות לפורטים כלליים (80, 8080) בכדי למנוע ממנגנוני ה-DPI לזהות את סוג התוכן שהלקוח משתמש בו וכך מונעות מהמנגנונים הללו לפעול. חתול ועככר חצי ליגיטימיים…

מקרה שהיה כך היה

ניוטרליות רשת: האם הוט חוסמת את המתחרות שלה?

הורי נאבקו במשך תקופה ארוכה עם בזק ואין ספור התנתקויות ובעיות רשת. ולכן, לפני כמה שנים הם עברו ל-HOT כתשתית עם -HOT.NET כספקית. בסופו של יום הם מאוד מרוצים – אין ניתוקים והעסק עובד כמו שעון שוויצרי. הורי לא צופים הרבה בטלויזיה, הם עסוקים מדי בשביל דברים כאלה, ובמקרה הטוב משתמשים בעידן+ בכדי לראות חדשות על גבי מסך 32" משנת תרפפ"ו שרכשת עבורם לפני כמה שנים כתחליף למסך CRT ענתיקא שגם אותו הורשתי להם… הם לא מתעניינים בטלויזיה וכנראה שזה הדדי.

ניוטרליות רשת: האם הוט חוסמת את המתחרות שלה?

הבעיה היא שכאשר אני והמשפחה קופצים אליהם, נדרש פיתרון יצירתי. מה כן יש? יש אייפד, ובתור חולה טלויזיה אמיתי יש לי מנוי גם ליס גו וגם לסלקוםTV. הבעיה? אם אני משתמש באינטרנט שלהם בבית אי אפשר לראות לא יס גו ולא סלקום TV. הודעה קריפטית שאין חיבור מונעת ממני להשתמש בשני השירותים הללו דרך ה-WiFi שלהם. בהתחלה השלמתי שיש להם בעיה מוזרה ברשת, אבל אחרי כמה נסיונות, זה הפך לחשוד יותר ויותר מכיוון שדרך חיבור סלולרי לא היתה בעיה וגם דרך האינטרנט של השכנים (משפחת לוי, ממליץ לכם לשנות סיסמא מ-12345678, אוקיי?!).

לקח לי זמן עד שנפל האסימון כי זה מופרך מדי לחשוב שהוט יחסמו שירותים מתחרים מהמתחרים שלהם, נכון?

אז פניתי דווקא לשתי החברות. לא נראה לי הגיוני שהם יחסמו לקוחות הוט.נט, אבל שווה לבדוק אם הם מכירים את התופעה… בשתי החברות לא ידעו במה מדובר ובעיקר ביקשו ממני לוודא שהגלישה פועלת במקום. כמובן שפועלת. שירותי יס גו ו-סלקוםTV? יוק.

אז פניתי לדוברות הוט שהעבירו את הפניה לשירות הלקוחות. הם הרימו טלפון לאבא שלי כמעט מידיית ומכיוון שזה עניין אותו כקליפת השום, הוא העביר לי מיד את השיחה ונתן לי לנהל אותה. השיחה היתה מעט הזויה כי נציגת השירות של הוט היתה סופר אדיבה ואמרה לי חד משמעית ששני השירותים חסומים אצל ההורים שלי. ניסיתי להבין מדוע, אך לא היתה לה תשובה לבעיה. היא שאלה אותי אם יש להורי בבית מצלמות IP, והיא אמרה שבשעות הקרובות תחליף לנו כתובת IP אשר עלולה לגרום לכך שמצלמות IP בבית יפסיקו לעבוד. לא היה לי ברור הקשר בין הדברים אבל אישרתי לה שאני מוכן לקחת את הסיכון והתקדמנו. 

באותו ערב הרצנו ניסוי ואכן, הבעיה נעלמה כלא היתה. מבחינת מהירות גלישה לא היה כל הבדל, ומן הסתם כתובת ה-IP בבית של הורי השתנה לחלוטין.

כלומר – יש חד משמעית חסימה של שירותי יס גו וסלקוםTV אצל חלק מהלקוחות של הוט.נט מסיבה לא ברורה. אין בעיה לשחרר את זה אבל צריך לדעת לבקש!

פניתי לכל החברות בכדי לקבל תגובה רשמית.

  • במחלקת ההנדסה של יס הכירו את הנושא, ועדכנו שהם אכן יודעים שיש בלוקים של כתובות IP שחסומות לשימוש עבור יס גו מהצד של הוט.
  • סלקום לא הכירו את הנושא ונציגיהם אף הודו שהם לא מכירים אף מקרה של תלונת לקוח על חסימה. לאחר שהסברתי שהשגיאה היא כזו שלקוח לא ידע לעולם שזו התופעה ולא בתקלה, הם הודו שהם פשוט לא מכירים את הנושא ואין להם תלונות פתוחות.
  • תגובת דוברת הוט:

    "הוט נט אינה חוסמת גישה לאתרים או אפליקציות על-גבי הרשת, למעט שירות סינון תכנים המופעל לפי בקשת לקוח. באשר למקרה הנדון, מבדיקתנו עולה כי אירעה תקלה טכנית בהגדרת כתובת ה- IP של הלקוח. בעקבות הפניה, נוצר קשר עם הלקוח והתקלה נפתרה לשביעות רצונו."

ניתן לראות בפורום שהמקרה שלי איננו מבודד וככל הנראה יש עוד לקוחות עם בעיה זהה.

לדיון בנושא: האם הוט.נט חוסמת את המתחרות של הוט בטלויזיה?


21:00
  /  
30.4.2016
  
מאת: עפר לאור

1