סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים (Captain America: Civil War)

"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא לא הסרט הכי טוב של "מארוול", אבל הוא הרוויח בכבוד מקום מרכזי ברשימה העתידית של הסרטים ...

7:00
  /  
30.04.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

כדי להימנע מספויילרים, אספר את העלילה בקצרה. הסרט מתרחש לאחר האירועים שהיו ב"קפטן אמריקה: חייל החורף" וב"הנוקמים: עידן אולטרון". לאחר שעוד משימה של הנוקמים מסתיימת עם הרס רב והרוגים, הנוקמים נחשפים לביקורת ציבורית קשה מאוד ולדרישה למצות עימם את הדין. המדינות החברות באו"ם מחליטות לנסח הסכם, שבמסגרתו ארגון הנוקמים הופך מארגון פרטי לארגון שמסונף לאו"ם ונמצא תחת אחריות ובקרה שלו. ההסכם הזה מפרק את  ארגון הנוקמים ומחלק אותו לשתי קבוצות שונות, הקבוצה של סטיב רוג'רס/קפטן אמריקה (כריס אוונס) שנגד החתימה על ההסכם והקבוצה של טוני סטארק/איירון מן (רוברט דאוני ג'וניור) שבעד החתימה עליו. איך זה יתפתח?, תצטרכו לראות את הסרט כדי לדעת.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

לביקורת

"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" זכה לכבוד הגדול לפתוח את עונת סרטי הקיץ של 2016. הסרט יצא באירופה ובישראל ביום רביעי האחרון וייצא בארצות-הברית ביום שישי הבא. עדיין לא ניתן לדעת אם הוא הצליח קופתית, אבל הקהל והביקורות מאוד אוהבים אותו. מתחילת השבוע פורסמו ברשת ובאמצעי  התקשורת ביקורות מפרגנות עליו, כולל כאלו מהזן המשתפך שטוענות שהוא "הסרט הכי טוב של אולפני "מארוול" עד כה. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שהוא אמנם לא הסרט הכי טוב של אולפני "מארוול", אבל אם תתפרסם בקרוב רשימה של הסרטים הכי טובים שלהם, הוא הרוויח בכבוד רב את אחד המקומות הראשונים.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

לפני בדיוק חודש פרסמתי ביקורת נוקבת על "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק", שבמסגרתו אולפני וורנר ניסו לעשות עם הדמויות של dc את מה שב"מארוול" (שהפכו במהלך השנים לחלק מאולפני "דיסני") עושים בהצלחה גדולה כבר 8 שנים. בנייה של ייקום קולנועי שמרכז את כל הסרטים של הדמויות שלהם, כך שלכל דמות יש סדרת סרטים משלה ובנוסף יש סדרת סרטים שמאחדת את כולם ביחד ("הנוקמים" ובמקרה של dc "ליגת הצדק" וגם "יחידת המתאבדים שייצא באוגוסט). מה שבמארוול השכילו מאוד להבין וליישם ובוורנר לא חשבו עליו בכלל זה שתכנון של דבר כזה לוקח המון זמן, גם יצירתית וגם שיווקית. בגלל זה "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" היה סרט מבולגן ונהפך מאחד הסרטים המצופים ביותר של השנה לכישלון מהדהד.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" עושה עבודה טובה לא רק כהמשך ישיר ל"חייל החורף", אלא הוא גם מניח את היסודות לסרט השלישי של "הנוקמים" שיחולק לשני סרטים שייצאו ב-2018 ו-ב2019 (ושיבויימו בידי האחים רוסו, שביימו את "חייל החורף" ואת הסרט הזה) ולעוד שני סרטים שאדבר עליהם עוד מעט. הסרט מאוד ארוך (147 דקות), הוא מתחיל בצורה מאוד איטית ולוקח לו לפחות שעה כדי להעלות הילוך. אבל מכיוון שהסרט עמוס וגדוש בהמון דמויות ואירועים שצריך לעכל ולהבין אותם, השעה הזאת דרושה לסיפור להיבנות ולהתקדם לאט לאט כדי שלא יווצרו חורים עלילתיים. יש במהלכו כמה קטעים לא אמינים ודמות הנבל אנמית וחסרת עמוד שדרה, אבל תוך כדי הסרט מפצה על זה והוא גם מסתיים בצורה שגורמת לצופים ייצאו מהאולם עם ציפיה לסרטים הבאים.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

מבחינת האקשן, הסרט הזה הוא בדיוק כמו כל סרט אחר של "מארוול". אקשן גדול מהחיים, מטורף ומסחרר (לעיתים אפילו יותר מדי). סצינות האקשן נראות נהדר על המסך הגדול והרחב ומשלבות בצורה מושכלת אקשן חי עם אפקטים ממוחשבים. הסצינות שבהן הנוקמים נלחמים אחד עם השני הם תענוג גדול לעיניים ולאוזניים והן שוות לבדן את מחיר הכרטיס. ההקרנה שבה נכחתי הייתה הקרנה רגילה, במידה והייתם בגרסת התלת-מימד או ב-imax 3d אני אשמח שתפרסמו את ההתרשמות שלכם בשרשור התגובות לסרט. מבחינת ההומור, "דדפול" שייצא לפני חודשיים העלה את הסטנדרטים בכל מה שקשור להומור בסרטים של "מארוול" ו"מלחמת האזרחים" מאוד מושפע ממנו. הבדיחות הרבה יותר שנונות ומצחיקות והסרט שומר על שילוב אחיד בין האקשן וההומור. זה כל מה שהייתי צריך אחרי הרצינות והכבדות של "באטמן נגד סופרמן". המשחק, כרגיל בסרטים של מארוול שידועים בקאסטים הגדולים שלהם, בסדר גמור.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

בנוסף לאנטמן (פול ראד), שמצטרף ב"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" לארגון הנוקמים, הסרט גם חושף בהופעת בכורה שני גיבורים חדשים בייקום הקולנועי של "מארוול". הראשון הוא הפנתר השחור שאותו מגלם צ'אדוויק בוסמן הכריזמטי. התסריטאים חשפו אותו לקהל הצופים בצורה מאוד מעניינת שגם תורמת לעלילה של הסרט וגם תחסוך מהם הרבה כאב ראש בסרט הראשון בכיכובו, שייצא למסכים ב-2018.

סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

השני הוא ספיידרמן, שחזר למארוול אחרי 12 שנים שבהן הזכויות עליו היו שייכות לאולפני "סוני" ושהסרט שלו ייצא למסכים כבר בקיץ 2017. את ספיידי/פיטר פארקר מגלם הפעם טום הולנד הצעיר שמגלם אותו בצורה הרבה יותר כיפית, משוחררת וקרובה יותר למקור הקומיקסי. עוד מוקדם מדי להשוות אותו לטובי מקגווייר, אבל בניגוד לאנדרו גארפילד הצנון שגילם אותו בריבוט הקודם שסוני עשו לו בארבע השנים האחרונות, הוא עושה עבודה מצויינת.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

לפני סיום, "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" הוא בעיטת פתיחה מצויינת לקיץ ארוך וגדוש בסרטים. מקווה שהסרטים שייצאו אחריו יהיו טובים כמוהו. כדאי ללכת ולראות אותו בקולנוע, עדיף באולם עם המסך הכי גדול והסאונד הכי צלול וחזק שיש.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

בקיצור-כדאי לראות.

 סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים ( Captain America: Civil War)

"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים". ארצות-הברית 2016. 147 דקות. בימוי: אנת'וני רוסו, ג'ו רוסו. תסריט: כריסטופר מרקוס, סטיבן מקפליי. שחקנים: כריס אוונס, רוברט דאוני ג'וניור, סקארלט ג'והנסון, סבסטיאן סטן, דון צ'ידל, ג'רמי רנר, צ'אדוויק בוסמן, פול בטאני, פול ראד, אליזבת' אולסן,  וויליאם הארט, טום הולנד, אמילי ואן-קאמפ, מרטין פרימן, דניאל ברוהל, פרנק גרילו, מריסה טומיי, ג'ון סלאטרי, הופ דיוויס, אלפרי וודארד. 

 

לדיון בנושא: סרט לחג-קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים (Captain America: Civil War)


7:00
  /  
30.4.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1