סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat)

האיזון בין הקטעים הקומיים לסיפור הלא קל שנמצא במרכזו והמשחק המצויין של עומאר סיי וג'יימס תיירה, הופכים את "מסייה שוקולד" ...

16:00
  /  
28.04.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

הסרט "מסייה שוקולד" מספר את סיפורו האמיתי של רפאל פדייה המכונה "שוקולד" (עומאר סיי המצוין), שהיה לאומן הקרקס השחר הראשון שהופיע בצרפת. פדיה התחיל במופע צדדי בקרקס זניח שנדד ברחבי המדינה, עד שפגש את הליצן/פנטומימאי פוטיט (ג'יימס תיירה),שזיהה אצלו את הפוטנציאל להצחיק ולקח אותו תחת חסותו. ביחד הם הקימו צמד שהפך לאחד המצליחים בצרפת בסוף המאה ה-19 ותחילת ה-20, הם כיכבו בסרטיהם של האחים לומייר, הופיעו בפרסומות והיוו השראה לצייר הצרפתי טולוז לוטרק. הסרט גם מתאר את עלייתו ונפילתו של פדיה, שבעיות הימורים, הרצון להצליח והגזענות הגואה בצרפת, שתושביה לא היו מוכנים לראות אדם בעל צבע עור שחור שמצליח העיבו על יחסיו המקצועיים עם פוטיט.

 סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat )

לביקורת

"מסייה שוקולד" יצא לבתי הקולנוע שלנו לאחר שזכה להצלחה מסחרית גדולה ולביקורות מפרגנות בצרפת. הסרט הספיק לנעול את פסטיבל הקולנוע הצרפתי שהתקיים לפני חודש בסנימטקים ברחבי הארץ ולהצליח גם כאן. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שגם אם אתם לא חובבים גדולים של הקולנוע הצרפתי, כדאי לכם ללכת ולראות את "מסייה שוקולד". מדובר בסרט מצויין, שהסיפור שבבסיסו הוא לא קל אבל הוא סוחף ומצליח לרתק.

 סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat )

הסיפור שעומד במרכז הסרט הוא אמיתי ולא קל, אבל הבמאי רושדי זם והתסריט המצוין מספרים אותו בצורה סוחפת שמצליחה לרתק את הצופים מההתחלה ועד הסוף. העלילה זורמת בצורה קלילה ומצליחה להחליק בגרון גם נושאים שנחשבים אקטואליים גם היום כמו גזענות והתייחסות למי ששונה מאיתנו. בנוסף לעלילה הזורמת, זם וצוותו נותנים לצופים הצצה למאחורי הקלעים של עולם הקרקס, כאשר הם רואים את פוטיט ושוקלד עובדים על הקטעים שלהם משלב הרעיון ועד לרגע שבו הם עולים על הבמה ומציגים אותם לקהל. הקטעים הללו הם לב ליבו של הסרט והם יעלו חיוך גם על פניהם של הצופים המבוגרים והצעירים באולם.

 סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat )

משהו נוסף שראוי לציון הוא המשחק של השחקנים הראשיים עומאר סיי וג'יימס תיירה, שנכנסו לדמויות שלהם בצורה מעוררת התפעלות עד כדי-כך שהם נהיו  ממש דומים לפוטיט ושוקלד המקוריים. סיי הכריזמטי, שמוכר לקהל הישראלי בעיקר מ"מחוברים לחיים משחק מצויין, מצליח גם לרגש וגם להצחיק ומפתיע לטובה בקטעים הקרקסיים. ג'יימס תיירה (שבמציאות הוא נכדו של צ'ארלי צ'אפלין) נותן גם הופעה סמכותית ומצחיקה  אבל גם מרגשת ונוגעת ללב בתור פוטיט .

 סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat )

בקיצור-מומלץ.

 סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat )

"מסייה שוקולד"-צרפת 2015. 110 דקות. בימוי: רושדי זם. תסריט: סיריל גלי, אוליבר גורסי. שחקנים: עומאר סיי, ג'יימס תיירה, קלודין הזמה, אוליבר גורמה, פרדריק פיירו, נעמי לבובסקי.

 

לדיון בנושא: סרט לחג-מסייה שוקולד (Chocolat)


16:00
  /  
28.04.2016
  
מאת: איתמר נימרוד