Western Digital DL4100 – מוצר NAS עסקי

ה-DL4100 הוא NAS בעל ארבעה דיסקים קשיחים מהסדרה הארגונית של WD. בעל תמיכה באפליקציות, מהירות מרשימה ועם הגב החזק של ...

13:00
  /  
25.04.2016
  
מאת: דן חיים

הקדמה

ה-DL4100 הוא מוצר NAS מסדרת My Cloud מבית Western Digital, אשר לפי הפרסומים מיועד בעיקר למשתמשים ארגונים ועסקיים, אם כי יכול לשמש באותה מידה גם את המשתמש הביתי. המוצר מכיל מקום לארבעה כוננים קשיחים וממותג כ"סוס עבודה" הכולל כל מה שדרוש מ-NAS ברמה הביתית והארגונית ללא גימיקים מיותרים.
לקחנו אותו לבדיקה והתרשמות. התוצאות לפניכם.

מה מגיע בקופסה

המוצר מגיע עם שנאי, כבלי חיבור לחשמל ומדריך הפעלה. בולט בהיעדרו כבל רשת, דבר אשר כנראה לא יהווה בעיה למשתמש הארגוני אולם מומלץ למשתמש הביתי לזכור לרכוש כבל רשת עם ה-NAS על-מנת להפעילו. עם ה-NAS הגיעו שני כבלי חיבור לחשמל, אחד המתאים לשקעים אירופאיים ואחד לשקעים אנגלים, אולם לא הגיע כבל המשמש לחיבור לשקע ישראלי.
כבל החשמל הדרוש למוצר זה הינו כבל "פרח" סטנדרטי המשמש את רוב השנאים למחשבים ניידים וניתן לרכשו בכל חנות מחשבים.

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

אריזה גדולה המסוגלת לשאת את המוצר עם הדיסקים הקשיחים

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

הציוד הנלווה המגיע עם המוצר

חיבורים

בגב המוצר ניתן למצוא שני חיבורי USB לכוננים חיצוניים, שני חיבורי רשת, המאפשרים Load Balancing למהירויות גישה גבוהות עבור משתמשים מרובים וכן שני חיבורי חשמל, המאפשרים חיבור כפול לרשת החשמל ול-UPS. עם זאת המוצר מגיע עם שנאי אחד בלבד. המוצר יעבוד ללא בעיה גם עם שנאי בודד והשנאי המסופק יספיק בהחלט עבור המשתמש הביתי, אולם משתמש ארגוני אשר עושה שימוש ב-UPS ירצה כנראה לרכוש שנאי נוסף ולנצל אפשרות זו.
בנוסף בחזית המכשיר נמצאת כניסת USB 3.0, אשר מיועדת לחיבורים זמניים של התקנים חיצוניים ושימושית במיוחד עבור המשתמש הביתי, אשר לא הוזנח על אף שמדובר במוצר המיועד בעיקרו לשוק העסקי.

הכוננים הקשיחים

המוצר הגיע לבדיקה כאשר הוא כבר מצוייד בארבעה כוננים קשיחים בגודל 6TB כל-אחד, מסדרת WD Red, סדרת הכוננים הקשיחים מבית Western Digital המיועדת עבור מוצרי NAS.
כדרכנו, ביצענו בדיקת ביצועים על הכוננים הקשיחים בפני עצמם. לצורך הבדיקה חיברנו את אחד הכוננים ישירות למחשב ובדקנו אותו באמצעות תוכנת HD Tune Pro. לצורך השוואה השתמשנו בכונן מסדרת HGST Deskstar (אותו כונן אשר סיקרנו בכתבה קודמת ), וכן בכונן מסדרת WD Black, המשווק ככונן High End עבור תחנות קצה (ולא NAS).

הבדיקה הראשונה שבוצעה היא קריאה של הדיסק הקשיח מתחילתו ועד סופו ומדידת קצב העברת הנתונים. התוצאות לפניכם:

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

מהירות העברת הנתונים בכונן הנסקר – WD Red

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

מהירות העברת הנתונים בכונן HGST לצורך השוואה

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

מהירות העברת הנתונים בכונן WD Black לצורך השוואה

כמו-כן בוצעה גם בדיקת זמן גישה אקראית לכונן. בבדיקה זו מתבצעות קריאות של קטעים קצרים ממקומות אקראיים בכונן לבדיקת זמן הגישה, תכונה שהיתה עקב אכילס של כונני NAS באופן מסורתי.

להלן התוצאות:

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

גישה אקראית לכונן WD Red הנבדק

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

גישה אקראית לכונן HGST להשוואה

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

גישה אקראית לכונן WD Black להשוואה

ניתן לראות לחיוב את ההתקדמות הגדולה של כונני ה-NAS בשנים האחרונות בבדיקת מהירות הגישה האקראית, כל הכוננים, לרבות ה-WD Black, קיבלו ציונים דומים. בשכלול כל הבדיקות ניתן לומר שדווקא ה-HGST הפיק את הביצועים הטובים ביותר, אולם מדובר בניצחון בנקודות בודדות, אשר לא יורגש כלל בשימוש בכונן במסגרת NAS.
ה-DL4100 מגיע בגרסאות שונות עם כוננים קשיחים בנפחים שונים מותקנים מראש, כולם מסדרת WD Red כפי שבסקירה זו. בנוסף ניתן לרכוש את ה-NAS גם ללא כוננים ולהתקין את אלו באופן ידני. התקנת הכוננים עצמה פשוטה מאוד וכרוכה רק בהכנסת הכונן אל המגירה המתאימה ב-NAS וסגירת הדלת, ללא פירוק וללא הברגות.

בעוד ש-WD ממליצה להשתמש ב-DL4100 עם כוננים מתוצרתה, יש לציין כי ה-NAS עצמו יעבוד עם כל כונן שיחובר אליו, גם כאלה שאינם מתוצרת WD, והיתרון ברכישת הדגם בעל כוננים מותקנים מראש הוא בעיקר באחריות המאוחדת. המלצתנו היא להשוות ולהחליט עפ"י מחיר.

גישה ראשונה

למען הגילוי הנאות המוצר שהגיע אלינו לסקירה עבר כבר שימוש וכבר היה מותקן, לכן לא נוכל לסקור את תהליך ההתקנה הראשונית. כן נדרשנו לאפס את סיסמת המנהל והדבר מתבצע בקלות ע"י החזקת כפתור ה-Reset שבגב המכשיר למשך מספר שניות. חשוב לציין כי לא ניתן למנוע אפשרות זו ולכן אין לאפשר לגורם שאינו מורשה גישה פיסית ל-NAS.
לאחר ביצוע login מגיעים למסך הבית המציג סיכום של קונפיגורציית ה-NAS. במקרה זה ה-NAS מוגדר בתצורה האופטימלית של RAID-5, עם שלושה דיסקים קשיחים לאחסון ואחד ליתירות, כך שמתקבל נפח של 18TB וניתן לשחזר כל מצב של נפילת דיסק קשיח בודד.
שמנו-לב שניתן לגשת לממשק הניהול של ה-NAS רק מהרשת המקומית שלו. בעוד שמדובר בהגדרה נכונה כברירת-מחדל מבחינת אבטחה, ארגונים גדולים, בהם ישנה רשת פנימית גדולה, ירצו להפעיל את האפשרות הזאת. לאחר חיפושים מרובים ההגדרה נמצאה תחת הגדרות ה-Cloud Acceess (לגישה מהאינטרנט), קצת לא אינטואיטיבי אבל לא יפריע אם יודעים היכן לחפש.

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

מסך הבית של ה-WD DL4100

שיתוף קבצים ותיקיות

ה-DL4100 תומך בכל הפרוטוקולים הנפוצים לשיתוף קבצים ותיקיות, לרבות SMB/CIFS (Windows), AFP (Mac) ו-NFS (UNIX). בנוסף אם רוצים ניתן לגשת לקבצים גם מרחוק באמצעות FTP, SSH או WebDAV. בפועל נראה שה-NAS אינו תומך באבטחת WebDAV הנדרשת על ידי הרכיב המובנה ב-Windows, מה שעלול להקשות על מי שמחפש גישה נוחה לקבצים שלו מהאינטרנט. פיצ'ר אחד שלא הצלחנו להפעיל בשום אופן הוא Active Directory – ה-NAS מאפשר להגדיר משתמשים שונים והרשאות שונות. ניתן להגדיר משתמשים מקומיים על ה-NAS או לייבא אותם מ-Active Directory של מייקרוסופט, אפשרות שלא הרבה משתמשים פרטיים ישתמשו בה אולם היא קריטית עבור ארגונים, אשר נוטים לנהל את ההרשאות שלהם במרוכז. לאחר מאבקים קשים הצלחנו לצרף את ה-NAS לדומיין הבדיקה שלנו ואפילו לזהות את רשימת המשתמשים בדומיין אולם כל הנסיונות להתחבר עם משתמש מדומיין הסתיימו בשגיאת הרשאות. כ-NAS הממותג לשוק העסקי תמיכה מלאה ב-Active Directory חייבת לעבוד חלק. בנוסף בגלל מה שנראה כבאג בקושחה הפעלת Active Directory גם מונעת לחלוטין את הפעלת גישת WebDAV (לא ברור איך השניים קשורים).  פנינו בנושא לתמיכה הטכנית של WD וזכינו למענה אדיב אולם הטיפול בנושא נראה מורכב ולא הסתיים עד למועד סגירת הכתבה.
 
על הצד החיובי, ראוי לציין פונקציונליות נוספת שנתמכת והיא iSCSI, אפשרות להשתמש בכונן רשת ככונן מקומי לכל דבר. זוהי נישה יחסית קטנה אבל יכולה מאוד להועיל לאנשי מולטימדיה ווידאו הזקוקים לכמויות גדולות מאוד של שטח דיסק מקומי. כמו-כן חובבי ה-HTPC ישמחו גם לגלות תמיכה ב-DLNA ו-iTunes, לשיתוף מדיה ברשת המקומי
WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

הגדרות שיתוף תיקיה

בדיקת ביצועים

השתמשנו בתוכנת NAS Performance Tester למדידת מהירות הגישה ל-NAS בקריאה וכתיבה. הבדיקה בוצעה באמצעות שיתוף תיקיה למערכת Windows 7, עם קישוריות רשת במהירות 1Gbps בין ה-NAS למחשב הבדיקה. תוצאות הבדיקה מוצגות במגה-בייטים לשניה, כך שהמהירות המקסימלית התיאורטית הינה 128MB/S.

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

ביצועים של קבצים קטנים (100MB)

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

ביצועים של קבצים קטנים (800MB)

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

ביצועים של קבצים קטנים (8000MB)

ניתן לראות שמהירות הכתיבה מתקרבת מאוד למקסימום האפשרי התיאורטי. דווקא מהירות הקריאה קצת יותר נמוכה אבל עדיין יפה מאוד ותאפשר לכם להזרים סרטי HD לכל המכשירים שלכם בו-זמנית. ה-DL4100 אינו נופל במהירות מהמתחרים הידועים ביותר בענף.

אפליקציות

כמו כמעט בכל מערכת NAS, ניתן להתקין אפליקציות חיצוניות. עם המכשיר מגיעות ארבע אפליקציות מותקנות מראש – שתיים להורדה ישירה של קבצים אל ה-NAS מהאינטרנט (אחת ב-HTTP ואחת ב-FTP), אפליקציית ביטורנט המאפשרת הורדה ושיתוף של טורנטים ישירות מה-NAS וכן אפליקציית סייר המאפשרת הורדה והעלאה (וכן ביצוע פעולות בסיסיות) על קבצים ישירות ממשק ה-Web והינה שימושית במיוחד עבור גישה לקבצים מהאינטרנט. יש לציין כי האפליקציה האמורה אינה כוללת נגן מובנה, כלומר ה-NAS אינו יכול לבצע סטרימינג ישירות לדפדפן, אלא רק הורדה.

ניתן להתקין אפליקציות נוספות על ה-NAS באופן ידני או מתוך חנות אפליקציות ייעודית. מספר האפליקציות בחנות נכון ליום כתיבת שורות אלה הינו מצומצם ביותר ועומד על 17 בסה"כ.

 

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

חנות האפליקציות של ה-DL4100

גישה מהאינטרנט

ניתן להירשם לשירות mycloud.com, המאפשר גישה קלה לקבצים ב-NAS מהאינטרנט. תהליך הרישום היה קל ופשוט ואין צורך לבצע הגדרות מיוחדות ברשת. ה-NAS ממליץ על פתיחת פורטים בנתב שהוא יכול לבצע אוטומטית אם הנתב תומך UPnP, ובכל מקרה ניתן להשתמש בשירות גם ללא פתיחת הפורט. 
בבדיקה שעשינו נראה שהשירות קצת מקרטע. בחלק מהמקרים הצלחנו לגשת לקבצים בלי בעיה אולם במקרים אחרים האתר פשוט נתקע לאחר ההתחברות. המלצתנו היא שלא להסתמך על הפעילות התקינה של שירות ה-Cloud. 
כמו-כן חשוב לציין שמבחינת אבטחה רישום ל-mycloud.com יאפשר ל-WD גישה תיאורטית לקבצים השמורים ב-NAS. במידה והפורטים מופנים כהלכה התקשורת תתבצע ישירות ל-NAS ורק אם אין אפשרות לגשת ישירות הקבצים עצמם יעברו דרך השרתים של WD. עם זאת בכל הפעלה של שירות ה-Cloud מתאפשרת ל-WD לפחות תיאורטית גישה לקבצים, דבר שלא ישמח מנהלי אבטחה ארגוניים. 
ניתן כאלטרנטיבה להשאיר את ממשק ה-Cloud כבוי ולהפנות פורט לממשק ה-Web של ה-NAS (כברירת מחדל הוא אינו מקבל חיבורים מהאינטרנט אולם ניתן לאפשר זאת בהגדרות) ולהשתמש באפליקציית הסייר. ניתן להפנות פורט גם ל-FTP (עשוי להיות בעייתי בנתבים מסויימים) או ל-WebDAV,  עם זאת לא ניתן להשתמש במצב זה בממשק הנוח של ה-Cloud.

 

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

מנסים להתחבר לשירות mycloud.com – נראה שהאתר תקוע

מתחת למכסה המנוע

ניתן להפעיל גישת SSH ל-NAS כדי לבחון את מערכת ההפעלה הפנימית. נראה שמערכת ההפעלה מבוססת על Debian GNU/Linux 7 עם שינויים של WD. הדבר מאפשר התקנה של חבילות מוכנות מתוך הפצה זו על ה-NAS ומאפשר להרחיב אותו לכאורה באופן בלתי מוגבל (המערכת מבוססת על מעבד i686 סטנדרטי).

הגישה ב-SSH היא בהרשאת root, אך עם זאת צריך לשים-לב שמערכת ה-root filesystem מבוססת על tmpfs ולמעשה נכתבת מחדש בכל אתחול. במילים אחרות כל שינוי שתבצעו ב-NAS יתבטל עם האתחול הבא של ה-NAS. ניתן לראות זאת דווקא כיתרון מכיוון שלא ניתן להרוס לגמרי את ה-NAS כפי שגישת root מאפשרת בדרך-כלל. עם קצת התעסקות ניתן להתקין חבילות באזור המיועד לאפליקציות (ושורד אתחולים). אפליקציות וחבילות המותקנות באופן זה נשמרות על הכוננים הקשיחים, כך שלא ניתקל במגבלת שטח האחסון של ה-Flash הפנימי של ה-NAS, אולם כמובן החלפה של הכוננים הקשיחים תמחק את כל האפליקציות שהותקנו.

WD DL4100 - מוצר NAS עסקי

ניתן לגשת ישירות למערכת ההפעלה באמצעות SSH

תמיכה טכנית

בעקבות הבעיות בגישת WebDAV ובחיבור ל-Active Directory, פנינו לתמיכה הטכנית של Western Digital (להדגיש שמדובר בשירות של היצרן ממש ולא היבואן). ניתן לפנות דרך האתר של WD, במייל או בטלפון (כרוך בשיחה לחו"ל).
אנשי התמיכה מנומסים ואדיבים מאוד. עם זאת במקרה שלנו גם הם לא הצליחו לפתור את הבעיה, והיא הועברה לצוותים הטכניים (ייתכן שבאמת מדובר בבאגים בקושחה). לצערנו לא התקבלה תגובה סופית עד מועד סגירת הכתבה. אם יהיו התפתחויות נוספות נדאג לעדכן.

סיכום

ה-DL4100 הוא NAS מהסדרה העסקית של WD המכוון לארגונים קטנים ובינוניים ואף לאנשים פרטיים המחפשים NAS יעיל ואמין.

יתרונות:

 • קל להתקנה .
 • ניתן לרכישה עם דיסקים קשיחים מובנים או בנפרד .
 • תומך בכל סוגי ה-RAID הפופולריים. בעל מקום ל-4 כוננים, מה שמאפשר RAID5.
 • מאפשר גישה בכל הפרוטוקולים הנפוצים.
 • מהירות גישה טובה מאוד.
 • ניתן לגשת לקבצים בקלות גם מהאינטרנט.
 • תומך בפיתוח והתקנת אפליקציות.

חסרונות:

 • (כנראה) באגים בקשוחה – פיצ'רים כמו Active Directory לא יעניינו משתמש פרטי אולם הם קריטיים למשתמש הארגוני וזהו הסקטור בו ה-NAS הספציפי הזה מתמקד.
 • אתר mycloud.com לא תמיד עובד.
 • לא ניתן להשתמש בשירות ה-Cloud בלי לתת לפחות תיאורטית ל-WD גישה לקבצים ב-NAS.
 • היצע דל מאוד של אפליקציות קיימות.
 • לא קל להגדיר גישה מהאינטרנט אם לא רוצים לאפשר ל-WD גישה לקבצים. ממשק ה-Web לא תמיד טריוויאלי.
 • תמיכה טכנית אדיבה אבל לא באמת הצליחה לפתור את התקלות.

Western Digital MyCloud DL4100 – מחיר 2900 ש"ח.. המוצר נמכר ללא כוננים קשיחים.

מחירי כוננים קשיחים סדרת Red של Western Digital:

WD10EFRX – 1TB – 340 NIS
WD20EFRX – 2TB – 495 NIS
WD30EFRX – 3TB – 610 NIS
WD40EFRX – 4TB – 810 NIS
WD50EFRX – 5TB – 1120 NIS
WD60EFRX – 6TB – 1380 NIS
WD80EFZX – 8TB – 1760 NIS

לדיון בנושא: Western Digital DL4100 – מוצר NAS עסקי


13:00
  /  
25.4.2016
  
מאת: דן חיים

1