Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

Ultimate Ears מוכרים בתחום בעיקר בתור אלו שהתחילו את טרנד אוזניות ה- In Ear המותאמות אישית, אבל הם עדיין משחקים ...

22:00
  /  
20.04.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Ultimate Ears נוסדה ב- 2005 על ידי Jerry Harvey ואשתו דאז, Mindy. ג'רי הוא זה שבעצם יצר את השוק לאוזניות מותאמות אישית למוזיקאים. כמו בהרבה דברים, זה התחיל בקטן ולאט לאט גדל, עד ש- Ultimte Ears תפסו לעצם שם בתחום. ב- 2008 החברה נרכשה על ידי Logitech, כאשר ישנה הפרדה בין מחלקת ה- Pro של החברה, שמתמקדת באוזניות מותאמות אישית, לתחום היותר צרכני שכיום מתרכז ברמקולים ניידים בתקן ה- Bluetooth. בין החידושים האחרונים של החברה ישנה מערכת סריקה מבוססת לייזר לתעלת האוזן אשר מיועדת לתת ליצרן את היכולת לייצר אוזניות מותאמות אישית ברמת דיוק גבוהה יותר וכל זאת בתהליך פחות פולשני ממה שנהוג כיום. אגב, מייסד החברה, ג'רי, עזב מאז הרכישה והלך להקים את JH Audio.

Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

על האוזניות

Ultimate Ears מתמקדים באוזניות מותאמות אישית, אבל הם גם מציעים, נכון לזמן כתיבת המאמר, דגם אחד של אוזניות אוניברסליות, אלו ה- UE900s. ה- S אגב, בא להבדיל את הגרסה הנוכחית של האוזניות מהגרסה הקודמת שלהן. בהתאם למקום שממנו הן באות, ה- UE900s הן אוזניות אשר מבוססות על דרייברים מסוג Balanced Armature, כאשר במקרה הזה מדובר על ארבעה דרייברים בכל אוזנייה. הרעיון שעומד מאחורי שימוש במספר דרייברים בכל אוזניה זהה לרעיון שעומד מאחורי מה שרמקולים עושים עם מספר דרייברים, כלומר חלוקה של תחום התדרים השמיע ככה שכל דרייבר מתוכנן להתמקד בתחום תדרים אופטימלי. במקרה של ה- UE900s, מדובר בחלוקה מסוג 3-way עם שני דרייברים לבס, דרייבר אחד למידריינג' ודרייבר אחד לתדרים הגבוהים, כאשר על הכל מפקח קרוסאובר פאסיבי.

Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

מבחינה חיצונית, ה- UE900s הן אוזניות נאות. כל המבנה של האוזנייה עשוי מפלסטיק כחול שקוף, ככה שאפשר לראות את "המעיים" של האוזניות, כאשר הצד שפונה כלפי חוץ מוגמר בשחור מבריק עם לוגו היצרן. אין פה הרגשה יוקרתית, אלא יותר שילוב של Form Follows Function יחד עם נגיעה אופנתית. מצד אחד הייתי מצפה לאיכות בניה יותר גבוהה מאוזניות בקבוצת המחיר הזו, אבל מצד שני סביר להניח שרוב "התקציב" הלך על שמונת הדרייברים היקרים.

הכבל המסופק הוא איכותי ונתיק, כאשר בחבילה הנדיבה מצורף כבל נוסף עם מיקרופון לשימוש עם מכשירי אפל, קופסאת אחסון/נשיאה קשיחה, נרתיק נשיאה רך, חומר ניקוי לשקע הכבל וכמובן החלק הכי חשוב – הראשים, או במקרה הזה, לא פחות מ- 18 זוגות של ראשים שונים! חלק מספוג, חלק מסיליקון כאשר חצי מהראשים מסודרים בחלק העליון של האריזה וחלק באריזה שקופה נפרדת. זה לא רק המבחר הגדול, אלא גם הצורה שבא כל הראשים מסודרים באריזה, כל אלו משאירים רושם של יחס מקצועי.

Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

מבחינת נוחות, בהנחה שמצאתם את הראשים שמתאימים לכם, ה- UE900s יהיו נוחות לשימוש כמו אוזניות IEM סטנדרטיות פשוטות, אבל כדאי לקחת בחשבון שמדובר באוזניות אשר מתוכננות רק לשימוש בו הכבל עובר מאחורי האוזן, מה שאומר שבמידה ואתם מעדיפים אוזניות שבהן הכבל יורד ישר לצידי האוזן, מומלץ קודם לבדוק אם הסגנון הזה יתאים לכם. נקודה נוספת שחשוב לשים לב אליה היא יציאות הסאונד בכל אוזנייה. ישנה אחת גדולה למידריינג' והתדרים הגבוהים ואחת מאד קטנה לבסים. עם הזמן לכלוך עלול להיכנס ליציאה הקטנה ולסתום אותה, מה שמנחית מאד את עוצמת הבס של האוזניות האלו, ככה שאני ממליץ למשתמשים לשמור על אוזניים נקיות או לפחות לעשות שימוש בראשים עם פילטרים מובנים נגד לכלוך. בהיבט הטכני, ה- UE900s בעלות עכבה של 30Ω ורגישות של 101.2dB, שניהם ב- 1kHz.

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

Frequency Response: ישנה התאמה לא מוצלחת בין צד שמאל וימין בעיקר במידריינג'.

Impedance: כצפוי מאוזניות שעושות שימוש בדרייברים מסוג BA, העכבה אינה שטוחה כמו באוזניות IEM סטנדרטיות. טווח העבודה נע החל מ- 17-18Ω בתדרים הגבוהים והמידריינג' ועולה בתדרים הנמוכים ככל שיורדים בתדר עד ל- 43Ω ב- 20Hz.

האזנה

ציוד:

 • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D
 • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Apogee Groove
 • Samsung Galaxy S3.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

Ultimate Ears מתארים את ה- UE900 כאוזניות אוניברסליות עם סאונד של אוזניות מותאמות אישית. מדובר בתיאור יותר מדי כללי, אבל אם אני צריך לתאר את הסאונד של ה- UE900s הייתי אומר שהן אוזניות IEM יחסית מאוזנות בהשוואה למה שאני רגיל לשמוע. באופן כללי הן אינן האוזניות הכי מאוזנות שיצא לי להיתקל בהן, אבל בתור IEM הן עושות עבודה טובה, למעט מצגת שמעט נוטה לצד "הבהיר".

בדר"כ אני נתקל באוזניות IEM שנשמעות מעט "יבשות" מדי ולא מפורטות מספיק, או לחילופין בכאלו שמפורטות יותר מדי, מה שלא תמיד מסתדר עם כל קטע מוזיקלי. לפעמים "הבס" מאד רך או לחילופין מאד "הדוק", אבל בדר"כ ללא שילוב שני המאפיינים האלו יחדיו. ה- UE900S נמצאות בצד היותר מפורט של הסקלה עם נגיעה של "בהירות" מסויימת, תלוי בקטע לו מאזינים, כאשר המידריינג' יושב במקום טוב, עם בסים שנשמעים גם עמוקים, גם רכים וגם הדוקים. בסדר, אז אין להן פאנץ' היסטרי, אבל הוא מספק בהחלט. אם היה להן מעט יותר פאנץ' ותדרים גבוהים מעט יותר "מעודנים", אז הן היו מוגדרות לטעמי כמאוזנות במיוחד, אבל כמובן, "מאוזן" זו הגדרה סובייקטיבית ככה שכל אחד עלול לפרש זאת באופן שונה.

אם המטרה של Ultimate Ears היתה לספק אוזניות גיבוי אוניברסליות למוזיקאים, אני חושב שהמשימה הוגדרה כהצלחה. מוזיקאים ובכלל אלו שמתעסקים בתחום המוזיקה, בדר"כ יעדיפו, אך לא תמיד, מצגת על הצד היותר מפורט על מנת לא לפספס את הפרטים החשובים בחומר איתו הם עובדים. העניין הוא שזה מסתדר יפה גם עם חובבי מוזיקה שמחפשים אוזניות מהנות להאזנה. עם קטעים אינסטרומנטליים איכותיים או אטמוספריים במיוחד, ה- UE900s לא פספסו שום דבר ושמרו על מצגת נקייה, כאשר עם קטעי פופ מודרנים ו/או כאלו עשירים בבס, הן ספקו סחורה מהנה. חובבי בס מודגש כנראה יעדיפו אוזניות עם איזון טונלי שונה, כאשר מי שמחפש סאונד מאד חלק וקטיפתי לא יקבל בהכרח את מה שהוא מחפש.

Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

למרות שהכל עניין של טעם אישי, צריך לשים לב לפרט נוסף בכל הקשור להתאמה לציוד. ה- UE900s כוללות עכבה יחסית לא יציבה, מה שאומר ששידוך להגברה בעלת עכבת מוצא גבוהה מדי עלול לשנות את חתימת הסאונד של האוזניות האלו, לא בהכרח לרעה, אבל זה כבר לא יהיה הסאונד האורגינלי שלהן. מבחינת רגישות, ה- UE900s הן כצפוי רגישות למדי, אבל לא באופן יוצא דופן. ה- Samsung S3, שנחשב לבעל יציאת אוזניות חלשה, לא התקשה להגיע איתן לעוצמות חזקות, אבל הקלטות חלשות לא הגיעו לרמות מחרישות אוזניים. מגברים חיצוניים כמובן לא התקשו כלל, אבל מגבר כמו ה- Groove של Apogee מעט שינה את חתימת הסאונד שלהן, למרות שהיה מדובר בשינוי קטן.

מה לגבי המתחרים? ה- LYRA מבית Campfire Audio, שעושות שימוש בדרייבר דינמי יחודי בעל ממברנה מבריליום, נשמעות יותר "מתוקות" בהשוואה. הן מפורטות באופן שווה, אך שונה, כאשר הבס שלהן יותר "רך" והמידריינג' מעט יותר שקוע. בסה"כ סאונד יותר "מלא" ודינמי, אך פחות מאוזן. ה- LYRA בנויות בכמה רמות מעל ומרגישות יותר כמו "תכשיט" מאשר זוג אוזניות, אבל הן גם נמצאות בקבוצת מחיר יותר גבוהה. ה- Noble 6 מבית NOBLE, שכן עושות שימוש בדרייברים מסוג BA (שישה מהם), נשמעות שונה למדי. הן הרבה פחות מפורטות ופתוחות, כאשר הבס יותר פאנצ'י ומעט פחות עמוק, אבל הדוק באותה המידה, כאשר המידריינג' נמצא יותר בחזית הבמה. ה- Noble 6 גם יותר רגישות וקלות להנעה, יותר גדולות, פחות נוחות, הרבה יותר יקרות, נראות פחות מרשים ומגיעות עם חבילה פחות נדיבה.

Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי

סיכום

Ultimate Ears, יש כאלו שיגידו, הם כבר לא מה שהם היו פעם. אני חושב שאם מתחשבים בשינויים שעברו במהלך השנים על החברה הזו, הם בסה"כ נמצאים במקום טוב. השוק הצרכני/ביתי אמנם לא מהווה את מוקד המטרה שלהם, אבל עם ה- UE900s הם מוכיחים שגם הפינה הזאת מכוסה אצלם. בסדר, אז מדובר כולה בדגם אחד אוניברסלי לעומת מבחר נאה של דגמים בהתאמה אישית, אבל אני שמח לראות שהם לפחות לא נטשו את הקהל הצרכני לגמרי.

ה- UE900s הן לא אוזניות IEM פשוטות וזולות, אלא כאלה שמיועדות למי שמחפש פיתרון אוניברסלי רציני. האוזניות מספקות מצגת איכותית ויחסית מאוזנת על הצד המעט בהיר, ויחד עם עיצוב נאה וחבילה עשירה, אני שמח ש- Ultimate Ears הלכו על הפיתרון הבודד הזה במקום על מבחר עצום של דגמים שכל אחד מצטיין אולי רק בדבר אחד.

Ultimate Ears UE900s – מחיר מומלץ לצרכן: 1,872 ש"ח.

מוצרי ה- Pro של Ultimate Ears משווקים בישראל על ידי “EBM”.

לדיון בנושא: Ultimate Ears UE900s – סאונד מקצועי בראש אוניברסלי


22:00
  /  
20.4.2016
  
מאת: איתי חזום

1