פייסבוק עושה עלינו סיבוב – הממלכות המודרניות

טוב, בוא נודה, לא רק פייסבוק, גם וויז, גם אינסטגרם, גם טוויטר, כן, כל רשת חברתית עושה עלינו סיבוב. בלי ...

9:00
  /  
20.04.2016
  
מאת: רודריגו גונזלס
תוכן תמיד היה המלך, תוכן הוא הדרך שלנו להתחבר ולצרוך. היום יותר מאי פעם, תוכן הוא המפתח של הכלכלה המודרנית. כדי שנבין טוב יותר את המצב, תעצמו רגע עיניים ותנסו לדמיין עולם. נסו לדמיין שמחר בבוקר, אף אחד, בכל מקום בעולם, כול העולם יחד בהחלטה משותפת – לא מעלים פוסט לפייסבוק, אף אחד לא מעלה כלום – לא תמונה, לא טקטס, לא צ'יק אין, לא וידאו, כלום, שום דבר, בשום מקום בעולם. אז מה יקרה? מה קורה לפייסבוק הענקית? לחברה שנחשבת לאחת מעשר החברות העשירות בעולם בשווי של 238 מיליארד דולר , מה קורה? מתרסקת. אז מה זה בעצם אומר? זה אומר שבעולם בו התוכן הוא המלך, גופים כמו פייסבוק שולטים ואנחנו העבדים.

פייסבוק היא החלוצה בעניין של "גלגול" או "גניבת" התוכן. היא לא שומרת על פרטיות, אין חוקיות ברורה בעניין של זכויות יוצרים, היא מרשה לכל אחד לעשות שימוש בתוכן שלכם, בתמונה שלכם, בפוסט שלכם. נוצר מצב שתוכן אישי שלי, תוצר שאני יצרתי, פוסט שאני כותב, הוא נחשב לטוב במקרה והיו הרבה שיתופים. מוזר נכון? ככל שיותר אנשים יגלגלו את התוצר שלי, זה אומר שיותר הצלחתי, זה אומר שהכנסתי יותר טרפיק לפייסבוק, זה אומר שהם מכרו יותר פרסומות, זה אומר שיותר אנשים שהו באתר שלהם, זה אומר שהם מרוויחים הון אדיר מהרעיון שלי ומה איתי?

כן, זה לא רק פייסבוק, זה כל תאגיד שמכנה את עצמו "רשת חברתית" שהופכת את התוכן שלנו לכסף. מה עם יוטיוב? כאן יש ניצוץ ומשהו קצת שונה. יוטיוב משלמים עבור תוכן טוב, זה אומנם לא הרבה כסף (בארץ, כי עבירת מדברים רק שישה מיליון אנשים), אבל ישנה גישה של יוטיב שאומרת שתוכן טוב, מקבל במה, קידום וגם תשלום.

המלחמה בפייסבוק, בשיטה הזו של "לגלגל" תוכן, גורפת ביקורת ברחבי העולם. יוטיוברים מובילים יצאו לא פעם בקמפיינים נגד המדיניות הזו שפייסבוק מעודדת ואפילו נתנו לזה שם "Freebooting". היוטיובר המצוין דסטין סנדלין, הבעלים ויזם של אחד הערוצים הנצפים ביותר ביוטיוב, smartereveryday, מספר את סיפור ה-Freebooting של פייסבוק בצורה גרפית וקלילה. אני ממליץ לצפות כדי להבין עד כמה פייסבוק "עושה עלינו סיבוב".

זו אכן כלכלה חדשה, התוכן שלנו ממליך מלכים, הם מספקים לנו פלטפורמה לשיתוף, חיבור בין אנשים והופכים את הרגשות והסיפורים שלנו לכסף. יש כאן דברים עמוקים יותר שצריך להבין, אבל אני ארחיב על כך בפעם אחרת, אסיים במשהו אופטימי, יש גופים כמו VIMEO, שמנסים לעשות שינוי נוסף ולתת לכל אחד יכולת לתמחר את התוכן שלו בעצמו על פי השווי שנראה לו (אגב, לא תירפנו וידאו כי החוקיות של VIMEO אומרת שאם אתה היוצר לא מאשר, אז לא ניתן לשתף באתרים חיצוניים). האם פייסבוק יתחילו לשלם ליוצרים טובים בעתיד? ישלמו לנו על פוסט שקיבל אלפי לייקים או שיתופים? האם זה נכון? את זה נדע בעתיד הקרוב מאוד, אנחנו כיצרני התוכן הגדולים בעולם, צריכים להתחיל לחשוב איך אנחנו מרוויחים מהתוכן שלנו ולשמור את הכוח בידיים שלנו.

פייסבוק עושה עלינו סיבוב – הממלכות המודרניות

 

לדיון בנושא: פייסבוק עושה עלינו סיבוב – הממלכות המודרניות


9:00
  /  
20.4.2016
  
מאת: רודריגו גונזלס

1