Dune HD Solo 4K – סטרימר UHD עם מקלט עידן+

מישהו עוד קונה סטרימרים יעודים ולא קופסת קודי? Dune HD חושבת שכן ומהמרת על זה עם ה- Solo 4K, סטרימר ...

19:00
  /  
19.03.2016
  
מאת: זיו רוזנפלד

הקדמה

עברו כמעט 3 שנים מאז שחברת Dune HD הציגה את הסטרימרים האחרונים שלה, אלו היו ה- TV-303D וה- Base 3D. אין ספק כי 3 שנים הינם תקופה ארוכה מידי לכל חברה טכנולוגית מבלי להציג מכשירים חדשים, כאשר Dune HD ניסתה לאורך התקופה הזו להכנס לתחום שידורי הכבלים והלווין על ידי התאמה של המכשירים שלה לכאלו שיתאימו לספקים כאלו. הניסיונות השונים לא ממש צלחו בצורה משמעותית, למרות שהחברה השקיעה הרבה משאבים בכך בתערוכות מקצועיות לכך ובפגישות עם גופי שידור, אבל זה לא ממש מעינייננו ונועד רק לתת לכם מבט מרחוק מה החברה עשתה לאורך התקופה הזו.

מבחינת פורמטי קבצים ודרישות לא ממש קרה הרבה לאורך התקופה הזו. נכון, הוצג לפנינו HDMI 2.0 אשר חובה עבור ניגון תכני UHD ב- 60fps, גם HDR ביצע גיחה, אבל למעשה אין ממש תכנים בנמצא. כותרי Blu-ray UHD גם אין ותכני ה- 2160p היחידים שמוצאים הינם סרטי טבע משמימים, כמה סדרות בודדות שהוקלטו מ- Netflix ומ- Amazon והמון סרטי XXX למבוגרים. כתוצאה מכך, ניתן לומר די בבטחון כי נכון לזמן כתיבת שורות אלו, תכני UHD ראויים לצפייה כמעט ואין, אבל לא לאורך זמן. המון כותרים משמעותים יצאו לאור במהלך מרץ הקרוב.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

מבחינת פורמטי וידאו, כן ניתן למצוא קבצים בקידוד HEVC, אשר נוצר במקור עבור תכני UHD, אך לרוב גם משמש עבור תכנים ברזולוציות יותר נפוצות כמו 720p & 1080p, אבל התפוצה של תכנים כאלו יחסית נמוכה כיום וברוב המקרים ניתן למצוא את התכנים בקידוד מקובל יותר של MPEG-4 AVC.

אז אם אין תכני UHD כיום מלבד שירותי OTT כמו Netflix ו- Amazon ואין ממש פורמטי וידאו חדשים, למה שנרצה סטרימר חדש? Dune HD חושבת שכן ומציגה את הסטרימר הכי משוכלל שהיא אי פעם הוציאה. נתחיל בעובדה כי ה- Solo 4K בעל אתחול כפול, הראשון לאנדרואיד, אבל זה לא יותר מידי שימושי כיום מכיוון שאין ניגון וידאו במצב זה. האתחול השני עבור הממשק המוכר של החברה. תכונות מרכזיות נוספות של ה- Solo 4K כוללות:

 1. ניגון תכני HEVC 10bit.
 2. עיבוד תמונה VXP של Sigma Designs.
 3. הצגת תפריטי Blu-ray כולל התעלמות מהגנת Cinavia – למעשה, לא מומש בכלל המנגנון ב- SoC.
 4. תמיכה בתלת מימד מלא MVC כולל הצגת כתוביות חיצוניות בחלק מהמקרים.
 5. Bitstream של Dolby Atmos כולל פורמטי ה- Lossless מבית Dolby & DTS.
 6. מגירה לכונן 2.5
 7. חיבור רשת 1Gb.
 8. חיבור למקלט IR חיצוני עבור התקנה נסתרת של ה- Solo 4K.
 9. התקנת קצב הפריימים והרזולוציה לתוכן המשודר.
 10. Wi-Fi 802.11n/ac עם 2 אנטנות.
 11. מחבר HDMI 1.4b אשר מוגבל ל- UHD 30fps.
 12. מקלט DVB-T/T2 אשר ישמש בארץ עבור עידן+.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

 Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

ה- Solo 4K מבוסס על מעבד ה- SMP8758 של Sigma Designs. מעבד זה חסר תמיכה ב- HDR ו- HDMI 2.0, לכן ה- Solo 4K נושא בקרבו מחבר HDMI 1.4b אשר מסוגל מקסימום להציג תכני UHD ב- 30fps, כאשר תכני Blu-ray UHD צפויים להגיע עד ל- 60fps, לכן זהו לא סטרימר שיכול להיות Future Proof לתקופה ארוכה. מעבד ה- SMP8758 חסר גם תמיכה ב- HDR, עבורו יש צורך במעבד חדש לגמרי שכבר הוכרז בספטמבר האחרון וגם ניתן לו דגם – SMP8762, אך מכשירים אשר נושאים מעבד זה צפויים להגיח רק לקראת סוף השנה הקרובה.

אז נכון, כבר הבנתם כי זהו לא הסטרימר האולטימטיבי לשנים הקרובות, אבל עדיין ה- Solo 4K מעניין דיו כסטרימר חדש בגלל 3 תכונות מרכזיות: זהו הסטרימר הראשון של חברה משמעותית עם אתחול כפול לאנדרואיד (לא שימושי יותר מידי כרגע), ההכללה של מקלט DVB-T/T2 (למרות שזוהי לא פעם ראשונה של החברה להציג זאת) והיכולת להציג תפריטי Blu-ray, משהו שאומנם ראינו לפני כמה שנים, אבל מאז ההכרזה על Cinavia לפני קצת יותר מ- 4 שנים, לא הוצג אף סטרימר חדש שהיה מסוגל להציג תפריטים יחד עם התעלמות ממנגנון ה- DRM של Cinavia.

עידן+

סריקה קלילה ותוכלו לראות את כל התחנות הזמינות בשידורי עידן+, כולל תמיכה ב- EPG בעברית והצגה של אייקונים גרפים לערוצים מתוך בסיס נתונים בשרתי Dune HD. קיימת גם אפשרות של הקלטת התכנים להתקן זכרון פנימי פשוט על ידי לחיצה על כפתור ההקלטה בשלט. אין זיהוי סדרה או הקלטות משוכללות יותר כפי שניתן למצוא בפתרונות המקבילים של שידורי הלווין והכבלים. קובץ ההקלטה פשוט למדי ומכיל רק את שם הערוץ עם מספר נלווה, לא ידידותי כאשר יש לנו מספר רב של הקלטות. ההקלטה בפורמט TS, כאשר מוקלט רק הערוץ הנצפה. הקובץ ניתן לניגון במחשב באמצעות VLC.

נעשה שימוש באנטנה מרכזית בבנין, לפיכך הקליטה של הערוצים הייתה כהלכה ואיכות התמונה משביעת רצון.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

תכני UHD

כפי שהוסבר קודם לכן, רוב תכני ה- UHD הינם תכני דמו ותכנים למבוגרים כאשר הרוב ב- Container מסוג MKV, TS או MP4. הניגון כאן היה תקין, כאשר גם הכתוביות הוצגו בצורה תקינה, כולל התאמת ה- fps ל- 30 או 24 יחד עם הרזולוציה המקורית של הקובץ. יש לציין כי עקב מחבר HDMI בתקן 1.4b, ה- fps ביציאה מוגבל ל- 30 כפי שהוזכר קודם לכן.

תכני 10bit גם כן נוגנו בצורה תקינה וללא גמגומים.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

 

תלת מימד

נבדקו 2 פורמטים נפוצים:

 • MVC אשר מוכר גם כתלת מימד מלא, מגיע ככותרי Blu-ray ISO – הכותרים נוגנו בהצלחה.
 • SBS, תכני 3D בהם התוכן מוצג בחצי רזולוציה ושתי התמונות מוצבות אחת לצד השנייה או אחת מתחת לשנייה – התכנים נוגנו בהצלחה.

בשני המקרים שלמעלה, כתוביות SRT הוצגו בצורה תקינה.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

ה- Metadata של כתוביות Blu-ray עבור כותרי 3D יכולות להיות מוטמעות במספר דרכים, אם זה בתוך ה- Video Stream כמו בכותרים Resident Evil: Retribution & Avatar או הטמעת המידע בתוך קובץ ה- Playlist אשר מוכר בתור MPLS. בשני הדרכים הללו ניתן גם לקבוע מידע על ציר ה- Z, כאשר המונח המתאים עבור כותרי Blu-ray 3D נקרא 3D-plane והוא בעל 32 ערכים. אומנם אין הרבה כותרים עם ערכי 3D-plane, אבל זה מה שקובע אם הכתוביות גם כן יקבלו מימד של עומק בסרט והופך את הכתוביות לחלק מהסרט. כמובן שצריך גם סטרימר מתאים אשר יודע לקרוא את המידה הזה. לצערנו, ה- Solo 4K חסר יכולת כזו כרגע, אך החברה מציינת כי היכולת מתוכננת להיתווסף בעתיד. מכשירים אחרים כמו ה- Oppo BDP-101/103/105, כן תומכים ב- 3D-plane.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+בתמונה למעלה ניתן לראות את ערכי ערוץ ה- 3d-plane לכותר 300 עבור כל ערוץ PGS. התוכנה tsMuxer מציגה את מספר ה- 3D-plane אשר הערכים אשר עומדים מאחוריו וקובעים את ערכי ה- Z-Axis נמצאים בקובץ ה- MPLS המתאים.

 

הנה רשימה של חלק מכותרי ה- 3D אשר נוגנו בהצלחה:

300: Rise of an Empire (2014)
Avatar (2009)
Avengers: Age of Ultron (2015)
Dawn of the Planet of the Apes (2014)
Exodus: Gods and Kings (2014)
Hotel Transylvania (2012)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (2009)
Mad Max: Fury Road (2015)
Monster House (2006)
Noah (2014)
San Andreas (2015)
Terminator Genisys (2015)
The Boxtrolls (2014)
The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)
The Smurfs 2 (2013)

 

תכני Blu-ray

ה- Solo 4K מסוגל להציג תפריטי Blu-ray בדיוק כמו כל נגן Blu-ray מן השורה, זוהי יכולת שלא ראינו בזירת הסטרימרים בשנים האחרונות מכיוון שארגון BDA אשר אחראי לתקינה של כל מה שקשור ל- Blu-ray מדיה וחומרה, הטיל איסור על יצרני המעבדים לסטרימרים להכליל את המנגנון לתפריטים במעבדים אשר מיועדים לסטרימרים.

אז אם אין לנו תפריטים ונוסיף לעובדה שבשנים האחרונות הרבה כותרים מכילים הטמעה של מנגנון ה- DRM מסוג Cinavia, יוצא שהרבה מאיתנו התרגלו לנגן כותרי ReMux בלבד.

Dune HD החליטה לפתח בעצמה את מנגנון הצגת תפריטי ה- Blu-ray והסרת ה- Cinavia, כתוצאה מכך – ה- Solo 4K מתפקד כמעט כמו נגן Blu-ray מן השורה מבחינת הצגת התפריטים. אז כל הקדימונים, אזהרות ה- FBI, התפריטים המושקעים – הכל בשליטתכם ומוצג כמו שצריך, כאשר על הדרך, יש התעלמות מ- Cinavia. אם נדייק, לא ממש התעלמות, אלא פשוט המנגנון לא הוטמע במעבד. האפשרות להצגת התפריטים הינה יכולת שחברת Dune HD מעוניינת להשקיט בגלל חוסר החוקיות שלה, אבל בארצנו, ארץ הפיראטים, היכולת תתקבל באהדה.

מכיוון שיכולת קריאת התפריטים הינה פיתוח עצמאי של Dune HD, ייתכנו מידי פעם כותרים אשר לא ינוגנו בצורה תקינה, אך Dune HD מבטיחים לשפר את התאימות שלהם מול הכותרים בחוץ דרך עדכוני קושחה מתאימים, בדיוק כמו שכל יצרן נגני Blu-ray מכובד מבצע.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+תפריטי Blu-ray – התגעגעם?


תפריטי Blu-ray, במיוחד אלו מסוג BD-J, הינם כאלו אשר דורשים משאבים רבים מהמערכת, לפיכך אתם עלולים להתקל במסכי תפריטים של הכותר אשר מגיבים לאט, זה מעט מעצבן, אבל שמיש.

אם אתם לא מעוניינים בתפריטים ורק רוצים לראות את הסרט, ניתן לבחור בניגון באמצעות מנגנון BDLite אשר ישר מתחיל בצפייה.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+רק במצב ניגון BDLite, ניתן לשלב כתוביות SRT על ידי מתן שם לכתוביות כמו שם הכותר או על ידי הצבת קובץ הכתוביות בשם index.srt בתוך ספריית BDMV, בדיוק כפי שמתקיים בסטרימרים אחרים.

במצב ניגון מלא עם תפריטי Blu-ray, אין כרגע מימוש של כתוביות SRT חיצוניות. החברה מסרה כי היכולת ייתכן ותתווסף בהמשך.

רשיון BD אשר נרכש מארגון BDA נחוץ עבור פענוח מפתחות ה- AACS בכותרי Blu-ray. דרך שנייה לנגן תפריטי Blu-ray הינה על ידי שימוש בספריה הפופולרית libbluray, אשר אינה יודעת לפענח מפתחות AACS, אך זה לא נחוץ מכיוון שספריה זו לרוב בשימוש עבור ריפים של Blu-ray. ניתן להניח בסבירות גבוהה כי Dune HD עושה שימוש ב- libbluray יחד עם תוספות משלה, אך היא שוללת ומציינת כי היא פיתחה ספריה עצמאית עבור ה- Playback.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+ה- Solo 4K חסר רשיון Blu-ray, לפיכך הוא לא יכול לנגן תוכן Live (כזה אשר מאפשר לגשת לאינטרנט במהלך צפייה בכותרי Blu-ray ולהוריד תכנים, כמו טריילרים, סצנות שנמחקו, משחקים וכדומה) או אפילו PiP. זאת הסיבה שלא תקבלו כאן חוויה זהה לחלוטין כמו נגן Blu-ray מהמדף.

קיימות המון דרכים לבצע Rip לכותר Blu-ray. אם בוצע Rip מלא לכותר, סביר להניח שהוא יעבוד בצורה תקינה כולל תפריטים. במספר מקרים בהם נוגן Rip לא מלא, כלומר כזה אשר הושמטו ממנו ערוצים מסויימים (מסומן כ- Remux ומגיע כ- ISO או BDMV, הניגון עלול לא להתחיל או שלא התקיימה אפשרות של Resume ל- Playback, לפיכך רצוי כי ה- Solo 4K יוזן רק בכותרים מלאים.

חזרה לצפייה עובד כהלכה עם BDLite & ניגון מלא של Blu-ray.

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+צריכים לשנות את ה- Region בכותר ה- Blu-ray? פשוט עשו זאת עם כפתורי הצבעים בשלט.

הנה רשימה של חלק מהכותרים אשר נבדקו ונוגנו בהצלחה, שימו לב כי חלק מהכותרים כוללים כותרי Branched אשר נוגנו ללא גמגומים בקטעי המעבר בין קבצי m2ts וגם כאלו שהם עם הגנת Cinavia אשר כאשר זוכה להתעלמות במהלך הנגינה:

Cars (2006)
Chappie (2015)
Creed (2015)
Furious Seven (2015) – Branched
Godzilla (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Home (2015)
How to Train Your Dragon 2 (2014)
Into The Storm (2014)
Jurassic World (2015) – Cinavia
Minions (2015) – Cinavia
Meru (2015)
Pan (2015)
Pixels (2015) – Cinavia
San Andreas (2015)
Secret in Their Eyes (2105)
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse (2015)
Star Trek Into Darkness (2013)
Straight Outta Compton (2015)
Teenage Mutant Ninja Turtles (2014)
Terminator Salvation (2009) – Branched
The Big Short (2015)
The Hateful Eight (2015)
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)
The Last Witch Hunter (2015)
The Night Before (2015)
Tomorrowland (2015)
Total Recall (2012)

Android

ה- Solo 4K אומנם משווק כסטרימר בעל אפשרות ל- Boot למצב Android, אשר יהיה מאוד שימושי עבור Kodi & Plex, אך המימוש של Android כרגע איננו ברמה של שימוש. למעשה, אין אפילו Playback של וידאו במצב הנוכחי. Dune HD עובדת קרוב עם Sigma Designs על מנת שהאחרונה תשפר את היכולת.

VXP

בשנת 2008, חברת Sigma Designs רכשה את חטיבת עיבוד התמונה של חברת Gennum, אשר נחשבה בזמנו לאחת הטובות ביותר בשוק באותה תקופה ומוצריה היו כדרך קבע במוצרים יוקרתים של Kaleidescape או Mark Levinson ואחרים. סדרת המעבדים SMP8910 של Sigma Designs הייתה הראשונה להציג את עיבוד התמונה היוקרתי VXP ונשענו עליה סטרימרים מוכרים כמו ה- Dune HD Pro (אשר לא יצא לאור בסופו של דבר) וה- Popcorn Hour A-400.
במה עיבוד תמונה כזה יכול לעזור לנו? ובכן, בהכל: איכות ה- Upscale עבור תכני SD או תכני HD תשתפר משמעותית. כל עיבוד התמונה עבור תכני HD יקבל גם כן שדרוג, גם עבור תכני Blu-ray. עיבוד התמונה מסוג VXP מכיל אלגוריתמים מתקדמים להורדת רעשים בתמונה כמו מקרובלוקס (נפוצים בתכנים בעלי קצב נתונים נמוך כמו שידורי OTT או הקלטות מלווין), רעש יתוש (מוכר יותר בשם באנגלית: Mosquito Noise), טיפול ב- Adaptive Deinterlacing, חידוד פרטים, Adaptive Contrast (בדומה למה שעושה ה- Darbee Visual Presence) ועוד.

 Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

אם נתרגם את כל המילים הללו למעשים בשטח, קשה עד בלתי אפשרי להבחין בשיפור יוצא דופן עם עיבוד ה- VXP. ניתן לראות קליפ הדגמה של ה- VXP בוידאו הנילווה לכתבה.

שונות

 1. קודי ה- IR נשמרו מדגמים קודמים, כולל הקוד הדיסקרטי לכיבוי והדלקה, לכן השדרוג קל מבחינת זה שאין צורך לשנות את התכנות בשלט החכם.
 2. נשמרה תאימות מול Zappiti, MyMovies, Movienizer, yaDIS – דבר אשר הופך גם כן את השדרוג לקל במידה ויש ברשותכם ספריית מדיה גדולה.
 3. חברת Dune HD מציינת כי היא עובדת על פתרון MovieJukeBox עצמאי משלה אשר לא יתבסס על מחשב כמו הפתרונות הנוכחים. לפתרון יהיה תמיכה בסדרות, שמות שחקנים ועוד.
 4. ניתן להפעיל זיהוי של fps ורזולוציה מתפריטי הוידאו על מנת לקבל תמונה באותם פרמטרים כמו במקור, בצורה זו המסך לא מבצע Scaling או המרת fps למסך. יש לציין כי ל- Sigma Designs אין בכלל את היכולת להתאים את הפרמטרים הללו, הדבר נעשה בצד של Dune HD, לכן כאשר מסומן בסטרימר להתאים את הפרמטרים של הקובץ, יש פשוט דילוג מסויים על התוכנה של Dune HD.
 5. לא קיים מפענח Dolby TrueHD/Atmos, לפיכך אין אפשרות לביצוע Downmix לכותרים כאלו בקבצי mkv, כי הם חפים מ- Core שניתן לחילוץ והשמעה.
 6. יש לכם כותרי DVD? גם התפריטים שלהם יוצגו, אך לא ניתן להציג כתוביות SRT לכותרים כאלו וחלק מהכותרים נוגנה בהם מוזיקת הרקע במהלך התפריטים בצורה משובשת, לדוגמה:

Superman 2 (1980)
Superman 3 (1983)

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+

 

סיכום

מי שכבר יש ברשותו HTPC, סביר להניח שישאר עם ה- HTPC, גם כאשר הוא ירצה לשדרג. מי שיש ברשותו סטרימר יעודי, סביר להניח שכן ישקול רכישה, אבל די ברור כי ל- Solo 4K לא יהיו הרבה רוכשים, סטרימר שעולה 2200 ש"ח כאשר הממשק העיקרי שלו הוא בחירת קבצים מתוך רשימה, מזכיר לנו סטרימרים שכבר עברו מהעולם. אנשים רוצים היום תפריטים גרפים עשירים ודינאמיים ונדמה שהיום כל ילד כבר יודע מה זה Kodi. בתקציב הרבה יותר נמוך ניתן לקנות את ה- Raspberry Pi 3 החדש או NUC שיציג ביצועים הרבה יותר מתקדמים ועשירים, אבל עדיין לא הייתי פוסל לגמרי את ה- Solo 4K. העובדה שהוא מסוגל להציג בהצלחה כותרי Blu-ray עם תפריטים אשר מלווים בכתוביות בעברית והוא מתעלם מ- Cinavia, הופכת אותו לאחד הנגנים הבודדים בזירה שמסוגלים לעשות זאת. אם נוסיף את יכולות העידן+ המובנות וההבטחות של היצרן להוסיף אתחול כפול ל- Android, שיפור תאימות מול כותרי Blu-ray ופיצ'רים חדשים שיגיעו, הדבר עוזר מעט לרכך את המכה של המחיר, אבל האם זה שווה את זה? רק אתם ועומק הכיס שלכם תחליטו.

יתרונות

 1. ניגון תקין של כותרי Blu-ray עם תפריטים, כתוביות בעברית והתעלמות מ- Cinavia.
 2. Bitstream תקין של DTS:X & Dolby Atmos.
 3. ניגון תוכן UHD\1080p עם התאמת fps.
 4. תואם לדורות קודמים של Dune HD עבור שדרוג קל מבחינת קודי IR ותאימות מול פתרונות MovieJukeBox.
 5. יציבות.

חסרונות

 1. הקלטות עידן+ בסיסיות, עם שם קובץ סתמי וללא יכולת להגדיר חוקים להקלטות.
 2. חסר תמיכה נאותה בעומק עבור כתוביות 3D בגלל חוסר תמיכה ב- 3D-plane.
 3. לפעמים יש צורך באתחול של הסטרימר עבור Playback או על מנת ש- Downmix של אודיו יעבור במקרים בהם הסטרימר מחובר ישירות למסך ללא רסיבר.
 4. המגירה לכונן קשיח 2.5 איננה נוחה. יותר הגיוני להביא לסטרימר תוכן דרך הרשת בבית ואם אין רשת יציבה או מהירה דיו, אז חיבור כונן קשיח חיצוני יותר קל מאשר פירוק כונן פנימי שנמצא בתחתית הסטרימר.
 5. שלט ללא תאורה אחורית.
 6. מארז פלסטיק פשוט.

מחיר: 2290 ש"ח.

לדיון בנושא: Dune HD Solo 4K – סטרימר UHD עם מקלט עידן+

Dune HD Solo 4K - סטרימר UHD עם מקלט עידן+


19:00
  /  
19.3.2016
  
מאת: זיו רוזנפלד

1