החיישן הקטן ביותר בעולם הנטען באמצעות גלי רדיו

זו כבר לא מדע בדיוני, אפשר לספק מקור אנרגיה באמצעות גלי הרדיו של הנתב. ראו איזה פיתוח מעניין של סטודנטים ...

8:00
  /  
10.12.2015
  
מאת: צבי וורובל

העתיד של החיישנים לבית החכם כבר כאן – זעיר, אלחוטי ובמחיר נמוך ביותר.

באוניברסיטה הטכנולוגית של איינדהובן שבהולנד (TU/e) פיתח חיישן טמפרטורה אלחוטי זעיר מאוד המופעל באופן מאוד מיוחד: מגלי הרדיו משל הרשת האלחוטית בסביבת העבודה והגילוי של החיישן. משמעות הדבר היא כי החיישן לא צריך אפילו חוט אחד בכדי להעביר את המידע או להיטען, ולא משתמש בסוללה הדורשת החלפה.
למשל השקתם של חיישנים אלה מהווה התפתחות חשובה עבור בתים ובניינים חכמים,.אך כמובן ישנם יישומים רבים ונוספים עבורם.

לשם המחשת גודל החיישן כפי שמופיע בתמונה של פתיחת ידיעה זו, הוא של כ -2 מילימטרים רבועים ובמשקל של 1.6 מיליגרם, שווה ערך לגרגר חול. החיישן מבוסס על טכנולוגייתCMOS של 65 ננומטר.

כיצד החיישן פועל?
ישנו נתב יעודי שפותח במיוחד עבור שימוש ביחד עם החיישנים, עם אנטנה ששולחת גלי רדיו לחיישנים המפוזרים בבית וזאת על מנת להטעין אותם במקור אנרגיה. מכיוון שהעברת אנרגיה ממוקדת לחיישן, לנתב צריכת חשמל נמוכה מאוד.והחיישנים עצמם תוכננו כך שצריכת האנרגיה שלהם נמוכה ביותר.

החיישן מכיל אנטנה הלוכדת את האנרגיה המגיעה מהנתב. החיישן אוגר את האנרגיה וברגע שאגר מספיק אנרגיה, החיישן מתעורר לעבודה, מודד את הטמפרטורה ושולח את האות הנושא אצת המדידה בחזרה לנתב. לאות זה יש תדר ייחודי, בהתאם לטמפרטורה הנמדדת. ולבסוף, הנתב יכול לחשב את הטמפרטורה מתדר ייחודי זה.

לדברי הפרופסור Peter Baltus מ- TU/e, ניתן לשלב ולפזר את החיישנים בשטח הבית, באמצעות הכנסתם וערבובם ביחד עם הצבע הפלסטי של הקירות.

עוד אמר כי ניתן להשתמש באותה טכנולוגיה גם עבור חיישנים אלחוטיים אחרים, למשל למדידת תנועה, אור ולחות.

היתרון המשמעותי בחיישן זה היכולת לקלוט את כח האנרגיה הדרושה ישירות מאותות הרשת האלחוטית הממוקמת בקרבת מקום. כרגע החיישן פועל רק במרחק של 2.5 סנטימטרים ממקור האנרגיה, אך המפתחים שלו משוכנעים כי בקרוב יהיו מסוגלים להגיע עד למרחק עבודה של מטר בשנה הקרובה עד למרחק הסופי של חמישה מטר, מרחק המספיק עבור רוב משקי הבית.
לבטח חשבתם של חיישן זה עלות גבוהה, אז לא. עלות כל חיישן כ- 0.85 שקל.

לדיון בנושא: החיישן הקטן ביותר בעולם הנטען באמצעות גלי רדיו


8:00
  /  
10.12.2015
  
מאת: צבי וורובל