מערכת שליטה RTI

אחד הדברים שחייבים להגיע לצד קולנוע ביתי מושלם זה מערכת שליטה נוחה לתפעול. הנה סקירה על מערכת מבית RTI, עם ...

17:00
  /  
08.12.2015
  
מאת: עפר לאור

מערכת השליטה של RTI

 

כשרכשתי את מערכת הקולנוע הביתי הראשונה שלי, הדבר הראשון שקניתי זה שלט חכם. היה לי ברור שכאשר מוסיפים ציוד, מערכת השליטה היא שתקבע עד כמה נוח המערכת תהיה. הברירה אז היתה פרונטו או שלט של מיקרוסופט. עשיתי את הבחירה שלי ובחרתי מיקרוסופט. מן הסתם זו היתה טעות, השלט היה פלופ רציני ומהר מאוד נאלצתי לרכוש פרונטו. 

הפרונטו היתה סדרת שלטים חכמים שאפשרה לך לעצב את המסכים בעצמך. החזון היה שאפתני ועם כל גרסא, המערכת הפכה מורכבת יותר. עברתי מספר רב של מכשירים עד שהגעתי ל Pronto 9600, שלט מעולה, אך גדול פיזית. בשלב הזה פיליפס הפסיקה את העבודה של המחלקה של פרונטו למרות שככל הנראה החברה היתה על סף של פיתוח של מוצר חדשני מבוסס אייפד.

מאז שמרתי מכל משמר על מכשיר ה-Pronto. כל נפילה קירבה אותנו למצב שבו אין לנו שלט למערכת ולאחר ששלט 9600 שני היה אחרי מספר תיקונים, כבר לא היה מנוס מחיפוש אלטרנטיבה ראויה. 

מערכת RTI בנויה על בסיס בקר. הבקר שנבחר הוא הבקר הבסיסי XP-3. מדובר בבקר בעל יכולות Zigbee, חיבורי sense, שני חיבורי ריליי, 3 יציאות IR, חיבור RS-232, חיבור LAN וחיבור USB שמאפשר תכנות ראשוני.

מערכת שליטה RTI

התכנות נעשה בעזרת תוכנת RTI Integration Designer אשר זמינה רק לאינטגרטורים. התכנות פשוט למדי והוא גרפי, כאשר אפשר לתכנת אירועים שקשורים לכל מני דברים שקורים (למשל sense שזוהה), אירועים פנימיים (טיימר, כיבוי, שינוי של aspect ratio) ומאקרואים. יש אפשרות לשלוח הודעות ב-RS232 או הודעות רשת. יש גם דרייברים מובנים שאפשר להשתמש וספריה גרפית שאפשר לשאוב ממנה לא מעט.

מערכת שליטה RTI

במקרה שלי, חלק גדול מהציוד משתמש ב-IR ולכן היה צורך בהפצת IR, שיוצאת מהמכשיר דרך מפיץ IR (שיש לו הרבה חיבורים). 

מערכת שליטה RTI

המערכת שלי מבוססת על אייפד מיני 3. הבחירה היתה במכשיר הזול ביותר בעל מסך Retina איכותי שיחזיק הרבה זמן. לצערי שדרגתי אותו לגרסאת iOS 9. למה לצערי? כי אני משתמש ב-Guided access, פיצ'ר שמונע מהמכשיר לצאת מאפליקציה בודדת גם כאשר הוא נכבה – לחיצה על כפתור ה-home ישר מפעילה את האפליקציה. בגרסא 9 החל באג מעיק בפיצ'ר הזה שמונע כיבוי של המסך ומכבה אותו רק לאחר 10 דקות (גם אם בהגדרות כתוב 2 דקות), מה שמאוד מקצר את חיי הבטריה של המכשיר ומאלץ אותנו לטעון אותו בלילות ולא פעם בכמה ימים כמו שהיה בעבר.

העיצוב מבוסס על הרעיון של הפרונטו אך עם שדרוג. המעבר בין כניסות נעשה בחלק העליון של המסך, עם כפתור בית בפינה, כפתור עבור כל מקור משמעותי ומתג מעבר בין יחסי המסך. בצד שמאל יש פס קבוע של כיבוי הדלקה, שליטה בווליום בכפתורים, חיווי וליום נוכחי מהרסיבר, מעבר channel/program פלוס מינוס ושליטה בווליום דרך BAR.

ההגיון הוא שמרכז המסך קבוע מכיוון שתמיד מחזיקים את האייפד באופן אופקי ולכן שני האגודלים תמיד נופלים באותו מקום – אחד על מרכז ה-DPAD מימין והשני על כפתור ה-Play משמאל. עובדה זו מקלה מאוד על מציאת הפונקציות הללו גם בלי כפתורים פיזיים. כמובן שעדיף היה שהיו אינדקטורים על המסך. ולכן ניסיתי לרכוש מספר כפתורים פיזיים שמדביקים למסכי האייפד. הניסוי כשל בעיקר כי הם מיועדים כג'ויסטיקים למשחקי אייפון, ואינם בגדלים הנכונים. אידאלית היו אנשים חכמים שהיו מייצרים גרסא של מסך מגן של אייפד מזכוכית עם נקודות קבועות לאחיזה, אבל לא מצאתי כאלה.

עוד חסרון של האייפד הוא שבניגוד לפרונטו אין לו Pick up sensor, כלומר הוא לא מזהה כשאני מרים אותו ואינו מדליק את המסך. 

מערכת שליטה RTI

לאחר שמכבים את הכל, זה המסך הראשי שמציג את האופציות השונות, כולל שליטה במיזוג ובחירת מה אנחנו רוצים לצפות בו. 

מערכת שליטה RTI

מסך המקרן בכוונה נותן לבחור מחדש בכניסה בכדי למנוע פתיחה מיותרת של המקרן בגלל לחיצה מוטעית.

מערכת שליטה RTI

מרבית המסכים מעוצבים באותו אופן, אך עם רקע מעט שונה בכדי להקל על הזיהוי של מה שדלוק. במקרה של יס למשל, יש איזורים עליונים ותחתונים שהם כוללים shortcuts לערוצים. השיטה הזו מונעת לחיצה מוטעית והעברת ערוץ בטעות, אך עדיין נותנת גישה לכל הפונקציות של יס. המסך של האייפד מיני מספיק גדול בכדי לאפשר דחיסה של כל הפונקציות הללו מבלי להרגיש עמוס יתר על המידה.

מערכת שליטה RTI

מערכת שליטה RTI

במקרה של ה-KODI יש כאן מספר התחכמויות, כולל shortcut לתוספים מסויימים (למשל Genesis). הפס השחור בחלק העליון מציג את השם של הסרט האחרון שהמכשיר הציג.

מערכת שליטה RTI

כאן ניתן לראות את האייפד במצב Guided access שניתן להגיע אליו דרך לחיצה משולשת על כפתור ה-Home, כמובן אם הגדרתם זאת באייפד. כל העבודה נעשית על גבי הבקר ואם משנים ציוד או עיצוב אפשר לעדכן את הבקר והאייפד יתעדכן אוטומטית כאשר הוא יתחבר אליו.

מערכת שליטה RTI

השימוש ב-bar במקום בכפתורי ווליום, מתאפשר הודות לשליטה על הרסיבר בעזרת המודול היעודי שלו. לא לכל רסיבר יש אפשרות כזו, אך כשזה אפשרי זה משדרג מאוד את המערכת.

זה המסך שיוצג כאשר האייפד רואה עדכון של העיצוב או התכנות שלו.

מערכת שליטה RTI

עלויות

העלויות משתנות לפי  מספר המכשירים. לרוב, האינטגרטור יעשה את מרבית העבודה לפני שהוא מגיע ללקוח ומכין את הכל מראש. רק כשמגיעים ללקוח, מזהים בעיות תזמון או בעיות הגדרה בהתקנה בפועל ועושים שינויים בהתאם.

העלויות נעות סביב ה-5700 ש"ח לחבילה המלאה, כולל הבקר XP3. לכך יש להוסיף את העלות של ה-iPad mini או אייפד רגיל (אפשר לבחור איזה מכשיר שרוצים, אך העיצוב מיועד למכשיר ספציפי).

את מערכת RTI ניתן לרכוש במשווקים מורשים כגון Future AV

לדיון בנושא: מערכת שליטה RTI


17:00
  /  
08.12.2015
  
מאת: עפר לאור