HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

HIFIMAN הוא יצרן אוזניות שלא מפסיק לחדש ולרעננן את ליין הדגמים שלו, ועם אוזניות דגל חדשות הם כעת מכוונים היישר ...


על היצרן

HIFIMAN הוא יצרן סיני אשר נוסד ב- 2007 על ידי ד"ר Fang Bian. מבחינה טכנית, Fang התחיל את העסק ב- 2005 תחת השם Head Direct בזמן שהוא גר בניו יורק, אבל בהמשך החברה התפתחה וכיום מתמחה באוזניות Planar, אוזניות IEM וציוד נלווה כגון מגברי אוזניות ונגנים ניידים.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

על האוזניות

HIFIMAN משדרגים את דגמי ה- Planar שלהם משנה לשנה, כאשר עד עכשיו ה- HE6 היו אוזניות הדגל של היצרן. מדובר באוזניות מאד לא רגישות שדרשו הגברה בהתאם, אבל הן הראו איזו מסירות יש לחברה בכל הקשור לשיפור קו המוצרים שלהם. כעת, עם ה- HE1000, החברה מוציאה אוזניות דגל חדשות ששוב פעם באות להראות איך הם לא קופאים על השמרים.

ה- HE1000 הן, כצפוי, אוזניות בעלות דרייבר (האלמנט שמפיק את הסאונד) מסוג Planar. בשונה מאוזניות בעלות דרייבר דינמי, אוזניות Planar עושות שימוש בדרייבר שכולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה, במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינמי.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

הדברים שאוזניות ה- HE1000 עושות שונה מאוזניות Planar אחרות נמצאים בפרטים הקטנים. דבר ראשון, לפי היצרן, אלו האוזניות בעלות הממברנה הדקה ביותר שיש כרגע בשוק – פחות מ- 0.001mm או מספיק דק שהעיניים שלנו לא מסוגלות להבחין בעובי ללא אמצעים מתאימים. דבר שני הוא המבנה המגנטי שעושה שימוש בתכנון א-סימטרי. אוזניות Planar בדר"כ עושות שימוש במגנטים בשני הצדדים של הממברנה, רק שפה המבנה המגנטי בצד שפונה אל האוזן שונה מזה בצד שפונה מחוץ לאוזניות, מה שמיועד לשפר את מעבר הסאונד באופן חלק יותר. הדבר השלישי הוא מערכת ה- “Window Shade” שמהווה את החלק החיצוני של כל צד באוזניות. הרעיון הוא מערכת של "תריסים" דקים (במקום גריל מתכת סטנדרטי) שמאפשרים מעבר סאונד יותר חופשי וחלק מחוץ לאוזנייה ועל ידי כך מביאים לשיפור בסאונד ורוחב הבמה.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

ה- HE1000 הן אוזניות נאות, מאד גדולות ובעלות מראה "רטרו מודרני", כאשר איכות הבניה מצויינת וישנו אחלה "קונטרסט" בין שלד המתכת למעטפת עץ הדובדבן בכל אוזנייה. המתכת שבאוזניות, ויש הרבה ממנה, מוברשת בצורה אלגנטית ולא מבריקה וראוותנית. הפדים עטופים בעור, אך החלק שבא במגע עם הראש הוא דווקא מ- Velour. הקשת גדולה ורחבה, עשויה מעור ומתכווננת בנפרד מהחלק העליון שקבוע במקום, כאשר כל הזזה מלווה בקליק "איכותי".

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

מבחינת נוחות שימוש, ה- HE1000 הן אחת האוזניות היותר נוחות שיצא לי להשתמש בהן, זאת על אף גודלן המאסיבי. הפדים גדולים, מקיפים את כל האוזן, אינם לוחצים מעבר לרצוי, בנויים בזווית ככה שהאוזניות יותר פונות לכיוון האוזן, כאשר הקשת רחבה ותומכת. האוזניות אינן קלות משקל (480 גרם), אבל זה פשוט לא הפריע. בנוסף, נחמד לראות אוזניות בקליבר הזה שמגיעות כסטנדרט עם פדים מ- Velour במקום עור כזה או אחר. לדעתי זה יותר נוח להאזנות ארוכות וגם יותר מתאים לקיץ הישראלי.

בחבילה ניתן למצוא נרתיק אחסון גדול, קשיח ואיכותי (לא נייד) יחד עם שלושה כבלים: כבל עם קצה 6.35mm סטנדרטי, כבל עם קצה 3.5mm וכבל עם קצה מסוג XLR לשימוש עם מגברים שעובדים בשיטה "מאוזנת". הכבלים נראים טוב, בנויים טוב, מצופים בשרוול בד ואינם רכים/קשים מדי. מי שמעוניין יכול כמובן להחליף את הכבל המקורי לכל כבל אחר שהוא חפץ בו, רק צריך קצה בקוטר 2.5mm לכל צד של האוזניות. בהיבט הטכני, ה- HE1000 בעלות עכבה של 35Ω עם סטייה של פלוס מינוס ורגישות נמוכה של 90dB.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

Frequency Response: תוצאה יפה ויחסית מאוזנת בשביל אוזניות. ה- HE1000 שטוחות כמעט עד 1kHz ומשם ישנה ירידה בעוצמה ושוב עליה בתדרים הגבוהים. תחום המידיירנג' יותר "זיג זגי" ממה שאני רגיל לראות, וישנה תאימות טובה בין צד ימין ושמאל.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה שטוחה של 33.5Ω שתואמת למפרט הטכני.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

האזנה

  • ציוד: ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

כאשר באים להאזין לאוזניות בקבוצת מחיר כמו של ה- HE1000 צריך לבוא עם ציפיות במקום. לא כל היקר נוצץ, ובטח שבתחום האודיו. למי שקצר בזמן, אני אחסוך לכם את הקריאה כבר עכשיו – נכון לזמן כתיבת המאמר, ה- HE1000 הן האוזניות שהכי נהנתי להאזין להן עד היום. למי שכן יש זמן להמשיך לקרוא, תתכוננו להרבה סופרלטיבים, שכן ה- HE1000 שברו אצלי כל מיני שיאים חדשים בכל הקשור להנאה מאוזניות.

השיא הראשון מתייחס לאופי "הפתוח" של האוזניות. לא, אני לא מתכוון לסאונד מפורט ואוורירי (במקרה הזה בכל אופן), אלא לפתיחות של האוזניות במובן הפיזי. אוזניות פתוחות הן בדר"כ, אך לא תמיד, אלו שרוב המאזינים יעדיפו פשוט בגלל שאין להן את האופי "ההרמטי" שיש לאוזניות סגורות. תחשבו על אפקט דומה ברמקולים עם תיבה לעומת רמקולים חסרי "תיבה" כגון Open Baffle או Dipole. אוזניות פתוחות בדר"כ מאופיינות בפחות הרגשה של "ואקום" באוזניים, זאת נוסף על העובדה שהן אינן אוטמות את רעשי הסביבה. בחזרה ל- HE1000, אלו האוזניות הכי "פתוחות" שיצא לי לשמוע. יש לסאונד מרקם כזה שיוצא החוצה בקלות וזה מוסיף לחוויית ההאזנה עם סאונד יותר "חופשי" ובמה יותר רחבה ותלת מימדית, כמובן עד כמה שאפשר עם אוזניות. מה שכן, קחו בחשבון שגם אלו שיושבים לידכם יבחינו בזה. בנוסף, ה- HE1000 מחייבות האזנה בתנאים אידיאלים, כלומר בסביבה שקטה, אחרת הרעשים החיצוניים רק יפריעו לכם. המבנה הפתוח של האוזניות האלו הוא כל כך קיצוני, שמספיק להניח את כפות הידיים במרחק של 5 ס"מ מכל אוזנייה על מנת להשפיע לרעה על הסאונד, אז אל תאזינו להן עם קפוצ'ון או משהו כזה.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

השיא השני מתייחס לאופי המצגת של ה- HE1000. כל מאזין והטעם האישי שלו, ואני לא בטוח ב- 100% שאני יכול להגדיר לכל אחד מה זה סאונד "טבעי" כי סביר להניח שזה מעט שונה אצל כל מאזין, אבל במקרה שלי, ה- HE1000 הן האוזניות הכי "טבעיות" ומאוזנות ששמעתי עד היום. שום דבר במצגת שלהן אינו בולט, אינו מושך תשומת לב ואינו מציק, פשוט תענוג. הסטייל הזה מעניק אופי "שקוף" לכל דבר שזרקתי לכיוון שלהן, החל מכלים, דרך שירה ועד מוזיקה אלקטרונית. כן, ברור שבחנתי בעבר אוזניות שהרגישו לי מאד טבעיות ומאוזנות, ואני עדיין חושב ככה, אבל ה- HE1000 הביאו את זה שלב נוסף לכיוון הנכון. אני יכול לזרוק שמות של קטעים שהצטיינו יותר וכאלו שפחות, אבל האמת היא שזה תפס כמעט על כל דבר ששמעתי דרך האוזניות האלה. מבחינתי, אם ההקלטה לא נשמעה מי יודע מה, האשמה היתה על ההקלטה ולא על האוזניות.

השיא השלישי מתייחס לדרך של ה- HE1000 להציג את הפרטים והדקויות שבהקלטות. ישנן אוזניות מאד "מפורטות" שמשמיעות כל פרט קטן בהקלטה, אבל לא תמיד עושות את זה בצורה מאוזנת במיוחד, או לחילופין עושות זאת עם סאונד "מחוספס" ו/או "מתכתי", כאשר ישנן אוזניות שעושות את זה יותר טוב מאחרות. במקרה של ה- HE1000, מעולם לא שמעתי אוזניות שמסוגלות להיות מפורטות ברמה טובה, חושפות את הפרטים החשובים, אבל נשמעות חלקות כמשי באותו הזמן. הרגשתי שאני לא מפספס את הניואנסים בהקלטה, אבל בו זמנית הכל עדיין נשמע לי טבעי ומאוזן יחד עם הפרדת כלים מעולה. בנוסף לזה, או בעקבות זה, ל- HE1000 יש את היכולת להוציא את המיטב מהקלטות איכותיות, אבל גם "סלחנות" מסויימת שנדרשת עבור הקלטות פחות איכותיות.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

מי שנוהג לקרוא מאמרים על ציוד אודיו בטח כבר נתקל פה ושם במשפטים בסגנון "עם ה- X שמעתי דברים שעד היום לא שמעתי". ובכן, זה מה שקרה לי עם ה- HE1000, אבל לא בדיוק… מה זאת אומרת לא בדיוק? אני חושב שהאלמנטים שתארתי עד כה גורמים לכך שעם ה- HE1000 אני לא באמת שומע דברים שלא שמעתי עד כה, אבל אני כן מסוגל "להבחין" בהם יותר בקלות. הם היו שם כל הזמן, פשוט לא שמתי לב. קטע נוסף עם ה- HE1000, שאינו בדיוק קשור לאיכות הסאונד עצמה, הוא הגמישות שלהן בכל הקשור לרמת האטימה והמיקום שלהן על הראש. אין צורך להניח את האוזניות על הראש בדיוק על המילימטר ואין באמת צורך באטימה חזקה.

אז זהו? הכל מושלם? ברור שלא. לא כל מאזין מחפש את התוצר הכי "טבעי" ולכן גם צריך לדעת מה ה- HE1000 לא עושות. דבר ראשון, ה- HE1000 אינן אוזניות לחובבי הבס המודגש. הבס שלהן מאוזן, רך ולא "קופסאתי" בכלל, אבל לחלק מהמאזינים זה עלול להתפרש כסאונד מעט "רזה", מה שאומר שתצטרכו לחפש משהו אחר. מי שאוהב סאונד יותר "חם" ו/או "סלחני" כנראה ירגיש שה- HE1000 מעט מפורטות מדי לטעמו. אני חושב שהן דווקא סלחניות במובן מסויים, אבל לא במובן הקלאסי. לכן, אם אתם אוהבים להאזין בעיקר להקלטות בהירות ומקומפרסות בעוצמות גבוהות, או שאתם פשוט מעדיפים איזון טונלי יותר סלחני, אז יכול להיות שעם ה- HE1000 המצגת לא תהיה בהכרח לטעמכם. לבסוף, כמו שכבר ציינתי, אלו אוזניות בעלות מבנה מאד פתוח, אז מי שמחפש אוזניות להאזנה בסביבה לא שקטה או כזו בקרבת אנשים אחרים, יצטרך לחפש במקום אחר, כאשר בהקשר דומה, ממש אבל ממש לא מדובר באוזניות לשימוש נייד.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

מה לגבי המתחרים? עוד לא יצא לי לבחון אוזניות בגזרת המחיר של ה- HE1000, וגם ככה אין הרבה כאלה, אבל אחת המתחרות הברורות הן כמובן ה- LCD-3 מבית Audeze (הגרסה ללא ה- Fazor). מדובר באוזניות מאד דומות – גם כן מסוג Planar, גדולות ובעלות מבנה פתוח. ברוב האספקטים הן יותר דומות משונות, אבל עם ניואנסים קטנים שמבדלים אותן אחת מהשניה. לדעתי שתי האוזניות האלו מהוות מופת לסאונד מאוזן וטבעי, אבל ה- HE1000 עושות את זה יותר טוב, כאשר ה- LCD-3 הן טיפה יותר סלחניות וכוללות בס מעט יותר "פאנצ'י". בנוסף, ה- LCD-3 יותר כבדות ולכן פחות נוחות להאזנות ארוכות, אבל גם נמצאות בקבוצת מחיר יותר "נמוכה".

ה- Sennheiser HD800 הן אמנם בקבוצת מחיר עוד יותר נמוכה יחסית ל- LCD-3, אבל אני בטוח שישנם כאלו שמעוניינים לדעת איך הן מתמודדות מול ה- HE1000. לדעתי זה סוג של נוק אאוט. ה- HD800 באופן כללי מעט יותר מפורטות ובהירות ועם סאונד פחות "מלא" ומאוזן. אין להן אופי מחוספס, אבל האיזון הטונלי שלהן נוטה באופן ברור לדגש בתחום התדרים הגבוה, למרות שקראתי על משתמשים שעשו "שדרוגים" כאלו ואחרים לאוזניות במטרה לאזן אותן יותר. הסיבה העיקרית לדעתי שבעלי ה- HD800 לא מוותרים עליהן ומעדיפים לבצע "מוד" כזה או אחר (או לשחק עם השידוך לציוד) היא הבמה שלהן, שהיא אחת המוצלחות יותר שיש כרגע באוזניות סטנדרטיות, יחד עם נוחות השימוש הפנטסטית.

מבחינת התאמה לציוד, אני מצפה מרוכשי ה- HE1000 לשדך אותן להגברה יעודית מתאימה, אך מי שמתעקש לשדך אותן למכשיר סמארטפון צריך לקחת בחשבון שעוצמת ההאזנה עלולה להיות לא מספקת, אלא אם אתם משתמשים במגבר חיצוני נייד או בנגן אודיו יעודי חזק. עם מגבר כמו ה- HA-160D קיבלתי תוצאות מצויינות, אבל הן בכיף יכולות לאכול גם מגברים הרבה יותר חזקים.

HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות

סיכום

אוזניות הדגל החדשות של HIFIMAN, ה- HE1000, בהחלט יצרו אצלי עניין, אבל הציפיות לא היו בשחקים. כבר בחנתי אוזניות ברמה גבוהה ולמרות שמדובר באוזניות הכי יקרות שהיו אצלי לביקורת, מחירו של מוצר אודיו לא עושה עלי רושם. העניין הוא שמי שקרא את כל המאמר כבר בטח הבין שמאד אהבתי את האוזניות האלה. אפשר ליהנות מהאזנה לאוזניות עם בס מודגש או כאלו שעובדות כמו "מחדד" להקלטות, אבל לדעתי איזון טבעי תמיד ינצח, במיוחד בטווח הארוך, וזה רק קסם אחד משלל היכולות המופלאות של ה- HE1000.

אוזניות כמו ה- HE1000 מזכירות לי את הנושא של טווח דינמי בהקלטות. בשניות הראשונות, הקלטות עם טווח דינמי קטן מעניקות אפקט "וואו", אבל מאד מהר זה מתחיל להפריע באוזניים. במובן הזה, ה- HE1000 הן כמו הקלטה איכותית עם טווח דינמי גבוה, ואפשר להאזין להם שעות מבלי להרגיש עייפות באוזניים, אבל באותו הזמן ללא פספוס פרטים בהקלטה. אין דבר כזה "האוזניות הכי טובות בשוק", אבל כן ישנה רשימה מצומצמת של אוזניות מובחרות, וה- HE1000, נכון לעכשיו, נמצאות אצלי בראש הפרמידה.

HIFIMAN HE1000 – מחיר מומלץ לצרכן: 13,800 ש"ח.

מוצרי HIFIMAN משווקים בישראל על ידי "מאסטרו אודיו".

לדיון בנושא: HIFIMAN HE1000 – ננוטכנולוגיה של אוזניות


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

11:00
  /  
17.11.2015
  
מאת: איתי חזום

1