Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

לאחר ביקורות על קופסאות האנדרואיד Open Hour Gecko, ו-Probox2 EX+, הגיע הזמן לכתוב על קופסה שהיא מיני מחשב אישי מבית Tronsmart.
20:00
  /  
14.11.2015
  
מאת: mulderfox

הקדמה

החברה הינה אחת מיצרני קופסאות הטלוויזיה הגדולים בשוק כיום: Tronsmart Ara X5. זהו דגם חדש לחלוטין מבית טרונסמרט, מבוסס מעבד אטום מסדרה חדשה (צ'רי טרייל 14 ננומטר) ומכיל חלונות 10 מופעל מהיצרן.

המונח "מיני מחשב אישי" מכוון לכך שהקופסה הקטנה מכילה מחשב שלם המריץ את מערכת ההפעלה חלונות מבית מיקרוסופט, למרות שהוא מיועד להריץ קודי, הוא מסוגל לתפקד גם כמחשב אישי רגיל במגוון משימות משרדיות יומיומיות.

אני חייב לציין, כי היה קשה יותר להשוות את המכשיר לרוב קופסאות הקודי, היות ורובן מבוססות על מערכת ההפעלה אנדרואיד מבית גוגל, וההבדל בין מערכות ההפעלה הוא משמעותי. אך אעשה את המיטב כדי לתת ביקורת הוגנת על יכולות המכשיר – בעיקר בתוך סביבת קודי. 

מה בקופסה?

 

 

Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

דגם Ara X5, הוא הדגם הראשון מבית טרונסמרט המבוסס על ערכת השבבים צ'רי טרייל מבית אינטל.

אז מה מקבלים?

מיני מחשב אישי, מתאם מתח, וכבל HDMI.

התכולה נראית קצת עלובה במבט ראשון, אך זוהי לא מערכת PC מושלמת, וכדי לבנות מיני מחשב אישי לשימוש עם טלוויזיות (יש מחבר HDMI, אך אין יציאות DVI/VGA) במחיר נמוך ככל האפשר (עלות המכשיר כ-150 דולר) – צריך להוריד עלויות ולשמור על המערכת בסיסית ככל האפשר.

מראה

Ara X5 הוא מחשב בקופסה שחורה וקטנה שלא נראית מיוחדת. אך היא מכילה הרבה מאוד. יש מחשב אישי שלם בתוך קופסה שיכולה לשבת על כף היד שלכם.

המכשיר מבוסס על ערכת שבבים העושה שימוש במעבד אטום מהסדרה החדשה של אינטל ובטכנולוגיית ייצור של 14 ננומטר. מערכת ההפעלה המותקנת (ומופעלת) מראש היא חלונות 10 גרסה ביתית (HOME), והיא עובדת בצורה מהירה וחלקה.. כל עוד לא תחנקו אותה עם תוכנות תובעניות מידי.

המערכת גם כוללת התקנה של קודי בגרסה 15 RC3, שהיא אחת מהגרסאות האחרונות של קודי, אם לא מחשיבים את גרסאות 16 אלפא (שבדקתי, אך התבררו כבעייתיות בזמן ניגון וידאו).

אין שלט, עכבר, או כל אמצעי שליטה אחר בחבילה. כפי שהוזכר קודם, המטרה היא לשמור על עלויות נמוכות. עם זאת, ניתן להשתמש בתוכנות שליטה מרחוק העובדות בין אנדרואיד לחלונות וסומכות על רכיב שרת המותקן על מחשב החלונות, ורכיב לקוח המותקן על הטלפון החכם או הטאבלט. התוכנות הללו עושות שימוש בתקשורת אלחוטית מסוג WiFi או Bluetooth כדי לאפשר שליטה בעכבר ומקלדת וירטואליים על המחשב.

ביקורת: Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

צד אחורי

ביקורת: Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

תחתית

Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

תחתית האריזה

תצורה

Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

בדיקות והשוואות

Novabench

Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

נובהבנץ' מציע מגוון מבחנים הנעים בין מעבד ראשי (CPU) לבין זיכרונות ויכולות גרפיות. כפי שניתן לראות, מחשב בן יותר מ-3 שנים משאיר את ה-Ara X5 באבק – תודות למעבד וכרטיס מסך חזקים משמעותית.

אך עם זאת.. ה-X5 אינו מיועד לביצוע אותן משימות כמו מחשב העבודה/הבית שלכם. הוא מיועד לתפקד כמחשב מדיה שמסוגל גם להריץ משחקים קלים. ככזה, הוא עוקף את המחשב הביתי הממוצע בהרצת קודי.

מהירות ההעתקה של הזיכרונות גם היא נמוכה יותר (בכ-23 אחוזים) אך בהפרש קטן יותר. זיכרון העבודה שבו נעשה שימוש הוא DDR3L שמראה ביצועים מכובדים.

PC Mark 8

סדרת המבחנים רצה במשך 20-45 דקות במצב מואץ-גרפית או במצב סטנדרטי ובודקת משימות משרדיות רגילות כמו גם ביצועי זיכרון ווידאו. ה-X5 צלח את המבחנים מספר פעמים, אך גם קפא כאשר הריץ אותם מיד לאחר סדרת בדיקות וידאו בקודי. המחשב התחמם משמעותית, ולא נותרה כל אפשרות אלא לבצע אתחול חם על ידי החזקת כפתור ההפעלה למשך 30 שניות. ייתכן והבעיה לא תחזור בסביבה ממוזגת או קרה יותר.

התוצאות מראות שביצועי ה-X5 עומדים על כמחצית מאלה של מחשב הבדיקה הביתי. התחושה האישית, עם זאת, היא טובה – המכשיר רץ והגיב בצורה זריזה וטובה. המבחנים מראים כי מיני מחשב אישי אינו בר תחרות אמיתית למחשב ביתי המיועד למשחקים.

ביקורת: Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

תצורה

ביקורת: Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

NOVABENCH

ביקורת: Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי

PC Mark 8

3D Mark Benchmark

מבחן 3D Mark עושה מה ששמו אומר: בודק את יכולת המכשיר להריץ אנימציות וסימולציות תלת מימד (בעיקר ביחס למשחקים). Ara X5 הוא בהחלט לא מחשב משחקים, והוא לא תוכנן להיות כזה. הוא יכול להריץ משחקים קלים בדו מימד עם המעבד הגרפי המובנה שלו, אך אל תנסו לבחון אותו עם משחקים כבדים, כי הוא ייחנק.


בדיקות הרצת וידאו (עם קודי 15.1)

 

ביצועי משחקים

“Worms world party remastered“ – המשחק בכלל לא הצליח לרוץ, ואילץ אותי לסגור אותו דרך מנהל המשימות.

“Brothers: A Tale of Two Sons“ – משחק תלת ממדי מצויר העושה שימוש במנוע המשחקים העדכני של Unreal, ובו אתם משחקים זוג בנים שמנסים למצוא תרופה לאביהם החולה. המשחק הוא לא הבחירה הטובה ביותר עבור המכשיר היות והוא דורש שליטה במקלדת בלבד. אך הוא עבד, אם כי לא בצורה חלקה.

“Tinertia“ – משחק פלטפורמות תלת ממדי חביב. הוא לא רץ בצורה חלקה בהתחלה, אפילו לאחר שהורדתי הפרדת מסך ל-720p (!). רק לאחר הורדת ההגדרות הגרפיות לרמה נמוכה, המשחק הצליח לעבוד בצורה חלקה סביב 30 תמונות בשנייה.

“Volume“ – משחק התגנבות מיוחד. גרפיקת התלת ממד שלו אינה ברמה גבוהה במיוחד, אך הוא הכביד על ה-X5, כאשר הוא זז במהירות ממוצעת של 6-9 תמונות בשנייה. אני מעריך שאם הייתי עושה שימוש בטלוויזיה/מסך עם רמת הפרדה נמוכה יותר, הביצועים היו משתפרים. כך או כך, אפשר לשחק – אבל בקושי.


השוואת מחירים

בניגוד לביקורות קודמות, אני לא משווה את הדגם הנוכחי לקופסאות אנדרואיד (קודי), אך גם לא למחשבים ביתיים. אני אשווה אותו למכשירים דומים:

 

כפי שניתן לראות, ה-X5 הוא היקר בין שלושת האפשרויות. עם זאת, לא סקרתי את הדגמים המתחרים, ואיני יכול להעיד על איכות הבניה שלהם, הביצועים או היציבות.

 

האם אהבתי את המכשיר? כן, אך רק כמחשב מדיה בסיסי. בעיית התחממות היתר, והקושי לנגן תכני 4K HEVC בצורה טובה, תרמו לכך למרות שייתכן שהמצב ישתפר עם עדכוני מנהלי התקן/תוכנה בעתיד.

האם אני ממליץ עליו? בעיקר בעבור אלה שאוהבים מערכות מבוססות חלונות (גם בסלון) ורוצים לשמור על תקציב הנמוך מ-200 דולר. המחשב פועל בצורה טובה ביחס לגודלו והתצורה שלו היא דיי יציבה (מעבר לנושא ההתחממות).

הכתבה היא גרסה עברית של הכתבה המקורית באנגלית מאתר Drops Of Wisdom

לדיון בנושא: Tronsmart Ara X5 מיני מחשב אישי


20:00
  /  
14.11.2015
  
מאת: mulderfox

1