ניקון 1 J5 – סקירה

שנה אחרי שבדק את ה-J4, הקומפקטית ללא מראה של ניקון, אייל גורביץ' יצא לראות על מה עבדו בניקון מאז, מה ...


 

לפני שנה בדיוק יצאתי לחופשה משפחתית בים. הילדים אוהבים לא לעשות שום דבר חוץ מללכת פעמיים ביום לחוף ולבלות את שאר הזמן בבריכה. ה-J4 היתה איתי באותה חופשה, נדיר שיש לי כל כך הרבה זמן פנוי עם מצלמה בסקירה. למדתי מקרוב לאהוב את היתרונות שלה ולתת הצעות לניקון איך לשפר את החסרונות שלה. 

היא היתה קטנה מאוד. אפילו קטנה מדי בהתחשב בעובדה שהיא לא נכנסת לכיס, במצב כזה כבר עדיפה מצלמה מעט גדולה יותר שמאפשרת שליטה נוחה יותר. היא הדהימה אותי במהירות שהיא מסוגלת לצלם. זו היתה הפעם הראשונה שנתקלתי במצלמה שמסוגלת לצלם לפני שלוחצים על כפתור המחשף שלה. אין כמו יכולת כזו כדי להבטיח תפיסה של הרגע המכריע. מי לא רוצה בדיוק את הקפיצה באוויר, בדיוק את הפוּ על הנרות, בדיוק את החיוך? ועוד מעבר לזה, מצב הצילום ברצף שלה שמגיע עד ל-20 תמונות בשניה והוא הוכיח את עצמו כיעיל ביותר בצילום הילדים רצים, משחקים, קופצים, שוחים ומה לא. יחד עם שאר היכולות שלה לצלם וידאו בהילוך איטי – נראה היה שכל האפשרויות לתפוס את הרגע היו מכוסות. 

אבל היו שני דברים שמנעו מה-J4 להיות מצלמה אדירה באמת. הראשון היה מהירות העיבוד שלה – היא היתה מהירה לצלם אבל איטית להחריד בשמירת התמונות. אחרי צילום של 20 תמונות ברצף מהיר, היה צורך לחכות שתי דקות מלאות עד שאפשר היה להמשיך לצלם. הדבר השני והמשמעותי ביותר היה מחסור בכפתורים וגלגלות לשליטה בפרמטרי הצילום. רק התפריט המהיר הצליח לעזור מעט ולאפשר מהלך סביר של שליטה בצילום.

מיותר לציין שמאוד התעניינתי לבדוק מה ניקון עשתה עם ה-J5 – אם היא הצליחה לשמר את ההצלחות ולשפר את החולשות של ה-J4. 

 

ניקון 1 J5 - סקירה

אז מה חדש?

ברגע שלקחתי את ה-J5 ליד היה ברור לי שבתחום הבניה ניקון הצליחה לעשות משהו גדול. אולי הם כיוונו לקהל יעד רחב יותר, שכולל צלמים מתקדמים יותר, כאלה שיודעים להעריך שליטה נוחה במצלמה, בעיקר גישה מיידית לדברים החשובים.

דבר ראשון, ל-J5 יש גריפ קטן אבל משמעותי. אחרי ה-J4 שהיתה חלקה כמו סבון, התוספת הזאת יחד עם גימור מונע החלקה מוצלחת מאוד – אפשר להחזיק את המצלמה ביד אחת בלי לפחד שהיא תיפול. 

 

ניקון 1 J5 - סקירה

 

צעד נוסף שנועד להוסיף פופלריות למצלמה הזאת, הוא שדרוג המסך לכזה שמתהפך מעל למצלמה ומאפשר, איך לא, צילום סלפי. אבל זה לא הכל, או לא – זה לא הכל, יש גם מצבי PASM בבורר המצבים, יש כפתור Fn נוסף, יש טבעת שליטה סביב כפתור הוידאו, יש קישוריות NFC. שורת השיפורים האלה לא גבתה מחיר מהגודל של המצלמה והיא נשארה קטנה כמו קודמתה, רק הרבה יותר נוחה לאחיזה ולשליטה.

 

ניקון 1 J5 - סקירה

 

ומה בפנים?

אם בחלקה החיצוני של ה-J5 מצאתי שיפורים ושדרוגים משמעותיים רבים, בחלקה הפנימי גיליתי רק אחד. מדובר בלב לבה של המצלמה – החיישן. לא תמיד חיישן חדש ותוספת מגהפיקסלים הם שינוי לטובה. הפעם כן. החיישן החדש הזה, מסוג BSI-CMOS ובעל 20.8 מגהפיקסל עושה נפלאות עם איכות התמונה של ה-J5 באופן אבסולוטי ובמיוחד בהשוואה לחיישן הקודם בעל 18.4 מגהפקסל שישב בלבה של ה-J4, וזאת כמובן למרות ולא בזכות העליה בסולם הרזולוציה. התמונות נראות עשירות יותר בפרטים והצבעים חיים ומדויקים יותר, מבלי להיות מוגזמים. הפלט של ה-J5 מצביע על בגרות ובשלות של קו המירורלס של ניקון, שחוטף בדרך כלל ביקורת על החיישנים הקטנים שלו יחסית לשאר המתחרים בשוק.

 

ניקון 1 J5 - סקירה

 

כל מצלמה דורשת טיפול ועריכה בקבצי ה-JPG שלה כדי להגיע לתוצאות טובות יותר, ואם רוצים להגיע לתוצאות מיטביות כדאי לצלם בפורמט RAW. זה נכון גם למצלמות קומפקטיות, גם למירורלס וגם ל-DSLR קטנות וגדולות, זולות ויקרות. יש טובות יותר וטובות פחות בפלט ה-JPG ישירות מהמצלמה ללא עריכה. ברור שיש יתרון גדול למצלמה שמספקת איכות JPG טובה יותר ללא עריכה וה-J5 עושה עבודה לא רעה בכלל התחום הזה.

 

ניקון 1 J5 - סקירה

 

בשאר יכולות הצילום ההבדלים בין ה-J4 ל-J5 קטנים עד ללא קיימים – זה טוב וזה לא טוב. שלל האפשרויות לצילום מהיר ברצף עדיין ישנן – עד 20 תמונות בשניה עם אוטופוקוס (בפועל, עם אובייקטים זזים, העסק איטי יותר) עד 60 תמונות בשניה בלי אוטפוקוס, צילום 20 תמונות תוך כדי שתי שניות שמתחיל לפני(!) שלוחצים על הכפתור, ועוד שלל מצבי צילום וידאו בהילוך איטי. הבעיה היא שכאן אין שיפור ביכולות העיבוד של המצלמה ולוקח לה זמן ארוך לשמור את התמונות המצולמות במהירות וברזולוציה מלאה. 

 

דוגמה לצילום ברצף עם פוקוס עוקב (קליק להפעלה): 

ניקון 1 J5 - סקירה

 

בניקון החליטו להעניק ל-J5 תוית מפוארת עליה רשום 4K. זה דבר חם מאוד בשוק ועדיף למצלמה שתישא את הצמד הזה. רק שבמקרה הזה מדובר בחצי הדרך. איך אומרים הילדים? 'חצי כוח'. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שצילום ברוזלוצית 4K מספקת קצב של 15 תמונות בשניה. התוצאה קופצנית ולא באמת שמישה, ולכן כדאי לצלם איתה רק ב-Full HD שנותנת 60 תמונות בשניה כמו שצריך.

דוגמאות לסרטונים בקצבים/רזולוציות שונים:

 

ומה עם המתחרות?

בזמן שסקרתי את ה-J4, יצא לי לבדוק גם את ה-RX100III הקומפקטית של סוני ואת ה-GM1 המירורלס של פנסוניק. המתחרות של ה-J5 הן כצפוי דור אחד קדימה – ה-RX100IV וה-GM5. שתיהן קטנות כמו ה-J5, ומציעות חבילות אטרקטיביות למדי, כולל עינית אלקטרונית של-J5 אין.

היתרון הגדול ביותר של ה-RX100IV על פני ה-J5 הוא השילוב של עדשה בעלת זום שמיש של 24-70 מ"מ וצמצמים מצויינים של f/1.8-2.8 עם חיישן בגודל זהה. אין לניקון אף עדשה בסדה 1 שמשתווה ליכולות האלה של ה-RX100IV. כמובן, היתרון של הסוני הקטנה הוא גם החסרון שלה – אי אפשר להחליף לה עדשות, ול-J5 אפשר לשדך עדשות שונות לצרכים שונים כמו למשל ה-18.5 f/1.8 שהיתה אצלי במשך הסקירה והוכיחה את העצמה כנכס אדיר בצילום כעדשת נורמל (מקבילה ל-50 מ"מ) עם צמצם גדול. סביר להניח שניקון יוציאו בעתיד עדשת זום עם צמצמים גדולים יותר מאשר ה f/3.5-5.6 הבסיסיים של ה 10-30 מ"מ שלה.

ל-GM5 יש חיישן גדול יותר מזה של הניקון. יתרון נוסף שלה הוא מנגנון התריס הכפול שלה – התריס האלקטרוני מכסה מהירויות גבוהות כמו של ה-J5 עד 1/16,000 שניה. בנוסף יש לה תריס חצי מכני שאמנם מגיע רק עד ל-1/500 שניה אך מבטל את אפקט ה-rolling shutter.

למרות היתרונות האלה של המתחרות, ה-J5 מציעה יכולות לא מבוטלות, איכות תמונה גבוהה הודות לחיישן החדש שלה, ובעיקר יכולות שליטה אינטואיטיביות, נוחות ויעילות. היתרון הגדול ביותר של ה-J5 הוא במחיר שלה. ה-GM5 עולה כמה מאות שקלים יותר, אבל ה-RX100IV עולה בדיוק פי שניים ממנה.

 

השורה התחתונה

ה-J5 לוקחת את סדרת ה-1 קדימה ולמעלה ומציבה אותה כמתחרה רצינית בשוק המצלמות הקומפקטיות האיכותיות, בין אם מירורלס או כאלה עם עדשה קבועה. הבחירה הקונטרוברסלית של ניקון בחיישן בגודל "1 (קרופ 2.7x) בסדרה הזו מאפשרת לה לייצר מצלמות קטנות יחסית, ואם עד עכשיו החיישנים בסדרה היו טובים אבל לא נצצו מעבר לאלה של החברות האחרות, לחיישן החדש הזה שיושב בלבה ל ה-J5 אין מה להתבייש מול מצלמות MFT. בנוסף לזה יש רק מצלמות מעטות בגודל דומה ובאיכות דומה, אבל לאף אחת מהן אין מגוון כפתורים וגלגלות כמו אלה של ה-J5. 

 

סקירה מצולמת:

 

 

 

דוגמאות לתמונות נוספות ללא עריכה:

 

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

ניקון 1 J5 - סקירה

 

 

 

 

לדיון בנושא: ניקון 1 J5 – סקירה


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
05.09.2015
  
מאת: אייל גורביץ'

1