Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

חובבי אוזניות כבר מכירים את Audeze ואת אוזניות ה Planar שלהם. רוב הדגמים של החברה מגיעים במבנה פתוח שלא תמיד ...

21:00
  /  
22.08.2015
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Audez'e היא שחקנית חדשה יחסית בתעשיית האוזניות. החברה הוקמה על ידי שני חברים מלוס אנג'לס (Alex Rosson ו Sankar Thiagasamudram) ואלה שמו להם למטרה ליצור את האוזניות הכי טובות בשוק. החברה מתמחה באוזניות מסוג Planar Magnetic ובאופן די עקבי החלו בדגם ה LCD-1, המשיכו עם דגם ה LCD-2 וסגרו עם ספינת הדגל שלהם – ה LCD-3.

החברה לא עצרה פה והציגה את ה- LCD-XC שמהוות את הגרסה הסגורה היחידה לסדרת ה- LCD, כאשר על הדרך הם הוציאו גם את ה- LCD-X שמתאימות גם לנגנים ניידים ואת סדרת ה EL-8 שמיועדות להוות אלטרנטיבה זולה יותר לסדרת ה- LCD.

את שם החברה אגב, מבטאים – אודיזי.

על האוזניות

סדרת ה- LCD של Audeze נמצאת כיום בשיאה וצמחה מדגם אחד, ה- LCD-2, לארבעה דגמים. שלושה מתוך ארבעת הדגמים של הסדרה מגיעים במבנה פתוח שיותר מתאים לסביבה שקטה בה אין רעשים חיצוניים שעלולים להפריע למאזין ו/או אנשים שהאוזניות עלולות להפריע להן עקב דליפת הסאונד החוצה. לפה נכנסות אוזניות במבנה סגור שמיועדות גם להפחית רעשים מבחוץ וגם למנוע דליפה של רעשים החוצה. Audeze מציעים כיום שתי אוזניות סגורות – ה- EL-8 הסגורות שנמצאות בקבוצת מחיר נמוכה יותר מסדרת ה- LCD ואת וה- LCD-XC שמהוות את הדגם הסגור של סדרת ה- LCD.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

באופן כללי, הדעה הרווחת היא שאוזניות פתוחות תמיד יהיו עדיפות על אוזניות סגורות מבחינה סונית. הן נותנות הרגשה פחות "הרמטית" באוזניים, נשמעות פחות "לחוצות" ויותר קלות לתכנון מבחינה הנדסית, לפחות בתאוריה. העובדות בפועל מראות שלמרות זאת, דווקא אוזניות סגורות הן הסוג הנפוץ בשוק ובהפרש ניכר. אם ככה זו לא הפתעה שדגם ה- LCD-XC יצר ציפיות גבוהות אצל חובבי Audeze שרצו אוזניות סגורות עם חתימת סאונד דומה לזו של שאר דגמי הסדרה. Audeze משווקים את ה- LCD-XC כגרסה סגורה לדגם ה- LCD-X שלטענתם הן האוזניות הכי נייטרליות שלהן, מה שאומר שכנראה מדובר בחתימת סאונד מעט שונה מזו של ה- LCD-2/3.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

כיאה ל- Audeze, ה- LCD-XC הן אוזניות מסוג Planar. בשונה מאוזניות בעלות דרייבר דינמי, אוזניות Planar עושות שימוש בדרייבר שכולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה, במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינמי.

מבחינה טכנית, ה- LCD-XC תוכננו במיוחד על מנת לסחוט כמה שיותר ביצועים ממכשירים ניידים כגון נגנים וסמארטפונים, מה שמסביר את נתון העכבה הנמוך של 20Ω. מה שכן, Audeze עדיין ממליצים על הגברה יעודית על מנת להוציא את המיטב מהאוזניות האלו. נתון הרגישות עומד על 100dB שזה מעט יותר נמוך משאר דגמי הסדרה. בדומה לשאר דגמי היצרן, גם ה- LCD-XC עושות שימוש ב- Fazor – אלמנטים אקוסטים אשר ממוקמים מאחורי המגנטים ומיועדים לשפר את תנועת גלי הקול על ידי הפחתה של דיפרקציה.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

ה- LCD-XC מציגות איכות בניה מצויינת ונותנות הרגשה של מוצר בוטיק יוקרתי. איפה שבדר"כ נמצאת הרשת הפתוחה שמכסה את החלק החיצוני של הדגמים הפתוחים אפשר כעת למצוא כיסוי נאה מעץ Bubinga יחד עם גימור לכה פנטסטי. המסגרת של כל אוזנייה עשוייה מאליומיניום צבוע בשחור ולכן כיסוי העץ לדעתי מוסיף מגע של יוקרה שדי נחוץ באוזניות בקליבר הזה. עוד משהו שיחודי ל- LCD-XC הוא המשקל – 650 גרם ליתר דיוק, מה שהופך אותן לא רק לאוזניות הכי כבדות של Audeze אלא גם לאחת האוזניות הכי כבדות בשוק.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

מבחינת נוחות שימוש, ה- LCD-XC הן אוזניות נוחות, מקיפות את כל האוזן ללא בעיה, לא לוחצות מעבר לרצוי והפדים בנויים בזווית ככה שהאוזניות יותר פונות לכיוון האוזן. הבעיה היא, כצפוי, המשקל הגבוה. מדובר באוזניות שדורשות שרירי צוואר חזקים והאמת היא שאני ממש לא מבין למה אודיזי מתגאים ביכולת של האוזניות האלו לעבוד עם מכשירים ניידים בזמן שאני לא רואה מישהו שבאמת הולך להסתובב בחוץ עם אוזניות במשקל הזה… הפדים עשויים מעור איכותי, לא מתאים במיוחד לקיץ הישראלי, אך ישנה אופצייה לפדים מ- Microsuede שזה בהחלט מבורך.

בחבילה ניתן למצוא נרתיק אחסון/נשיאה גדול, קשיח ואיכותי, כבל עם קצה TRS סטנדרטי וכבל עם קצה מסוג XLR לשימוש עם מגברים שעובדים בשיטה "מאוזנת". הכבל נראה טוב, מרגיש איכותי, ואינו קשיח. מי שמעוניין יכול כמובן להחליף את הכבל המקורי לכל כבל אחר שהוא חפץ בו.

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

Frequency Response: ה- LCD-XC מציגות תוצאה מעט שונה ממה שאני רגיל לראות באוזניות של Audeze, אבל זה יותר טוב ממה שציפיתי. האוזניות עדיין מפיקות בס שטוח שיורד מתחת ל 20Hz, אך המידריינג' אינו שטוח כמו בדגמים הפתוחים. ישנה תאימות סבירה בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה שטוחה של 20Ω ותואמת למפרט הטכני.

LCD-XC vs LCD-3

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

Frequency Response: ה- LCD-XC (בצבע אדום) שונות יחסית מדגם ה LCD-3 (ללא Fazor) שהיו אצלי בזמנו למבחן. המידריינג' ב- LCD-XC יותר שקוע ופחות שטוח, כאשר הגבוהים מעט יותר בולטים בחלק מהתדרים. מה שכן, הבס נראה זהה.

האזנה

ציוד:  ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

 

ה- LCD-XC הן מצד אחד חיות די שונות משאר דגמי החברה הפתוחים, ומצד שני חולקות DNA דומה בחתימת הסאונד. בראש ובראשונה צריך לקחת בחשבון שהסאונד, כיאה לאוזניות סגורות, כולל במה מעט יותר צרה מזו של אוזניות פתוחות ותחושה מעט יותר "הרמטית", אבל מבחינתי לא מדובר ב- Deal Breakers. לזכותן של ה- LCD-XC, מי שעד היום הרגיש שדגמי ה LCD-2/3 מעט "סלחניים" מדי בשבילו, דווקא ימצא נחמה ראויה עם ה LCD-XC שבהחלט נשמעות יותר מפורטות. זה בא לידי ביטוי בקטעים כגון La Sonadora של Enya או בגרסה החיה ל- Strange Fruit של Marcus Miller. הרגשתי יכולת יותר קלה להבחין בדקויות הקטנות שבכל הקלטה וגם שמעתי שיפור בגזרת הפרדת הכלים, אבל בשום שלב לא קיבלתי רושם של סאונד בהיר מדי.

בס זה משהו חזק אצל Audeze, ואוזניות ה- LCD-XC לא מאכזבות ומפיקות לדעתי את הבס הכי מאוזן ששמעתי באוזניות סגורות. לא בומי, לא "קופסאתי", לא מודגש, אלא פשוט מאד עמוק ופאנצ'י. השילוב של הבידוד החיצוני יחד עם בס מצויין באו לידי ביטוי בקטע כגון Dreaming Of The Crash מפס הקול של הסרט Interstellar. מתחילים עם סאונד אטמוספרי, לאט ובשקט נכנסת המנגינה, אליה מצטרף הבס העמוק ואחריו סוגר האוגב. מעולה.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

לא הייתי מאפיין את ה- LCD-XC כיותר מאוזנות מדגמי ה- LCD-2/3, אבל הן כן נשמעות מאוזנות יחסית לדגמים סגורים אחרים ששמעתי. משהו בסאונד מרגיש חסר מאמץ ובעל רזרבות דינמיות מאד מאד גדולות. קטע כגון The Christening מפס הקול של הסרט Maleficent הראה איזה טווח דינמי מצויין יש ל- LCD-XC שלא החסירו דבר בקטעים השקטים, וממש לא התרגשו בקטעים החזקים, לא חשוב באיזו עוצמה האזנתי. אולי קטע יותר כבד בבס יכביד עליהן? ניסיתי את Hood מפס הקול של Assassin's Creed Rogue, אבל האוזניות פשוט צחקו עלי בחזרה.

באופן די ברור, ה- LCD-XC באות לידי מיצוי מקסימלי עם הקלטות איכותיות. מאד אהבתי את התוצר עם קטעים כגון The Sojourn Of Arjuna של Victor Wooten או Your Latest Trick של Dire Straits. מצד שני, קטע אלקטרוני יחסית יותר בהיר כגון Magnetic Lies של Malia נשמע לי מעט "יותר מדי" על האוזניות האלו, אבל עדיין הרבה פחות מוגזם ממה ששמעתי עם אוזניות אחרות, מה שאומר שגם פה, מי שמחפש את הניצוץ הקטן הזה שהיה חסר לו עד עכשיו, בהחלט ימצא את זה כאן.

עוד לא יצא לי לבחון מתחרות סגורות בגזרת המחיר של ה- LCD-XC, אבל בהשוואה לאוזניות Planar סגורות אחרות כגון ה-OPPO PM-3, ה- LCD-XC נשמעות יותר מפורטות, מציגות יכולות דינמיות יותר גדולות, כאשר הבס יותר מאוזן ופאנצ'י. לזכותן של ה PM-3 יאמר, מלבד עניין המחיר, שהן באופן כללי יהיו All rounders מעט יותר טובות לרוב המאזינים.

אם מישהו מתלבט בין ה- LCD-3 ל- LCD-XC, אני חושב שזה עניין של העדפה אישית. מי שזקוק לאוזניות סגורות יצטרך ללכת על ה- LCD-XC, ומי שמחפש סאונד יותר סלחני עם במה מעט יותר רחבה, לדעתי יעדיף את ה- LCD-3 שנשמעות באופן כללי גם יותר מאוזנות לכל אורך הספקטרום, עם יחס מידריינג' לבס/טרבל יותר מוצלח לטעמי.

מבחינת התאמה לציוד, אני מצפה מרוכשי ה- LCD-XC לשדך אותן להגברה יעודית מתאימה, אך מי שמתעקש לדעת, ה LCD-XC דווקא נשמעו לא רע בכלל עם סמארטפון כמו ה Samsung Galaxy S3. עוצמת ההאזנה היתה יותר טובה מזו שקיבלתי עם ה- EL-8 הפתוחות, אבל האוזניות לא יגיעו פה לידי מיצוי, ככה שאם אתם באמת רוצים להסתובב איתן בחוץ אז מומלץ ללכת על הגברה ניידת יעודית או נגן נייד בעל הגברה מתאימה.

Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה

סיכום

ה- LCD-XC הן האוזניות הסגורות הראשונות של Audeze שאני בחנתי, ולא התאכזבתי. מי שמצפה לאוזניות סגורות עם חתימת סאונד זהה לזו של דגמי ה- LCD-2/3 כנראה שלא יקבל את מבוקשו, אבל מי שמחפש אוזניות סגורות שמבודדות מהסביבה, כוללות בס מעולה ומצגת מפורטת יחד עם רזרבות דינמיות ענקיות, ה- LCD-XC הן מועמדות רציניות.

רוכשים פוטנציאלים צריכים לקחת בחשבון שמדובר באוזניות מאד כבדות, ככה שבדיקה פרטנית היא חובה על מנת לדעת אם אתם רואים את עצמכם מסתדרים בגזרת הנוחות. אמנם לא מדובר באוזניות זולות, אבל איכות הבניה מעניקה הרגשה של מוצר פרמיום, למעט המשקל מדובר באוזניות נוחות, האטימה מהסביבה מצויינת והסאונד נותן משהו שעוד לא שמעתי באוזניות סגורות.

Audeze LCD-XC – מחיר מומלץ לצרכן: 8,080 ש"ח.

מוצרי Audeze משווקים בישראל על ידי "מאסטרו אודיו".

לדיון בנושא: Audeze LCD-XC – לכבוש את הפסגה הסגורה


21:00
  /  
22.08.2015
  
מאת: איתי חזום