מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Y

LG מציגה מסך שכולל את כל מילות הבאז האפשריות: הוא חכם, מעוגל, OLED, בעל רזולוציית 4K. אז איך הוא?

9:00
  /  
19.07.2015
  
מאת: עפר לאור
עיצוב ומבנה

הקדמה

רק לפני כמה שנים נראה של OLED כבר אין שום סיכוי להתרומם. מסכי LCD ואחריהם LED תפסו כל כך חזק וכל כך מהר ובמקביל OLED המשיך לדשדש. ואז קרה הלא יאמן ו-LG החליטו לצאת לייצור סדרתי של המסכים. עדיין העתיד של OLED לוטה בערפל, הרי כולנו יודעים שלא מספיק שטכנולוגיה תהיה מוצלחת בכדי להוביל להצלחה. אפילו האייפון דרש כמה שנים והורדות מחירים לפני שפתאום הוא תפס…

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

בגרף של עלות לעומת איכות, OLED כיום עומד בצד היקר והאיכותי במשוואה. למרות שהמחירים יורדים בין 30-50% בכל שנה, השיפורים הטכנולוגיים רצים במקביל ורק השנה LG שחררו את המסך האולטימטיבי, כשזה שמתחרה סוף סוף בכל הפרמטרים של מסכים ה-LED הרגילים: רזולוציה ולא רק איכות תמונה.

היתרון המובנה של OLED הוא היכולות שלו להאיר בכל פיקסל בנפרד, מה שמאפשר לו להגיע ליחס ניגודיות אסטרונומי. בכדי להגיע קרוב לכך, מסכי LED נזקקים לתאורה האחורית איזורית, מה שמייקר מאוד את העניין ובסופו של דבר עדיין לא מגיע לאיכות שמתחרה כראוי ב-OLED. לעומת זאת, ל-LED התחזקה בשנה האחרונה, עת השקת מסכי QD (קוונטום דוט), בעוצמות אור ש-OLED עדיין לא יכול להגיע אליהם.

מסכי LED הצטרפו לחגיגה באופן מסיבי בשנה שעברה וגרפו לא מעט מהרווחים של "הטכנולוגיה המובילה", דבר שבהכרח פגע ביכולת של OLED להתחרות, ולכן LG הוסיפה 3 גדלי מסכי OLED בעלי רזולוציית UHD: מסכים בגודל 55", 65" ו-77". כל אלה הם המסכים האולטימטיביים כיום, גם מבחינת היכולות שלהם, הפיצ'רים שלהם והכי הרבה: במחיר היקר שלהם. מסכי ה-OLED של LG נכנסים ללא ספק לקטגוריה של המסכים הכי יקרים והכי יוקרתיים כיום, למרות שגם המתחרה המיידית, סמסונג, העלתה את המחירים של מסכי ה-QD שלה שנקראים SUHD.

עיצוב

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

המודלים הראשונים של OLED היו מעוצבים מעניין אך היה להם אסטטיקה מעט מוזרה – שילוב של רמקולים שקופים נסיוניים וכו'. המודלים של שנה שעברה כבר עברו לאסטטיקה מערבית הרבה יותר והיו יפים במיוחד. השנה יש מעט צעידה לאחור, ה-65EG960Y חוזר לשלב פלסטיק שקוף בתחתית המסך, מה שאמור לגרום למסך להיראות כאילו הוא מרחף באוויר מעל השולחן. האסטטיקה של זה מעט משונה, אבל יש יתרון בולט בשיטה הזו: אפשר בקלות להניח את הממיר ואת שאר הציוד מאחורי המסך מבלי למנוע מהם לקלוט את השלטים שלהם!

לאחר שמסירים את הניילון הנצמד (זה לא נראה שיש כזה, אבל יש ניילון נצמד לכל המסך בכל כיוון אפשרי שמונע ממנו להשרט בשלבי ההובלה, אך קשה מאוד לזהות אותו אחרי שהמסך מותקן) זה הופך את המסך לחייזר אמיתי – הוא באמת נראה מרחף מעל השולחן!

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

השלט היה נקודת התורפה של המודלים הקודמים של מסכי OLED (ובכלל) של LG. הפעם LG עשו צעד משמעותי קדימה. השלט הפך לשלט בגודל נורמלי, הוא נותר ארגונומי וממשיך את המסורת של שלט Air mouse שלפי המיקום שלו באוויר, ישנה את המיקום של הסמן על המסך. הכפתורים שהתווספו מוסיפים הרבה ערך: ניתן לקפוץ לערוץ ספציפי, יש כפתורים יעודיים ל-EPG של המסך, להגדרות ועוד. זה הופך את השלט לנוח בהרבה מהמודלים הקודמים.

אך זה לא מספיק. הסמן פעמים רבות עדיין מופיע כשהוא אינו נחוץ, וההיפך – אני מנער ומנער את השלט והוא מסרב להופיע. אבל החוסר העיקרי שהרגשתי הוא בכפתורים יעודיים עבור Play, Pause, Stop וכמובן הרצה מהירה קדימה ואחורה. החוסר הזה מתבטא בכל אפליקציית מדיה שדורשת שימוש בחץ בכדי להתקדם קדימה, וזה פחות נוח. במקומות שבהם החיצים אפשרו מעבר קדימה ואחורה, זה בהחלט עזר, אבל באופן ברור מדובר בחוסר משמעותי ויש עוד הרבה מקום לשפר את השלט.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

איכות הבניה של המסך עצמו מעולה, עד לרמת הלוגו של LG שניתן להדליק אותו רק בהדלקת המסך ורוב הזמן זה לא מציק בעית הצפיה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T המבנה של המסך מעוגל, כך שאידאלית אמורים לשבת כ-4 מ' מהמסך. אבל גם בצפיה ממרחק קצר יותר, העגלגלות עוזרת במניעת החזרים בתמונה. כפי שניתן לראות, רק מזוית ראיה קיצונית, החזרי אור מתקבלים (וגם זה בקושי) כשיש מקור אור בצד המסך. כאשר מקור האור מאחורי המסך גם שם יש הפחתת עוצמות אור, כך שמי שיש לו חלון גדול באחורי או בצידי החדר ירוויח ממסך מעוגל שכזה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

החלק האחורי של המסך עשוי פלסטיק מבריק בצבע לבן. לא ממש ברור מה הרעיון של הצבע הלבן שנראה מעט תלוש ומרגיש לא קשור למסך הזה. הכבל של המסך בצבע שחור ולא ניתק מהמסך, גם כאן לא ברורה ההחלטה הזו.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

הרמקולים של המסך נמצאים בחלק התחתון של אזור הבסיס ומופנים כלפי מטה – מדובר במערכת סאונד של Harmon Kardon שנשמעת מצויין. מדובר ב-4 סטים של רמקולים, שבעצם מהווים רמקול Center מפוצל ועוד שני רמקולים צדדיים: סוג של sound bar מובנה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מגוון החיבורים בחלקו האחורי של המסך דומה למה שאנחנו רגילים ממסכים מסוג זה. חיבור USB 3 בודד, ועוד 2 חיבורי USB רגילים, 3 חיבורי HDMI 2, חיבורי אודיו, יציאת אודיו דיגיטלית אופטית, חיבורי קומפוננט + אודיו (דרך מחבר מיוחד), חיבור רשת קוי, וחיבור לאנטנה עידן+.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

המסך פחות דקיק מדורות קודמים של מסכים, אבל האמת שאין לזה הרבה משמעות והעיצוב של צדי המסך דומה למדי לזה של שנה שעברה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

הפאנל

הדבר היקר ביותר במסך הוא פאנל ה-OLED UHD שמציג את התמונה. הוא בעצם הסיבה לכל החגיגה הזו. במודלים קודמים ראינו פיקסלים תקולים, אך ככל שהטכנולוגיה התקדמה, כך הם פחתו. לטענת LG השיפור הוא דרמטי (מכ-10% yield הם עלו מעל 80%). הדרך ארוכה עדיין לשלמות אבל היה מעניין לבדוק את המסך הזה שבו מספר תת הפיקסלים גבוה במיוחד: 3840 על 2160 פיקסלים שכל אחד מחזיק 4 תת פיקסלים (ירוק, כחול, אדום ולבן). כלומר, למעלה מ-33 מיליון תת פיקסלים שונים בפאנל אחד!

בבדיקות הצלחתי למצוא תת פיקסל אחד תקול בצבע ירוק. יש לציין שזה מספר זניח ואפילו שכולנו מחפשים שלמות, ממרחק של יותר ממטר כבר לא הצלחתי להבחין בו כלל. ממרחק חצי מטר ניתן להבחין בו אך ורק אם מחפשים אותו ספציפית ואך ורק כאשר המסך מציג תבנית בדיקה ירוקה בלבד.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tמדובר בשיפור משמעותי שהוא הסיבה שמסכי UHD כבר קיימים. במידה ו-LG היתה מנסה לייצר מסך כזה בעבר, פיקסלים תקולים היו כל כך נפוצים שאין שום סיכוי שהיינו מסוגלים לקבל מסכים כאלה. כיום, כשאיכות הייצור השתפרה דיה, זה כבר אפשרי, אם כי יקר מאוד…

בעיה שעד לאחרונה חשבנו שהיא נעלמה, היא נושא הצריבה/צבירה. במסך הצלחתי לזהות תופעה זו שדווקא טעות של LG היא הגורם שלה. למי שלא מכיר, מדובר בכך שבמסכים שהאור נוצר מהפיקסלים עצמם (כמו פלזמה ו-OLED, אבל בניגוד ל-LCD/LED שנזקק לתאורה נפרדת ורק מחשיך אותה) נצרב עקב שימוש וכך פיקסלים מסויימים כהים מאחרים. שמתי לב לתופעה מעניינת בתבנית מסך כחולה – המסך היה כאילו חצוי, כך שצד ימין וצד שמאל היו בגוון מעט שונה. הגורם לכך התברר כתפריט הראשי של המסך עצמו… השתמשתי בו כל כך הרבה בעת הבדיקות שהוא הצליח לשנות מעט את הגוון של הכחול (למרות שהתפריט לבן למדי). שאר הצבעים לא הושפעו. עם הזמן, ככל שהפסקתי להשתמש בתפריט ההגדרות, זה דהה עד שקשה היה להבחין בכך ללא תבנית יעודית. מוזר שזה משהו שלא עורר את תשומת הלב של מהנדסי LG ושהם לא שינו את עיצוב התפריט בכדי להתמודד עם הבעיה. הבעיה כל כך קלה שלא ניתן אפילו לצלם את האפקט באופן שאפשר יהיה להבין אותו מהתמונה…

הממשק

ה- 65EG960Y משתמש במערכת הפעלה WebOS 2. האמת? קשה לי להבין את ההבדלים בין WebOS הקודם לנוכחי ברמה הפונקציונלית והממשקית. המסך כולל מעבד בעל 4 ליבות והוא מהיר מאוד. אם בדור הקודם של המסכים התלוננתי על ממשק איטי ואנימציות שקשות להבנה, זה לחלוטין התהפך כאן. כל האנימציות מוצגות במלואן, הן מהירות, ברורות ויפות במיוחד. הממשק של המסך דומה לסרט מצוייר בעל עיצוב משעשע ולא משעמם. יתכן שהשיפור נעשה על ידי שדרוג המעבד של המסך, אך יתכן שהסוד הוא בשיפורי הביצועים של מערכת ההפעלה.  

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהבשורה האמיתית כאן היא שההבטחה של webOS סוף סוף כאן. הממשק עקבי, איכותי, מאוד נוח ונעים. הוא זורם והוא ברור. הוא לא מאיים, לא מסובך במיוחד ופשוט כיף לעבוד איתו. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

תחתית המסך מורכב מפסים של צבע שכל אחד מסמן אפליקציה פופולרית. ניתן ללחוץ ארוך ולהזיז אפליקציות בין המקומות השונים. גם דפדפן, טלויזיה חיה, ואפילו כניסות HDMI נידחות הן אפליקציות ואלה שפחות בשימוש יזוזו עם הזמן ימינה וניתן להגיע אליהן דרך הפס הכי ימני. אפליקציות כאלה הן "ריבועיות" יותר וכך ניתן לזהות בקלות שאתם לא בתפריט הראשי אלא בזה הימני.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tבמקרים מסויימים יש גם "תת תפריט" כמו בטלויזיה חיה, שאפשר להוסיף לה תתי פסים עבור הערוצים השונים. כך לא רק שניתן להגיע לטלויזיה חיה, אלא גם לערוץ ספציפי בקלות רבה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tמשמאל לתפריט הראשי יש את האפליקציות שרצות כרגע ברקע, כלומר, האחרונות שהיו בשימוש. אלה בצורה מלבנית יותר גדולה וכוללים תמונה ברקע שתאפשר לכם לזהות מה האפליקציה עשתה לאחרונה. כך, קפיצה בין כמה כניסות או אפליקציות הופכת קלה מאוד. הזיכרון של מערכת ההפעלה הורחב מאוד ולרוב האפליקציות יחזור בדיוק למצב שעזבתם אותן כשעברת אליהן. כך שאם אתם באמצע סרט ב-smart share, קל מאוד לחזור אליו.מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

זיהוי קולי

בגרסא החדשה של webOS ניכר השינוי באיכות הזיהוי הקולי. הזיהוי הקולי נעשה בשפה העברית (טיפה מבאס שאין דרך פשוטה לשנות את זה לאנגלית, למשל), כאשר המיקרופון נמצא בשלט עצמו. החיפוש נעשה בעזרת bing או בעזרת youtube. כאשר יש ספק בזיהוי מופיע תפריט שמבקש להבהיר את התוצאות, אבל אם זה עובד במכה ראשונה פשוט מקבלים סט של תוצאות בחלק הימני של המסך.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tבעיני מדובר בפיצ'ר חביב שנראה שנעשה בו שיפור מהגרסא של שנה שעברה. השיפור הופך אותו בעיני לשימושי ונוח.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

טיימרים

 פיצ'ר חביב נוסף הוא קוצב הזמן שמאפשר כיבוי בשעה קבועה (בימים מסויימים, או בכל הימים) או העברה לערוץ מסויים. לדוגמא, אפשר שהמסך יעבור לחדשות ערוץ 10 בימי חול לא משנה מה. ניתן לשלוט בווליום כשהמסך נדלק ולקבוע איזו כניסה המסך יפעיל באותה השעה בימים שנקבעו. חביב למדי.

 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

איכות תמונה וטלויזיה

איכות תמונה – עידן+

תהליך סריקת הערוצים במסך קלה ופשוטה, וגם אפליקציית ניהול הערוצים שמאפשרת העלמת ערוצים מיותרים וסידור מחדש של הערוצים קלה לשימוש. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהממשק של הטלויזיה עצמה פשוטה וברורה. ניתן לגלול בשלט בכדי לעשות זאפינג ואיכות התמונה של התכנים נראה ממש טוב עבור SD. כזכור, מדובר במסך UHD, מה שאומר שנדרש הגדלה של כמעט פי 4 בכדי להביא את התמונה לרזולוציה של המסך. לשם כך נדרש מעבד תמונה חזק במיוחד שיוכל לעשות את העבודה כראוי. למסך יש אפשרויות super resolution ו-edge enhancement שעושות עבודה מצויינת. EE זה אלגוריתם שבמסכי FHD מומלץ כמעט תמיד לנטרל בשל העובדה שהם יהרגו תוכן שהרזולוציה המקורית שלו FHD. זה לא המקרה כאן ולכן ניתן להשתמש באלגוריתמים הללו שגורמים לתמונה להרגיש מעט יותר חדה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tמדריך השידורים כמעט ולא השתנה מהגרסא הקודמת, אבל עובד הרבה יותר מהר. יחסית מורכב לסמן תוכנית להקלטה – ושוב אני חוזר על התלונה העיקרית שלי כאן, עדיין חסר כפתורים על השלט. זה די מגוחך שבשביל להקליט אני צריך להשתמש בעכבר עם השלט. בנוסף, הכפתורים בתחתית השלט עם הצבעים השונים בקלות היו יכולים לשמש לצורך הקלטה.

בכל מקרה, הממשק של ההקלטה פשוט למדי. ניתן להקליט תוכנית חד פעמית, סדרה וכו'. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tעצירת ההקלטה מורכב אפילו יותר, שכן אין ממש ממשק להקלטה ונדרש ניווט דרך צד ימין של המסך.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tההקלטות זמינות דרך smartShare – הסטרימר של המסך.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tיש גם ממשק mini EPG מצד ימין של המסך עבור זאפינג.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tעוד פיצ'ר חביב הוא שניתן לבחור היכן להקליט את התכנים. למסך יש 4GB אחסון מקומי שמאפשר הקלטות גם כאשר אין לכם דיסק און קי מהיר דיו. כדאי לשים לב שבשביל להקליט תכנים על דיסק און קי חיצוני, יש צורך לייעד אותו למטרה זו – כלומר, לא ניתן להכניס לתוכו קבצים שתנגנו, הוא ישמש רק למטרת הקלטה של תכנים מהטלויזיה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tשידורי HD

כצפוי, שידורי יס טוטאל פחות איכותיים כשמדובר בערוצי SD, בעיקר מכיוון שהממיר מכוון ל-1080i, מה שאומר שיש לנו עיבוד כפול: תחילה הממיר עצמו עושה המרה מ-576i ל-1080i (הוא לא עושה עבודה להיט) ואז רק מגיע תור המסך להכפיל את התמונה בשני הצירים. כך שבסופו של דבר, איכות התמונה סבירה, אבל רחוקה מלהיות להיט. זה יותר מתאים לצפיה מרחוק – 4 מטר לפחות…  

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tאיכות התמונה ב-HD טובה בהרבה, אך מכיוון שיס משתמשים בקצבי נתונים נמוכים למדי, כשמדובר במסך גדול ובוודאי כשמדובר במסך UHD, האיכות בהחלט נפגעת וזה מורגש. רואים טוב, אבל כאמור, רצוי להתרחק מהמסך, לפחות 3 מ' בכדי שזה ירגיש איכותי.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tבלוריי

בלוריי זה הפורמט האולטימטיבי כיום עד שנקבל מקורות UHD סבירים… המסך פשוט מטפל בבלוריי בכפפות של משי – מוציא פשוט את המיטב ממנו ללא שום חסרונות או פשרות. שחורים הם שחורים, לבנים הם לבנים וכל השאר פשוט מושלם. נדיר שאין לי הערות, אבל פשוט אין. גם העיבוד תמונה של המסך הוא כזה שמצליח לשדרג את הבלוריי ולחדד אותו. זה בולט מאוד ב-Sin city, סרט שמקשה מאוד על מסכים לשחזר במקביל שחורים וביחד עם זאת גם לבנים בוהקים. אבל זה פשוט נראה מטורף על המסך הזה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tגם במקרה של ממזרים חסרי כבוד האפקט זהה – הפנים של בראד פיט חדות ומציאותיות וניתן לראות בהן כל פרט ופרט.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

 3D

ניסיתי מספר סרטים, אך כמובן שאין כמו ג'ופיטר בכדי לשלב אפקטים עם תלת מימד אפקטיבי. המסך משתמש בתלת מימד פסיבי, כך שהמשקפיים זהות למה שיש לנו בבתי קולנוע. האיכות מצויינת, אך יש מעט cross talk קל. כשמדובר בבלוריי זה קל מאוד, אך עם תכנים אחרים זה היה בולט יותר. העובדה שמדובר בתלת מימד פסיבי שאינו מאבד פרטים (מכיוון שמדובר במסך 4K) עוזר מאוד להקל על העניין. בקיצור, מדובר בתלת מימד מצויין, לא מרגישים פסים או חוסר רזולוציה – פשוט מעולה. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T גם חיי פיי נראה פשוט מעולה בתלת מימד!

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

UHD

בשביל לנגן UHD נחוצים סרטי UHD. יחד עם המסך הגיעו מספר קטעים מדהימים של UHD בפורמט HEVC. בנוסף הרצתי קטעי בדיקה של חברות נוספות, כולל UHD ב-H264. הכל נראה פשוט מדהים – במיוחד תכנים שמיועדים ל OLED (עם קונטרסט מובנה גבוה במיוחד, כגון צילומים בלילה של הונג קונג).

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tסרטים רגילים ב-UHD אין כרגע בנמצא (למעט פתרונות מאולתרים כגון חלוקת דיסקים קשיחים), עד אשר פורמט בלוריי UHD יצא, ככל הנראה בתחילת השנה הקרובה. למרות זאת, יש מקורות UHD נוספים, כגון צילומים שאני צילמתי בעצמי + יוטיוב ב-4K שנראה מדהים!

המסך מזהה גם תוכן 4K מלא (4096×2160) וגם UHD רזולוציה (3840×2160) ומנגן אותם ללא כל בעיה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T גם Youtube 4K נראה מדהים, כולל תוכן ב-60fps. כמובן שלא מדובר בקצבי נתונים גבוהים כמו בתוכן שאני צילמתי, אבל זה נראה ממש טוב.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהסטרימר

 אפליקציית smartShare השתפרה מאוד בשנים האחרונות וכעת תומכת במספר רב מאוד של פורמטים באופן מושלם. לא רק שקצב הנתונים המקסימלי שלה עובר את ה-90Mbps (ניגנתי תכנים כאלה גם מ-USB וגם מהרשת!), אלא שיש פיענוח מלא של HEVC ו-H264, כולל כל פורמט ביניים שזרקתי עליו. גם M2TS נגנו באופן מלא, כולל פיענוח של DTS HD MASTER!  הפורמט אודיו היחיד שלא פעל היה Dolby TrueHD שהוא נדיר בהרבה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מאוד נוח שאותה אפליקציה מאפשרת ניגון של כל סוגי התכנים. היא פועלת כמו סטרימר מסודר לכל דבר. חיבורי USB, או מחשבים ברשת – הוא מציג את הכל.מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהממשק עצמו פשוט מאוד וכולל תמונה מתחילת הסרטון בכדי לתת לנו מושג מה קורה. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tניתן להחליף ערוצי סאונד וכתוביות, אם כי הממשק מעט מסורבל. כתוביות בעברית עובדות מצויין, גם מהרשת וגם מ-USB, כולל סימני פיסוק וכל שאר הירקות. אפילו פורמט UTF8 ו-Windows-1255 נתמכים. הגופנים מעט גדולים לטעמי ופונט "קטן מאוד" היה מתאים בדיוק.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

ממשק הניגון עצמו מעט פשוט וכאמור, חסר לי כפתורים יעודיים בשלט להעברה קדימה/אחורה וכו'.

ניגון תלת מימד מהרשת עשה בעיות (לא זוהו קבצי SSIF מהבלוריי). תלת מימד SBS עבד (אני צילמתי את התוכן) אבל היה cross talk.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

גם ברשת לא היתה בעיה כלשהי למשוך אפילו 90Mbps!מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tלשמוע מוזיקה היה ממש פשוט – אפשר להשמיע מוזיקה ואז לגלוש הלאה לצפות בתמונות.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tברקע המוזיקה תתנגן לה ואפשר לשלוט עליה דרך חץ למעלה (או לחיצה על הטאב הקטן למעלה עם האייקון של צליל).

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

אפילו פילטרים יש למסך, ואפשר לראות את התמונות באיכות מדהימה כפרזנטציה (slide show).מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

אפליקצית מדיה – סלקוםTV

סלקום מימשו ממיר מלא בטלויזיה, כולל כל היכולות כמעט שיש בממיר הרגיל שלהם, למעט האפליקציה של ערוץ הספורט. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tכל העסקה עולה 39 ש"ח לחודש לעד 5 מסכים. במידה ולוקחים ממיר, העלות היא 99 ש"ח כולל 2 מכשירים נוספים. למרות שזו החבילה שאני משתמש בה, הצלחתי לחבר את המסך ללא צורך בניתוק אחד המכשירים האחרים. נראה שסלקום מחשבים את המסכים כסוג "ממיר" שנספר בנפרד.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהחוויה היא כמעט זהה לממיר או לאפליקציות למעט העובדה שכל העסק עובד פשוט יותר, נוח יותר ומהר יותר מכל שאר האפליקציות של סלקום. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהתכנים, ובפרט הסדרות, מצויינים עבורי. יש הרבה תוכן לראות והחלטתי להתחיל לראות סדרה חדשה "The wrong mans" שתפסה אותי מהר מאוד ונאלצתי לראות את כל שתי העונות שלה כמעט ברצף… כמה אירוני שהפונקציה היחידה שלא פעלה כשורה היתה "צפייה ברצף"… גם לא הצלחתי לקפוץ מפרק לפרק הבא (או לקודם). כל שאר הפונקציות באפליקציה פעלו כשורה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהמעבר קדימה בתוך אותו תוכן לא היה הכי נוח בעולם. קפיצה קדימה לא מאפשרת צפיה תוך כדי וצריך לנחש לאן הקפיצה קדימה תיקח אותך. איכות הוידאו אדפטיבית כך שהיא תשתנה בהתחשב במהירות הרשת שלכם. תוך כ-5 שניות מתחילת הצפיה ניכר שיפור משמעותי והוידאו הופך ל-HD איכותי.

האמת? הטלויזיה היא מימוש טוב יותר בהרבה של סלקוםTV מאשר הממיר היעודי של החברה. זה פשוט עובד חלק יותר וטוב יותר מהממיר של החברה…

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tברמת הממשק – הוא מאוד קל לניווט ושימושי מאוד. קל להתמצא ולמצוא תוכן חדש: סדרות וסרטים מעניינים.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tכל התוכן בעל תרגום, הוא ב-HD ויש גם לא מעט תוכן בעברית, כולל תוכן רב לילדים (מדובב). גם התוכן שסימנתי שאהבתי קל למציאה בתפריט הראשי. הדבר העיקרי שחסר בשירות הוא ספורט.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

אפליקצית מדיה – Youtube

אפליקציית Youtube נראית מעולה על גבי המסך, כולל תמיכה מלאה ב-4K, רישום וחיפוש תוכן ואפילו באפליקצייה הניידת של יוטיוב. כמובן שהכל ב-HD ונראה ונשמע מצויין, ויוטיוב על המסך מזהה בקלילות שאנחנו בישראל ונותן תוכן מותאם לטעם הישראלי (לטוב ולרע).

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

אפליקצית מדיה – וואלה VOD

 וואלה שחררו את אפליקציית ה-VOD שלהם על גבי מסכים חכמים של LG וסמסונג ואפליקציות לאנדרויד ו-iOS. התוכן כאן די דומה, עד זהה למה שזמין באתר ה-VOD של החברה, כולל תוכן רב לילדים. אם זאת, הסרטים ברובם סוג ד (קרי: סרטים ישנים מאוד או כאלה שלא ידענו שהם קיימים מראש). הסכם תוכן עם Orlando VOD מביא כמה סרטים איכותיים למיקס ויש פה ושם דברים מעניינים.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tסרטים וסדרוות לילדים, לעומת זאת, במצב טוב יותר. יש מגוון של תכנים שיכולים להעסיק ילדים די הרבה זמן. נחמד מאוד בשביל שירות חינמי.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהתוכן עצמו אינו ב-HD ואיכות התמונה בינונית עד נמוכה. כאשר זה נמתח על גבי מסך 4K האיכות נראית בעייתית מאוד וראוי שתשודרג עבור אותם מסכים.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

חנות האפליקציות

אפליקציות ניתנות להשגה דרך חנות התוכן של LG. זו בעצם יותר מסתם חנות אפליקציות – זו אמורה להיות המקבילה של ה-Play store של גוגל. כאן ניתן למצוא תכנים לפי קטגוריות פרמיום (סלקום, וואלה, יוטיוב וכו'), סרטי תלת מימד (סרטים חינמיים שמיועדים בעיקר להדגמת התוכן) ויישומים ומשחקים (שם מרבית האפליקציות חיות).

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T תכני התלת מימד ברובם תכנים באיכות בינונית ולא מעניינים במיוחד. הם טובים בעיקר להדגמת תלת מימד אבל לא הרבה יותר מזה.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

חנות הישומים עשיר מאוד בתכנים אך בכדי להוריד אפליקציות יש צורך ברישום לשירות של LG. תהליך זה היה קשה ובעייתי בעבר וגם הפעם לא היה נטול בעיות: במהלך שבוע שלם לא ניתן היה להיכנס אליו. רק אחרי שבוע של בדיקות פתאום הוא התעורר לחיים ואפשר היה להרשם ולהכנס. הרבה מהאפליקציות שזמינות בחנות אינן מותאמות ל-webOS 2 שככל הנראה הצליח לשבור לא מעט אפליקציות, וחבל – רצוי היה לסנן אפליקציות שאין מותאמות ל-webOS 2 או לדאוג לתאימות טובה יותר איתן.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

בדיקות וסיכום

מדידות ובדיקות

לצורך הבדיקות ניתן להתחיל ולהשתמש במספר מצבי תמונה. הטוב מבין כולם הוא כמובן ISF מומחה. מצב זה דורש עדיין לא מעט התאמות, כגון שינוי בעוצמת האור של מסך וכיולים שונים, אך זו נקודת פתיחה מעולה לצורך כיול עצמי.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tהתאמות נוספות שניתן לעשות הן פילטרים ספציפיים לכל צבע יסוד, מה שמקל מאוד על בדיקות כולל test patterns של צבעי יסוד ומשניים ללא צורך בעדשות או פילטרים פיזיים.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

דבר נוסף שמקל מאוד על הכיול הוא מנגנון האיזון הלבן שעובד או לפי 2 נקודות או לפי 20 נקודות. ניתן לבצע את כיול ה-20 נקודות (זה הרבה עבודה…) עם תבניות בדיקה מובנות, כך שכל מה שצריך לעשות כמכייל הוא להשתמש בציוד בכדי לעשות את ההתאמה בין הצבעים. זה בהחלט מקל על העניינים.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

נקודה ראשונה שעלתה בבדיקות היא כיווניות מעניינת במסך שלא ראינו בדור הקודם. כאשר המסך מציג גוון כלשהו, ניתן לראות באיזורים הקיצוניים (בקצה התמונה) גוונים מעט שונים. באור לבן זה נראה מעט כהה יותר בפינות וניתן לראות גם שינוי בגוון בצבעי משנה (גוונים ורודים למשל). צריך לשים לב שהדבר פחות מטריד ממרחק סביר של כ-2 מ' או יותר.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

אפשר לראות את הכיווניות הזו בגרף ה-uniformity שמודד בפינות סוג של כהות מעט לא ברור, מכיוון שמדובר בטכנולוגיה שמפיקה אור ולכן צריכה להיות מעל 90% אחידה. ההסבר היחיד שלי הוא שמדובר במשהו שנגרם בשל העגלגלות של המסך.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מבחינת מדידות, הגאמה של המסך במצב 2.2 (קולנועי או ISF 1) הוא 2.25 שזה מצויין. אבל מכיוון שמדובר במסך עם קונטרסט מטורף, אפילו יותר טוב לשים אותו על מצב 2.4 (או BT.1886, התקן החדש שמחליף את גרף הגאמה הרגיל). בשני המקרים האלה תקבלו תמונה תלת מימדית וקונטרסטית שנמדדת ב-2.4 גאמה בדיוק.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Tמסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

נקודה שמאוד הפתיעה אותי במדידות היתה אחידות הלבן במצב 6500K. ניתן לראות שיש טעות מצטברת משמעותית יותר מכפי שהייתי מצפה ממסך ברמה ומחיר כזה. העובדה שניתן לכייל את המסך בעד 20 נקודות מרשימה, אבל תמיד עדיף שלא נהיה צריכים לבצע זאת כלל. בפועל ניתן לראות שיש כאן מקום לשיפור על ידי כיול ושמרבית הבעיות נוצרות מהאדום והכחול שלכל אחד יש טעות קטנה אך לא אחידה. מפתיע ומוזר. בסופו של דבר באיזורים הבהירים נמדד: 6535K אך חבל שאין מספיק דיוק באיזורי הבהירות מתחת ל-60IRE.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

גרף הגמוט של הצבעים נראה מדוייק, למעט הצהובים שמשום מה דורשים כיול. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

במצב גמוט מורחב, ניתן לראות שהמסך מגיע בערך לרמת DCI-P3 אבל לא קרוב אפילו ל-REC2020. יתכן שלשם כך נדרשות תבניות בדיקה ב-UHD.

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

מבחינת מדידות עוצמת האור, המסך הפתיע ובגדול. המסך הצליח להגיע ל-370cd/m2 במצב מכוייל – מרשים לכל הדעות. במצב לא מכוייל, המסך מסוגל להוציא עוצמת אור של 435cd/m2 שזה מדהים! כל זה נמדד על חלון 100IRE, כאשר במצב של תאורה אחידה המסך מגיע ל-150cd/m2 מרשימים לכל הדעות. מה ניתן להסיק מכל זה? שהמסך בהיר מאוד ויעבוד ללא כל קושי בסביבת סלון בהירה, חשוכה או בכל מקום שרק תרצו…

בדיקת עיכוב הוידאו הניבה את התוצאות הבאות:

 • במצב קולנועי: 65.7ms
 • כאשר מפעילים מנגנון Trumotion (כלומר השתלת פריימים להחלקת תנועה): 131.6ms
 • ובמצב גיימינג: 53.6ms

המסקנה? המסך מתאים גם לגיימרים כבדים, שכן במצב תמונה "GAME" העיכוב לא יפריע לכם עד כדי כך לביצועים.

החתימה הספקטרלית של המסך מציג תמונה שמראה שאין הפרדה גבוהה בין הצבעים השונים, ככל הנראה בשל תת הפיקסל הלבן. 

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

סיכום

מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960T

רק לפני 4 חודשים הוכתר ה-55EC939 כמסך המוצלח ביותר שבדקנו באתר. השיפור שניתן לראות ב-65EG960Y הוא משמעותי ומצליח להאפיל אפילו על ה-939. LG הצליחה להתמודד עם מרבית הבעיות של הדור השני של המסכים ולשפר אותם באופן משמעותי. LG האיצה את מערכת ההפעלה, בין עם שיפור החומרה או התוכנה. הרזולוציה של המסך היא כעת UHD, מה שהופך את המסך למרשים ביותר מבחינה טכנולוגית ואיכות התמונה שלו. השחורים של המסך מושלמים והוא אחד הבהירים שמדדנו – כך שהוא באמת מצליח לשבור שיאים ללא כל קושי.

כסטרימר הוא גם מצליח לשבור את החוקים וניגן כמעט כל תוכן שזרקנו עליו, כולל תכנים בעלי HD AUDIO ובקצבי נתונים מדהימים של 90Mbps. השלט של המסך, נקודת תורפה במודל הקודם, שופר משמעותית, אם כי עדיין לא מושלם.

יכולות הסמארט של המסך מעולות, למרות שבשדרוג ל-webOS 2 נראה שנשברו לא מעט אפליקציות. עם זאת, האפליקציות שכן פועלות, ובמיוחד CellcomTV הופכות את מסכי webOS לאטרקטיביים הרבה יותר.

בקיצור, LG שברה את כל החוקים, ה-65EG960Y הוא ללא ספק המסך הטוב ביותר שבדקנו באתר אי פעם בכל הקטגוריות ובמיוחד באיכות התמונה המדהימה שלו. 

ציונים

 • איכות בנייה: 10
 • עיצוב: 10
 • HDTV איכות תמונה: 9.9
 • SDTV איכות תמונה: 9.5
 • תלת מימד: 9
 • שלט: 8
 • יכולות כיול: 10
 • יחסי מסך: 9.5 
 • חיבורים: 9
 • ממשק: 9.5
 • המרת 2D לתלת מימד: 9
 • פונקציות נוספות: 9 (DLNA מצויין, יוטיוב, אפליקציות תוכן)
 • אפליקציית אנדרואיד/אייפון: 9.5 
 • נגן מדיה: 9.5 (עומד בקצבי נתונים גבוהים, תומך בתרגום מלא בעברית)
 • שירותי תוכן מהרשת: 9.5 (סלקוםTV)
 • עברית: 9.5
 • עידן+ : 9.5 (כולל לוח שידורים מלא, קליטה מעולה, איכות תמונה והקלטה פנימית או לדיסק חיצוני).

תמיכה

 • USB 3: כן
 • UHD: כן
 • עידן+: כן
 • רזולוציה טבעית: כן
 • REC2020: לא
 • HEVC: כן
 • תלת מימד: פסיבי

מחירים מומלצים לצרכן (UHD)

 • 77": מחיר מומלץ לצרכן: 150,000 ש"ח
 • 65":  מחיר מומלץ לצרכן: 60,000 ש"ח
 • 55": מחיר מומלץ לצרכן: 30,000 ש"ח

לדיון בנושא: מסך OLED UHD מעוגל, קבלו את LG 65EG960Y


9:00
  /  
19.07.2015
  
מאת: עפר לאור