Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

עת הרענון השנתי לדגמי הרסיברים שלה, חברת Denon חשפה רסיבר דגל חדש - ה-AVR-X7200W. כעת, כשהחל שיווקו בארץ, בדקנו האם ...

20:00
  /  
12.07.2015
  
מאת: יונתן פת-יה

הקדמה

החל מסוף השנה שעברה, תחום הקולנוע הביתי חווה התקדמות טכנולוגית מקיפה בכל החזיתות: פורמטי שמע חדשים בעלי מספר רב יותר של ערוצים ייעודיים יחד עם תרומות נוספות, שדרוג נוסף ביכולות הוידאו ב-Ultra HD, קישוריות בעלות רוחב-פס מורחב ועוד.

קיבלנו לידינו את ה-AVR-X7200W של חברת Denon – רסיבר העל של החברה, במטרה לבדוק האם הוא יכול לתת מענה ראוי לצרכן בתקופה רווית שינויים, שדרוגים ושיפורים טכנולוגים זו.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

מבנה חיצוני

ה-X7200W, כיאה לרסיבר בכיר, בעל מידות בריאות למדי (רוחב – 434, גובה – 196, עומק – 427 מ"מ) אך עם זאת סולידי למראה. בחזית המכשיר לא נמצא דבר למעט הצג, גלגל הווליום, בורר הכניסות וכמובן כפתור ההפעלה. שאר הכניסות הקדמיות וכפתורי הפיקוד מוסתרים ע"י מכסה נופל.

איכות הבניה של ה-X7200W ראויה ביותר – המכשיר על כל חלקיו מסיבי למדי – גלגל הווליום מסתובב באופן חלק ובעל התנגדות מספקת וכך בורר הכניסות. שקעי הכניסות יציבים במיוחד ולא משדרים את הרושם כאילו עשויים להיתלש ממקומם בעת שימוש בכבל עם תקע רציני.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

מעבר לגב המכשיר חושף בפני המשתמש עולם ומלואו של כניסות ויציאות שכנראה יתנו מענה מלא לרובם המוחלט של המשתמשים, אם לא כולם:

7 כניסות (ישנה כניסה נוספת בחזית המכשיר) ו-3 יציאות (2 לאזור הראשי ואחד לאזור 2) HDMI

כניסת Denon Link HD לשימוש עם מוצרים אחרים של החברה

כניסה לאנטנת FM ולאנטנת AM

4 כניסות אודיו דיגיטלי (2 קואקסיאליות ו-2 אופטיות)

שקע RS-232, כניסה ויציאת 3.5mm עבור אותות אינפרא-אדום וכניסה ויציאת 3.5mm עבור טריגר

כניסת PHONO עבור חיבור פטיפון

שקע USB להתקנים חיצוניים ושקע RJ-45 עבור חיבור לרשת הביתית לצורך הזרמת אודיו ושליטה

זוג חיבורי אנטנה עבור WIFI ו-Bluetooth

11 יציאות רמקולים עם שקעי בננה (מתוכן 9 פעילות בו זמנית)

13.2 יציאות Pre Out

7 כניסות אודיו אנאלוגי (מתוכן אחת 7.1 ערוצים והשאר סטריאו)

4 כניסות וידאו אנאלוגי composite ו-3 כניסות וידאו אנאלוגי component

2 יציאות וידאו אנאלוגי composite ו-2 יציאות וידאו אנאלוגי component

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

ה-AVR-X7200W עשיר בכניסות ויציאות

חידושים ושדרוגים

ה-X7200W מחליף את הדגם הבכיר הקודם של חברת Denon, ה-4520, אשר החזיק בכתר שתי קדנציות, כאשר הראשון מביא אל השולחן מספר תכונות חדשות:

בגזרת הוידאו נוספה כניסת HDMI אחת, וכל מחברי ה-HDMI כעת מגיעים בגרסה 2.0 ומאפשרים הצגת וידאו ברזולוציית 4K בתדר רענון של 50/60hz, בעומק צבע של 4:4:4, כאשר עיבוד הוידאו של הרסיבר שודרג אף הוא, ומאפשר Upscaling לרזולוציה זו בתדרי רענון אלו עם עומק הצבע הנ"ל (למעשה כל שרשרת עיבוד המידע שודרגה בהתאם כך שבמצב בו ה-X7200W ידרש לעבד אות שהגיע כך במקור, תהליכי העיבוד הפנימיים לא יגרמו לאובדן אינפורמציה).

בתחום האודיו השדרוג משמעותי אף הוא: יחידות ה-DSP שודרגו וכעת מאפשרות ביצוע פעולות ושילובי פעולות תובעניים יותר. הודות לתוספת כוח עיבוד זו, ה-X7200W תומך בפענוח אודיו בפורמט Atmos החדש מבית Dolby, כאשר ה-X7200W מעניק למשתמש עד 13.2 ערוצי אודיו.

יכולות הזרמת האודיו מהרשת של הרסיבר שודרגו באופן קל אך מהותי וכעת ה-X7200W מאפשר הזרמת אודיו מהרשת גם בפורמט DSD אשר בעת האחרונה זוכה לפופולאריות גדלה.

בשונה מהדגם היוצא, ה-X7200W אינו כולל מתג רשת מובנה, אלא שקע רשת אחד בלבד – הסרת יכולת זו בהחלט התבקשה לאור העובדה שכל חיבורי הרשת היו במהירות של 100 מגה-ביט לשניה, דבר אשר בלא מעט מצבים גרם לצוואר בקבוק בקצב העברת הנתונים בין המכשירים השונים המחוברים, ואשר הפך את המתג המובנה בדגם הקודם לחסר שימוש ועל כן למיותר.

מנגד, ה-X7200W כולל קישוריות WiFi ו-Bluetooth מובנות, ללא צורך ברכישת מתאמים חיצוניים בתשלום נוסף.

שדרוגים – שלב 2: יכולות עתידיות

ה-X7200W נוחת בשוק בתקופה לא פשוטה – חברת Dolby היא הראשונה שהביאה אל השוק פורמט החדש (Atmos), כאשר המתחרה הותיקה, DTS, אפילו לא חשפה פורמט מתחרה בשעתו. לאחר מכן האחרון נחשף ושמו DTS: X, אך הרסיברים לשנה זו כבר תוכננו ויצאו אל השוק.

העניין מסתבך עוד יותר בזכות פורמט אודיו נוסף שמנסה לצבור פופולאריות ושמו Auro 3D אשר כרגע זמין רק במעבדי אודיו ייעודיים ברמת המחיר הגבוהה ביותר.

זאת ועוד, פורמט ה-Blu-ray עודכן ל-UHD Blu-ray על מנת לאפשר שימוש בוידאו ברזולוצית Ultra HD, כאשר נגנים תומכים יגיעו לקראת סוף השנה הנוכחית. כחלק מהעניין, מבוצע שימוש בהגנת תכנים דיגיטלית – HDCP בגרסה 2.2, שהיא הגרסה המעודכנת.

הבעיה היא שהתמיכה בהגנה זו מבוצעת ע"י חומרה ייעודית, ומחברי ה-HDMI של ה-AVR-X7200W הם בגרסה 2.0 של HDMI, אך ללא HDCP מגרסה 2.2.

אם כך, מתקבל הרושם שה-X7200W טוב לזמן הנוכחי, אך כבר באזור סוף השנה יהפוך ללא רלוונטי.

לשמחתנו לא כך הדבר. חברת Denon הודיעה על מספר שדרוגים אפשריים (חלקם בתשלום) לפתרון כלל הסוגיות:

1. תמיכה ב-Auro 3D זמינה כבר כעת ע"י עדכון תוכנה
2. תמיכה ב-HDCP 2.2 זמינה בעזרת החלפת לוח ה-HDMI של הרסיבר.
3. תמיכה ב-DTS:X תתאפשר בהמשך ע"י עדכון תוכנה.

שלושת השדרוגים הנ"ל ימקמו את ה-X7200W בחזית הטכנולוגיה לשנים הבאות. סוגיה אחת שאין עדיין מענה עליה היא נושא ה-HDR (High Dynamic Range) אשר הוכרז לאחרונה במסגרת תקן HDMI 2.0a. למעשה כל מהות השדרוג היא הוספת היכולת לחלץ מה-metadata (בתרגום עממי: אפיון המידע) את המידע הנחוץ על מנת להציג את התחום הדינאמי המשודרג באמצעי תצוגה מתאימים.

חברת Denon חשפה יותר מוקדם החודש רסיבר ברמת הכניסה הכולל מחברי HDMI 2.0 והודיעה כי בהמשך תשחרר עדכון קושחה להוספת התמיכה ב-HDMI 2.0a.

ניתן לקוות ולהניח כי ה-X7200W, בהיותו מוצר דגל שמסוגל לקבל שדרוגי תוכנה ואף חומרה, יקבל שדרוג באופן דומה.

פיצ'רים נוספים

בנוסף לחידושים העיקריים הנ"ל, ה-X7200W מציע למשתמש שלל תכונות ויכולות, כאשר העיקריות והבולטות שבהן הן:

רכיבי DAC בעומק 32bit עבור כל ערוצי האודיו

Audyssey Platinum Suite – חבילת כיול ועיבוד אודיו של חברת Audyssey הכוללת מערכת כיול אודיו אוטומטית ופיצ'רים נוספים.

קישורית Denon Link HD להעברת אודיו רב-ערוצי ברזולוציה גבוהה באמצעות מקור מתאים

עיבוד אודיו AL32 לכל ערוצי האודיו

מגבר 9 ערוצים עם מצב Eco לחסכון באנרגיה (ניתן לבטל מצב זה)

2 אזורי צפיההאזנה נוספים הניתנים להגברה

יציאת HDMI לאזור 2 כוללת אודיו

אפשרות לשליטה ע"י מערכת חיצונית ואו ע"י אפליקצית iOS/Android ייעודית.

מתחרים:

ל-X7200W מספר מתחרים: Yamaha RX-A3040, Pioneer SC-LX88 ו-Onkyo RX-NR3030. ישנם הבדלים קלים בלבד בהיצע התכונות והיכולות של כל אחד מהמתחרים, כאשר לאף אחד מהם אין יתרון מהותי על פני ה-X7200W. למעשה, כפי שהוסבר קודם לכן, ה-X7200W נכון לזמן כתיבת שורות אלו הוא הרסיבר שבראיה קדימה מציע את התמיכה הטכנולוגית הרחבה ביותר מבין כלל המתחרים (ראוי לציין שהוא גם היקר ביותר מבינם, אך בהפרש מתקבל על הדעת), דבר המתבטא ביכולת לשדרגו בהיבט התוכנה עבור תמיכה בכל פורמטי האודיו החדשים, וביכולת לשדרגו מבחינת חומרה לתמיכה ב-HDCP 2.2 בכל כניסות ה-HDMI של המכשיר, בשונה מהמתחרים אשר במקרים מסוימים מציעים כיום כניסה אחת בלבד תומכת ב-HDCP 2.2 במקרה הטוב, או היעדר מוחלט של תמיכה כזו, שהיא קריטית ביותר.

היבט נוסף שבו ל-X7200W יתרון הוא היכולת לשדרג את מערכת הכיול האוטומטי שלו, ה-Audyssey MultiEQ XT32 ל-Audyssey Pro שהינה גרסה המיועדת למשתמשים מקצועיים במיוחד ולמתקינים.

ה-Pro היא למעשה ערכה שלמה הכוללת מיקרופון מדידה איכותי ומתקדם יותר מזה אשר מגיע עם הרסיבר יחד עם קדם מגבר עבורו, אשר כוילו באופן פרטני ע"י החברה, סטנד מקצועי ומספר כבלים ומתאמים לצורך חיבור הרסיבר למחשב. לצד אלו מגיע כמובן רישיון השימוש אשר מקנה למערכת יכולות נוספות ביניהן אפשרות למדידה של עד 32 נקודות לצורך מיפוי מדויק יותר של חלל ההאזנה ועקומות יעד מותאמות אישית.

כל השדרוגים הנ"ל מהותיים במיוחד, אך כרוכים בתוספת תשלום. מנגד, עצם היכולת לשדרג מוצר מעין זה, אשר מחירו רחוק מלהיות זול, מהווה בעצמה יתרון בלתי ניתן לערעור על פני התחרות, אשר מקבל משנה תוקף בתקופה זו אשר שינויים ושדרוגים טכנולוגיים מהותיים בפתחה.

ממשק משתמש

בכל הקשור לממשק המשתמש, אין כאן בשורה של ממש אם בכלל. ממשק המשתמש של ה-X7200W זמין על המסך בכל רגע נתון, כך שבזמן צפיה הוא מופיע כשכבה מעל אות הוידאו הנכנס, ובנוי באופן סטנדרטי בדומה לממשק המשתמש של מוצרי החברה בשנים האחרונות. במסך הראשי נמצא רשימה של קטגוריות, כאשר המעבר לכל תת קטגוריה והלאה כרוך במעבר למסך אחר. תכנון שכזה הופך את מלאכת כיוון הרסיבר למסורבלת מעט וגוזל יותר זמן שיכל היה להיחסך במידה וממשק המשתמש היה מתוכנן באופן אחר, כפי שניתן לראות אצל מתחרים מסוימים.

עם זאת, כל הפרמטרים והאפשרויות נמצאים בדיוק במקום בו הם אמורים להיות, דבר המפצה מעט על הזמן שתיאורטית אבד, וכמו כן ניתן לגשת למשימת הכיוון וההגדרה באופן אחר, נוח למדי, כפי שיוסבר בהמשך.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

שליטה ובקרה

ניתן לשלוט על ה-X7200W במספר רב של דרכים:
– שלט רחוק שמסופק עם המכשיר
– אפליקציה ייעודית למערכות הפעלה iOS ו-Android
– ממשק משתמש על גבי דפדפן האינטרנט
– חיבור למערכות שליטה חיצוניות
שלט רחוק

ה-X7200W כולל שלט רחוק סטנדרטי, שהינו שלט אוניברסאלי המסוגל לשלוט על טלויזיה ומכשיר נוסף מעבר לרסיבר. בראש השלט נמצאים כפתורי ההדלקה, מעבר לשליטה על הרסיבר, בחירת האזור הנשלט ומתחתם מסך.

בהמשך נמצא את כפתורי השליטה על הטלויזיה ועל ההתקן הנוסף ומתחתם כפתור גישה ייעודיים לכל אחת מכניסות הרסיבר.

לשלט 4 כפתורי Quick Select המאפשרים טעינה מהירה של סט הגדרות שנקבע ע"י המשתמש (כניסה, מצב עיבוד אודיו ועוצמת השמע) עבור אזור ההאזנה הראשי.

מעבר לתחתית השלט חושף 4 כפתורי מאקרו המאפשרים ביצוע רצף פעולות ע"י לחיצת כפתור אחת.

רמת הגימור של השלט יותר מסבירה, כאשר רוב הכפתורים מוארים אוטומטית ברגע בו המשתמש מרים את השלט.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

ממשק משתמש על גבי דפדפן האינטרנט:

אל ממשק המשתמש על גבי דפדפן האינטרנט ניתן לגשת באמצעות הקלדת כתובת ה-IP של הרסיבר בשורת הכתובת של הדפדפן.

תחילה נקבל עמוד מפוצל במרכזו נוכל לבחור את האזור הנשלט ובצדו השמאלי נוכל לגשת לכל אחד מתפריטי ההגדרות של הרסיבר.

השימוש בממשק זה נוח וקל בשעת צורך אך בפירוש אינו יכול להתחרות באף אחת מאפשרויות השליטה האחרות, וזו גם אינה מטרתו.

אפליקציה ייעודית:

חברת Denon מספקת אפליקציית שליטה ייעודית למערכות הפעלה iOS ו-Android הניתנת להורדה בחינם מחנות האפליקציות.

בכניסה לאפליקציה זיהוי הרסיבר ברשת הביתית מבוצע באופן אוטומטי ללא צורך בהתערבות המשתמש. לאחר שנבחר את הרסיבר, נוכל לגשת למסך הבית של אפליקציית השליטה.

מבנה האפליקציה בסיסי למדי: בצדו השמאלי של המסך נמצא פס הווליום אשר נותן חיווי על עוצמת השמע ובאמצעותו ניתן לשלוט עליה. באמצע המסך מופיעה הכניסה הפעילה ומצב עיבוד האודיו הפעיל, ובתחתית המסך לכל רוחבו נמצאים לחצני הגישה הייעודיים לכניסות השונות.

לחיצה על מצב עיבוד האודיו הפעיל פותחת בפני המשתמש תפריט ובו ניתן לבחור את מצב האודיו הרצוי מתוך רשימה של המצבים האפשריים.

אפליקציית השליטה מטפלת גם בנושא הזרמת האודיו משרתי UPNPDLNA מקומיים אל הרסיבר – לחיצה על כפתור Media Server מעבירה את המשתמש למסך חדש בו ניתן לבחור את אחד משרתי ה-UPNPDLNA הקיימים ברשת הביתית ולאחר מכן אפשרות לבחור קובץ אודיו אשר יושמע באמצעות הרסיבר.

בסופו של יום אפליקציית השליטה מהווה פתרון נוח למדי עבור שליטה ברסיבר אך בהשוואה לפתרונות של יצרנים אחרים מדובר באפליקציה בינונית ומטה – הגרפיקה ממש לא מושכת את העין ונראה כאילו האפליקציה פותחה למכשיר Gameboy ולא למכשירים עדכניים, אפשרויות השליטה בסיסיות מאוד, והניווט עצמו יכול היה להיות יותר טוב.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

חיבור למערכות שליטה חיצוניות:

מי שברשותו מערכת שליטה חיצונית יוכל לשלוט על ה-X7200W באמצעות חיבור ה-RS-232 שבחלקו האחורי, או ע"י העברת פקודות על גבי הרשת הביתית.

בדרך זו, ניתן לשלוט על כל היבט שקיים ברסיבר, מרמת הכניסה הפעילה ועד רמת השליטה במאפייני הערוץ הבודד – הכל באופן ישיר. כמו כן גם באופציה זו התקשורת היא דו כיוונית כך שמעבר לפקודות שניתן להעביר לרסיבר, ניתן גם לחלץ ממנו אינפורמציה ולהעבירה הלאה למערכות אחרות.

מעבר לכך שהדבר פותח בפני המשתמש אפשרויות שליטה ובקרה מידיות אשר לא קיימות באף אחת מהאופציות האחרות, אופן שליטה זה מקנה את האפשרות ליצור תרחישים מדויקים המאפשרים לשלב הרסיבר בכל סביבת עבודה ולכל העדפה שהיא.

כל אפשרויות השליטה באופן זה מתוארות בפירוט רב בפרוטוקול השליטה אשר ניתן להורדה מעמוד המוצר באתר Denon. לאחר עיון במסמך, הטמעת הרסיבר במערכת השליטה iRule בה מבוצע שימוש במערכת הבדיקה היתה פשוטה למדי.

יתרון לא מבוטל שהשליטה באופן זה מקנה היא האפשרות למעבר מיידי בין מצבי מערכת הכיול האוטומטי – פונקציה בה נעשה שימוש לא אחת כדי לעמוד על ההבדלים בין מצבים אלו.

בסופו של דבר, באופן זה ניתן לשלוט על הרסיבר בצורה קלה, נוחה ומדויקת וראוי לציין זאת לטובה. עם זאת, קיומה של אופציה זו, טובה ככל שתהיה אינה פותרת את היצרן ממתן פתרון שליטה ראוי אשר רלוונטי לרוב המשתמשים ולא רק לקהל ספציפי במיוחד.

התקנה

מערכת הבדיקה:

רמקולים: Focal Electra 1008 Be II
רמקול סנטר: Focal Chorus CC800V
רמקולי סראונד: B&W M1
סאב-וופר: SVS SB-2000
מקור תוכן: נגן OPPO BDP-103D ו-HTPC
מעבד תמונה: Lumagen Radience Mini 3D
מקור דו ערוצי: Linn Majik DS/1
אמצעי תצוגה: טלויזית פלזמה Panasonic 60ST60

כיול אודיו

הרסיבר מצויד ב-Platinum Suite של חברת Audyssey – למעשה מדובר בחבילה הכוללת מערכת כיול אוטומטית מסוג MultiEQ XT32 ומספר אפשרויות עיבוד אודיו שיוסברו בהמשך.

מערכת הכיול האוטומטית מאפשרת מדידה של עד 8 מקומות. לשם כך יש להצטייד במיקרופון אשר מגיע עם המכשיר ובחצובה בה יבוצע שימוש כדי למקם את המיקרופון בגובה האוזן. במידה ואין ברשות המשתמש חצובה לעניין, חברת Denon מספקת עם הרסיבר והמיקרופון גם חצובה המורכבת מכמה חתיכות קרטון אשר מהווה פתרון יצירתי ונוח לנושא.

כדי להתחיל בהליך הכיול האוטומטי, יש לחבר את המיקרופון הייעודי אשר מגיע עם הרסיבר אל השקע המתאים אשר נמצא בחזית המכשיר מאחורי הפאנל הנופל. לאחר חיבור המיקרופון, הרסיבר יציג את אשף מערכת הכיול האוטומטית.

לפני ביצוע המדידות רצוי לבצע הגדרה ידנית של מספר הרמקולים במערכת, על מנת שמערכת הכיול תדלג עליהם בזמן הבדיקה.

בתחילתו של הליך הכיול האוטומטי מבוצעת מדידת היענות לכל אחד מהרמקולים במערכת בנקודת ההאזנה המרכזית, ולאחר מכן ניתן לחזור על ההליך ב-7 נקודות נוספות (לא חובה, אך במערכת הבדיקה היה יתרון מוחלט לביצוע 8 מדידות ביחס ל-3). בסוף ההליך מבוצע עיבוד המדידות והזנתם למערכת הכיול.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

לאחר שהתהליך הסתיים, מוזנים במערכת הגודל, המרחקים, העוצמות ותדרי החיתוך לרמקולים השונים והמשתמש יכול להגדיר את הפונקציות השונות של חבילת ה-Audyssey.

MultiEQ XT32 – זוהי מערכת הכיול האוטומטי עצמה. כאן, לאחר שבוצעו המדידות ועיבודן, ניתן לבחור מבין 4 מצבי EQ שיבוצעו באופן אוטומטי בהתאם לנתוני המדידות:

Reference – מצב "אוטומטי מלא" המבצע EQ על כל ערוצי השמע.

L/R Bypass – כאן מבוצע אותו EQ שמבצע מצב ה-Reference על כלל הערוצים למעט הערוצים הקדמיים הראשיים.

Flat – EQ המנסה לייצר עקומת היענות זהה לכל הרמקולים (עפ"י מדריך המשתמש זהו מצב מומלץ לחדרים קטנים בהם נקודת ההאזנה קרובה לרמקולים) .

מעבר ל-MultiEQ XT32, מערכת הכיול האוטומטי כוללת מספר פונקציות נוספות שעובדות ביחד עם ה-MultiEQ XT2:

Dynamic EQ – מבצע EQ דינאמי תוך כדי האזנה בהתאם לתוכן המושמע.

Dynamic Volume – מבצע EQ דינאמי שתפקידו לפתור את בעיית הבדלי עוצמת השמע בין מקורות ותכנים שונים (למשל עוצמת השמע הגבוהה בפרסומות או סצינות עתירות פיצוצים).

Audyssey LFC – מאזן את ערוצי הסאב-וופר על מנת למנוע מהשכנים הד ו-ויברציות

Audyssey DSX – אלגוריתם המייצר ערוצי גובה ורוחב קדמיים

תוצאות הכיול האוטומטי:
לאחר ביצוע תהליך הכיול האוטומטי באופן מלא (8 נקודות מדידה) נמצא כי המצב האופטימלי עבור חלל ההאזנה ומערכת הבדיקה הוא מצב ה-Reference, כאשר נדרש תיקון קל בתדר החיתוך לקדמיים במקרה זה, ובעוצמת אחד מרמקולי הסראונד.

מבחן האזנה

רב ערוצי – סרטים:

ה-X7200W נבחן במשך תקופה, במהלכה הוא החליף את מקומו של פרוססור ייעודי Marantz AV8801 (ספינת הדגל של השנה שעברה) במערכת הבדיקה וכפועל יוצא גם את מגברי הכוח במערכת. להלן התרשמות מפורטת ממספר קטעי בדיקה מוכרים וראויים לציון:

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

Casino Royale – סצינת המרדף: סצינה דינאמית ומהירה במיוחד המערבת מגוון צלילים משלל כיוונים בו זמנית ושינויי אווירה וקצב מהירים – שילוב מאתגר למדי, אך לא עבור נושא המבחן. ה-X7200W הצליח לשחזר סצינה זו במהירות הנדרשת ללא עם צליל חיי ודינאמי ללא שום הרגשה של "עייפות" או "איטיות". הפרדת הצלילים ראויה לציון אף היא – כל גרגר חול, קליע, זכוכית וטיפת מים נשמעו היטב עד כדי כך שנוצר הרושם שאם האובייקט קיים בפסקול הוא באופן וודאי קיים גם בחלל ההאזנה.

The Dark Knight – סצינת המנהרה: סצינה זו עשירה בבאס ושימשה עבור התרשמות מביצועי מערכת הכיול האוטומטית בכל הנוגע לטיפול בערוץ הסאב-וופר, ובהחלט זו תרמה באופן משמעותי לשיפור חווית ההאזנה. הודות למערכת הכיול האוטומטי, התדרים המופקים על ידי הסאב-וופר נהיו מדויקים יותר ובחלקם מתונים יותר בהשוואה למצב ללא הכיול. בהשוואה ישירה, מתקבל בהתחלה הרושם כי הטיפול בחלק מהתדרים אולי קיצוני מדי, אך האזנה מלאה חוזרת עוזרת בתיקון הרושם ובהבנה כי זה למעשה המצב היותר נכון והמאוזן טונאלית, שבסופו של דבר תורמת לתחושת הריאליסטיות המתקבלת (בחצי השני של הסצינה, בה באטמן רוכב על האופנוע, מתקבלת התחושה כאילו המאזין נמצא על האופנוע יחד עם באטמן – קולות המנוע מציאותיים במיוחד).

The Lord of The Rings: The Return of the King – סצינת הקרב בין צבא האורקים ללוחמי רוהאן בכניסה לעיר – באופן מיידי מתקבלת תחושת עומק שדה אדירה כאילו והצופה נמצא במרכזו של שדה הקרב – שריקות החצים, צלילי החרבות, דהירות הסוסים וצעקות האנשים נשמעים באופן חד וברור וה-X7200W מעביר כל ביט וביט של מידע מפס הקול במדויק.

Iron Man 3 – סצינת הטילים על הבית (דקה 30): קטע המורכב מכל טוב – מסוקים, טילים, קליעים, פיצוצים, הרס ועוד – גם כאן מתקבלת אותה תחושת עומק ו"אמצע" אשר התקבלה בקטעי בדיקה נוספים. ה-X7200W סיפק את הסחורה ויצר צליל קולנועי למדי הרווי באלמנטים אך עם זאת לא חסר עוצמה, דינאמיות ודיוק.

באופן מפתיע, לאחר כיול אודיו מקיף באמצעות מערכת הכיול האוטומטית, תיקונים קלים וקביעת סט ההגדרות המתאים ביותר, ה-X7200W לא איכזב אפילו לרגע אחד במהלך מבחן ההאזנה הרב ערוצי בסרטים. ניתן לסכם חלק זה ולומר של-X7200W צליל, עשיר, מפורט, חד ומדויק המתקבל בשטח בזכות מכלול של יכולות ורכיבים, הכולל בין היתר מערכות כיול מתקדמות (אוטומטית וידנית), והגברה ראויה.

דו ערוצי – מוסיקה

על מנת לאפשר חווית האזנה מיטבית ככל הניתן, ל-X7200W מצב Pure המנטרל זמנית אל כל המעגלים האקלטרונים ועיבודי האות השונים אשר אינם הכרחיים אשר לכאורה עשויים להשפיע לרעה על איכות הצליל ועל נאמנותו למקור, וכך למעשה נבחן ה-X7200W באגף זה.

Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD

 

ללא ספק חלק מהתכונות שבלטו לחיוב במבחן ההאזנה הרב ערוצי בסרטים נכחו גם כאן וה-X7200W הפיק צליל צלול ודינאמי למדי, גם בקטעים תובעניים.

מנגד, באותם קטעים תובעניים – קטעי מוזיקה עמוסים בכלים או מורכבים מצלילים בקצוות השונים של הסקאלה בהחלט יש מקום לשיפור, כיוון שבאלו הרסיבר התקשה מעט, דבר שהתבטא בצליל מעט "סגור" בהשוואה לצליל שהתקבל באותו שיר בדיוק בקטעים פחות תובעניים – תופעה שחזרה בלא מעט מקרים.

תכונה נוספת שיש לציין, וכל אחד יחליט עבורו אם היא חיובית או לא, היא יכולת הפירוט של הרסיבר. ל-X7200W יכולת פירוט גבוהה למדי והוא מציג את כל מה שנמצא בהקלטה – במקרים מסוימים בהם ההקלטה איכותית זה כמובן תענוג, אך במקרים אחרים (לא מעטים) נחשפים אי אילו ליקויים במקור עצמו אשר עשוים להיות למטרד.

כדי לברר האם וכיצד ניתן לשפר את חווית ההאזנה במוזיקה דו ערוצית נקרא לזירה שחקן חיזוק בשם Linn Majik DS – זהו סטרימר אודיו של חברת Linn שמבצע את כל הפעולות עד וכולל שלב ההמרה מדיגיטלי לאנאלוגי (למעשה, יש לו גם קדם-מגבר דיגיטלי, אך הוא נוטרל בבדיקה זו), כך של-X7200W במקרה זה נותר לעסוק ולטפל בפעולות ההגברה בלבד.

לאחר שהנ"ל צורף, התוצאה השתפרה משמעותית ואותן מגרעות זכו לטיפול הולם.

לא אחת נשאלת השאלה האם רסיבר קולנוע ביתי יכול להוות תחליף למערכת סטריאו ייעודית. יתכן מאוד, אך לא במקרה זה. למען הסר ספק – התוצאות שה-X7200W מפיק בתחום זה הן ברמה הגבוהה ביותר ביחס לרסיברים, אך לטעמי כחבילה אחת עדיין אינו יכול להוות אלטרנטיבה ראויה לסט ייעודי.

מנגד, יש לזכור שזו מראש לא התכלית של המוצר אלא רק עוד תחום בו הוא יכול לטפל, משמעותי ככל שיהיה. בנוסף, תגבור בעזרת ממיר דיגיטלי לאנאלוגי חיצוני שיפר את איכות הצליל באופן מהותי.

סטרימינג ומדיה

ה-X7200W כולל לא מעט ממשקי העברת נתונים (Ethernet, Wifi, Bluetooth, USB) ותמיכה בפרוטוקולי הסטרימינג המקובלים DLNA ו-AirPlay, אליהם מתלווה תמיכה במיטב סוגי הקבצים כולל FLAC עד 192kHz / 24Bit וכשדרוג ביחס לשנה שעברה גם קבצי DSD ניתנים להזרמה באמצעות הרשת.

היות וה-X7200W הוא DLNA Renderer ניתן "לדחוף" אליו תוכן באמצעות שלל תוכנות ואפליקציות (בשונה ממצב בו לא קיימת יכולת זו, ואז הפעלת התוכן מבוצעת בלעדית דרך הרסיבר), מה שהופך את נוחות השימוש למקסימלית.

מי שלא מעוניין בהזרמת תכנים מהרשת אלא בהפעלת תכנים מקומיים בלבד לא יתאכזב אף הוא – ניתן לחבר ל-X7200W אמצעי אחסון חיצוניים או מכשירי Apple באמצעות שקע ה-USB (קדמיאחורי),

עיבוד תמונה

עיבוד התמונה של הרסיבר סטנדרטי למדי ולא כולל נקודות ראויות לציון לחיוב או לשלילה. באגף זה מוצעות למשתמש מספר תבניות מוכנות מראש להגדרות התמונה או מצב Custom שמאפשר לקבוע את פרמטרי השליטה במאפייני התמונה השונים באופן ידני.

כמובן שאין פה אפשרויות כיול מתקדמות אשר נמצאות במעבדי תמונה יקרים דוגמת Grayscale או מערכת ניהול צבעים, ולכן עדיף להשאיר את כל נושא עיבוד התמונה לאמצעי התצוגה או למקור הבא בשרשרת אם ישנו.

ראוי לציון השימוש ב-HDMI 2.0 בעל רוחב פס מלא של 18 ג'יגה ביט לשניה ושרשרת תהליכים התומכת כולה ב-4k60 ב-4:4:4 למען הפקת איכות התמונה המקסימלית בהינתן מקורות עתידיים כאלו.

סיכום

רסיבר ה-AVR-X7200W של חברת Denon מציע למשתמש מגוון עשיר של יכולות ואיכויות, כאשר רובן מבוצעות על הצד הטוב ביותר. הודות למערכת הכיול של חברת Audyssey המוטמעת ברסיבר, שלל אפשרויות עיבוד אודיו, מספר רב של ערוצי הגברה, ריבוי יכולות הזרמת מדיה ותמיכה רחבה בפורמטים לצד מגוון אפשרויות שליטה ה-X7200W הוא חוד החנית של רסיברים לקולנוע ביתי – הוא עושה הכל מהכל ובאופן הטוב ביותר שכסף יכול לקנות בסכום זה.

חשיבה קדימה מצד היצרן תוך התחשבות בצרכן יאפשרו בעתיד הקרוב מאוד שדרוג של הרסיבר והוספת תמיכה בתקנים נוספים שהינם קריטיים לשנים הבאות ובכך יאפשרו לרסיבר להמשיך להיות רלוונטי מול השינויים הצפויים בתחום וכמובן יחסכו לצרכן ממון לא קטן בעלויות השדרוג.

מחיר: 17990 ש"ח

לדיון בנושא: Denon AVR-X7200W רסיבר קולנוע ביתי לעידן ה-Ultra HD


20:00
  /  
12.07.2015
  
מאת: יונתן פת-יה