LG G4: סמארטפון המצלמה המשתלם ביותר

עם מצלמה איכותית ומחיר דגל נמוך, ה G4 מתיימר להיות המכשיר המשתלם ביותר לקנייה ודורש שוב את התואר - הסלולרי ...

7:00
  /  
12.07.2015
  
מאת: אלי חבוש
בנייה וממשק

[שימו לב: במאמר מספר חלקים]

LG מעוניינת לשחזר את ההצלחות הקודמות שלה עם מכשירי ה G2 וה-G3 ומוציאה את הדגם החדש בסדרה – G4. רצונה להמשיך ולהצליח בסדרה הזו נראה בצורה ברורה בגרסת ה G4 של LG – המכשיר דומה למדי למכשיר הקודם, בעל אותן פונקציות כמעט והשדרוג המפרטי שלו לא יפיל אתכם מהכסא.

ובכל זאת, אנחנו מדברים על מכשיר שכפי הנראה הוא מכשיר הדגל הטוב ביותר שתוכלו למצוא היום, לא כי הוא עשה מהפיכה כלשהי (הוא לא), אלא יותר בגלל שהמתחרות לא עשו את הקפיצה הנדרשת וחלקן אף צעדו צעד אחורה.

 

LG G4

 

בנייה ועיצוב

כמו שכבר אמרנו, המכשיר נראה כמעט אותו הדבר כמו אחיו הבוגר יותר, ה G3. אמנם השוליים השתנו קצת (לטובה) והגב, שהוא הדבר הקל ביותר לחברות לשנות בעיצוב כדי להראות שינוי כלשהו, שונה גם הוא והוספה לו אפילו אפשרות גב מעור אבל מעבר לכך התחושה היא זהה לתחושה שה G3 נתן לנו, לטוב או לרע.

LG G4

הכיסוי האחורי התחלף ו LG נותנת לצרכן אפשרות לבחור בין שני כיסויים – כיסוי רגיל שמגיע כברירת מחדל ובעל גימור פסאדו מתכתי וכיסוי עור שמשווה למכשיר תחושה ומראה יוקרתיים יותר ושטבעוניים יאהבו לשנוא.

כיסוי העור הוא למעשה שכבת עור דקיקה שהונחה על גבי כיסוי הפלסטיק. אין תחושה של עור כבד ועבה בדומה לארנק או חגורת עור והעור מתוח בצורה כלכך הדוקה, שיהיו כאלה, במיוחד בצבע השחור, שלא יחשבו שמדובר בעור אמיתי.

התחושה של העור נעימה למגע והמלצתנו היא לרכוש את גימור העור בצבע חום ולא בצבע השחור על מנת להרגיש שינוי אמיתי בעיצוב.

בעייתיות מסויימת ששמנו לב אליה בכיסוי העור היא שפינות העור במכשיר משתפשפות די בקלות ומשחירות. ניתן להניח שבמשך הזמן העור יישחק עוד יותר בפינות. 

LG G4

LG G4

הכפתורים האחוריים

רבות דובר כבר על הכפתורים האחוריים של המכשירים של LG. החברה לקחה סיכון מסויים בזמנו שהתחוור כסיכון מוצלח. הקהל אוהב את הכפתורים האחורים.

גם אני מוצא בכפתורים האחורים של מכשירי LG דבר נוח – כשמחזיקים את המכשיר ביד אחת הגישה לאחורי המכשיר נוחה יותר והשליטה טובה יותר. שני הכפתורים מתפקדים גם כלחצני קיצור בלחיצה פעמיים על אחד מלחצני הווליום (מצלמה או שרבוט).

אלא מה? הכפתורים מתגלים כפחות נוחים כשהמכשיר מונח על גבי משטח כלשהו ובצורה הזאת צריך יהיה להרים את המכשיר על מנת לעשות פעולה כלשהי כמו כיבוי/הדלקה או שליטה בכפתורי עוצמת השמע.

LG G4

אי נוחות נוספת הקשורה להנחת המכשיר על משטח כמו שולחן היא העובדה שהגב של ה G4 מקומר מעט דבר היוצר בעייה של "נדנדה" בלחיצות על מסך המכשיר בשוליו. נכון שישנם מכשירים בעלי גב מקומר אך ה G4 כמעט ולא נותן להשתמש בו בצורה נוחה כשהוא מונח על גבי משטח ולקבלת אפקט הנדנדה המעצבן לא צריך אפילו ללחוץ ממש בשוליים, אלא ממש קצת ימינה או שמאלה מהמרכז.

מהצד השני, המכשיר מאוד נוח לאחיזה ושימוש כשהוא יושב לנו ביד.

LG G4

ביצועים ומסך

אין מה להגיד. מסך ה G4 הוא מסך טוב ויפה ומוציא צבעים מרהיבים. מסך ה QUAD HD IPS שלו, ברזולוציה של 2560X1440 מציג תמונה חדה, בסרטים ובתמונות. צפיפות הפיקסלים הגבוהה, של 538 פיקסלים לאינץ רק תורמת לחדות התמונה על גבי המסך.

גודל המסך הוא 5.5 אינץ. הגודל הזה נותן לנו מצד אחד מסך גדול יותר ותחושה טובה לקריאת מסמכים, צפייה בסרטים ותמונות ומהצד השני מקשה לפעמים, כמו כל מכשיר גדול, לתפעל אותו ביד אחת. לכן, אם יש לכם ידיים קטנות והמטרה שלכם לתפעל את המכשיר ביד אחת, תבחרו מכשיר קטן יותר. אם איכות התמונה ונוחות הצפייה חשובים לכם יותר – ה G4 פשוט עושה את זה טוב.

LG G4

גם כאן ניתן לפתוח את המכשיר באמצעות הקשה כפולה על המסך. המאפיין הייחודי הזה של LG הוא נוח מאוד, במיוחד כשכפתור ההדלקה נמצא מאחורי המכשיר, אלא שהוא לא עובד תמיד בצורה חלקה ואמינה. פעמים רבות נאלצנו להקיש פעמיים נוספות או אף בפעם השלישית על מנת להדליק אותו. בפעמים אחרות פשוט השתמשנו בכפתור האחורי.

לא הצלחתי לשים את האצבע (באופן מילולי) על הבעיה. נבירה ברשת גילתה שישנם בעלי G4 שהתלוננו על הבעיה הזו בדיוק או על בעיות אחרות במסך הקשורות ללאגים וכי כפי הנראה שדרוג תוכנה אמור לפתור את הבעיה. ההקשה וההדלקה אמנם עובדת ברוב הפעמים אך התחושה היא שהיא לא תמיד תעבוד.

ביצועי המכשיר פשוט מעולים. קשה למצוא היום מכשיר דגל שניתן להגיד עליו שהביצועים שלו אינם מספקים. התחום הגיע למעין רוויה מסויימת כשהחומרה פתחה פער על אפשרויות התוכנה. המכשיר רץ חלק ומגיב יפה. בדיקת משחקים שונים על גבי המכשיר לא עשתה כל בעיה נראית לעין. 

LG G4

ממשק

ממשק ה G4 נוח. גם לעין וגם לשימוש. הסייען החכם של LG באמת עוזר לפעמים ולא רק במקרים של "לקחת מטריה כשגשום" אלא גם במקרים שיש למרוח קרם הגנה או סתם במקרים בו הוא מזהה שביצענו אינטראקציה גבוהה עם מספר טלפון מסויים ונישאל האם אנחנו רוצים להכניס את המספר לזיכרון המכשיר.

לשמחתי, המסך השמאלי במכשיר השתדרג. לא עוד שני דברים שלא מעניינים אותנו כמו טיפים במכשיר ובריאות כפי שהיה בעבר אלא הפעם  ניתן לצפות בנוסף באירועי לוח השנה שלנו, לנגן מוסיקה, להוסיף שלט חכם ועוד.

LG G4

אם תרצו להתקין שם אופציות נוספות, ניתן לעשות זאת בלחיצת כפתור שתביא אתכם ל Smart Bulletin Apps של LG משם ניתן להוריד אפליקציות התומכות במסך השמאלי. כרגע לצערנו מצאנו רק שלוש כאלה.

סוללה

הסוללה במכשיר סבירה למדי ומחזיקה את הזמן הרגיל של בוקר עד אחר הצהריים/ערב. LG ישראל מספקים עם המכשיר סוללה נוספת וגם מטען סוללות נייד. מדובר בתוספת מוערכת שכן צרכנים רבים מתקשים בטיולים ושימוש אינטנסיבי עם סוללה אחת והחלפת הסוללה תוך כדי הטענתה של הגמורה בהחלט יכולים לסייע למשתמשים כבדים.

החבילה הזאת מגיעה ללא כל עלות נוספת ונאמר לנו שהיא מותאמת לקהל הישראלי בלבד (נו טוב, והקוריאני).

LG G4: סמארטפון המצלמה המשתלם ביותר

מגיע בחבילה: סוללה נוספת + כיסוי קשיח, מטען סוללות, כבל סנכרון וטעינה

צילום ב G4

המצלמה של ה G4 היא אולי גולת הכותרת במכשיר ולא סתם. החברה מדגישה כי אחד השינויים הגדולים שנעשו במכשיר הוא שדרוג המצלמה ולמעשה הדבר ניכר מאוד בשימוש במצלמה הסלולרית שלו.

המצלמה האחורית יודעת לצלם באיכות וידאו של 4K ב 30 פריימים לשניה, באיכות HD ב 30 פריימים לשנייה וב 720P ב 60 פריימים לשניה. המצלמה הקדמית תדע לצלם ב FHD ו 720P.

המצלמה אינה משופעת באפשרויות. אין מצבי צילום מיוחדים קבועים מראש, תמונה בתוך תמונה או משחקי צילום כמו שניתן למצוא במכשירים אחרים. LG טוענת שהיא מתעמקת על איכות צילום ולא במשחק וכך היא מנסה לפנות גם לקהל המקצועי יותר. עדות לכך ניתן לראות גם בשילוב של מצב ידני באפשרויות המצלמה. עם המצב הידני ניתן לשלוט על פרמטרים שונים בצילום כמו פוקוס ידני, ISO המגיע עד 2700, איזון לבן ועוד.

למעשה, על מנת ליצור למשל תמונה עם עומק מטושטש, דבר שבמצלמות טלפון אחרות קיים באפשרות אוטומטית, יש לבחור במצב ידני ולשחק עם הפוקוס במצלמה. המצב ההפוך לזה הוא מצב "פשוט" במצב הזה אין שום יכולת לשלוט בשום פרמטר וכל כפתורי השליטה נעלמים. הצילום מתבצע באמצעות לחיצה על מסך המכשיר וזהו אף ללא אפשרות צילום וידאו.

מהירות הצילום לא היתה מושלמת כמו שציפינו. המכשיר אמנם מצלם במהירות סבירה אך במספר פעמים, לחיצה על לחצן הצילום גרמה למצלמה לצלם רק כעבור למעלה משנייה/שתיים. במיוחד בפעמים שנעשה שימוש בפלאש, אך לא רק.

איכות הצילום מעולה. אין ספק ש LG יכולה לטפוח לעצמה על השכם ולהגיד שנעשה שיפור באיכות המצלמה, גם ביחס למכשירים מתחרים וגם ביחס למכשיר הדגל הקודם שלה. ובצילומי חושך קיבלנו תמונות מוארות יותר בלי הצורך להשתמש בפלאש.

מאפיין נוסף שחשוב לציין בהקשר המצלמה הוא מייצב התמונה בצילום בוידאו. המייצב עובד פשוט טוב. בצילום וידאו תוך שימוש בזום גבוה להתמקד על אובייקט, התנועות של המכשיר כמעט ולא הורגשו אם בכלל והתמונה נותרה יציבה דבר שהשרים אותי מאוד.

אז איך המצלמה של ה G4 מצלמת והאם ניתן לזרוק את המצלמה המקצועית שלכם לפח? לשם בדיקה רצינית של רכיב המצלמה במכשיר, ביקשנו מטל ניניו, מומחה צילום ופוטושופ ובעל בלוג צילום לבדוק עבורנו את המצלמה בהשוואה לצילום מקצועי:

אז מה יש ל LG שם במצלמה?
צמצם f-1.8 (הפתוח ביותר כיום), שליטה ידנית מלאה בכל נתוני הצילום – מהירות תריס, רגישות (ISO), איזון לבן (WB), שיטות למדידת אור, פיצוי חשיפה, וגולת הכותרת – שמירת התצלומים בפורמט Raw (נכון להיום, רק שני מכשירים עושים זאת). נקודת פתיחה מעולה!

G4-Camera-App

 

צמצם 1.8 – טוב או לא?


ראשית, כדאי לשים לב כי מדובר בצמצם קבוע. אין אפשרות לשנות את מפתח הצמצם.
צלמים מקצועיים ירימו גבה ויטענו (בצדק מבחינתם), שצמצם כל כך פתוח אינו מתאים לכל סוג של צילום. טענה נכונה כשמדובר במצלמות מוכרות. לא לגמרי מדוייקת, כשמדובר במצלמה סלולרית.
בין העדשה לבין החיישן ישנו מרחק אפסי. העדשה ממש צמודה לחיישן, כך שעומק השדה אינו מתנהג כמו במצלמות "רגילות". היתרון המרכזי של הצמצם הפתוח, הוא בכמות האור שעוברת דרכו. חשוב ביותר כשמדובר במצלמה סלולרית.

בצילום תקריב, ניתן לראות שישנה הפרדה סבירה מהרקע, אך טשטוש הרקע אינו בולט כמו בעדשה רגילה עם מפתח צמצם כזה:

001-Close-Phot

בצילום נוף, הצמצם הפתוח מעביר המון אור ועומק השדה סביר לגמרי:

002-Open-View

בתנאי תאורה בעוצמה בינונית, הצמצם הפתוח מאפשר תוצאות מרשימות:

003-Medium-Light

 

חדות ורעש

השילוב של חיישן קטן מאוד, עדשה קטנה ורזולוציה של 16 מ"פ (!), מעורר תהיות לגבי איכות התמונה ורמות הרעש הדיגיטלי. המציאות מוכיחה שאין פתרונות קסם. השילוב הזה מותח את הגבולות והתוצאות בהתאם.
מנגד, כדאי לזכור שמרבית התמונות יוצגו על גבי הצג של המכשיר עצמו ובגודל מסך של 5.5", התמונות נראות נפלא. בנוסף, מדובר בצג מעולה שבמעולים, שצפיפותו הגבוהה (534 ppi) מספקת איכות תצוגה מרהיבה (ואני לא מגזים…).
כשעוברים לצגים גדולים יותר, איכות התמונה אינה עומדת ברמה של מצלמות "אמיתיות".
ועדיין, מתי היתה לכם בכיס מצלמה ששוקלת 155 גרם, יודעת לשמור RAW  ועושה זאת במהירות תגובה מיידית? לכל דבר יש מחיר…

צילום נוף במבט כללי, נראה טוב מאוד:

004-View

מבט מקרוב, בעיקר באיזורי הביניים ובאיזורים הכהים, חושף רמות רעש גבוהות מאוד:

005-View-CloseUp

השוואה למצלמת DSLR

צילמתי באותם המקומות ובאותם התנאים עם ה-G4 ועם מצלמת ה-DSLR האישית שלי (Canon EOS 40D) חמושה בעדשה 50 מ"מ עם מפתח צמצם של f-1.8.

 

Lenses-Compare

אני יודע שמדובר בהשוואה בעייתית בגלל גודל החיישן (השוואת גדלים כאן), סוג המצלמה, גודל העדשה ועוד כהנה וכהנה יתרונות של ה-DSLR, אבל זאת השוואה מתבקשת (בעיקר לאור העובדה שה-G4 עולה יותר ממצלמות DSLR בסיסיות…).
האם כדאי לי לסחוב משהו כמו 1 ק"ג רק כדי לצלם? ההפרש בין התמונות יצדיק את זה?
התשובה מתחלקת לשתיים:
– אם מצלמים לטובת תצוגה במסך הסמרטפון, התוצאות של ה-G4 טובות מאוד ומספקות.
– אם רוצים תמונות "של ממש", אין מה לעשות, המצלמה מכה את הסמרטפון שוק על ירך.
התוצאות פשוט לא באותה ליגה…
בדוגמאות – צילמתי את תמונות הנוף בתנאי תאורה טבעיים, לא מושלמים. את תמונות התינוקת (החמודה להפליא, תודו…), צילמתי בתוך בית בתאורת החדר, ללא פלאש.

צילום נוף ב-DSLR:

006-VIEW-DSLR

צילום נוף ב-G4:

006-VIEW-G4-2

בשתי התמונות השתמשתי בפרופיל Leica M8 ובנתוני עיבוד דומים (אין אפשרות להשוות מכיוון שחומר הגלם שונה לגמרי). השוואה בגודל 100%:

007-View-Compare

צילום פנים ב-DSLR

008-Face-DSLR

צילום פנים ב-G4:

008-Face-G4-2

בשתי התמונות השתמשתי בפרופיל Nikon D3 Portrait ובנתוני עיבוד דומים (אין אפשרות להשוות מכיוון שחומר הגלם שונה לגמרי). השוואה בגודל 100%:

008-Face-Compare

 

מסקנות צילום

מי שלא ירצה להתעסק עם נתוני הצילום או עם פיתוח של קובצי RAW, יגלה שגם בהגדרות אוטומטיות לחלוטין, המצלמה מספקת תוצרים נאים למדי (אך לא לשם כך לקחתי את המכשיר לבדיקה…):

011-Auto

באופן אישי, בשימוש יומיומי, אהבתי מאוד את המצלמה של ה-G4.
היא מהירה, מאפשרת "לשחק" עם כל נתוני הצילום ובמיוחד אהבתי שכל שינוי שעושים בנתונים הללו, מעדכן את התמונה המוצגת בזמן אמת על המסך. יופי.
המסך של המכשיר גדול, חד ואיכותי מאוד. תוכנת המצלמה מנצלת היטב את מידות המסך ואיכותו.
הגמישות שמאפשר פורמט RAW, באה לידי ביטוי בכל צילום, כמו תמיד. עצם קיומה של האפשרות הזאת בסמרטפון, היא מתנה לכל צלם.
מנגד, התמונות שנשמרו כ-RAW, נטו להדגיש את הגוונים הכחולים (לא מפתיע בהתחשב בגודל העדשה), נוכחותו של רעש דיגיטלי נראית כמעט בכל תמונה וכמעט בכל תנאי תאורה (גם כאן, לא מפתיע בהתחשב בנתוני המצלמה). רובו המכריע של הרעש ניתן לניקוי באמצעות לייטרום או פוטושופ.

המצלמה: בעד ונגד

בעד – מהירות, גמישות, פורמט RAW (במיוחד הבחירה בפורמט DNG הג'נרי), משקל, אפשר להתקשר הביתה…

נגד – צמצם קבוע, רזולוציה גבוהה מדי, רעש דיגיטלי

המצלמה האחורית בעלת רזולוציה של 16 מגה פיקסל עם מפתח מצלמה מכובד של 1.8. המצלמה האחורית בעלת עדשת 8 מגה פיקסל עם מפתח של 2.0. 

סיכום וביקורת וידאו

ביקורת וידאו:

ה LG G4 הוא מכשיר הדגל החדש של חברת LG שמחליף את ה G3. לא תמצאו כאן שינוי מהפכני כמו שלא תמצאו כזה אצל המתחרות בתקופה האחרונה. מדובר בשדרוג טבעי של מכשיר הדגל הקודם וכאלה שיש ברשותם כבר את ה G3 יכולים להרשות לעצמם לחשוב פעמיים לפני שמשקיעים תוספת של כ-1,500 ש"ח לשדרוג המכשיר.

בסופו של יום מדובר במכשיר טוב שעושה את העבודה. יותר מזה, במיוחד לאור העובדה שהמתחרות, כמו סמסונג ו HTC (שום מילה על סוני כרגע) ובטח ובטח אפל עם האייפון, אינן מאפשרות היום החלפת סוללה  או החלפת כרטיס זיכרון, הופך המכשיר של LG ליעיל יותר וככזה שנותן תמורה טובה יותר למחיר שלו.

לכל זה יש להוסיף את המחיר התחרותי יותר בו נמכר המכשיר בארץ שהוא נמוך מהמתחרות שבחרו במחיר הנושק או אף גבוה יותר מ 4,000 ש"ח.

התמורה שה G4 נותן ביחס למתחרות וביחס לדגם G3 הקודם היא מצלמה טובה יותר שנותנת איכות צילום מרשימה למדי, גב עור לכל מי שחובב את המראה הזה, מסך חד ומרשים, ממשק מלוטש יותר ומחיר נמוך יחסית למכשירי דגל היום.

בשורה התחתונה ה G4 הוא מכשיר הדגל המשתלם ביותר לקנייה היום וכנראה סמארטפון המצלמה הטוב ביותר.

לדיון בנושא: LG G4: סמארטפון המצלמה המשתלם ביותר

 


7:00
  /  
12.7.2015
  
מאת: אלי חבוש

1