Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

אחרי הההצלחה עם האוזניות מסדרת ה LCD, החברה מ Audeze יוצאים עם סדרת ה EL-8. המטרה היא לתת את אותה ...

13:00
  /  
08.07.2015
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Audez'e היא שחקנית חדשה יחסית בתעשיית האוזניות. החברה הוקמה על ידי שני חברים מלוס אנג'לס (Alex Rosson ו Sankar Thiagasamudram) ואלה שמו להם למטרה ליצור את האוזניות הכי טובות בשוק. החברה מתמחה באוזניות מסוג Planar Magnetic ובאופן די עקבי החלו בדגם ה LCD-1, המשיכו עם דגם ה LCD-2 וסגרו עם ספינת הדגל שלהם – ה LCD-3.

החברה לא עצרה פה והציגה את ה LCD-XC שמהוות את הגרסה הסגורה היחידה לסדרת ה LCD, כאשר על הדרך הם הוציאו גם את ה LCD-X שמתאימות גם לנגנים ניידים. כעת הם הולכים צעד נוסף ומציגים את סדרת ה EL-8.

את שם החברה אגב, מבטאים – אודיזי.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

על האוזניות

סדרת ה LCD של Audeze תמיד היתה סדרת High End וזה כלל עיצוב שנראה יותר כמו בוטיק בעבודת יד מאשר משהו שיצא מפס יצור, משקל לא מבוטל וכמובן מחיר בהתאם. עכשיו היצרן מנסה את כוחו עם סדרת ה EL-8 שמכוונת לקבוצת מחיר נמוכה יותר ולקהל חדש שעוד לא טעם את הסאונד של סדרת ה LCD.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

הסדרה החדשה מורכבת משני דגמים – אחד סגור ואחד פתוח. למבחן קיבלנו את הדגם הפתוח שבאופן די ברור מיועד יותר לשימוש ביתי בסביבה שקטה. את מלאכת העיצוב נתנו Audeze לחברת DesignWorks שבבעלות BMW, ובהחלט ניתן לזהות DNA מסויים של מכונית ספורט סלון מודרנית בעיצוב של האוזניות האלו. באופן אישי מאד אהבתי את הכיוון העיצובי של הסדרה החדשה. האוזניות נראות יותר מודרניות מסדרת ה LCD, כאשר מסגרת העץ בכל אוזניה מוסיפה נגיעה יוקרתית ממש כמו במכונית סלון.

כיאה ל Audeze, ה EL-8 הן אוזניות מסוג Planar. בשונה מאוזניות בעלות דרייבר דינמי, אוזניות Planar עושות שימוש בדרייבר שכולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה, במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינמי.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

Audeze כל הזמן ממשיכים לפתח את הטכנולוגיה וסדרת ה EL-8 מציגה כמה חידושים מעניינים:

 • Fluxor: מערכת המגנט החדשה של היצרן תוכננה במיוחד לסדרת ה EL-8 ומיועדת לספק שדה מגנטי בעוצמה מאד גבוהה בצד שפונה אל הממברנה. מדובר בפרט חשוב בשביל אוזניות Planar שמשתמשות במגנטים רק בצד אחד של הממברנה (סדרת ה LCD עושה שימוש במגנטים בשני הצדדים). זה בתמורה חוסך במשקל ואף משפר את הרגישות של האוזניות על מנת לאפשר שימוש יותר יעיל עם נגנים ניידים. 
 • Uniforce: לטענת היצרן, ה EL-8 הן האוזניות הראשונות מסוגן אשר עושות שימוש בסליל בעל רוחב משתנה על גבי הממברנה. הרעיון הוא ניצול מקסימלי של השדה המגנטי בהתאם למיקום של הסליל על גבי הממברנה, מה שבתמורה מיועד לספק תנועה אחידה יותר של הממברנה ועיוותים נמוכים יותר. אגב, הקונספט מאד מזכיר לי וופרים שכוללים סליל עם ליפוף בעובי משתנה. 
 • Fazor: פטנט אשר הוצג לראשונה בסדרת ה LCD וכעת נכלל גם בסדרת ה EL-8. מדובר באלמנטים אקוסטים אשר ממוקמים מאחורי המגנטים ומיועדים לשפר את תנועת גלי הקול על ידי הפחתה של דיפרקציה.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

בכל הקשור לאיכות הבניה אני מאד התרשמתי, וה EL-8 באמת מרגישות כמו מוצר שיצא מפס היצור של יצרן אוזניות גדול ומכובד, כלומר הכל יושב במקום והכל מוגמר ברמה גבוהה. הדבר היחידי שעלול להציק לחלק מהמשתמשים הוא הכבל החדש של הסדרה שעלול לצאת מהאוזנייה במידה ולא נזהרים (למרות שזה יכול להיות אחלה בשביל בטיחות), כאשר לי גם מעט הפריע המתאם 3.5mm ל 6.35mm שמצורף בחבילה ונראה יחסית זול בשביל אוזניות ברמה הזו. לפי היצרן, הכבל/תקע החדש כולל Contact resistance ברמה מאד נמוכה יחד עם היכולת להעביר עד 2 אמפר בכל נקודת מגע (יש 8 כאלו בכל תקע). בנוסף, החברה מתכננת להציג כבל תואם Apple, כבלים מסוג Balanced לשימוש עם נגנים כמו ה Pono או Astell & Kern ובעתיד גם כבלים שיאפשרו שימוש במערכות חיצוניות של הסרת רעשים אקטיבית ו/או DSP.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

Audeze משווקת את הסדרה החדשה למשתמש הנייד, אבל לי זה נראה מעט תמוה. אל אף ההפחתה במשקל, עדיין מדובר על אוזניות גדולות וכבדות. מה שכן, ה EL-8 הן אוזניות מאד נוחות, מקיפות את כל האוזן ללא בעיה, לא לוחצות מעבר לרצוי והפדים בנויים בזווית ככה שהאוזניות יותר פונות לכיוון האוזן. הדבר היחידי שהייתי רוצה לראות זה אופצייה לפדים מ- Microsuede כמו בסדרת ה LCD שיותר יתאימו לקיץ הישראלי.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

מבחינה טכנית, האוזניות מציגות עכבה של 30Ω ורגישות של 102dB בדגם הפתוח ו- 100dB בדגם הסגור. האוזניות כאמור לא קלות ושוקלות כ 460g בדגם הפתוח ו 480g בדגם הסגור. בדומה לדגמים מסדרת ה LCD, גם ה- EL-8 עושות שימוש בדרייבר בעל שטח ממברנה דומה לזה של וופר בקוטר 3 אינץ שזה פחות או יותר כפול מזה של אוזניות בעלות דרייבר דינמי בקוטר 50mm.

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

 

EL-8 Open

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

Frequency Response: בסה"כ תוצאה טיפוסית לאוזניות של Audeze ויחסית טובה מהממוצע. האוזניות פחות או יותר שטוחות עד לאיזור ה 1kHz ומשם ישנה ירידה. ישנו שקע חזק באיזור ה- 5-8kHz שנראה לי בהתחלה מעט מוזר, אבל מבט במדידות של Audeze ושל InnerFidelity מראה שגם שם השקע קיים, כלומר היצרן מלכתחילה תכנן את האוזניות בצורה הזו. בנוסף, ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה שנעה מעט מעל ל- 30Ω ובסה"כ תואמת למפרט הטכני. כצפוי מאוזניות Planar, העכבה שטוחה.

EL-8 vs LCD-3

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

ה EL-8 (גרף אדום) מציגות תוצאה מאד דומה לזו של ה- LCD-3 (גרף שחור) שמכהנות כרגע כספינת הדגל של Audeze. למעט השקע החזק באיזור ה- 5-8kHz, מדובר בתוצאה יפה בשביל אוזניות שעולות כמעט שליש מחיר.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

האזנה

ציוד:

 • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.
 • Samsung Galaxy S3.
 • Sandisk Sansa Clip.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

לדגמי ה LCD ששמעתי היו מאפיינים מאד ברורים. הסאונד הרגיש כאילו לאוזניות יש רזרבות שלא נגמרות, בס מעולה ואיזון מצויין. ה EL-8 בהחלט שואבות השראה מהאלמנטים האלו, כאשר באופן כללי הייתי מאפיין אותן כמאוזנות באותה המידה, אבל עם חתימת סאונד מעט יותר "סלחנית" מזו של הדגמים בסדרת ה LCD.

האזנה לקטע Agnus Dei מפס הקול של המשחק Assassin's Creed Rogue היתה מספקת ביותר. השירה היתה נקייה לתפארת והפרדת הכלים היתה פנטסטית. Hood, הקטע האחרון באותו פסקול, כולל בס חזק ומודגש וה EL-8 שוב פעם עשו עבודה מצויינת. יתרה מכך, הבס כלל לא הפריע לשאר האלמנטים בקטע.

בכלל בכל הקשור לבס ב- EL-8 יש לי רק דברים טובים לומר, אבל עם הסתייגות אחת. הבסים מאוזנים לתפארת, מאד הדוקים וללא שום אספקט "בומי" או "קופסאתי" בכלל. אם אני צריך לתאר את זה, זה כמו להאזין לזוג רמקולים מסוג Open Baffle, ואני לא אגיד את זה בהכרח על כל אוזנייה פתוחה. אז מה הבעיה? הייתי רוצה בס יותר כמותי, האוזניות יוכלו לטפל בזה ללא קושי.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

האזנה לקטע כמו Ode To Billy Joe של Patricia Barber כללה, שוב פעם, בס הדוק ומספק יחד עם מצגת רחבה ומאוזנת. התוצר מעט יותר סלחני לדעתי מדגמי ה LCD, אבל לא באופן שהפריע לי. הרגשה דומה היתה בקטע The Mystic's Dream של Loreena McKennitt, שהיה חלק כמשי, אבל אולי ישמע לא מפורט מספיק לחלק מהמאזינים. Strange Fruit מהופעה חיה של Marcus Miller המשיך את הטרנד וכלל במה רחבה, יחסית מספיק אוויר בין הכלים וקלרינט שנשמע מרשים.

Martin Gore, אחד מחברי להקת Depeche Mode הוציא השנה אלבום אינסטרומנטלי אלקטרוני. הסגנון אינו אופייני לסטייל של Depeche, אבל הקונספט בהחלט מרענן. הקטע Creeper נשמע מעולה על ה EL-8, כאשר כל סאונד היה בעל עוצמה ומיקום ברורים והבס היה מאד מאוזן. אותו סיפור עם קטע אפל ומונוטוני כמו Swanning, פשוט לעצום את העיניים ולהאזין.

בקטע Vision מהאלבום Vision: The Music of Hildegard von Bingen ישנו מיזוג של שירה כנסייתית ואלקטרוניקה, אך באופן לא מוגזם או וולגרי. ה EL-8 כלל לא התקשו עם הקטע והשירה נשמעה מאד נקייה וטבעית. אגב, לסלחנות קלה בסאונד בהחלט יש מקום כמו לדוגמא בקטע Magnetic Lies של Malia או Stay של Yello, שנשמעו דווקא יחסית מאוזנים על ה EL-8.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

אם אני משווה את ה EL-8 לאוזניות כגון ה LCD-3, אז אפשר לומר ש Audeze עשו עבודה טובה. ה LCD-3 אמנם מנצחות לדעתי בכל הקשור לסאונד, אבל בהתחשב בזה שמדובר באוזניות שעולות כמעט פי שלוש, מדובר בהישג יפה מאד ל EL-8. על הדרך ה EL-8 יותר קלות לנעה, שוקלות קצת פחות ולדעתי גם נראות יותר טוב. אגב לפי Audeze, הגרסה הסגורה של ה EL-8 כוללת מעט יותר דגש באוקטבות העליונות למי שזה חשוב.

בהשוואה לאוזניות Planar סגורות זולות יותר כגון ה OPPO PM-3, ה EL-8 הפתוחות מציגות במה יותר גדולה, בס יותר מאוזן, סאונד יותר אוורירי ובאופן כללי מצגת יותר נקייה. האמת היא שיותר הגיוני להשוות את ה EL-8 ל PM-2, אך לא שמעתי אותן עדיין.

מבחינת התאמה לציוד, עם סמארטפון כגון ה Samsung S3 ה EL-8 נשמעו מצויין, אבל עוצמת השמע לא היתה מספקת (ה S3 ידוע כבעל יציאה יחסית חלשה). עם ה Sansa Clip האוזניות נשמעו פחות מוצלח והנגן לא התאים לדעתי. אם מישהו מתכוון לעשות שימוש נייד ב EL-8 אני ממליץ על שידוך למגבר נייד כלשהו כגון ה OPPO HA-2 על מנת להוציא מהן את המקסימום. מי שמתכנן שימוש ביתי, תמיד מומלץ ללכת כבר על מגבר שולחני בגודל מלא.

Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה

סיכום

כאשר שמעתי לראשונה את ה LCD-2 Rev1 לא הפסקתי להתפעל. כאשר שמעתי את ה LCD-3 שוב פעם לא הפסקתי להתפעל. מה לעשות, ל Audeze יש כישרון עם אוזניות וסדרת ה EL-8 אינה יוצאת דופן. Audeze הפעם הלכו בכיוון מעט שונה והוציאו אוזניות עם עיצוב יותר מודרני, כבל חדש וכמה חידושים טכנולוגיים, אבל הרעיון הוא אותו רעיון, וטוב שככה.

הסאונד של ה EL-8 הפתוחות הוא מצד אחד אופייני ל Audeze וכולל לדוגמא בס ומידריינג' מאד מאוזנים, יכולת דינמית מאד גבוהה ומצגת מאד נקייה גם בעוצמות האזנה גבוהות, או במילים אחרות, סביר להניח שהאוזניים שלכם יתעייפו לפני שזה יפריע לאוזניות. מצד שני, ה EL-8 מציגות סאונד מעט יותר סלחני, או יחסית "אפלולי" אם תרצו, בהשוואה לדגמים הפתוחים ששמעתי מסדרת ה LCD, אבל שוב, רק במעט.

האם אפשר להשתמש ב EL-8 כאוזניות ניידות כמו ש Audeze אומרים? ודאי. אפשר ללכת על הדגם הסגור שיספק אטימה כראוי ופשוט לבדוק אם הנגן/סמארטפון שברשותכם יעשה את העבודה כמו שאתם רוצים. במידה וכן, תזכרו שאלו אוזניות גדולות וכבדות, אבל מה לא נעשה בשביל סאונד טוב?

Audeze EL-8 Open – מחיר מומלץ לצרכן: 3,300 ש"ח.

מוצרי Audeze משווקים בישראל על ידי "מאסטרו אודיו".

לדיון בנושא: Audeze EL-8 – כיוון חדש לחברה מקליפורניה


13:00
  /  
08.07.2015
  
מאת: איתי חזום