Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

סדרת ה Momentum של Sennheiser יוצאת לסיבוב שני עם דגמים חדשים שכוללים שינויים פיזיים, עבודה אלחוטית והסרת רעשים אקטיבית. עושה ...

20:00
  /  
20.06.2015
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Sennheiser electronic GmbH & Co הוא יצרן אוזניות גרמני גדול וותיק אשר נוסד ב 1945 על ידי פריץ סנהייזר. היצרן מוכר כמובן בזכות המגוון הרחב של דגמי האוזניות שלו, אך ידוע בתחום המקצועי גם כיצרן מיקרופונים מתמחה. בכל הקשור לאוזניות, Sennheiser מכסים הכל – כפתור / IEM / ניידות / מתקפלות / בינוניות / גדולות / אלחוטיות, אולפניות ומי שמחפש אוזניות למטרה מסוימת ימצא אותן אצלם. אגב למי שלא יודע, Sennheiser עדיין נמצאים בבעלות פרטית.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

על האוזניות

סדרת ה Momentum של Sennheiser מאד דומה בסגנון שלה לסדרת ה Urbanite, כלומר אוזניות סגורות, אופנתיות לשימוש נייד. הדור הראשון של הסדרה עשה רק טוב ל Sennheiser והראה שגם לחברה מגרמניה יש סטייל, ודגם ה On Ear של הסדרה גם היה הזוכה במבחן האוזניות של חורף 2014.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

לא הכל היה מושלם ולקהל היו תלונות פה ושם בעיקר בנושא הנוחות של דגם ה Over Ear והמחסור במנגנון קיפול אשר שימושי לאחסון האוזניות בנסיעות וטיולים. Sennheiser ראו את הפידבק החיובי מהקהל, אבל גם הסיקו מסקנות מהפידבק השלילי וכעת החליטו להוציא את הדור השני של הסדרה אשר מכונה Momentum M2. השיפורים כעת כוללים עיצוב משופר ופדים חדשים לדגם ה Over Ear, מנגנון קיפול ודגמים חדשים שכוללים הסרת רעשים אקטיבית ועבודה אלחוטית בתקן ה Bluetooth כולל שימוש במקודד ה aptX. במאמר הזה נסקור את דגמי ה Wireless החדשים מסוג ה Over Ear ו On Ear יחד עם דגם ה In Ear של הסדרה.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

הדבר הראשון ששמים לב אליו עם סדרת ה Momentum זה העיצוב ואיכות הבניה. האוזניות לא רק נראות פנטסטי, אלא גם בנויות לתפארת. הטאצ'ים הקטנים כגון הקשת הכפולה, התפירה ובכלל החומרים שבשימוש נותנים הרגשה של מוצר איכותי. בדגם ה Over Ear האוזניות כעת כוללות מבנה גדול יותר ופדים חדשים אשר הפעם מסוגלים לעטוף את כל האוזן בצורה יותר טובה, כאשר בנוסף האוזניות מתקפלות לאחסון נוח. אוזניות ה Over Ear נוחות, לא לוחצות באופן מוגזם, כאשר חוסר הריפוד בקשת לא הפריע לי כמו שציפיתי שיקרה. אם אני אשווה את זה לדגם ה Urbanite XL אז ה Momentum החדשות הן בהחלט עדיפות לדעתי בנושא הנוחות, רק חבל שהן אינן מוצעות גם עם פדים מ Velour כמו דגם ה On Ear וסדרת ה Urbanite שיותר מתאימים לקיץ הישראלי.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

דגם ה On Ear נשאר כמעט אותו הדבר למעט מנגנון הקיפול החדש. בשונה מדגם ה Over Ear שמוצע רק עם פדים מעור, דגם ה On Ear מוצע רק עם פדים מ Velour. הבעיה היא שהפדים האלו לדעתי פחות מוצלחים מאלו של דגם ה Urbanite. האוזניות עדיין נוחות, אבל הפדים ברמה פחות טובה וכך גם האטימה שלהן (ללא הסרת רעשים אקטיבית).

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

בעוד שדגמי ה Momentum מוצעים כמובן בגרסאות פאסיביות סטנדרטיות, Sennheiser כעת מציעים אותם גם בגרסאות Wireless. דגמי ה Wireless מסוגלים לתפקד בדיוק באותה הצורה כמו הדגמים הפאסיביים הסטנדרטים, כלומר עם כבל וללא הסרת רעשים כלשהי, אבל במידה ומעוניינים אפשר לתפעל אותן באופן אלחוטי בעזרת תקן ה Bluetooth יחד עם הסרת רעשים אקטיבית. הסרת הרעשים או Noise Cancellation, היא תוספת מאד שימושית בעולם הרועש הזה שאנחנו חיים בו. מבדיקה שעשיתי, הסרת הרעשים ב Momentum היא טובה, אבל מעט פחות מוצלחת מזו של Bose.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

מי שעושה שימוש ב Bluetooth חייב גם לעשות שימוש בהסרת הרעשים ואין דרך לעקוף את זה, כאשר בעבודה אלחוטית ישנה גברת נחמדה שאומרת למאזין פרטים רלוונטים כמו האם האוזניות דלוקות או כבויות, האם יש קישור למכשיר, האם עוצמת השמע מקסימלית או מינימלית ואפילו כמה זמן נשאר בסוללה. ישנו מתג עוצמה באוזניה הימנית, אך ניתן לשנות את העוצמה גם מהסמארטפון, כלומר או על ידי מקסימום ווליום באוזניות ושליטה מהסמארטפון, או לחילופין מקסימום ווליום בסמארטפון ושליטה מהאוזניות. בנוסף, במצב אלחוטי ניתן לשלוט מהאוזניות על פונקציות שקשורות לשיחה ו/או השמעת מוזיקה בסמארטפון. את הסוללה הפנימית מטעינים במשך 3 שעות דרך חיבור USB, כאשר לאחר טעינה מלאה האוזניות מסוגלות לעבוד באופן אקטיבי למשך כ 22 שעות. שתי האוזניות מגיעות עם נרתיק אחסון איכותי חצי קשיח וגם נרתיק נשיאה רך.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

דגם ה In Ear מרגיש כמו משהו שלא ממש קשור לשני הדגמים הגדולים. העיצוב מודרני ונאה, הכבל בנוי בצורה יותר אליפטית ופחות עגולה, מה שלפי היצרן עוזר במניעת פלונטר, אך מעבר לזה אין טאצ'ים מיוחדים. האטימה טובה, באריזה מסופקים פלאגים בגדלים שונים והכבל כולל מיקרופון וכפתורים לשליטה מהסמארטפון. האוזניות מגיעות עם נרתיק אחסון קשיח שכולל גם מסגרת פלסטיק קשיחה לאחסון האוזניות, אך לא חייבים לעשות בזה שימוש.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

מבחינה טכנית, דגמי ה Over Ear ו On Ear כוללים מפרט כמעט זהה שכולל עכבה של 28Ω במצב עבודה פאסיבי, ועכבה של 480Ω במצב עבודה אקטיבי, מה שאומר שכאשר מפעילים את הסרת הרעשים, המגבר הפנימי שבאוזניות עובד גם אם האוזניות מחוברות למכשיר כלשהו עם כבל. הרגישות של דגם ה On Ear עומדת על כ 111dB ו 113dB בדגם ה Over Ear.

דגם ה In Ear כולל עכבה של 18Ω ורגישות של 118dB.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

 המשך מבחן

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

Momentum Over Ear – Passive

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

Frequency Response: תוצאה לא מאוזנת במיוחד, אבל טובה מהממוצע. ישנו דגש מסויים באיזור הבס ושקע חזק באיזור ה 4.5kHz. ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יחסית יציבה שנעה באיזור ה 28Ω ותואמת למפרט הטכני.

Momentum Over Ear – Active

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

Frequency Response: בגרף האדום ניתן לראות את התוצאה עם הסרת הרעשים האקטיבית. כעת האוזניות מפיקות איזון מעט שונה, עם בס יותר מאוזן ומידריינג' עליון/טרבל תחתון מעט יותר בולט.

Momentum On Ear – Passive

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

Frequency Response: תוצאה מעט פחות טובה לדעתי מזו של דגם ה Over Ear, אבל עדיין קיים דימיון. ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יחסית יציבה שנעה באיזור ה 28Ω ותואמת למפרט הטכני.

Momentum On Ear – Active

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית 

Frequency Response: בגרף הכחול ניתן לראות את התוצאה עם הסרת הרעשים האקטיבית. כעת האוזניות מפיקות איזון מעט שונה, עם פחות דגש בכל תחום המיד בס והמידריינג'.

Momentum In Ear

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

Frequency Response: התאמה לא טובה בין צד שמאל וימין במידריינג' ובבס.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יציבה שנעה באיזור ה 20Ω שזה רק מעט מעל ה 18Ω במפרט הטכני.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

האזנה

ציוד:

 • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D.
 • Samsung Galaxy S3.
 • Sandisk Sansa Clip.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

Momentum Over Ear

ה Momentum Over Ear בסה"כ מציגות סאונד מאד מהנה, אמנם לא הכי מאוזן, אבל גם לא קיצוני בשום אספקט. בקטע כמו Cherish the Day של Sade, האוזניות הפיקו בס ראוי עם גבוהים קטיפתיים והזמרת לא נשמעה רחוקה מדי או בתוך הראש. אני חושב שהבס של האוזניות הוא יותר מודגש ממאוזן, אבל ממש לא ברמה מעצבנת או מפריעה. ישנם מאזינים שיאזינו לקטע כמו Ode to Billy Joe של Patricia Barber ויחשבו שחסר מעט פירוט ואולי גם הבס מעט מנופח, ואני בסה"כ מסכים, אבל ההאזנה עדיין היתה מהנה.

הקטע הוא שהאיזון הזה משתנה ברגע שעוברים למצב אקטיבי. אותו קטע של Patricia Barber לפתע נשמע מעט פחות מנופח ויחד עם הסרת הרעשים ישנה כעת יכולת יותר טובה לשים לב לדקויות הקטנות. אגב, הסרת הרעשים לא תמצא חן בעיני כל אחד וישנם כאלו שיקבלו הרגשה מעט לא נוחה במצב אקטיבי, אבל ככה זה עם כל אוזניה בסגנון. קטע כמו Full Nelson/Perfect Way מהופעה של Marcus Miller גם היה דוגמא טובה לאופי של האוזניות האלו. במצב פאסיבי ישנו בס בריא, מעט מודגש, יחד עם איזון יחסית "סלחני", אבל לא ברמה שתגרום לאוזניות להישמע "אפלות" כמו ה Sennheiser Urnbanite. אותו קטע במצב אקטיבי כלל בס יותר מאוזן וכלים בעלי מעט יותר נוכחות. בסה"כ אהבתי להאזין בשני המצבים, כאשר בקטעים מסויימים המצב הפאסיבי תרם לתוצאה מעט יותר דינמית. אגב, בכל הקשור לסלחנות בסאונד, יש לזה יתרונות במיוחד עם קטעים בהירים כגון Magnetic Lies של Malia שעלול להישמע מוגזם מדי על אוזניות אחרות.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

Momentum On Ear

ה Momentum On Ear הן חיה מעט שונה מדגם ה Over Ear. גם פה מדובר על אוזניות עם בס יחסית מודגש ואיזון יחסית סלחני, אבל באופן כללי מעט פחות מוצלח לדעתי מזה של דגם ה Over Ear. בקטע Cherish the Day של Sade, האוזניות הפיקו בס בעל יותר פאנץ', אבל עם פחות עומק, כאשר הגבוהים היו מעט מחוספסים. במצב אקטיבי קיבלתי דווקא תוצאה יותר מהנה, עם בס בעל יותר עומק, כאשר הזמרת נשמעה מעט פחות כמו בתוך "תא טלפון".

בקטע Ode to Billy Joe של Patricia Barber פחות הצלחתי למצוא פשרה. הבס במצב פאסיבי היה מעט "קופסאתי" ובמצב אקטיבי הוא היה יותר מנופח. בכלל המצב האקטיבי באוזניות האלו היה סוג של יצור מעט מוזר. בחלק מהקטעים אהבתי את התוצאה יותר מהמצב הפאסיבי, לדוגמא בקטע Magnetic Lies של Malia, ובמקומות אחרים פחות אהבתי, כמו בקטע Everybody Wants to Rule the World של Tears for Fears שנשמע כאילו מעט לקחו ממנו את "הבשר".

הקטע Full Nelson/Perfect Way מהופעה של Marcus Miller נשמע בסה"כ מהנה למעט בס קצת מנופח, כאשר הכלים לא נבלעו יותר מדי ברקע. באופן כללי אני חושב שבמקרה הזה דגם ה Over Ear מנצח את ה On Ear בכל האספקטים.

Momentum In Ear

אוזניות ה In Ear של הסדרה התגלו לא רק כשונות למדי משני הדגמים הגדולים, אלא גם שונות לדעתי מרוב אוזניות ה In Ear בסגנון. ציפיתי לסאונד אפל עם בסים מודגשים, אבל קיבלתי סאונד מאד מפורט ובהיר יחד עם בס הדוק. אפילו עם הקלטות שיכולות להרוויח מזה, כגון Ode to Billy Joe של Patricia Barber, ה In Ear נשמעו מחוספסות מדי לטעמי. יותר אהבתי להאזין לקטעים כגון Hood מפס הקול של המשחק Assassin's Creed Rogue, ו Juno Love האלקטרוני של Sam Soda שיותר התאימו. ללא ספק, מי שחושב שדגמי ה In Ear בשוק יותר מדי "מסתירים" את המוזיקה מאד יהנה עם האוזניות האלו, אבל מי שמחפש תוצאה שיותר דומה לשאר דגמי הסדרה, כנראה פחות יתחבר לסאוד שלהן.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

מבחינת התאמה לציוד, שלושת האוזניות אינן מהוות אתגר למגבר יעודי, כאשר עם נגנים ניידים או סמארטפון ניתן להגיע לעוצמות האזנה יחסית מספקות, אך זה יהיה תלוי במכשיר שבשימוש. בכל אופן זה מעט מיותר בהתחשב בזה שכל הרעיון של האוזניות הספציפיות האלו הוא שימוש אלחוטי. אגב למי שתוהה, לא נשמעו הבדלים בין מצב עבודה אקטיבי עם חיבור בכבל ל Bluetooth.

מה לגבי המתחרים? הדגמים הכי דומים שאני בחנתי היו אלו מסדרת ה Urbanite שגם היא תוצרת Sennheiser, ודגם ה PM-3 תוצרת OPPO. בעוד שבמקרה של ה Urbanite אני יותר אהבתי את דגם ה On Ear, במקרה של ה Momentum זה הפוך. אוזניות ה Over Ear גם יותר נוחות מדגם ה Urbanite XL וגם נשמעו לי יותר מאוזנות, כולל בס ומידריינג' פחות "קופסאתי". במקרה של ה On Ear דווקא דגם ה Urbanite היה לדעתי יותר נוח מדגם ה Momentum, אבל למעט בסים יותר טובים, ה Momentum לדעתי גם כאן מנצחות בסעיף הסאונד, כאשר ה Urbanite נשמעות יותר "יבשות" בהשוואה ל Momentum On Ear.

במקרה של ה OPPO PM-3 צריך לקחת בחשבון שאלו אוזניות פאסיביות שאמנם יותר זולות מדגמי ה Wireless, אבל יותר יקרות מהדגמים הסטנדרטים בסדרת ה Momentum. בכל הקשור לעיצוב ואיכות בניה, ה Momentum נראות הרבה יותר אופנתיות ונאות, אבל גם מעט פחות נוחות בהשוואה. בכל הקשור לסאונד, ה PM-3 לדעתי מנצחות עם תוצאה מעט יותר מאוזנת ונקיה, אבל כאמור, ללא שום אופציה לעבודה אלחוטית או הסרת רעשים אקטיבית, זאת בנוסף לעובדה שאת ה PM-3 חייבים להזמין מחו"ל ולחלק מהאנשים אלו כבר Deal Breakers.

Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית

סיכום

נחמד לראות שיצרן גדול כמו Sennheiser באמת מקשיב לצרכנים ומשתמש בפידבק בשביל לשפר את המוצרים שלו, וסדרת ה Momentum M2 היא דוגמא לכך. דגמי ה Over Ear ו On Ear של הסדרה מלכתחילה כללו איכות בניה ברמה גבוהה, אבל כעת הם כוללים גם מנגנון קיפול מוצלח ושימושי וגם פדים חדשים לגמרי במקרה של דגם ה Over Ear, אך Sennheiser לא עצרו פה והוסיפו להיצע גרסאות אלחוטיות שכוללות גם ממשק Bluetooth וגם הסרת רעשים אקטיבית.

בכל הקשור לסאונד מדובר באוזניות שתוכננו להעניק סאונד יותר מהנה מאשר מדוייק. Sennheiser לא באמת באו לשנות משהו עם סדרת ה M2 ובמצב פאסיבי האוזניות נשמעות מאד דומה לדגמים המקוריים. במצב אקטיבי, באופן צפוי, ישנו שינוי מסויים בחתימת הסאונד, כאשר לדעתי הכוכבות החדשות של הסדרה הן הגרסה האלחוטית של דגם ה Over Ear, אבל גם דגם ה On Ear ימצא לו מעריצים משלו. דגם ה In Ear של הסדרה בעל חתימת סאונד די שונה ולדעתי דווקא לא אופיינית במיוחד לאוזניות In Ear מהסוג הזה, אבל מי שמחפש פירוט בשילוב עם בס הדוק יקבל את מבוקשו.

דגמי ה Wireless אינם צעצוע זול, אבל בהתחשב בתכונות שהם כוללים ורמת העיצוב ואיכות הבניה, הם דווקא מהווים תמורה נאה, ואם אתם לא זקוקים לשימוש אלחוטי או הסרת רעשים, תמיד ישנם הדגמים הסטנדרטים.

Sennheiser Momentum M2 – מחירים מומלצים לצרכן:

 • Over Ear Wireless – מחיר: 2,300 ש"ח.
 • On Ear Wireless – מחיר: 1,900 ש"ח.
 • Over Ear – מחיר: 1,800 ש"ח.
 • On Ear – מחיר: 1,200 ש"ח.
 • In Ear – מחיר: 500 ש"ח.

מוצרי Sennhesier משווקים בישראל על ידי "שוחט סל המוסיקה בע"מ".

לדיון בנושא: Sennheiser Momentum M2 – המומנטום הגרמני מכה שנית


20:00
  /  
20.6.2015
  
מאת: איתי חזום

1