סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

"הקול בראש" מחזיר את אולפני "פיקסאר" לתור הזהב שלהם אחרי שנה של הפסקה. סרט מקורי, אינטיליגנטי, מרגש ומאוד מצחיק שמתאים ...

13:00
  /  
18.06.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

כנהוג בסרטים של אולפני "פיקסאר", במרכזו של "הקול בראש" עומד רעיון מקורי ומאוד מעניין. "צעצוע של סיפור" האניש את הצעצועים שגדלנו עליהם ו"מפלצות בע"מ" עשה את אותו הדבר למפלצות שמופיעות בחלומות שלנו, "הקול בראש" מעמיד במרכז הסרט את הרגשות שלנו. גיבורת הסרט היא ריילי אנדרסן בת ה-11 ממיניסוטה והרגשות שנמצאים בתוך הראש שלה. שמחה (שאותה מדבבת איימי פוהלר מ"מחלקת גנים ונוף"), עצב (פיליס סמית' מ"המשרד"), פחד (ביל היידר, שמככב הקיץ הזה גם ב"אסון מהלך" שייצא בקרוב), גועל (מינדי קילינג) וכעס (לואיס בלאק). ארבעת הרגשות הללו נמצאים במרכז הפיקוד שנמצא בתוך המוח של ריילי ונותנים עצות שמשפיעים על חיי היומיום שלה. יום אחד ריילי נאלצת לעבור ביחד עם הוריה לבית חדש בסן-פרנסיסקו בעקבות עבודתו של אביה ובראש מתחולל כאוס. שמחה מנסה לשמור על אופטימיות, אבל גם לשאר הרגשות יש את הרעיונות שלהם להתמודדות עם המצב החדש. איך זה יתפתח?, תראו את הסרט ותדעו.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

לביקורת

אולפני "פיקסאר" נכנסו לחיים של כולנו באמצע שנות ה-90 עם יציאתו של "צעצוע של סיפור". במהלך השנים נכנסו אולפנים חדשים ויצאו לא מעט סרטים. חלקם טובים וחלקם טובים פחות, אבל "פיקסאר" תמיד שמרו על רעננות וחדשנות עם סרטים סוחפים, מהנים ובעיקר מאוד מקוריים. אחרי "למעלה" שהיה פשוט סרט מצויין, היה נדמה שב"פיקסאר" קצת התעייפו. הסרט המקורי היחיד שיצא תחת ידם בשנים האחרונות היה "אמיצה" שהיה נחמד מאוד, רוב הסרטים שיצאו באותה תקופה היו המשכונים ללהיטים קודמים שלהם. "צעצוע של סיפור 3" היה נהדר, "בית ספר למפלצות" היה חביב ביותר ו"מכוניות 2" היה ממש גרוע. ראשי "פיקסאר" הבינו את זה ולקחו שנה של הפסקה כדי לאגור כוחות ולחזור לעצמם. באותה תקופה "הקול בראש" כבר היה בעיצומו של תהליך ההפקה. "הקול בראש" יוצא לבתי הקולנוע אחרי שכבר הוקרן בפסטיבל קאן, שם זכה לביקורות משתפכות מקיר לקיר. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם ש"פיקסאר" חזרו לעצמם ובגדול. "הקול בראש" הוא סרט מקורי, אינטיליגנטי, מרגש ומאוד מצחיק שמתאים גם לילדים וגם למבוגרים.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

הבמאי והתסריטאי הראשי של "הקול בראש" הוא פיט דוקטר שהיה אחראי לשני סרטים מאוד מצליחים של פיקסאר, "מפלצות בע"מ" ו"למעלה". סרט אנימציה טוב צריך להתאים לא רק לילדים אלא גם להורים שלהם. כמו בסרטו הקודם, גם הפעם דוקטר כתב סיפור שגם ילדים וגם מבוגרים יכולים להזדהות איתו. הוא מדבר לילדים בגובה העיניים אבל גם קולע להורים שבאים לסרט ביחד איתם. הסיפור של הסרט פשוט וזורם  אבל גם מצליח להחדיר פה ושם מסרים סמויים שעולים בראש במהלך הצפייה. כל אחד יכול להתחבר לרגשות שמופיעים בסרט ולתהליך שהילדה והמשפחה שלה עוברים כי בינינו, למי לא יצא לעבור במהלך החיים שלו דירה למקום חדש. רוב הסרט מתרחש בתוך ראשה של ריילי, אבל במהלכו אנחנו זוכים להצצה קטנה גם למה שמתרחש בראשיהם של ההורים שלה ובראשיהם של אחרים. אלו הסצינות הכי טובות והכי מצחיקות בסרט. זאת כבר פעם שניה בשנה האחרונה שהייתי בהקרנה של סרט ושמעתי אולם שלם שואג מצחוק. עצה קטנה, תביאו אתכם ממחטות נייר לאולם. אם לא תזילו דמעה מהתרגשות, אתם תזילו מרוב צחוק.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

 

האנימציה של "הקול בראש" היא אחת הטובות שראיתי על מסך הקולנוע בשנים האחרונות. אין גבול למה שאפשר לעשות באנימציה והתוצאה מרהיבת עין. העולם שנברא לנגד עינינו ב"הקול בראש" הוא צבעוני, עשיר, מטורף ומתפקע מרוב יצירתיות. יש כאן שימוש לא רק באנימציה ממוחשבת אלא גם בסוגים נוספים של אנימציה מסורתית שמופיעים פה ושם. סרטי אנימציה נולדו לתלת-מימד וכאן השימוש בתלת מוצדק ביותר. אין כאן כל מיני דברים שיוצאים מהמסך ונוצרו כדי לעשות לצופים וואו ולהצדיק את הכסף, הכל עמוק, מציאותי ומאוד אמיתי. מה שתורם להתרגשות הגדולה שהצופים עוברים במהלך הסרט.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

 

כמו בכל סרט של "פיקסאר", גם כאן השקיעו מאוד בדיבוב. במהלך ההקלטות השחקנים צולמו והסרטונים הועברו לאנימטורים שלקחו חלק מהמאפיינים של השחקנים והכניסו אותם לדמויות. בחיים לא ראיתי סרט אנימציה שבו הדמויות כל-כך דומות לשחקנים שמדבבים אותן. השחקנים שמדבבים את ארבעת הרגשות מצויינים ויש כאן גם לא מעט הופעות אורח של מפורסמים שונים בתפקידי משנה. אני ראיתי את "הקול בראש" בגרסא המקורית, הסרט מוקרן בארץ גם בגרסא מדובבת לעברית. אני יודע שהדיבוב בארץ (בעיקר בסרטי דיסני) מוצלח ומוקפד ומאוד מעניין אותי לדעת אם גם הפעם הלך להם טוב. אם הלכתם לגרסא המדובבת, אני אשמח לשמוע איך היה בתגובות שלכם.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

 

ולפני סיום, טיפ קטן. א'. כדאי לכם להגיע מוקדם כי לפני הסרט מוקרן סרטון קצר וחמוד מאוד בשם "לאבה. ב'.אל תקומו מהכסאות כשמדליקים את האור ומתחילות כותרות הסיום, מחכה לכם הפתעה קטנה וקורעת מצחוק.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

 

בקיצור-מומלץ מאוד לכל המשפחה.

סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)

 

"הקול בראש"-ארצות-הברית 2015. 94 דקות. בימוי: פיק דוקטר, רונאלדו דל-כרמן. תסריט: פיט דוקטר, מג לפוב, ג'וש קלי. שחקנים: איימי פוהלר, פיליס סמית', ביל היידר, מינדי קלינג, לואיס בלאק, ריצ'ארד קינד, דיאן ליין. קייל מקלכלן. הפקת דיבוב עברי: אולפני אלרום. בימוי: שרון כהן. תרגום: אפרת ענבל. עיבוד: אורנה כץ, שרון כהן. שחקנים: דקלה הדר, שירלי לילו, עידו רוזנברג, עינת אזולאי, אלברט כהן, דרור קרן, מאיה לבני, הילה מערבי, אלדד פריבס.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-הקול בראש (Inside Out)


13:00
  /  
18.6.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

1