שרת NAS לכל בית – QNAP Turbo NAS TS-431

אם אתם לא מומחים ברשתות ובטכנולוגיות אחסון אבל צריכים נפח אחסון גדול וזמין מכל מקום, NAS הוא הפתרון. שרתים אלו ...

8:00
  /  
17.06.2015
  
מאת: דוד קודיש

אודות החברה – QNAP

חברת Quality Network Appliance Provider – QNAP נוסדה בשנת 2004 בתאילנד ושמה לעצמה כמטרה לתת פתרונות אחסון ושיתוף אמינים ונוחים לשימוש לשוק הבייתי והעסקי. מלבד תמיכה באחסון, מוצרי החברה תומכים בוירטואליזציה של מערכות הפעלה וניהול מצלמות אבטחה המתבססים על יכולות החומרה והתוכנה הקיימות שלה. החברה היא אחת מ- 5 החברות המובילות בעולם בתחום ה- NAS הביתי.

מהו NAS ומי צריך את זה?

האתר סקר כבר מספר די גדול של מערכות מסוג NAS אז לא נכנס כאן לתיאור מלא של מהו NAS אך למי שלא מכיר כלל את הנושא נאמר ש- NAS הוא ראשי תיבות של Network Attached Storage וכמו שהשם מרמז, הוא בעצם שרת אחסון ייעודי שכל תפקידו ברשת הוא לשמש מקור לאחסון וצריכה של קבצים. הצורך בשרתי NAS בארגונים מכל הגדלים ברור ואכן קיים שנים רבות, אבל בשוק הביתי, עם הגידול המתמשך בכמות המידע הדיגיטלי שאנחנו מייצרים וצורכים, הצורך במקום ייעודי אמין ונגיש גדל. המידע שפעם היינו שומרים על דיסקים, אח"כ על דיסק און-קי, ואח"כ על כל מיני כוננים ניידים, גדל בקצב כזה שאין באמת אפשרות לנהל אותו. הפתרון שמוצע בשנים האחרונות הוא שרת קבצים גדול הניתן להרחבה, אליו מתחברים כל יצרני וצרכני המידע כגון טלפונים ניידים, מחשבים שונים, ומכשירי טלויזיה. להבדיל מכונן קשיח חיצוני המחובר למחשב אחד בלבד ואין אליו גישה ממכשירים אחרים, שרת NAS מחובר לרשת באופן ישיר ומנוהל ע"י מערכת הפעלה ייעודית הנמצאת עליו ומתחברת לשאר הרשת הביתית. ההכרה שאנחנו לא תמיד נמצאים בבית אף היא מקבלת התייחסות בשרתי NAS ולרוב המערכות ניתן לבצע חיבור מרחוק גם כאשר אנחנו לא בבית כך שניתן לגשת לכל המידע שלנו מכל מקום ובכל זמן.
מערכות ה- NAS אמנם התחילו כשרתי אחסון, אך כיוון שהם שרת לכל דבר, תוכנות ויכולות נוספות המנצלות את זמינות האחסון, החיבוריות לרשת, והחומרה של השרת החלו להופיע. כיום שרתי NAS ביתיים משמשים מלבד לאחסון שיתוף וגיבוי, כמחשב קולנוע ביתי, ניהול את מצלמות האבטחה בבית, הורדת טורנטים, ואפילו כשרת אינטרנט משפחתי המסוגל להריץ סביבות קוד פתוח. הכל לפי הצורך ומידת הידע הטכני של בעלי השרת.
הביצועים של מערכות NAS תלויים בשני גורמים עיקריים שאינם קשורים ישירות אחד לשני. מערכת ה- NAS מצד אחד, וגודל/ביצועי הכוננים הקשיחים מצד שני. ככלל, אין קשר בין שני גורמים אלו והם נרכשים בנפרד בהתאם לתקציב והצורך ביכולות, בנפח אחסון, מהירות, עבודה במקביל ועוד. כמובן שלכל מרכיב בנפרד יש את מגוון הפרטים הטכניים שלו שקובעים את ביצועיו והביצועים הסופיים שיהיו לכל אחד בבית תלויים בשילוב הנכון של שני המרכיבים ושל תצורת הרשת הביתית שלו. בסקירה זו, אנחנו סוקרים את מערכת ה- NAS של חברת QNAP מדגם TS-431. זהו דגם המיועד לשוק הביתי והחומרה שלו היא בהתאם. מערכת הכוננים הקשיחים היא של חברת HGST מדגם חדש יחסית HGST Deskstar NAS בנפח 6TB כפול 4 דיסקים ובסה"כ 24TB.

QNAP TS-431 מול דגמים מתחרים של QNAP

שוק ה- NAS מוצף בהמון דגמים וחברות וקשה לבחור מכשיר אחד שהכי מתאים לבית מסוים. בסופו של דבר הכל עניין של צורך ומוכנות לשלם. לחברת QNAP, כמו גם חברות אחרות, ישנם מוצרים המיועדים לעסקים קטנים ובינוניים ואף יותר מזה אבל סקירה זו מיועדת עבור מכשירים המיועדים לשימוש ביתי ולכן לא תהיה התייחסות והשוואה לדגמים יותר מקצועיים שבהחלט ייתכן וחלק מהקוראים היותר מקצועיים משתמשים בהם לצרכים ביתיים. כמו כן, ההשוואות בין מוצרי QNAP השונים נעשית כיוון שלכולם ישנה אותה מערכת הפעלה ואותן ותוכנות ויותר קל להשוות את החומרה והביצועים במצב זה. אין כל כוונה להתעלם מהקיום של שרתי NAS של חברות אחרות שאף הן מציעות מגוון מוצרים לשוק הביתי, ועדיין, שמעוניין במוצר של חברה אחרת יוכל להיעזר בהשוואה זו לשם כך.

המפרט הטכני של כל מכשיר NAS עשיר בהמון פרטים ובסקירה זו ננסה לתמצת ולהתייחס לפרטים היותר חשובים. ההשוואה שערכנו היא בין מוצרים שונים המיועדים לשוק הביתי כאמור, ובחרנו מוצרים הנמצאים בשתי הקצוות של סוגי המשתמשים. מהדגם הבסיסי TS212-P ועד דגם מתקדם פופולארי מאוד TS-451. המוצר בסקירה זו, TS-431 נמצא במרכז הטווח הזה, כאשר המוצר הנוסף, TS431+ הוא למעשה דגם משופר מאוד לעומת TS431 דבר הבא לידי ביטוי גם במחיר.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

הדגם בסקירה מודגש

המעבד

מבחינת שרת NAS ביתי, מספיק מעבד זול מבוסס ARM כדי לספק את רוב המשתמשים הביתיים שישתמשו ב- NAS מול מספר מחשבים מצומצם למדי בכל רגע נתון. למכשיר ה- TS-451 המיועד למשתמשים מתקדמים ולעסקים קטנים יש מעבד של אינטל המאפשר יכולת הרצת מספר סביבות וירטואליות (עוד על כך בהמשך) אבל משתמש ביתי בדר"כ לא צריך את היכולת הזו שגוררת איתה עלויות ניכרת נוספות כתוצאה מצורך בזכרון גדול יותר ובצריכת אנרגיה גבוהה יותר, ואכן לרוב המכשירים בסקירה יש מעבד מבוסס ARM. להבדיל ממחשב אישי בו המעבד אחראי לעיקר הביצועים, במכשיר NAS המשמש בעיקר לתעבורה של מידע למעבד עצמו ישנה חשיבות מעט פחותה (ועדיין הוא משמעותי) ביחס ליכולות הרשת והכוננים.

זכרון

כלל אצבע ידוע הוא שככל שיש יותר זכרון RAM המעבד מסוגל לבצע יותר פעולות מהר יותר. לשני הדגמים הבסיסים יותר בסקירה זו יש את המינימום הנדרש ממכשיר NAS וזה 512MB ואילו לרוב הדגמים של QNAP יש יותר זכרון, כגון 1GB בדגם הפלוס ועד 4GB בדגם 451. בהמשך הסקירה, כאשר מכשיר ה- TS-431 נבדק תחת עומס, כמות הזכרון לא השפיעה על הביצועים בשימושים בהם נבדק. לשימוש ביתי בסיסי זה ככל הנראה מספיק.

צריכת אנרגיה

מכשיר NAS יהיה מחובר לחשמל 24 שעות ביממה ולכן נתון זה עשוי לעניין חלק מהקוראים. עבור מכשיר הצורך 24w בממוצע, הצריכה היומית מתורגמת ל- 0.6 קוט"ש או 18 קוט"ש בחישוב חודשי (שווה ערך לכ- 11 שקלים בחשבון החשמל). למעט הדגם הפשוט, לשאר המכשירים יש צריכת אנרגיה פחות או יותר זהה ומכאן שזהו נתון שפחות ישפיע על הבחירה בין סוגי ה- NAS השונים.

כוננים

הכוננים בסקירה אינם של חברת QNAP (שלא מייצרת כוננים) ומי שמתכוון לרכוש NAS כדאי שישאל את עצמו אילו כוננים ובאיזה נפח הוא מעוניין לרכוש. תחת ההנחה שהמטרה היא ליצור שרת קבצים אמין לאורך זמן, ישנה חשיבות עצומה לבחירה זו, הרבה מעבר לזו של שרת ה- NAS. מסיבה זו, השתמשנו בסקירה זו ב-4 דיסקים גדולים של 6TB מחברת HGST המאפשרים לייצור שרת קבצים שאולי עולה הרבה בתור נק' פתיחה אבל כנראה שיחזיק להרבה זמן. הפרמטרים החשובים בבחירת כוננים הם מהירות הכונן, נפח הדיסק, ואמינות החברה. בכל מקרה, ניתן בדר"כ בהמשך להרחיב את המערכת אם משתמשים בכוננים קטנים יותר ובהמשך רוצים להגדיל.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

חברת HGST (בשמה המקורי Hitachi Global Storage Technologies) הוקמה בשנת 2003 כאשר חטיבות הכוננים הקשיחים של IBM ושל Hitachi התמזגו. בשנת 2012 חברת Western Digital רכשה את HGST תמורת 3.9 מיליארד דולר והוסכם שחטיבת הכוננים של שתי החברות ימשיכו לעבוד תחת שמן המקורי ויהוו מתחרות זו של זו למרות שייכותן לאותה חברת אם. בשנת 2013 החברה הכריזה על קו מוצרים של כוננים אטומים המלאים בהליום במקום באוויר דבר המקנה להם יכולת להגדיל את נפח הכונן באותו שטח נתון ע"י הוספת דיסקות נוספות וכן צריכת זרם נמוכה יותר של עד 23%. כיום נמכרים כונני הליום בנפחים של עד 8TB.

בסקירה זו השתמשנו בכוננים מסדרת Deskstar NAS. מעבר לנפח הגדול והמהירות, כוננים אלה מיועדים ספציפית לשוק ה- NAS ואמינות המוצר כפי שמוגדרת ע"י הספק היא תקלה אחת במיליון שעות עבודה – נתון שקצת קשה להתווכח איתו. כאשר מייעדים את הכוננים לעבודה ב- RAID זה אומר שבוודאות אפשר לסמוך שלא יקרה כלום למידע שלנו. הכוננים בסדרה זו מכילים בנוסף גם חיישני תנועה אשר מאפשרים יציבות בביצועים שכן הזרועות אינן נעות ונדות עם הויברציות הנוצרות בתוך חללים סגורים כמו מכונת NAS , ולכן אין צורך כל פעם להחזירן למקום, מה שמאפשר קריאה וכתיבה בקצב קבוע לאורך חיי הכונן.

סדרת הכוננים הללו הינה ב- RPM של 7200 וזה חשוב להזכיר מכיוון שסדרת המתחרה הישירה לבית Western Digital, ה- Red, בעלת RPM של 5900 בלבד, כאשר רק סדרת ה- Red Pro של Western Digital מגיעה ב- RPM של 7200, אבל מתומחרת הרבה יותר.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

התקנה

מערכת ה- NAS מגיעה מוכנה להפעלה אבל עדיין יש לחבר אליה את הכוננים הקשיחים. פעולה זו דורשת לא יותר מכמה דקות של הברגה של הכוננים. הברגים מצורפים למערכת אבל ללא מברג.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

בסך הכל ההתקנה הפיזית של הכוננים ומערכת ה- NAS עברה בצורה חלקה מאוד וללא שום קשיים. הכוננים בשימוש הינם גדולים יותר (3.5 אינטש) אבל המערכת תומכת גם בכוננים של 2.5 אינטש.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

המכשיר עצמו עשוי מפלסטיק חזק והוא מרגיש יציב ואמין. למעט הדלתות של הכוננים, אין פה חלקים זזים וגם הדלתות עצמן לא מיועדות להיפתח ולהסגר באופן שוטף. בהחלט מרגישים את ההשקעה בעיצוב המכשיר. בגב המכשיר ישנו המאוורר של המערכת שתפקידו להוציא את החום הרב שנוצר ע"י המעבד וע"י הכוננים. חיבורים שקיימים בגב המכשיר:

  • שני חיבורים רשת המאפשרים עבודה בקצב של עד 2Gb/s.
  • שתי כניסות USB3.0 לחיבור של מדפסות, כוננים ניידים ועוד
  • חיבור eSATA לדיסק חיצוני
  • שקע מתח

בחזית המכשיר ישנה יציאת USB3.0 נוספת ונורות לד לחיווי על מצב הכוננים והמערכת בכלל.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

לאחר חיבור הכוננים והכנסה שלהם לשרת, מחברים את המכשיר לחשמל והוא מתחיל לעבוד. למעט צפצופים רמים למדי, אין חיווי שימושי ממש על המכשיר וכל הממשק מולו בנוי מחיבור המחשב אליו בעזרת תוכנת Qfinder שניתן להוריד מאתר החברה. בהרצה של התוכנה, המחשב סורק את הרשת ומוצא את שרת ה- NAS. מכאן והלאה כל הממשק מול השרת נעשה באמצעות הדפדפן. ההתקנה ממשיכה עם הגדרות פשוטות אך ההגדרה הכי קריטית בשלב הזה היא סוג מערך הדיסקים הדרוש (RAID) ובחירה לא מתאימה יכולה לגרור כאבי ראש גדולים מאד בהמשך כיוון שאין תמיד דרך לשנות. לרוב המשתמשים יומלץ RAID5 הדורש לפחות 3 דיסקים. אפשרות אחרת במידה ולא מעוניינים ביכולות שחזור הוא ללא RAID אבל לטעמי זה קצת מפספס את כל הרעיון של שרת קבצים. לאחר 4-5 דקות השרת מוכן לפעולה וניתן להתחבר באמצעות השם והסיסמה למסך הבית בו ניתן לבצע הגדרות נוספות כגון הגדרת השרת כענן פרטי ולהתקין תוכנות נוספות על השרת באמצעות ה- App Center.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

הגדרות רשת

כדי שמכשיר ה- NAS יתפקד בצורה טובה, הוא חייב להתבסס על רשת ביתית יציבה. זה אומר שרצוי מאוד ואפילו חובה לחבר אותו לרשת קווית, ואם אפשר אז לשתי יציאות קוויות, וכן רצוי שכל המכשירים בבית יהיו מחוברים לאותה הרשת כך שכולם יוכלו לראות את השרת ברשת שלהם. זוהי לא פעולה פשוטה אבל משתמשים ביתיים רבים לא טורחים לוודא שהרשת הביתית מנוהלת נכון ואז מכשיר ה- NAS לא יבוא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר.

מערכת ההפעלה

כל מערכות ה- NAS של חברת QNAP מגיעות עם מערכת הפעלה מבוססת לינוקס המאפשרות גישה לכלל היישומים של המערכת וכאמור ניתן להרחיב יכולות ע"י התקנת יישומים נוספים. בסקירה זו אדגים שימושים מסויימים שקיימים בכל המערכות של QNAP. יכולות דומות במידה כזו ואחרת מן הסתם קיימות בחברות מתחרות.

הענן של QNAP

ע"י התקנה של יישום CloudLink המערכת מאפשרת לבצע port forwarding דרך הנתב הביתי (דרוש נתב תומך אבל רובם ממילא תומכים) ובכך כאשר פונים לכתובת מסויימת בחברת QNAP הניתנת ע"י התוכנה, השרת של QNAP פונה לנתב הביתי ומסוגל לתקשר מולו ובכך לאפשר את הגישה מרחוק מכל מכשיר. תכונה זו בצרוף מערך ההרשאות של השרת מאפשרת למשל יצירת ספריות משפחתיות משותפות ופרטיות של תמונות, דבר שאי אפשר לעשות בצורה זולה ופשוט באמצעים אחרים. ע"י תכונה זו, השרת של QNAP הופך להיות הענן הפרטי של המשתמש, אולם יש לציין שכל התעבורה אל ומהענן עוברים דרך השרתים של QNAP למקרה וזה מטריד מישהו.
לענן הפרטי יש שתי שיטות עבודה עקריות. הראשונה דומה לדרופבוקס, גוגל דרייב, ודומיהן. מגדירים ספריה ב- NAS שמסתנכרנת באופן קבוע מול ספריה מסויימת במחשב הפרטי ותוכנת סנכרון של QNAP שומרת על התוכן בסנכרון. שיטת העבודה השניה היא פשוט גישה מרחוק וכך ברגע שרוצים לגשת לקובץ מסויים, ניתן לגשת דרך האינטרנט לשרת הביתי ולחפש את הקובץ.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

חיבוריות לכל המכשירים הניידים

תכונה חשובה מאוד לשרת קבצים הוא היכולת שלו לשרת את כל סוגי הלקוחות בין אם הם מחוברים קווית, אלחוטית, או מחוברים דרך רשת סלולרית מחוץ לבית. בנקודה הזו QNAP מאפשרים ממשקים שונים למערכות ההפעלה השונות. הממשק לטלפונים ניידים נעשה באמצעות תוכנות ייעודיות הניתנות להורדה דרך חנות האפליקציות. חסרון בולט הוא הקיום של אפליקציה נפרדת לכל סוג מידע. אפליקציה נפרדת למו זיקה, לקבצים, לוידאו, ועוד. מצד שני המערכות עובדות בצורה מאוד מהירה ויעילה. בהגדרה הראשונית המערכת מוצאת לבד את השרת (בבית) ומשם עושה את כל ההגדרות לבד שמאפשרות גם גישה מרחוק.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

שימושים נוספים ב- NAS

השימושים השונים ל- NAS הינם כמעט בלתי מוגבלים ובעיקר תלויים ברמת הידע הטכני של המשתמש. למשתמש מתחיל, הפונקציות הבסיסיות של המערכת יספיקו ולאט לאט אפשר להוסיף לזה יכולות נוספות. אפשרויות נפוצות בשרתי NAS הינם:

  • שרת הורדות – ניתן לשלוח טורנטים להורדה וניתן גם להגדיר הורדות בצורה אוטומטית בהתבסס על rss feed.
  • ניהול מצלמות אבטחה – מצלמות האבטחה עובדות מול השרת הן לאחסון הקבצים והן כממשק לצפיה בהן
  • ספריות מוזיקה/וידאו משותפות ברמות שונות
  • שרת אינטרנט משפחתי קטן

בחינת המוצר

בדיקות הביצועים בוצעו רק על מכשיר ה- TS-431 שהיה היחיד הזמין לבדיקה, עם כונני HGST Deskstar NAS 6TB. הבדיקות בוצעו תחת שלושה מצבי RAID שונים המשפיעים על ביצועי המערכת: מצב RAID1 שבו כל שני דיסקים (או כל חלוקה זוגית אחרת) מהווים דיסק אחד וכל פיסת מידע נשמרת פעמיים. זהו מצב שבעיקר נצמא בשימוש עסקי כאשר זמינות המידע חשובה מאוד במקרה ודיסק אחד מתקלקל. מצב RAID5 שמאוד פופולארי מאפשר שחזור מלא של המידע במידה ודיסק אחד אינו תקין אבל לא באופן מידי – לרוב המשתמשים הביתיים זהו מצב סביר. מצב אחרון שנבדק הוא מצב RAID10 שהוא מעין הכלאה של RAID0 ו- RAID1. הוא מאפשר שחזור מלא של הנתונים בזמן קצר במידה ודיסק נפגם, אבל גם הוא מקטין בחצי את גודל השטח הזמין לאחסון ולכן יקר ליישום. דגם הכוננים מיועד לשרתי NAS בשל אמינותם ומהירותם.
הבדיקה בוצעה באמצעות תוכנת NASPT של חברת אינטל המיועדת לבחון ביצועים של שרתי NAS שונים. היתרון הגדול בתוכנה זו הוא בסט כולל של בדיקות וביצוע שלהם על סביבת העבודה האמתיות של המשתמש ולא בדיקה מבודדת של הכונן הקשיח או רק של המערכת. במקרה זה, הבדיקה בוצעה על מחשב i7 עם 8GB RAM ורשת של GbE1. ה- NAS היה מחובר בעזרת שני חיבורים רשת של 1GbE כ"א. כל הרשת הביתית היא קווית. כל הנתונים בטבלה ביחידות של MB/s.

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

כפי שצוין, הקונפיגורציה המקובלת למשתמש ביתי תהיה RAID5 ושם גם הביצועים הכי טובים בדר"כ. פרט שחשוב להתייחס אליו הוא ש- QNAP לא תומכת ב-cluster של יותר מ- 16TB ובקונפיגורציה של RAID5 היה צורך להגדיר את הדיסק הרביעי בצורה נפרדת.

במהלך ביצוע בדיקות המאמץ, בחנתי את התנהגות הכוננים, הזכרון הפנימי והמעבד כדי לזהות האם הם מצליחים להתמודד עם העומס. לגבי המעבד והזכרון, לא הייתה שום בעיה שהיא. כדי להוסיף עומס, ביקשתי מהשרת לקודד קובצי וידאו במקביל (בעיקר פעולת מעבד וזכרון ופחות משפיע על הכונן) וגם פה, השרת התמודד ללא בעיה. חשוב לציין שהערכים המצוינים בטבלה נבדקו תחת אותם תנאים – ללא שום פעולת רקע נוספת. ההתמודדות של הכוננים עם עומס הייתה מאוד שונה. בקונפיגורציה של RAID5 למשל המערכת הציגה latency ממוצע סביב 50ms-100ms שהוא יכול להיחשב סביר עבור בדיקה בעומס המדמה מספר משתמשים אבל היו גם מקטעים עם ערכים של 400ms ו- 600ms שהם חריגים. ניתן לראות שכאשר המערכת מבצעת הרבה פעולות (IOPS מייצג את כמות הפעולות בשניה) יש למערכת latency נמוך וזה דבר טוב. תחת RAID1 המערכת פעלה באותם ערכים למעט ערך חריג אחד של 500ms ואחד של 1500ms!

שרת NAS לכל בית - האם ה- QNAP TurboNAS 431 באמת מתאים לכל אחד?

 

ככלל, בשימוש ביתי פשוט ייתכן מאוד וערכים אלה חסרי משמעות למשתמש הממוצע כיוון שבעבודה מול ה- NAS בבית לא הורגשה שום האטה בביצועים וניתן היה להזרים סרטים למכשירים שונים כולל טלפונים ניידים, ומערכת זו מיועדת עובר משתמשים אלה.

מדד שנוטים לצרף לסקירות של NAS הוא מידת הרעש שהוא מייצר. ככלל, מכשיר NAS המחובר לחשמל ונמצא בפעולה חלק גדול מהיום, מייצר חום שצריך להוציא באמצעות מאוורר שמייצר רעש. בהיעדר כלי מדידה אמין לרמת הרעש, השתמשתי בתוכנת Volume Meter שמודדת את רמת הרעש כפי שנקלטת במיקרופון המחשב. זהו לא מדד אמין במיוחד אבל בצרוף העדות האישית היא מספקת. רמת הרעש מחולקת לשנים. הרעש שנוצר כתוצאה ממכשיר ה- NAS והרעש של הדיסקים. ככלל, הרעש שנוצר כתוצאה מתנועות הזרועות בדיסקים גבוה ומגיע ל- 15db שזה יותר ממה שניתן להחזיק בחדר עבודה בלי שזה יפריע. אם ה- NAS מיועד לארון תקשורת מבודד או פינה מבודדת בבית זה בסדר אבל אם לא, זו יכולה להיות בעיה. במקרה זה, ייתכן שעדיף להשתמש בכוננים בעלי RPM קטן יותר. הרעש שנוצר ממאוורר ה- NAS היה זניח ולא עלה על זה של רעש מאוורר של מחשב נייד. כאשר ה- NAS נמצא במרחק של 1-2 מטר ממקום הישיבה, הרעש הזה לא יפריע.

לסיכום

שרתי NAS קיימים שנים רבות אבל מחיר הכניסה הגבוה ו/או המורכבות הטכנית שבהקמה שלהם מהווה חסם כניסה לשוק הביתי. בתור מי שלא היה לו שרת NAS עד היום, אני יכול לסכם את החוויה של ההתקנה והשימוש ב- TS-431 כחוויה שמובילה אותי צעד אחד קדימה בכיוון של קניית שרת שכזה. ההתקנה של השרת וההגדרות שלו לא חורגות מהידע שקיים אצל משתמש שמסוגל לנהל את המחשב האישי שלו ואת הרשת הביתית. גם מי שלא מסוגל, יכול בשעת עבודה של איש מקצוע לסיים את כל ההתקנה ולהתחיל להשתמש. היכולת לגשת NAS בכל זאת מוסיף ערך רב הוא בקידוד שהוא מבצע כך שהמדיה תוצג בצורה טובה על מערכות הפעלה שונות ובאיכויות שונות, וכן ביכולת להזרים וידאו לכל פלטפורמה, דבר שאין במחשב ביתי המשמש להזרמת וידאו. הממשק נוח ופשוט ומאפשר גישה ושליטה טובה לכל הפונקציות במערכת.

לא הכל ורוד ב- NAS שבדקתי. החסרון הגדול ביותר שקיים הוא הרעש הגדול שהדיסקים עושים. השרת עצמו לא ממוקם באזור פתוח בבית כיוון שבכל מקרה הוא מוסיף רעש, אבל הכוננים הקשיחים לא הפסיקו לעבוד ולתקתק ברקע גם כאשר הם לכאורה לא עשו שום דבר. מכשירי NAS אחרים של QNAP ששמעתי היו שקטים הרבה יותר דבר הגורם לי לשייך את הרעש לכוננים הקשיחים המסוימים שבבדיקה ולא לרעש הצפוי ממכשירי NAS. דווקא רעש המאוורר של ה- NAS לא הציק יותר מידי למרות שאי אפשר לגמרי להתעלם מקיומו ולכן, שוב, מקומו לא בסלון.

נקודה אחרונה להתייחסות היא עניין המחיר. מערכת NAS היא לא דבר זול. נדרשת השקעה בשרת עצמו ואח"כ בכוננים נוספים שיכולים להגיע לסכום יותר גדול מזה של השרת. במצב כזה, ייתכן מאוד שכדאי להוסיף עוד סכום כסף ולקנות חומרה טובה תחת ההנחה ש- NAS אי אפשר לשדרג אבל כוננים תמיד אפשר, והם גם נהיים זולים יותר עם הזמן.

מחיר ה- QNAP TS-431 ללא הכוננים הוא 1990 ₪.

שרת NAS לכל בית - QNAP Turbo NAS 431

לדיון בנושא: שרת NAS לכל בית – QNAP Turbo NAS TS-431


8:00
  /  
17.6.2015
  
מאת: דוד קודיש

1