רחפן DJI Phantom 3 – חווית הטסה ראשונה

אז רכשתי רחפן... מה למדתי בטיסה הראשונה?

7:30
  /  
11.06.2015
  
מאת: עפר לאור

את ה-DJI Phantom 3 רכשתי שבוע שעבר וזה דרש הרבה מאוד כח רצון שלא להוציא אותו ל "טיול" לפני סופה"ש. לבסוף נבחר שבת בכדי להוציא אותו. בינתיים הספקתי לקרוא את כל המדריכים ולראות את כל קטעי הוידאו.

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

 נתחיל מזה שמדובר בטעות גדולה. מדובר בכלי טיס לכל דבר ולכן הייתי ממליץ בחום לקבל הדרכה ממישהו מוסמך!

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

העקרונות מאוד פשוטים – הסטיק השמאלי משמש לטובת עליה וירידה וסיבוב במקום. הסטיק הימני מזיז את הרחפן קדימה אחורה, או שמאלה ימינה. בנוסף יש לנו את השליטה על הגימבל ואת השליטה על הגדרות המצלמה. העקרונות פשוטים אך שילוב בינהם בכדי להגיע לתוצאות הרצויות, דורשות נסיון ואימון.

לכן השלב הראשון היה לקחת את הרחפן לסיבוב אימון הרחק מאנשים או מדברים שעלולים להכשיל אותו. בחרתי באיזור יחסית מדברי, אך גם כאן לא לקחתי בחשבון שמדובר במכשיר שמייצר רוח, ואבק ורוח לאו דווקא הולכים טוב ביחד. הנחיתה וההמראה הראשונים מילאו אותי ואת כל המלווים באבק דקיק…

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

לצורך המראה ונחיתה בחרתי במכסה ביוב באמצע שום מקום. רעיון רע. הרחפן זקוק לאיזור נטול השפעות אלקטרומגנטיות בכדי לכייל את המצפן שלו. כל פעם כיילתי את המצפן ומיד כשהנחתי אותו על הרצפה הוא דרש כיול מחדש. תזוזה של מטר הצידה פתרה את הבעיה…

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

לאחר אימוני המראה ונחיתה התחלתי לעשות קדימה אחורה וסיבובים. הרעיון הוא להתרגל להגאים ולהעביר את הרחפן ממני לנקודה כלשהי שאני מחליט עליה. המראות ונחיתות כבר קל לבצע, ועכשיו צריך לעבור לשלב הבא, שילוב של מעבר מנקודות שונות ביחד עם הזזת המצלמה. 

הצילומים המעניינים ביותר, כך גיליתי מהר מאוד, משלבים את שתי הידיים – כלומר תנועה של עליה תוך כדי סיבוב (בורג) או סיבוב סביב אובייקט תוך כדי סיבוב במקום. מדובר במהלך שמסתדר לי מצויין בראש אבל סינכרון בין שתי הידיים קשה במיוחד.

על כך צריך להוסיף את ההגדרות של המצלמה. על המצלמה של הפנטום יש לא מעט הגדרות וכדאי לוודא שכולם בדיוק כמו שאתם רוצים להגדיר. לכן את כל אלה רצוי להגדיר הרבה לפני שמוציאים את הרחפן לשדה. במיוחד אני ממליץ להדליק את הגדרות חשיפת היתר וה-Histogram. מכיוון שאני לא טרחתי לעשות זאת, הצילומים הראשונים שלי יצאו שרופים למדי, שכן בשמש הישראלית קשה לראות כראוי על גבי אייפון או אייפד.

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

המלצה חמה נוספת היא לרכוש בטריה נוספת אחת לפחות. דודי מ-LoolTV המליץ לי בחום ואני חשבתי שזה לא כזה חשוב. אז יהיה לי רק 20 דקות טיסה, לא סיפור כזה משמעותי. הבעיה היא שאחרי שממריאים אין שום דבר שיכול לגרום לכם להפסיק, חוץ מהבטריה. אם הייתי יכול, הייתי ממשיך להטיס אותו עד עכשיו… אז אני מאוד שמח שלקחתי את עצתו…

Phantom 3 - חווית הטסה ראשונה

עוד המלצה היא שאם אפשר, כדאי לכם לקחת כיסוי שמש כלשהו לאייפד או לאייפון. יש כאלה באיביי. השמש הישראלית מקשה מאוד, אפילו אם תעמדו בצל, לראות את התמונה כמו שצריך. חבל לעשות סט צילומים ולגלות שפספסתם ובגדול. 

יש כמה פורמטי צילום וזה די מעניין לשחק בינהם. האם 4K משמעותי? הוא ללא ספק הקשה על העריכה של הוידאו. מצד שני, ניתן לראות שעשיתי זום דיגיטלי בעריכה, והוא יצא מעולה. המצלמה של הפאנטום 3 יוצאת מהכלל.

לגבי צילומי סטילס. נראה לי שכאן נדרש מצידי אפילו יותר עבודה. כל הנסיונות שלי להוציא סטילס טוב לא ממש צלחו. אני מסייג את זה בכך שהתמקדתי מאוד בשיפור יכולתי כטייס ובוידאו…

וחברים, מדובר בכלי טיס – חשוב שלא לזלזל בו – מדובר במכשיר מסוכן. תוודאו שאתם לא מטיסים מעל אנשים או קרוב מדי לאנשים.

לדיון בנושא: רחפן DJI Phantom 3 – חווית הטסה ראשונה


7:30
  /  
11.6.2015
  
מאת: עפר לאור

1