JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

JAMO יוצאים עם ארבעה סאבוופרים חדשים ברמת כניסה. דגם ה J110 הוא אחד הדגמים היותר טובים בליין החדש וכעת הוא ...

7:00
  /  
07.06.2015
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

JAMO הוא יצרן רמקולים שנוסד בדנמרק ב 1968 על ידי Preben Jacobsen – נגר, וגיסו, Julius Mortensen – איש מכירות. שם החברה הורכב מתחילת שמות המשפחה של השניים, Ja ו Mo, או JAMO. אגב, את השם מבטאים כ YAMO.

עם השנים החברה צמחה, ב 1978 ירד מפס היצור הרמקול המיליון, וב 1994 JAMO היה כבר יצרן הרמקולים הגדול באירופה, כאשר ב 2005 הוא נרכש על ידי קבוצת Klipsch. כיום לחברה יש ליין רמקולים ענקי, שמכסה את כל סגנונות הרמקולים הנפוצים לשימוש ביתי.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

על הסאבוופר

סדרה J ממוקמת באמצע היצע הסאבוופרים של JAMO וכוללת כארבעה דגמים, שניים של 12 אינץ ושניים של 10 אינץ' שמחולקים לשתי רמות. דגמי J10 ו J12 מייצגים את הרמה הנמוכה יותר, כאשר דגמי J110 ו J112 מייצגים את הרמה הגבוה יותר.

דגם ה J110 שעומד למבחן נמצא במיקום טוב באמצע הסדרה ו JAMO מייעדים אותו ואת אחיו הגדול כסאבוופרים לרמקולים מסדרת ה – Concert שלהם. הסאבוופר עושה שימוש בתיבת Ported בגודל ממוצע עם Port לא נפוץ מסוג Slot שמהווה חלק מהתיבה עצמה, מגבר מסוג Class D בעוצמה של 200W ודרייבר בקוטר 10 אינץ'.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

בסה"כ מדובר על סאבוופר יחסית פשוט שכולל רק את העיקר – כניסות Line In (אחת משמשת כ LFE), בורר קרוסאובר, בורר עוצמה, מתג פאזה, ושקע לשימוש עם ה Wireless Subwoofer Kit שמאפשר חיבור של הסאב באופן אלחוטי (עדיין נדרש חיבור לחשמל).

ה – J110 עושה שימוש כאמור בדרייבר וופר בקוטר 10 אינץ'. הדרייבר בעל Motor בגודל ממוצע ושלד מ Stamped Steel.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

פנים התיבה כולל מספר צלעות חיזוק קטנות ואת ה Port שמשמש בעצמו כצלע חיזוק, כאשר אחת הצלעות משמשת כתמיכה עבור ה Motor של דרייבר הוופר. בסה"כ יותר טוב ממה שנהוג לראות ברמה הזו.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

חיצונית הייתי מגדיר את ה J110 כסאבוופר יחסית נאה וניכר ש JAMO השתדלו לא ללכת בגישת "הקופסא השחורה". הסאבוופר יושב על רגליות יעודיות במקום רגליות פלסטיק סטנדרטיות, והגיע עם גימור לבן מבריק שאמנם לא היה מושלם אבל בהחלט היה עדיף על השחור מט/דמוי עץ שנפוץ בקבוצת המחיר. הוופר כולל מברנה כסופה נאה, וכל חזית התיבה מכוסה עם פאנל חלק שמסתיר את המסגרת של הדרייבר ואף כולל לוגו שקוע גדול. למי שמעוניין, ה J110 מוצע גם בגימור שחור מבריק או Dark Apple.

מדידות

 על Frequency response אפשר לקרוא כאן

הערות:

  • המדידות האלו מיועדות להראות רק חלק מהתנהגות הסאבוופר ולעשות זאת ללא ההשפעה של חדר כזה או אחר וטעמו האישי של המאזין.
  • המדידות האלו אינן מראות בשום אופן כיצד הסאבוופר ישמע בחדר, או איך הוא יגיב לציוד אליו הוא משודך.
  • זהו רק חלק בודד ממכלול הפרמטרים שמרכיבים את הסאונד שהסאבוופר מפיק.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

Frequency Response: ה J110 בסה"כ תואם את הגדרות היצרן ויהיה אפקטיבי עד לאיזור שמעט מתחת ל 30Hz. תוצאה טיפוסית לסאבוופרים בסגנון.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

האזנה

עברו אצלי לא מעט סאבוופרים במהלך השנים, גם יקרים וגם זולים, ככה שהציפיות שלי היו בהתאם וה – J110 מצד אחד לא אכזב, אבל מצד שני גם לא הפתיע. כל עוד לא באתי בדרישה להפיק תוכן נמוך מדי בתדר, כלומר יותר מדי מתחת ל 30Hz, ה – J110 סיפק בסים מצויינים.

משתמשים שמעוניינים בסאבוופר שיורד ל 20Hz ומטה יצטרכו בסופו של דבר או ללכת על סאבוופר שפיזית יותר גדול ופחות נאה, או שהם יצטרכו לקפוץ לקבוצת מחיר גבוהה יותר. קטעי מוזיקה כגון Burning Down the House של Marcus Miller או Endorphins של John Tejada היו בהחלט מספקים על ה – J110, באותה המידה שקטע כגון Now I Know של Renholder פשוט לא בוצע כראוי. גם בסרטים הביצועים היו דומים, או במילים אחרות, מצד אחד קטע הפיצוץ הגרעיני בסרט Next ממש לא הגיע פה לפוטנציאל, אבל מצד שני סרט כמו The Avengers עדיין היה מהנה. הסאבוופר נשמע מאוזן, לא היה בעל אופי בומי או קופסאתי ויגיע לעוצמות האזנה ברמה טובה יחסית למיצוב שלו.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

מה לגבי המתחרים? מתוך כל הסאבוופרים שאני בחנתי, המתחרים הכי הגיוניים ל J110 הופיעו במבחן הסאבוופרים של 2013, ספציפית ה – GoldenEar Forcefield 4, ה – Klipsch SW-110, ה – Polk Audio DSW Pro 550Wi וה – Tannoy TS2.10.

מבחינת ביצועים, למעט במקרה של ה – Forcefield 4, ה J110 הציג מבחינתי תוצאה פחות או יותר זהה לשאר. העניין הוא שמדובר בסאבוופר שגם מעט יותר זול משאר הדגמים הנ"ל, גם יותר נאה לדעתי ולמי שזה משנה, גם שוקל יותר. למי שמעוניין לקבל ביצועים מעט יותר גבוהים על חשבון מראה חיצוני, ובתמורה להשקעה כספית מעט גבוהה יותר, הייתי ממליץ יותר על ה Forcefield 4, אבל במקרה של השאר, ה J110 נראה לי כאלטרנטיבה עדיפה.

JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה

סיכום

JAMO לא ניסו להמציא את הגלגל עם ה- J110, וזה כמובן אינו מפתיע. מדובר על סאבוופר ברמת כניסה ודווקא בגלל המיצוב הזה אני מתרשם מ- JAMO שלפחות השתדלו. איכות הבניה טובה, העיצוב החיצוני נאה ודרייבר הוופר מוצלח.

מבחינת ביצועים נטו, ישנן אלטרנטיבות לא פחות טובות בקבצות המחיר הזו, כאשר ה – J110, כל עוד לא רוצים להפיק תוכן עמוק מדי (מתחת ל 30Hz), יעשה עבודה טובה ויעמוד בכבוד מול המתחרים הישירים שלו.

JAMO J110 – מחיר מומלץ לצרכן: 3690 ש"ח.

מוצרי Jamo משווקים בישראל על ידי טופ אודיו.

לדיון בנושא: JAMO J110 – בס סולידי ברמת כניסה


7:00
  /  
7.6.2015
  
מאת: איתי חזום

1