OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

OPPO מוכרים לרובנו בזכות נגני ה Blu Ray שלהם, אבל לפני כשנה הם עוררו לא מעט צומת לב עם כניסה ...

9:00
  /  
17.05.2015
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

OPPO או OPPO Digital Inc היא חברה אמריקנית אשר נוסדה ב 2004 בקליפורניה ומתמחה במוצרי אלקטרוניקה בידורית. סימן ההיכר העיקרי של OPPO הוא נגני ה- DVD וכיום מכשירי ה- Blu-ray שלהם שנחשבים לטובים מסוגם, כאשר לפני כשנה היא נכנסה גם לשוק האוזניות.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

על האוזניות

במונחים של חובבי אוזניות, OPPO נכנסו די בסערה לשוק האוזניות היוקרתי עם הדגם הראשון שלהם, ה – PM-1. אלו אוזניות מסוג Planar, טכנולוגיה אשר תופסת צומת לב לא קטנה בעיקר תודות למספר חברות קטנות שהכניסו חיים חדשים לטכנולוגיה לפני מספר שנים. לאחר הצגת ה – PM-1 הוצגו ה – PM-2 שבאו להוות אלטרנטיבה יותר זולה, אך עם ביצועים זהים. שתי האוזניות האלו הן אוזניות גדולות ופתוחות אשר מיועדות לסביבה שקטה כלומר לשוק הביתי. כעת OPPO פונים גם לשוק הנייד עם ה PM-3 אשר מהוות גרסה סגורה, יותר קומפקטית ובקבוצת מחיר יותר נמוכה משתי האוזניות הבכירות שלהם.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

אוזניות מסוג Planer, בשונה מאוזניות בעלות דרייבר דינמי, עושות שימוש בדרייבר שכולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה, במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינמי.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

מכיון שדגם ה PM-3 מכוון לשוק הנייד, OPPO עשו מספר שינויים בתכנון האוזניות וזה כולל שימוש בדרייבר Planer חדש אשר לטענת היצרן לא היה מתאפשר ללא הניסיון שלהם עם פיתוח הדרייבר ב- PM-1. הדרייבר כעת יותר קטן (55mm) ועגול במקום אובלי (Oval), והאוזניות עצמן שוקלות רק 320 גרם מה שהופך אותן, נכון לזמן כתיבת המאמר, לאוזניות ה- Planer הקלות בשוק. ה- PM-3 כמובן סגורות על מנת שמצד אחד המשתמש לא יפריע לאנשים מסביבו, ומצד שני בכדי למנוע חדירת רעשים חיצוניים. האוזניות מציגות עכבה יחסית נמוכה של 26Ω ורגישות יחסית גבוהה (לאוזניות Planer) של 102dB.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

החבילה כוללת את האוזניות, נרתיק נשיאה/אחסון מג'ינס, כבל ארוך לשימוש ביתי אשר כולל מתאם 3.5mm ל 6.35mm וכבל קצר לשימוש נייד אשר כולל מתגים מתאימים לאייפון. איכות הבניה מצויינת, האטימה טובה, האוזניות נוחות, לא לוחצות מדי ויחסית קלות, כאשר הפדים רכים ומקיפים את כל אפרכסת האוזן (במקרה שלי). אגב, חבל שהאוזניות לא מוצעות עם פדים מ- Velour שלדעתי היו הרבה יותר מתאימים לקיץ הישראלי.

על המגבר

OPPO אמנם אומרים שאין בעיה להשתמש בטלפון סלולרי או נגן נייד עם ה PM-3, אבל למי שרוצה להוציא את המקסימום מהאוזניות האלו ואחרות, OPPO כעת מציעים גם מגבר אוזניות משולב DAC בדיוק למטרה הזו.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

 ה- HA-2 הוא מגבר אוזניות משולב DAC נייד אשר תוכנן מלכתחילה במיוחד למשתמשים בעלי הסמארטפון. המכשיר כולל כניסות USB יעודיות אסינכרוניות למכשירי Android ואייפון שעוקפות את ההגברה וממיר ה- DAC הפנימיים של הטלפון ומאפשרות שימוש ישיר ב- DAC וההגברה היעודיים של ה- HA-2 אשר בין היתר עושה שימוש בצי'פ DAC יוקרתי של ESS. עקב כך, ה- HA-2 תומך גם בניגון קבצי Hi Res מסוג PCM וגם ב- DSD (עם אפליקציות מתאימות).

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

התכונות של ה HA-2 לא נגמרות כאן:

 • המכשיר כולל בנוסף לכניסת USB גם כניסה אנלוגית 3.5mm לנגנים אשר לא כוללים יציאת USB.
 • ניתן להשתמש בכניסת ה- USB על מנת לחבר את המגבר למחשב אישי ככרטיס קול חיצוני (מצריך שימוש בדרייבר יעודי).
 • ישנה יציאת 3.5mm אנלוגית על מנת לחבר את המגבר כ DAC למערכת חיצונית. היציאה עוקפת את בורר העוצמה של ה – HA-2.
 • בזמן שימוש בכניסת ה USB, המגבר יכול להטעין את המכשיר שמחובר אליו.
 • מתג Gain בעל שני מצבים על מנת להקל על התאמת עוצמת ההאזנה לאוזניות שונות.
 • מתג Bass Boost לאלו שרוצים מעט תוספת בתחום התחתון. ה Boost הוא אנלוגי ואינו מבוסס DSP.
 • החבילה כולל מטען מהיר אשר מסוגל להטעין את ה HA-2 ל 75% תוך 30 דקות, או שעה וחצי לטעינה מלאה.

המגבר הפנימי ב HA-2 הוא מסוג Hybrid Class A/B וכולל בורר עוצמה אנלוגי, אך ניתן לשנות את העוצמה בנוסף גם ברמת ה DAC מתוך הסמארטפון. העוצמה המסופקת היא כמובן בהתאם לעכבת האוזניות שבשימוש. עם עכבה של 16Ω המגבר מסוגל לספק כ – 300mw ועם עכבה של 300Ω המגבר מסוגל לספק כ – 30mw. עכבת המוצא של המגבר (Output Impedance) היא נמוכה ועומדת על כ 0.5Ω, מה שאומר שהמגבר מתאים במיוחד גם לאוזניות בעלות עכבה לא יציבה כגון In Ear אשר עושות שימוש בדרייברים מסוג Balanced Armature. אגב, במקרה של ה PM-3 ואחיותיה זה לא צריך לשחק תפקיד עקב העכבה השטוחה של אוזניות מהסוג הזה.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

לכאורה ה HA-2 עושה את כל מה שצריך. הוא אפילו מגיע בגודל וצורה שמיועדים לעבוד צמוד עם הסמארטפון. OPPO לא רק השקיעו בפנימי, אלא גם בחיצוני וה HA-2 מרגיש כמוצר פרימיום, מעוצב בצורה אלגנטית, עטוף בעור אמיתי וכולל מסגרת אליומיניום. רוכשים פוטנציאלים צריכים להכין את עצמם לעובדה שהמכשיר שוקל כמו סמארטפון "פאבלט" וכבל ה USB שמתחבר בינו לסמארטפון אינו בדיוק הדבר הכי אלגנטי שיש, אבל ככה זה עם כל מוצר בסגנון ואלו הדברים שמקריבים בשביל אודיו ברמה גבוהה יותר.

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

 

PM-3

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

Frequency Response: בסה"כ מדובר על תוצאה יחסית מאוזנת בשביל אוזניות. ה – PM-3 מסוגלות להפיק בס נמוך ועמוק ומשם יורדות בעוצמה באופן הדרגתי. הגבוהים עדיין שם, אך אינם מודגשים מדי. התאימות בין צד שמאל לימין לא היתה מי יודע מה במידריינג' התחתון ובבס.

Impedance: כיאה לאוזניות מסוג Planer, ל – PM-3 יש עכבה שטוחה כמעט כמו סרגל. התוצאה תואמת למוצהר במפרט הטכני כאשר צד שמאל וימין הציגו עכבה זהה.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

 

האזנה

ציוד בנוסף ל – HA-2:

 • מגבר אוזניות משולב ממיר DAC עם קדם מגבר – Burson audio HA-160D.
 • Samsung Galaxy S3.
 • Sandisk Sansa Clip.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

אני באופן כללי מעדיף סאונד מאוזן וה – PM-3 מאד מתקרבות לזה עם נטיה קלה לצד "החמים". כששומעים על אוזניות סגורות לשימוש נייד לפעמים נהוג לדמיין סאונד יחסית אפל ובס מנופח ו/או מודגש מדי, אבל ה PM-3 ממש רחוקות מזה. האזנה לקטע כגון The Mystic's Dream של Loreena Mckennitt הפיקה תוצאה מאד קטיפתית וחלקה. המצגת היתה מפורטת, פשוט לא מאד מפורטת וזו לדעתי בחירה נכונה מצד OPPO. הבמה לא היתה יוצאת דופן, אבל עדיפה על הממוצע. הגרסה החיה ל – Shock The Monkey של Peter Gabriel מסיבוב ההופעות שלו ב 2014 היתה בעלת בס בדיוק במקום, לא מנופח או "קופסאתי", אך לא היה מזיק עוד קצת אויר בין הכלים. מצד שני קטע כגון Happens all the Time של Depeche Mode היה חסר את ה “Thump” העמוק שאני אוהב לשמוע בבס, והגבוהים היו מעט חלקלקים מדי לטעמי בשביל קטע שכזה.

הקלטה טובה כגון No Sanctuary Here של Chris Jones נשמעה מצויין על ה – PM-3, עם בס בריא, פירוט ברמה טובה ובמה יחסית רחבה. קטע מעט יותר אפלולי כגון Ode To Billy Joe של Patricia Barber היה לדעתי מרוויח ממעט יותר פירוט כללי, אבל הקונטרה בס נשמע הדוק למדי והזמרת היתה חלקה כמשי. עם קטע אלקטרוני שנמצא יותר על הצד הבהיר כגון Stay של Yello, ה – PM-3 הראו סלחנות מסויימת שמאד התאימה. על אוזניות מפורטות מדי הקטע הזה עלול להישמע מוגזם, אבל פה המצגת היתה יחסית מאוזנת. התרשמות דומה קיבלתי עם עוד קטע אלקטרוני כמו Closer של Architect. הבס לא היה בעל Impact יוצא דופן, אבל שאר הספקטרום היה בדיוק במקום.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

ישנן הפעמים האלו שה – PM-3 קלעו בול בכל האספקטים, וזה היה בקטעים כגון Fantasy Love של Stanley Clarke או הגרסה החיה ל – Strange Fruit של Marcus Miller. אפילו פה ישנם מאזינים שבטח יעדיפו מעט יותר פירוט, אבל במקרה שלי זה היה מספק ביותר.

אני אמנם חובב בס, אבל השימוש במתג ה Bass Boost ב – HA-2 לא תמיד הפיק תוצאה לטעמי. הבס הרגיש פה ושם מעט מנופח ובומי מדי, אבל די ברור שיהיו מאזינים שיאהבו את האפקט. מבחינתי האוזניות בלי קשר מפיקות בס מוצלח אז חבל לקלקל, אבל קטעי האוס כגון Endorphins של John Tejada או Gunfire של Pretty Pink כן הראו שמתג ה Bass Boost יכול לבוא לידי ביטוי מוצלח עם תוספת נאה לפאנץ' בבסים.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

מבחינת התאמה לציוד, ה – PM-3 לא מהוות אתגר ל – HA-2 ובטח שלא למגבר שולחני כמו ה HA-160D שלדעתי לא הציג יתרון כלשהו על ה – HA-2 (לפחות עם ה – PM-3). עם ה Samsung Galaxy S3, שאינו בעל יציאת אוזניות חזקה, האזנתי רוב הזמן בעוצמה מקסימלית או קרוב לזה ופה יכול לבוא לידי ביטוי מוצר כגון ה HA-2, זאת בנוסף לסאונד מעט יותר הדוק. עם ה Sansa Clip בדר"כ לא עברתי את ה 85% עוצמה, אך בסביבה רועשת מדי יכול להיות שזה לא יספיק. אגב, ל – HA-2 היה לדעתי יתרון על ה Sansa Clip בכל הקשור לשליטה בבס, צלילות הגבוהים ובכלל גודל המצגת.

מה לגבי מתחרים ל- PM-3? עוד לא יצא לי לסקור אוזניות דומות בקבוצת המחיר של ה – PM-3, אבל אוזניות זולות יותר כגון ה Sennheiser Uranite XL לדעתי ממש לא מסוגלות להתחרות ב – PM-3 שהיו גם יותר נוחות וגם נשמעו הרבה יותר מאוזנות. בקצה השני של הסקלה, אוזניות פתוחות לא ניידות שנמצאות בקבוצת מחיר הרבה יותר גבוהה כמו ה – Audeze LCD-3 מציגות יתרון בכל אספקט שקשור לסאונד, אבל זה מצריך לא רק השקעה כספית הרבה יותר גבוהה, אלא גם הגברה חיצונית ושרירי צוואר חזקים.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

סיכום

כאשר OPPO החליטו להיכנס לשוק האוזניות היוקרתי היו כאלו שהרימו גבה, אבל החברה מקליפורניה הראתה לכולם שבהחלט יש לה מה להוסיף לשוק הצפוף הזה. עכשיו הם החליטו לכוון מעט יותר נמוך אל השוק הנייד ולדעתי גם עכשיו הם הצליחו בגדול.

ה – PM-3 וה – HA-2 הם לא צמד שמכוון לרמת הכניסה של השוק, אלא מיועדים לחובב האודיו הרציני אשר מחפש ציוד שיאפשר לו להמשיך באודיו נירוונה גם בדרכים או לפחות מבלי להפריע לאחרים. ה – PM-3 הן אוזניות ה Planer הכי קלות משקל בשוק וגם מהזולות שבו, אבל הן לא עושות זאת על חשבון הדברים החשובים. איכות הבניה טובה, נוחות השימוש טובה והסאונד מצויין. ה HA-2 הוא בן זוג מושלם ל – PM-3 וכולל את כל התכונות שמחפשים במוצר שכזה. איכות בניה, עיצוב חיצוני, נוחות שימוש, סאונד, הכל מבוצע לתפארת.

אם חשקה נפשכם בצמד הנ"ל אך התקציב אינו מאפשר, בהחלט ניתן להשתמש ב – PM-3 ישירות מיציאת האוזניות של הנגן או הסמארטפון, אבל מומלץ לעשות שימוש במכשירים ברמה גבוהה על מנת למצות כמה שיותר מהאוזניות האלו.

אוזניות OPPO PM-3 – נמכרות תמורת 2690 ש"ח.
מגבר אוזניות משולב ממיר OPPO HA-2 – נמכרות תמורת 2190 ש"ח.
הנחה של 5% תתקיים לחברי האתר.

מוצרי OPPO נמכרים דרך המשווק המקומי בארץ, Future.

לדיון בנושא: OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

English version

About OPPO

OPPO or OPPO Digital Inc is an American company founded in California in 2004, which specializes in electronic consumer products.Oppo is well known for it's DVD and Blu Ray players which are considered the best of their kind, and then last year, the company entered into the lucrative headphone market.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

About the PM-3 Headphones

For headphone lovers, OPPO stormed into a tight lucrative market with their first set of headphones: the PM-1. These are Planar type headphones, a technology that is getting a lot of attention thanks to a few small companies that put new life into this technology a few years ago. After the PM-1, the PM-2 came as a less expensive alternative but with equivalent performance. Both of these headphones are large open headphones for a quiet environment, i.e., the home market. Now, OPPO is going after the portable market with the PM-3, which are a closed, more compact version with a lower price point than the previous models.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

Planer type headphones are different from the more popular Dynamic driver headphones, utilizing a driver that includes a flat thin membrane with a coil that is attached to its surface and is within a magnetic field. The primary advantage to this technique is that the membrane can now move more linearly throughout its entire surface, in contrast to a magnetic coil which is attached to a particular point of a cone type membrane in a dynamic driver.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

Since the PM-3 is targeted for the mobile market, OPPO have made a few changes in the PM-3 headphone's designs, utilizing a new Planer driver, which the OPPO claims wouldn't have been possible without their experience with developing the PM-1 driver. The driver is now smaller (55mm) and round, instead of Oval. The headphones themselves are lighter – only 320g, which at the time of writing this article, are the lightest Planer headphones on the market. The PM-3 are closed, of course, in order to prevent the listener from receiving outside noise or making noise to nearby people. The headphones have a relatively low impedance of 26Ω and a high sensitivity for planer headphones: 102dB.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

The package includes the headphones, a denim storage/carrying case, a long cable for home use – including a 3.5mm to 6.35mm connector, and a shorter portable cable that contains iPhone compatible volume controls. The build quality is excellent, the seal is tight and good, the headphones are very comfortable, not too tight and relatively light. The pads are soft and cover the entire ear, in my case. One thing I would have liked is the option of Velour pads on the headphones, which would feel better in upcoming hot summer temperatures…

About the HA-2 portable amp

Although OPPO says that there's no problem to use a smartphone or portable player with the PM-3, anyone who wants to squeeze the maximum enjoyment from these headphones or other high end headphones, now have the option of using OPPO's portable headphone amp, which also contain an integrated DAC.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

The HA-2 is a portable headphone DAC and Amp, which was designed specifically with smartphone users in mind. The device contains dedicated asynchronous USB connections for Android and iPhone devices. These are designed to bypass the original device's internal amp & Digital to Analog Converters and pass the original signal from the smartphone's storage. The HA-2 then provides a dedicated high end ESS DAC chip and integrated amp. The HA-2 supports high-res audio files, including PCM and DSD, provided you use the correct apps on the phones to play them.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

But the HA-2 feature set does not just end there:

 • In addition to the USB input, it also includes an analog 3.5mm line in connection for devices that do not support digital USB out.
 • The HA-2's USB input can be connected to a personal computer as an external audio card (this requires the installation of a special driver).
 • The 3.5mm analog line output, can be connected to an outside Amp, so the device can serve as a DAC only. When used this way, the HA-2's rotary volume control is completely bypassed.
 • The HA-2 has a large enough battery, not only to power itself, but also to charge the device it is connected to, via the USB port, while it amplifies it…
 • A Bass boost switch for those who want a slightly power powerful addition in the lower frequency range. The boost is done in the analog domain, so no DSP is involved.
 • The package also includes a fast charger that is able to charge the HA-2 to 75% within 30 minutes, or complete a full charge within 1.5 hours.

The HA-2's internal amp is a Hybrid class A/B type, which includes an analog rotary knob. The volume can also be controlled digitally from the smartphone. The output volume depends on the headphone's impedance: With a 16Ω impedance, the HA-2 is capable of providing 300mW, and 300Ω impedance headphones will receive 30mW of power. The output impedance of the amp is a low 0.5Ω , which means that this amp is particularly suited for unstable impedance headphones, such as in ear monitors using balanced armature drivers. In the case of the PM-3 (as well as the rest of the PM series headphones), this makes less of a difference since their impedance is quite flat.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

So, apparently, the HA-2 has everything it takes for a high end product. It even comes in a shape and size that are best suited to be paired with a smartphone. OPPO not only invested in a high end component design, but the external design of the HA-2 feels like a premium, even luxury, product. The outer design is elegent, covered in real leather and an aluminium frame. Potential owners need to prepare themselves for the fact that the device weights as much, or even more, than a typical phablet smartphone. The USB cable connection is not the most elegant solution, but this is a necessary evil for a product such as this, and high end audio does require some sacrifices…

Measurements

The graph:

 • Frequency Response: The graph demonstrates things like the headphone's tonal balance,  low the frequencies extension, unwanted resonance frequencies, etc.
 • Impedance: You can read more about impedance graphs here.

glossary:

 • Horizontal axis: the frequency axis, with low frequency bass on the left, midrange in the center, and high frequency treble on the right.
 • Left vertical axis: The differences in volume in decibels (dB). The values do not indicate actual SPL, but only the differences.
 • Right vertical axis: The impendance in Ohms (Ω).

Types of graphs:

 • The red graph: red for right side frequency response.
 • The blue graph: blue for the left side frequency response.
 • The black graph: represents the impedance graph.

PM-3:

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

Frequency Response: Overall this is a fairly balanced result for headphones. The PM-3 is capable of producing low and deep bass and from there the output reduces gradually. The highs are still there, but are not overly emphasized. The match between left and right side are not ideal in the low midrange and bass.

Impedance: As with many Planer headphones, the PM-3 has impedance that is stable and almost completely flat. The results match the 26Ω spec, and the left and right sides showed identical impedance values throughout.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

 

Auditory test

Additional equipment used to test the HA-2:

 • Headphone Amplifier with integrated DAC: Burson audio HA-160D.
 • Samsung Galaxy S3.
 • Sandisk Sansa Clip.

In order to describe my listening experience with proper terminology, I will occasionally use subjective terms such as clear/velvety/sharp/stage, etc. Those are terms that are subject to personal interpretation, which means they may not match exactly your ideas of what those terms could mean. These are my personal experiences with my chosen music and my equipment. Someone with different musical tastes or equipment may find them to sound somewhat different, so please take that into account. For anyone who wants to know if the headphones match their taste exactly, will have to listen for themselves.

I generally prefer a balanced sound and the PM-3 comes very close, with slight tendency towards the "warm" side. When you hear about closed headphones for portable use, you often imagine a dark sound with overly emphasized boomy bass, But the PM-3 is far from it. Listening to a piece like the "Mystic's dream" by Loreena McKennitt produced a velvety smooth result. The sound was detailed, but not too detailed, which I think was a good choice by OPPO. The soundstage was not wider the usual , but better than most. The live version of "Shock the monkey" by Peter Gabriel from his 2014 tour, had exactly the right amount of bass, not emphasized or "boxy", but a bit more air between the instruments would have been nice. On the other hand, a piece like "Happens all the time" by Depeche mode lacked that certain deep "Thump" I love to hear in bass, while the highs were a bit too "slippery" for me in this particular track.

A great recording like "No sanctuary here" by Chris Jones sounded just great on the PM-3, with a healthy bass, great detail and a wide soundstage. A more dark track such as "Ode to Billy Joe" by Patricia Barber would have benefited from more detail, but the double bass was tight and the vocals were as smooth as silk. With sharper edged tracks like "Stay" by Yello, the PM-3's forgiving side suited nicley. On a more detailed headset, this piece would have sounded too sharp, but the presentation here was relatively balanced. I got a similar impression from another electronic segment such as "Closer" by Architect: the bass did not have an unusual impact, but the rest of the spectrum was spot on.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

There are those times where the PM-3 were perfect on all aspects, such as "Fantasy Love" by Stanley Clarke or the live version of "Strange Fruit" by Marcus Miller. There are some listeners out there might prefer a more detailed presentation, but in my case, I was very satisfied with the results.

I am a fan of big Bass, but the use of the Bass Boost in the HA-2 did not always produce a result to my liking. The effect made the bass a bit too inflated and boomy, but I'm sure that some would love the effect. From my perspective, the headphones already produce great bass, so I prefer not to ruin it. For house music tracks like "Endorphines" by John Tejada or "Gunfire" by Pretty Pink, the Bass Boost switch did come in handy with a nice touch of punch for the bass.

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

From the perspective of matching equipment, the PM-3 do not pose a challenge to the HA-2 amp, and certainly not for a desktop amp such as the HA-160D. I did not see any particular advantage that the HA-160D had over the HA-2, at least when compared using the PM-3 headphones. With the Samsung Galaxy S3, which does not have a particularly powerful headphone output, I was forced to listen close to or at maximum volume most of the time. This is where the HA-2 or a similar product can come in handy, in addition to having a tighter sound. When using the Sansa Clip, I usually did not have to pass 85% of the volume, but in a reasonably loud environment (e.g., sitting in a crowded plane), this may not be sufficient. In addition, during my listening experience, the HA-2 had an advantage over the Sansa Clip when it came to  bass control, the clarity of the highs and the size of the presentation.

What about competitors to the PM-3? These are relatively high end products for this price group, which is usually below the types of headphones that I typically try out. Less expensive headphones like the Sennheiser Uranite XL cannot compete with the PM-3, in my opinion, which turned out not only more comfortable, but also a lot more balanced. On the other end of the scale, open headphones not meant for portable use, at a much higher price point, such as the Audeze LCD-3 have a significant advantage over the PM-3 in almost every respect. However, they require not only a much higher financial investment, but demand external amplification for good results and strong neck muscles to carry all that weight…

OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד

Summary

When a newcomer like OPPO decided to go into the crowded high end headphones market, some raised an eyebrow. But this California based company showed them that it definitely has a lot to add to this tight market. They are now aiming lower to the portable market and I think they hit it big time with these two products.

The PM-3 and the HA-2 are not an entry level bundle of product, but are intented for the serious audio enthusiast looking for equipment that will provide them with a portable way to reach "audio nirvana" without outside interference and without making a lot of noise to people surrounding them. The PM-3 are the lightest Planer headphones around and among the least expensive. But this is not done at the expense of a low quality product. The build quality is good, they are extremely comfortable and the sound is excellent. The HA-2 is a perfect companion to the PM-3 and has all of the features one would expect for a product like this. The build quality, external design, comfort of use and sound – all executed perfectly.

If you wish to buy the bundle but your budget is too low, you can definitely use the PM-3 directly from your audio player or smartphone. Of course, this is relevant only when using a high end player or phone, in order to get as much as possible out of these headphones.

PM-3 Headphones: 399$ before shipping and tax.
HA-2 Headpohne AMP/DAC: 299$ before shipping and tax.

Products are available directly from the OPPO online store.

לדיון בנושא: OPPO HA-2 + PM-3: לאודיופיל הנייד


9:00
  /  
17.5.2015
  
מאת: איתי חזום

1