סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

"מקס הזועם: כביש הזעם" מפיח בסדרת הסרטים הוותיקה חיים חדשים. חוץ מזה הוא אחד הסרטים היצירתיים, המושקעים והמטורפים שנראו על ...

7:00
  /  
15.05.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

הקדמה

הסרט "מקס הזועם" יצא למסכים בארצות-הברית בשנת 1979. מי שכתב וביים אותו היה במאי אוסטרלי צעיר בשם ג'ורג' מילר וכיכב בו שחקן אוסטרלי אלמוני בשם מל גיבסון. הסרט התרחש באוסטרליה לאחר שעברה התקפה גרעינית והגיבור היה פורע חוק בשם מקס שיעשה הכל כדי לשרוד. הסרט הופק בתקציב צנוע של 650.000 דולר והכניס ברחבי העולם יותר מ-100.000.000 דולר. בעקבות ההצלחה הופקו עוד שני סרטים. "מקס הלוחם בדרכים" שיצא ב-1981 (ונחשב בעיני רבים כסרט האקשן הכי טוב בכל הזמנים) ו"מקס הזועם: כיפת הרעם" שיצא ב-1985 (ובו כיכבה לצד מל גיבסון טינה טרנר). ההצלחה של הסרטים הפכה את מל גיבסון לכוכב ענק ואת ג'ורג' מילר לבמאי מבוקש שביים בין היתר את "הסיפור שאינו נגמר", "המכשפות מאיסטוויק"," בייב" ו"תזיזו ת'רגליים" (שזכה בפרס האוסקר בקטגוריית סרט האנימציה הטוב ביותר). במהלך השנים ניסה מילר לעבוד על סרט נוסף בסדרה, אבל תמיד היו בעיות. מל גיבסון לא רצה, התסריט לא היה טוב מספיק ולא היה תקציב. לפני שנתיים נכתב סוף-סוף תסריט ראוי והסרט יצא להפקה עם תקציב של 100.000.00 דולר. השבוע, אחרי שנתיים של עבודה ו-30 שנה אחרי יציאתו של הסרט השלישי בסדרה, יצא "מקס הזועם: כביש הזעם". סרט רביעי, או אם תרצו גרסא חדשה לסדרת הסרטים המקורית. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שהיה שווה לחכות את הזמן הזה. מדובר בסרט שמפיח חיים בסדרת הסרטים המקורית. חוץ מזה, מדובר באחד הסרטים היצירתיים, המושקעים והמטורפים שנראו על מסך הקולנוע בשנים האחרונות

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

 

העלילה

הסרט מתרחש בארצות-הברית בעתיד הרחוק, לאחר שמלחמה גרעינית הפכה את הכל למדבר אחד גדול. יש כמות קטנה של משאבים ועל כולם השתלט דיקטטור כריזמטי ואלים בשם אימורטן ג'ו (יו קייס ביירן) שלקח את הכל למצודה ענקית שממנה הוא פועל. מקס (שאותו מגלם הפעם טום הארדי) הוא פורע חוק שמצטרף לחבורת רוכבים בהנהגתה של לוחמת בשם פיוריסה (שרליז ת'רון), שברחו מהמצודה של אימורטן ג'ו בכוונה להשיג לעצמם עתיד טוב יותר.

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

לביקורת  

"מקס הזועם: כביש הזעם" יוצא השבוע בכל העולם כשבישראל הוא יצא יום אחד לפני כולם. באותו יום הוא גם הוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל קאן. הסרט כבר נחשף לעיתונאים ברחבי העולם והשבוע קראתי קולגה שלי שטוען שמדובר בלא פחות מיצירת המופת הראשונה של 2015. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שעוד מוקדם מדי לקבוע שמדובר ביצירת מופת, אבל כמו שכתבתי בסוף הפסקה הראשונה, מדובר באחד הסרטים היצירתיים, המושקעים והמטורפים שנראו על מסך הקולנוע בשנים האחרונות. זה מסע של שעתיים ברכבת הרים שתוקפת את החושים ושנשארת בראש הרבה אחרי שיוצאים מהאולם. זה קורה בזכות שלוש סיבות עיקריות

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

הסיבה הראשונה היא התסריט. הסרט הוא חלק מסדרת "מקס הזועם", אבל לא מדובר בסרט המשך לטרילוגייה המקורית או ברימייק. מדובר בסרט חדש לגמרי שמתחיל את העלילה מחדש וגם נותן פתח לסרטי המשך שיבואו בעתיד. הסיפור זורם מאוד, אין תקלות או רגעים מתים וגם אם מזיזים לשניה את העיניים או יוצאים לשירותים עדיין מבינים מה קורה כשחוזרים לצפות במסך. זה חשוב מאוד כשמדובר בסרט עם אופציה לסרטי המשך.

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

הסיבה השניה היא האקשן. ג'ורג' מילר, שכתב וביים את הסרט, חגג השנה 70. אני חייב להגיד לכם שעל המסך ממש לא רואים את זה כי הוא מביים אקשן ממש כמו ילד. ולא סתם אקשן, אלא אקשן גדול, מהיר, תזזיתי וריאליסטי. הסרט נראה כמו "מהיר ועצבני" על ספידים. סצינות האקשן ארוכות וגדולות וכוללות רכבים גדולים ומאסיביים, כלי נשק מתוחכמים, אנשים שעפים, קופצים ויורים מכל כיוון והמון פיצוצים, רעש ומוזיקת רוק כבד כשהכל אמיתי ואין אף גרם אחד של אנימציית מחשב למעט השימוש ברקעים פה ושם. הפריים הרחב שבו הסרט מצולם עושה רק טוב לאקשן הגדול הזה ולכן כדאי  לראות את הסרט על מסך כמה שיותר גדול. אני אישית ראיתי את הסרט על מסך האיימקס והוא ממש מצדיק את השימוש בפורמט. מי שקרא ביקורות קודמות שלי יודע כמה אני לא אוהב לראות סרטים בתלת-מימד. דווקא כאן השימוש במשקפיים המעצבנות היה במקום. התלת-מימד מעצים את כל החוויה ונותן לצופים הרגשה כאילו הם נמצאים ממש בתוך העולם שבו מתרחש הסרט.

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

מה שמוביל אותי לסיבה השלישית והיא כל הנושא הוויזואלי. הוויזואליה בסרט מאוד מושקעת ורואים את זה בכל פריים ופריים בו. אנחנו נכנסים מהשניה הראשונה לתוך השממה העתידנית שבה מתרחש הסרט. הסרט מצולם במדבר, יש שימוש מורחב בצבעי אדמה ובצבעים חמים כמו צהוב, חום, כתום ואדום וגם בלבן שהפעם מקבל משמעות אחרת. מה שעוזר למילר ולצוותו להעמיד בסרט שורה של תמונות חזקות ועוצמתיות שחלקן אפילו יכולות להטריד. מחלקות השיער והאיפור עשו כאן עבודה מעולה בבניית הדמויות השונות שמופיעות בסרט ולכל אחת מהן יש את האופי שלה מבחינת הלוק הכללי שלה. מבחינת המשחק, טום הארדי נותן הופעה סבירה בתפקיד מקס, שרליז ת'רון כריזמטית מתמיד בתפקיד פיוריסה ושאר השחקנים עושים את עבודתם נאמנה.

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

בקיצור-לרוץ ולראות. עדיף בקולנוע, על מסך כמה שיותר גדול ובתלת מימד.

סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)

"מקס הזועם: כביש הזעם"-אוסטרליה/ארצות הברית 2015. 120 דקות. תסריט ובימוי: ג'ורג' מילר. שחקנים: טום הארדי, שרליז ת'רון, ניקולס הולט, יו-קייס ביירן, ג'וש הלמן, זואי קרביץ, רוזי הנטינגטון-וויטלי.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-מקס הזועם: כביש הזעם (Mad Max: Fury Road)


7:00
  /  
15.5.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

1