יס גו לא תתמך יותר בדפדפן chrome: אז מי באמת אשם?

שירות yesGO כבר אינו פועל בדפדפן כרום, מה אפשר לעשות ומי האשם?  

21:00
  /  
05.05.2015
  
מאת: עפר לאור

מי שמשתמש בדפדפן כרום בכדי לקבל את שירות yesGO נתקל לאחרונה בהודעה הבאה:

יס גו לא תתמך יותר בדפדפן chrome: אז מי באמת אשם?

על פניו מדובר בפאשלה ממדרגה ראשונה – הרי כולם ידעו שכרום עושה את המהלך כבר לפני חודשים רבים, מדוע יס אינה פותרת את הבעיה?

אלא שבתוקף תפקידי כארכיטקט תוכנה בחברה שגם נפגעה מהמהלך של גוגל, כדאי אולי לתת עוד מידע לגבי התופעה, מה באמת קרה כאן ואיך זה עוד יכול להשפיע על התעשיה.

נתחיל מהעובדות: גוגל החלה בהסרת תמיכה ב-NPAPI לפני מספר חודשים, כאשר הנפגע הראשון הוא דפדפן כרום בסדרת מחשבי MacBook וב- iMac ולאחרונה גם ב-Windows. מה זה בכלל NPAPI ולמה זה מעניין אותנו?

NPAPI הוא הדרך שבה כותבים פלאגאינים לדפדפנים. הדפדפן שהמציא את הרעיון הוא כמובן Netscape שהצליח להשתלט על תחום הדפדפנים לפני כמעט שני עשורים. האיום על מיקרוסופט היה כה גדול, שגם היא הוסיפה תמיכה בפלאגאינים מסוג זה ובכך נקבע התקן. גם כרום וגם Firefox תומכים מראשית ימיהם בחיבור הזה, מה שהפך אותו לפופולרי כל כך.

המון פלאגינים קיימים ב-NPAPI, כולל JAVA ו-Silverlight.  במקרה שלנו, מי שגורם לבעיה הוא התוסף Silverlight. יש שיטות plugins חדשות יותר מאשר NPAPI, אבל מיקרוסופט כבר לפני מספר חודשים הודיעה שלא תוסיף לתמוך ב-Silverlight ובכך חרצה את גורלו למות ברגע שכרום יסיר את התמיכה ב-NPAPI.יס גו לא תתמך יותר בדפדפן chrome: אז מי באמת אשם?

אבל רגע, מדוע יס בחרו בנגן מבוסס Silverlight בכלל? אז זהו, שלא היה לה הרבה ברירות. חוזי התוכן של יס דורשים שהיא תגן על התוכן שלה על ידי שימוש בהצפנה, לשם כך נדרשת הגנת DRM שלא רק מגינה כנגד העתקות אלא גם זו שאחראית למנוע מאיתנו להשתמש במקביל בכמה מכשירים ובכך לתת לשכנים וקרובי משפחה גישה לתוכן שלנו. החוזים מול ספקי התוכן הם דרקוניים ומגבילים מאוד את היכולת של יס לתת לכל מען דחפין להשתמש במערכת יס גו שלהם.

בעולם הזה של DRM יש מספר שחקנים שלכל אחד יש את המגבלות והיתרונות שלהם:

  • Widevine classic – ה-DRM הותיק של גוגל, אשר פועלת במכשירי אנדרואיד ישנים וב-iOS.
  • Widevine modular – ה-DRM החדש של גוגל, גרסא חדשה שאינה תואמת לישנה ועובדת רק במכשירי אנדרואיד חדשים וב-iOS 8, וגם בכרום. אבל לא בדפדפנים אחרים.
  • Playready – של מיקרוסופט – הפופולרי מבין כל ה-DRM
  • Access – של אדובי, עובד רק בפלאש
  • Primetime – של אדובי, מערכת חדשה ועדיין לא הוכחה כפופולרית במיוחד
  • Verimatrix – מתחרה ל-Playready
  • ועוד כמה קטנים יותר, כמו של NDS, Marlin ועוד.

בכל אחד מה-DRM הללו יש מגבלות קשות. חלק עובדים עם מכשירים מסויימים, אך לא אחרים, גרסאות מסויימות של iOS או אנדרואיד, או עובדים רק בדפדפן מסויים, או בכל הדפדפנים פרט לאחד מסויים וכו'.

הפופולרי מבין כל מערכות ה-DRM הוא Playready של מיקרוסופט. הוא נתמך עד כה בכל המכשירים שאנחנו מכירים – כל הדפדפנים וכל המכשירים הניידים. אלא שבדפדפנים מיקרוסופט דורשים את Silverlight…

אז למה NPAPI מופסק

אירוע השקת yes GO - טלויזיה בכל מקום

אז למה כרום מפסיקים תמיכה ב-NPAPI? גוגל טוענים שהחיבוריות הזו אינה בטוחה ושהם רוצים לעבור לשיטה חדשה ומודרנית יותר כגון PPAPI (פלאש למשל עבר ל-PPAPI). 

יש כמה תשובות אפשריות:

  • כי הם גוגל והם יכולים.
  • כי גוגל רוצים לדפוק את מיקרוסופט ואת Sun, שני "חברים" שלה משכבר הימים ושניהם תלויים ב-NPAPI.
  • כי הם רוצים שה-DRM שלהם, Widevine יהפוך לפופולרי יותר מאשר Playready.

אגב, לדעתי כל התשובות נכונות במקרה הזה.

אבל זה לא סוף פסוק. כיום אפשר לעקוף את המגבלה על ידי שימוש בטריק פשוט: הפעלת דגל בכרום שפותח את NPAPI. אבל חבל להתאמץ, הדגל הזה יחוסל בקרוב, שכן גוגל הצהירה שעד סוף השנה היא תפסיק לחלוטין את התמיכה ב-NPAPI, כך שהדגל הזה יעזור לכם רק למספר קטן של חודשים.

גרוע מזה, פיירפוקס, עוד חובבי מיקרוסופט ותיקים, גם הם מאיימים לעקוב אחרי דוגמת כרום ולהעלים גם הם את NPAPI. 

ומה עם מיקרוסופט? אותם Playready כבר לא כל כך מעניין, ולכן הם ממשיכים להמנע ולא לתקן את המגבלה הזו.

אבל תמתינו, המצב רק גרוע יותר. לפי שמועות מבוססות, גוגל תמנע שימוש בכל DRM שאינו Widevine החל מהגרסא הבאה של אנדרויד (גרסא 6, או "M"). במקרה כזה, גם אנדרויד צפוי לחטוף את אותה הבעיה בדיוק!

מי נדפק ומה אפשר לעשות?

אירוע השקת yes GO - טלויזיה בכל מקום

בתאכלס לא רק יס נדפקה מהסיפור הזה, הרבה מאוד חברות נדפקות מזה כולל ספקי תוכן רבים אחרים. גם מי שתלוי ב-Java בדפדפן שלו נדפק. 

שני השחקנים הגדולים, Netflix ו-Hulu עשו את המעבר ל multi DRM בחודשים האחרונים – בעלות גדולה מאוד. כלומר, הם משתמשים בנגנים שונים בכל דפדפן וצריכים לשמור את התוכן בכמה פורמטים במקביל. העלות של התוספת הזו כמובן נופלת על הצרכן הסופי.

מאבק האיתנים הזה בין מיקרוסופט (שלא רוצה להשקיע בהמרת Silverlight ל-PPAPI) לגוגל (שרוצה לדחוף את כל העולם ל-DRM שלה) גורם כרגע לבעיות לא קלות לחברות התוכן שרוצות פיתרון פשוט שיעבוד אצל כל הלקוחות באותה מידה.

הדרך הטובה ביותר לשכנע את גוגל לרדת מהעץ זה פשוט לא להשתמש בכרום (שהתנפח והפך איטי ובלתי נסבל בגרסאות האחרונות שלו) ולעבור בחזרה ל-Firefox שעבר מהפכה גדולה בשנה האחרונה והוא מהיר ויעיל מתמיד. אולי זה יגרום לגוגל להתאפס על עצמם ולא לאלץ שינוי כל כך לא רצוי בנוף של התעשיה הזו.

מצד שני, כנראה שיס צריכה לעשות מהלך במקביל של הוספת תמיכה ב-Widevine modular עבור כרום. עבור חברה עם קטלוג תוכן כה רחב, מדובר בעלות לא קטנה ובהכפלת שטחי האחסון של קטלוג ה-VOD (שצריך כעת להיות מקודד בשתי שיטות שונות) אך עם האיום של אנדרויד 6 בדרך, ככל הנראה אין הרבה מנוס מלעשות את הצעד הזה.

מה שכן, אין להאשים את יס על כך שלא עשתה את המהלך בזמן – עד הרגע האחרון חברות רבות ציפו שגוגל תרד מהעץ ותבטל את הגזירה הזו שמשפיעה על הרבה מאוד חברות נוספות מלבד יס.

לדיון בנושא: יס גו לא תתמך יותר בדפדפן Chrome: אז מי באמת אשם?


21:00
  /  
5.5.2015
  
מאת: עפר לאור

1