Apple Watch – השעה מעולם לא היתה נחשקת יותר. בצדק?

השעון של אפל הגיע וכולם יכולים לנשום לרווחה. אז מה יש בו? האם הוא טוב יותר משעונים אחרים והאם לרוץ ...

10:00
  /  
29.04.2015
  
מאת: אלי חבוש

כן. אפל המציאה היום דבר חדש וטכנולוגי שלא ראינו מעולם – השעון החכם. זהו שעון שמלבד להודיע את השעה, יכול להתממשק עם הטלפון שלנו ולהציג הודעות מבלי שנצטרך להוציא את המכשיר הגדול מהכיס.

אז צחוק בצד, ברור שאפל לא המציאה את השעון החכם שזה נראה כבר לפני שנים רבות. למעשה, בשלוש השנים האחרונות אנחנו רואים שעונים חכמים יותר בוריאציות שונות שמבצעים פעילויות רבות כשהמובילה בהן היא מערכת ה Android wear אותה ניתן למצוא בשעונים של היצרניות הגדולות.

אבל מה? כולם המתינו לשעון של אפל. איך יראה? מה יעשה? בצדק או שלא בצדק, נרצה או לא נרצה, העבר מלמד אותנו שאפל, גם אם היא מציגה מוצר בתחום שכבר הוצג בעבר, משמשת בסופו של דבר הסמן הימני. האם זה יהיה כך גם בשעון שלה?

את השעון של אפל לא ניתן ממש להשיג היום ומי שמעוניין יצטרך להמתין כחודשיים על מנת לרכוש אותו מאפל. יבואניות זריזות הביאו את המכשיר כבר לארץ, יום לאחר שהושק בעולם וכזו היא חנות iStore ממנה קיבלנו את השעון לבדיקה ומוכרת את השעון במחיר לא זול ותאמינו או לא – לא רק שיש מי שמעוניין לשלם, אלה גם עומדים בתור. למעשה, כבר בחנות של iStore היה מי שביקש לקנות ממני כבר שם את השעון. מוזר.

סקירת וידאו – חלק 1 (וידאו סיכום בסוף המאמר):

 

עיצוב ומבנה

השעון שקיבלתי הוא בגרסת הספורט שלו בגודל של 38 מ"מ. זהו למעשה השעון בגרסתו הזולה ביותר (350 דולר בחנות אפל) והקטנה ביותר כשהגודל הבא הוא גודל 42 מ"מ.

Apple Watch

למעשה, הגודל הזה קטן מאוד. המסך קטנטן וגודל הברזל מסביב קטן גם הוא מה שהופך אותו על היד כשעון צעצוע. גודלו של השעון במידה הזו מתאים לבעלי ידיים קטנות או ילדים ואם הייתי צריך לרכוש שעון לעצמי, הייתי הולך על הגודל הגדול יותר אם כבר.

Apple Watch

לה זה מתאים – השעון על ילדה בת 7

גם הרצועה איתה הגיע השעון היתה קצרה מידי ונאלצתי לענוד את השעון כשהרצועה מחוברת לחור האחרון שלה ועדיין השעון יכול לשמש כחסם עורקים (בדגם הספורט השעון אמור להגיע עם שני גדלי רצועות. באריזה שקיבלתי היתה רק אחת). חשוב מאוד לבדוק את גודל הרצועה, למרות שהחלפת הרצועה מתבצעת בקלות למדי על ידי לחיצה על כפתור אחורי ושליפת הרצועה החוצה. מעולה למי שמעוניין לרכוש כמה סוגי רצועות או צבעים ולהחליף לפי מצב הרוח.

Apple Watch

טעינה אלחוטית

בגב השעון קיימים החיישנים השונים ובהם מדידת דופק לב והטעינה המגנטית. השעון מגיע עם כבל הטענה שבסופו משטח עגול קטן לטעינה אלחוטית מגנטית. אין ספק שהמאפיין הזה נוח – להגיע הביתה ופשוט להניח את השעון על גבי משפטח הטעינה בלי לחבר שום דבר אך יתרון וחיסרון בצידו – אין כאן חיבור טעינה ישיר ולא ניתן להטעין באמצעות כבל אייפון אחר אלא באמצעות הטעינה המגנטית בלבד, גם שאם תרצו להטעין גם במשרד או במקום אחר, צריך לרכוש מטען נוסף.

Apple Watch

Apple Watch

בצד ימין של השעון (או שמאל, תלוי איפה אתם עונדים אותו), יש שני כפתורים – כפתור "כתר" אותו ניתן לסובב לגלילת תפריטים וכפתור לחיץ לקיצור למצב אנשי קשר מועדפים.

Apple Watch

השעון שמנמן במעט ואם תשאלו אותי, העיצוב שלו לא עשה לי את זה. קוסמים לי יותר העיצובים של שעוני האנדרויד העגולים כמו של חוואווי או LG שנראים קצת יותר יוקרתיים ודומים לדבר האמיתי מאשר השעון של אפל.

הפעלה וממשק

בהדלקת השעון בפעם הראשונה נתבקש לבצע צימוד עם מכשיר האייפון שלנו. השעון כידוע עובד עם מכשירי אייפון בלבד ואלה שקיבלו את העדכון האחרון בו נמצאת גם אפליקציית השעון. הצימוד נעשה באמצעות "צילום" מסך השעון על ידי האייפון שלנו והגדרות ראשוניות קלות.

ממשק השעון מחולק למספר חלקים:

השעון

החלק הכי חשוב בשעון הוא…השעון. בחלק הזה ניתן לצפות בשעה ובנתונים אחרים כמו הפגישה הבאה שלנו, הטמפרטורה, שעון עולמי, פעילויות ועוד.

את ממשק השעון ניתן להחליף או לקסטם בצורה שתהיה נוחה לנו וכאן נכנס בעצם "כפתור" נוסף בשעון – לחיצה חזקה מעט על מסך המכשיר תתן לנו אפשרות להחליף את מראה השעון. למעשה הלחיצה החזקה ניתנת לביצוע במסכים שונים בשעון כמעין כפתור תפריט שבכל מסך יבצע משהו אחר. 

כאן ניתן יהיה להחליף את מסך השעון למשהו חביב יותר כמו למשל שעון מיקי מאוס, שעון ירח, שעון משוכלל ועוד. כל שעון כזה ניתן לקיסטום כמעט אישי. נוכל לשנות את צבע השעון שבחרנו, אילו רכיבים יופיעו בו (טמפ', שעון עולמי, סוללה…) ועוד.  הקיסטום כאן אינו מוחלט אלא במסגרת ההצעות של אפל בלבד. לא נוכל לשים את אחוזי הסוללה היכן שנרצה במסך ובשדות מסויימים תהיה לנו בחירה בין אפשרויות מוגבלות (למשל שדה שמיועד רק לתאריך).

Apple Watch

מבטים (Glances)

במצב שעון (בלבד), ניתן להחליק את האצבע מלמטה למעלה ולפתוח חלונית מבטים, או אם תרצו – ווידג'טים. בין הווידג'טים ניתן לעבור על ידי החלקת האצבע אופקית והקביעה מה יופיע לנו שם מתבצעת באפליקציית השעון באייפון שלנו. נוכל לצפות שם בפגישה הבאה שלנו, בפירוט מזג האוויר, במצב המניות שלנו ועוד…בצורה נוחה ופשוטה דבר הדומה לווידגטים שיש לנו באייפון בהחלקת האצבע מלמעלה למטה.

ניתן להוסיף ווידג'טים דרך חנות האפליקציות. כמובן שהאפליקציה חייבת לתמוך בכך. כך למשל הוספתי את Flipboard כאפליקציה בשעון שתמכה גם בווידגט במצב Glances.

במצב מבטים נקבל גם מסך אחד להגדרות – שם ניתן לקבוע את האייפון שלנו למצב השתק, לעבור למצב לא להפריע ולמצוא את האייפון שלנו על ידי הקשה על כפתור צלצול שיגרום לאייפון לצלצל.

המצב הזה נוח מאוד לשימוש אבל לא ניתן להגיע אליו מכל מקום בשעון אלא רק כשאנחנו נמצאים במצב "שעון". כך שעל מנת לצפות באירוע מסויים נצטרך לעבור למצב שעון ומשם ל"מבטים".

התראות

התראות מתקבלות במכשיר באופן קבוע כשהן מגיעות. אולם אם נרצה לראות התראה שכבר התקבלה לאחר שקפצה לנו מול העיניים נוכל להגיע לשם על ידי החלקת האצבע מלמעלה למטה, שוב, במצב שעון בלבד. החלונית תרד למטה ושם יוצגו לנו ההתראות שלנו.

מסך אפליקציות

אולי המסך המפורסם ביותר בשעון שעליו יש המון צילומי מסך. מדובר במערך כפתורים עגולים שכל אחד מהם מייצג אפליקציה. זהו למעשה המסך בו כל האפליקציות המותקנות נמצאות שם במעין מערך מקובץ. על מנת להפעיל אפליקציה צריך פשוט ללחוץ עליה. ניתן להזיז את כל המערך הזה כדי לחפש את האפליקציה הרצוייה.

Apple Watch

אם תרצו להגדיל את המערך כדי להתמקד באפליקציה מסויימת, ניתן לעשות זאת על ידי סיבוב ה"כתר" שיבצע זום פנימה והחוצה למערך. נחמד מאוד אבל מצאתי את הפעולה הזאת מסורבלת למדי – הזזת המערך על ידי האצבע על מנת שהאפליקציה הרצוייה תהיה במרכז המסך ואז ביצוע זום פנימה להגדלתה או הפעלתה. הכל מאוד צפוף והדרך הנוחה יותר, למרות שגם היא לא נוחה, היא פשוט ללחוץ על האפליקציה הרצוייה. גם כאן תגלו שמסך 38 מ"מ הוא קטן מידי עבור הפעולה הזאת.

כל אפליקציה שנתקין באמצעות האייפון שלנו תופיע כאן.

Apple Watch

השעון לצד ממשק ההגדרות באייפון

חיוג, הודעות ואנשי קשר

לצורך הגעה למסך אנשי קשר, יצרו באפל לחצן משלו. הלחצן הימני מתחת לכתר יביא אותנו, מכל מסך שהוא, למסך עם אנשי קשר מועדפים המסודרים במעגל. המעבר בין אנשי הקשר הללו מתבצע באמצעות הכתר ואז לחיצה על איש הקשר או המתנה כשתי שניות למעבר למסך הבא בו ניתן לבחור האם אנחנו רוצים לבצע חיוג לאיש הקשר או לשלוח הודעה.

גם כאן פעולת הכתר לא מובנת – אנחנו גוללים במסך העגול או מסכי התפריט השונים בין האפשרויות אבל כדי לבחור באפשרות צריך ללחוץ על המסך. ציפיתי שלחיצה על הכתר תבצע "בחירה" אולם לחיצה על הכתר מביאה אותנו למסך קודם.

נחזור לאיש הקשר שבחרנו – כאן כאמור נוכל לבחור בין חיוג או הודעה. חיוג פשוט יחייג לאיש הקשר שלנו, דרך האייפון כמובן אך נוכל לבצ את השיחה באמצעות השעון כדיבורית. איכות השמע סבירה במקומות שקטים. ניסיתי את החיוג בזמן נסיעה ברכב והייתי צריך ממש להצמיד את השעון לאוזן כדי לשמוע משהו. בחדר שקט יותר העניין כבר אחרת לגמרי.

אפשרות שליחת הודעה היא אפשרות טובה ונוחה מאוד, במיוחד לדוברי אנגלית. עבורנו הישראלים היא חצי נוחה:

על מנת לשלוח הודעה, נדבר אל המכשיר ונכתיב את ההודעה. בסיום ההכתבה נוכל לבחור האם לשלוח את ההודעה כהודעת קול או לשלוח את ההודעה כהודעת טקסט. זיהוי הטקסט טוב למדי, אך כולו באנגלית. ההודעה, הקולית או הטקסט תישלח באמצעות אפליקציית ההודעות של אפל. לא ניתן לקבוע שליחה באמצעות אפליקציה אחרת כמו וואטסאפ למשל.

מי שחש קצת משועשע יותר, יוכל לשלוח הודעת אמוג'י על ידי בחירת האייקון המתאים ושליחת פרצוף או אפילו לב פועם בקצב הלב האמיתי שלנו. נחמד.

אפליקציות

עם השעון נקבל אפליקציות בברירת מחדל כמו אפליקציית יומן, ספורט, שעון, טיימר, מוסיקה, מייל, תמונות ועוד…כל אפליקציה כזו "מדברת" עם האייפון שלנו ושואבת ממנו את הנתונים כך למשל:

  • אפליקציית תמונות תציג לנו את התמונות שצילמנו באייפון, ניתן לגלול ביניהן ולצפות בהן אך לא לעשות כל דבר עם התמונות, אפילו לא לשלוח אותן למישהו.
  • אפליקציית מייל תציג לנו את הודעות המייל שלנו כשניתן אף להיכנס לכל הודעת מייל ולקרוא אותה. השעון תומך בהתראות גם עבור אפליקציות מייל אחרות אפילו אם אינן נמצאות בשעון. כך למשל אנ יאוכל לקבל התראות ממיילים שהתקבלו מאפליקציית האאוטלוק בה אני משתמש, דבר שמצאתי אף יותר נוח מהאפליקציה המובנית.
  • אפליקציית מניות
  • אפליקציית צילום תפתח את המצלמה באייפון שלנו, תציג את ההמסך בשעון כ ViewFinder בו נראה מה שקורה במצלמת האייפון עם כפתורי צילום סטילס וצילום בתזמון (עם BURST).
  • אפליקציית יומן שתציג לנו את הפעילויות ביומן בתצוגת ימים. ניתן לעבור לתצוגת חודש אך רק כדי לראות את ימי החודש בלי ממש להזיז את החודשים או לבחור יום אחר.
  • אפליקציית מזג אוויר שתציג את הטמפרטורה בכל השבוע.
  • ניווט – אם נפעיל את אופציית הניווט באייפון (של אפל כמובן) ונבחר יעד, השעון יתן לנו התראות לגבי פניות. מאוד נוח.

יש עוד מספר אפליקציות כמובן ובהן מוסיקה וכו'.

זוהי לא רשימה סגורה. ניתן להתקין אפליקציות נוספות ורבות. חנות האפליקציות התומכת בשעון מרשימה כבר כעת, הרבה יותר מאפליקציות לשעוני אנדרויד. ישנן עוד הרבה אפליקציות קיימות שפשוט הוסיפו תמיכה בשעון החל מאפליקציות שימושיות כמו סקייפ.

מפתחים אחרים, של משחקים למשל, יצרו נישה נוספת כמעין Extension לאפליקציה שלהם. למשל ניתן לשחק במשחק הרגיל באייפון ובשעון נקבל מיני משחק, או משימות אחרות.

התראות

נושא ההתראות במכשיר מטופל בצורה טובה. העברית מוצגת היטב, למרות שאינה מיושרת לימין כמו שצריך, המסך קריא מאוד ובחלק מהמסכים ניתן לבצע גם אינטראקציה עם ההתראה כמו למשל להשיב להודעת אפל. באפליקציות אחרות האינטראקציה עדיין לא נתמכת וניתן רק לבצע Dismiss.

בכל מקרה כל ההתראות התקבלו בזמן בשעון. במקרה והאייפון דלוק, ההתראות לא יוצגו בשעון משום שהשעון מניח שקראתם את ההודעה כבר באייפון.

Apple Watch

הפעלה ללא מגע יד

על מנת לראות מה השעה כל שצריך לעשות הוא תנועת "מה השעה". החיישנים של השעון יזהו את התנועה וידליקו את התצוגה. כמובן שניתן להדליק את השעון גם על ידי לחיצה על הכפתור אך ככ זה נוח יותר ולא מאלץ פעולה נוספת.

לאחר הדלקת השעון, ניתן להפעיל את סירי על ידי הפקודה הקולית " היי סירי". השעון יעבור למצב האזנה שם נוכל להורות לו מה אנחנו רוצים לעשות בדיוק כמו שהיינו משתמשים בסירי באייפון – מה השעה בתורכיה? מה גובהו של מגדל אייפל? קבעי לי פגישה מחר ב-4 וכו'…

הפקודות כמובן מתבצעות כרגע באנגלית בלבד. מצאתי שמידי פעם סירי מפסיקה לשמוע אותי באמצע המשפט ומיד מנסה לנתח את הפקודה אבל בסך הכל, לדוברי אנגלית, זו אופציה נוחה לתפעול.

סקירת וידאו – חלק 2: סיכום:

סיכום

כפי שהתחלתי – אפל לא המציאה את השוק אבל צפוייה להפוך כאן לסמן הימני. עדיין, לא מדובר במהפיכה. שעון לדעתי אמור להיות שלוחה של מכשיר הטלפון שלנו ולא להחליף אותו או לסבך את העניינים יותר מכפי שהם היום. אפל שילבה כאן פיצ'רים רבים שלדעתי מיותרים בחלקם או מסבכים את השימוש במכשיר. המסך של השעון איכותי מאוד, נקרא היטב באור יום ומגיב טוב מאוד למגע, גם כשהוא קטן.

השעון במידה 38 מ"מ קטן למדי ואם אין לכם ידיים קטנות, אל תסתפקו במידה הקטנה. למרות זאת מסך המגע מגיב טוב ולמרבה ההפתעה גם באפליקציות הקטנות.

הממשק עצמו לא מובן בהתחלה וגם לאחר משחק הוא נשאר מסורבל למדי כשכל הפשטות של שעון שאמור להציג לנו את ההתראות ולעבוד בצורה מהירה ונוחה, אובד כאן. יש אמנם אפשרויות רבות לתפעול אך הן רבות מידי לשעון.

צפויות להגיע אפליקציות רבות ונוספות לשעון וסביר להניח שהשוק הזה יגדל. מי שאוהב לשחק כל היום במכשירים שלו ולא מחפש שעון שיתן התראות בלבד וחיפושי גוגל, שעון אפל יתאים לו. 

המחיר של שעון אפל מתחיל ב-350 דולר לדגם הספורט הקטן. בארץ המחירים מאמירים, לאחר מסים גבוהים כמובן, ל-3,000 ש"ח לדגם הפשוט הזה.

לדיון בנושא: Apple Watch – השעה מעולם לא היתה נחשקת יותר. בצדק?


10:00
  /  
29.4.2015
  
מאת: אלי חבוש

1