סרט לסופשבוע- מרדף לילי (Run all night)

שני אנשים שונים הלכו לראות את הסרט החדש של ליאם ניסן "מרדף לילי". אחד אהב, השני לא כל כך. מה אתם ...

12:58
  /  
26.04.2015
  
 מאת: עפר לאור ואיתמר נמרוד

הביקורת של עפר לאור

בשנים האחרונות, ליאם ניסן הפך לכח משמעותי בעולם האקשן. אם בעבר נדרשו כוכבי האקשן המובילים לרכוש שרירים בלתי הגיוניים ויכולות אתלטיות בלתי מקבלות על הדעת, ברוס ויליס גרם לנו להתאפס על עצמנו וכיום מספיק שגבר רק יראה רציני ויהיה לו קול נמוך בשביל להיות כוכב אקשן. 

בדומה לג'יסון סתיית'ם, גם ניסן החל במלאכת ייצור סט של סדרות אקשן שברובם המסגרת ברורה – הוא צריך לשרוד ובמקביל להציל מישהו כזה או אחר. תחילה זו סדרת Taken שבו הוא לרוב מציל את הבת שלו/אשתו, בהמשך זה Non-stop שבו הוא צריך להציל מטוס שלם, ו walk amongst the tombstones שלדעתי הוא המוצלח מבינהם. 

בכל המקרים, הרעיון דומה, הוא צריך לעקוף את החוק ולפעמים לדרוס אותו (כולל פיזית) בכדי להציל את הבן/בת/אישה שלו. אם זה מזכיר לכם משהו, אז נכון, כולם מבוססים על העלילה של 24…

סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

במקרה של מרדף לילי, ניסן מתגלה כשבר כלי שיכור, בעיקר בגלל שהוא נטול משפחה הודות למעשי הרצח הרבים שהוא היה שותף להם בצעירותו, עבור המאפיה. השותף שלו לשעבר, בגילומו של אד האריס, במעשים הללו הוא כיום הבוס הגדול ועדיין מחזיק אותו בסביבה בתור פיצוי על כל הדברים שהוא גרם לו לעשות.

סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

במקביל יש את הבן שלו – מייקל, בגילומו של ג'ואל קינמן (אשר התפרסם הודות ל the killing, סדרה שיובאה משוודיה וגם ג'ואל יובא ביחד איתה להוליווד והופיע בתור רובוקופ בחידוש האחרון שלו), ששונא את אביו הגנגסטר ומתחזק עבודה אחת בתור נהג לימוזינה ומתפקד גם כאח גדול לילדים שגדלו ללא אבות ומלמד אותם איגרוף.

שרשרת של אירועים שמה את הבן על הכוונת של הגנגסטר הגדול ועכשיו ניסן נכנס לפעולה, נגד השוטרים שעובדים עם המאפיה, נגד המאפיונר שרוצה להתנקם בשניים על מה שהם עוללו לו, ונגד החשש שהבן יהרוג מישהו וכך "יהפוך לאבא".

הסרט שבלוני משהו, אבל אם יודעים למה אתם נכנסים, הוא מהנה מאוד. זה סוג של Taken 4 בעיני, אם כי הרבה יותר פוסט אפוקליפטי (האבא אחרי הרבה שנים…). 

הצילום יפה, אך עיבוד התמונה שנעשה על גבי הסרט – סוג של Grain דיגיטלי מעיק שבעיקר נראה כמו רעש וממש לא מתפקד בנסיון להפוך את הסרט ל "ראלי" יותר. 

סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

בסופו של דבר קיבלתי את מה שציפיתי – סרט אקשן מותח, סולידי, ועם כמה הפתעות ליהוק כמו דמותו של Common, ראפר ושחקן (Hell on wheels ו-Selma) שפתאום הגיח מהצללים בתור רוצח מיומן במיוחד, או ניק נולטה בתור האח. אין ספק שזה לא ברמה של Taken 1 או 2, אבל זה בהחלט סרט מהנה – ניסן עושה לי את זה הרבה יותר מאשר הסרטים הסדרתיים של סת'יית'ם למשל. בעוד שזה האחרון הוא סוג של סופרמן רובוטי שאינו יכול לפספס, ניסן משחק מישהו בעיקר עקשן שלא מוותר אבל אנושי לחלוטין.

 

סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

הביקורת של איתמר נימרוד

העלילה

ג'ים קונלון (ליאם ניסן) הוא מתנקש מקצועי ועטור הישגים מצד אחד אבל אכול רגשות אשם מצד שני. אשתו עזבה אותו, בנו היחיד מייקל (ג'ואל קינמן) לא רוצה לשמוע ממנו ובנוסף, השדים מהעבר אוכלים אותו. הוא מבלה את רוב זמנו בבר וכדי לממן את עצמו הוא עבור חברו הטוב שון מקג'וויר (אד האריס) מאפיונר ואיש עסקים. שרשרת אירועים מצערת שבה היו מעורבים מייקל ודני (בויד הולברוק) הבן של שון מקבלת תפנית מצערת כאשר דני מנסה להרוג את מייקל וג'ימי מתערב ויורה בו. ג'ימי ומייקל עוברים לילה לבן של הישרדות כאשר הם מנסים לברוח גם משון וחבריו, אבל גם מהמשטרה שמחפשת את ג'ימי על הפשעים שביצע במהלך השנים. איך זה ייגמר?, תראו את הסרט ותדעו.

 סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

לביקורת

אני מאוד אוהב את ליאם ניסן כשחקן. המטמורפוזה שהוא עבר משחקן איכותי לכוכב אקשן משודרג עשתה לו ולחשבון הבנק שלו רק טוב, אבל לא לבחירות האמנותיות שלו. מדי פעם הוא מקבל תפקידים מעניינים כמו ב"שטח פראי", "הדרך לגיהנום" או תפקיד השוטר עם פיצול האישיות ב"סרט לגו", אבל רוב הסרטים שהוא שיחק בהם סובלים מתבניתיות מסויימת. בכולם הוא מגלם תפקיד גנרי של  איש בטחון עם צדדים אפלים שנקלע לבעיה מסויימת (שרוב הזמן מערבת את המשפחה שלו) שמאלצת אותו לקחת את העניינים לידיים ולפעול, (בדרך כלל באלימות) כדי למגר אותה.  התבניתיות הזאת, שחוזרת על עצמה גם הפעם, גרמה לי רוב הסרט לחשוב שכבר ראיתי אותו לא מעט פעמים. רק שהפעם שינו את העלילה. כשראיתי את הקרדיטים הבנתי שאני לא טועה. מי שביים את הסרט הזה הוא במאי האקשן הספרדי חאומה קולט סרה, שכבר ביים את ניסן בעבר ב"נון סטופ" וב"זהות לא ידועה". שיוף קל של התסריט והדמויות היה יכול לעשות לו פלאים, אבל לצערי זה מה שקורה כשמייצרים סרטים בפס נע כמו במפעל.

 סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

לפחות משהו אחד לא זקוק לשיוף וזה האקשן. קולט סרה כבר הוכיח בעבר שבכל מה שקשור באקשן הוא מקצוען אמיתי וגם הפעם הוא לא מאכזב. האקשן מהוקצע, מיומן ומציאותי. הסרט מצולם כמו מיני כתבת חדשות, הצלמים זזים עם המצלמות שלהם ביחד עם הגיבורים, העריכה מהירה וגסה והתאורה מאוד מינימילת. מה שנותן לסרט אופי דוקומנטרי.  סצינת אקשן אחת שמתרחשת בבניין מגורים חשוך היא אחת המותחות שראיתי מבחינת אקשן בשנים האחרונות. שאפו לקולט סרה, לצלמים ולעורכים שהצליחו להגיע לרמה גובהה בלי שום שימוש במחשב או באפקטים דיגיטליים. אפשר לציין לטובה גם את אד האריס שקצת נעלם לנו בשנים האחרונות בתפקיד שון,  חברו הטוב ואכול הנקמה של ג'ימי. 

סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

לפני סיום. אם חשקה נפשיכם באקשן מיומן שיעביר לכם שעתיים, לכו לראות. אם לא, אפשר לוותר ולחכות לטלוויזיה.

 סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

בקיצור-סביר ולא יותר מזה, אפשר לוותר.

 סרט לשבת: מרדף לילי (Run all night)

 

 

"מרדף לילי": ארה"ב 2015. במאי: חאומה קולט סרה, תסריט: בראד איגלסבי. שחקנים: ליאם ניסן, ג'ואל קינמן, וינסנט דונופריו, אד האריס, ניק נולטה, קומון, בויד הולברוק, ג'נסיס רודריגז.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע- מרדף לילי (Run all night)


12:58
  /  
26.4.2015
  
 מאת: עפר לאור ואיתמר נמרוד

1