גלקסי S6 Edge – יפה מבחוץ, יפה מבפנים

הגלקסי S6 Edge מדהים ביופיו חיצונית ופנימית ומגיע עם שוליים מקומרים מסובבי מבטים אבל לראשונה לא ניתן להחליף סוללה וזיכרון. ...

7:00
  /  
26.04.2015
  
מאת: אלי חבוש

הגלקסי S6 של סמסונג מחזיר את החברה בגדול לשוק ומציב אותה, שוב יש לומר, בחזית עם מכשיר מחדש ומלהיב. ולמה בעצם מחזיר? סמסונג לא תמיד היתה בחזית?

סמסונג אולי בין היצרניות, אם לא "ה"יצרנית, מהמובילות בעולם בתחום הסמארטפונים ואולי קשה להבין מדוע היא "חוזרת", אלא שבשנתיים האחרונות סמסונג הוציאה מכשירים סבירים, אולי טובים מאוד, אבל לא מלהיבים. הגלקסי S5 שלה לא היה הלהיט שכולם ציפו לו וה Note 4 היה מכשיר עוצמתי אך שדרוג למשהו קיים ומוכר.

והנה עכשיו, הגלקסי S6 והגלקסי S6 edge מצביעים על יכולת של סמסונג לחדש ולהלהיב.

סמסונג הכריזה בברצלונה על שני מכשירי דגל חדשים – הגלקסי S6 והגלקסי S6 edge. בביקורת הזאת נתמקד באח המלהיב יותר עיצובית, הגלקסי S6 Edge.

עיצוב ובנייה

נכון, אנחנו כמעט תמיד מתחילים בקטיגוריית עיצוב במכשירים שאנחנו בודקים והפעם יש לנו הרבה מה להגיד על זה. 

אז בואו נדבר על הפיל שבחדר ונסיר אותו מן הדרך – המכשיר דומה לאייפון. אי אפשר שלא להבחין בקווי המתאר הזהים למדי למכשיר האייפון של חברת אפל – הגודל, הפס מסביב למכשיר, תחתית המכשיר עם פתח הטעינה והגריל לרמקול, מיקומי הכפתורים וכפתור ה PWR, החלק העליון ומגירת הסים ועוד…

סמסונג נראה שלא הסתקפה רק בקווי מיתאר אלא ממש בתכונות עליהן נרחיב בהמשך ובהן – יישום פונקציית טביעת אצבע זהה, שימוש בנאנו סים, אי יכולת להחליף סוללה וכרטיס זיכרון, ועוד כהנה וכהנה.

הרשת מלאה בויכוחים בלתי פוסקים והשוואות. אז מה עכשיו? אותי באופן אישי זה ממש לא מעניין ולא משנה לי כצרכן מי העתיק ממי והאם קווי המתאר דומים או זהים למכשיר אחר. הויכוח הזה יזין אולי את עורכי הדין במחלוקות האינסופיות בין החברות אבל הצרכן מקבל מכשיר מעוצב שנראה טוב וגם עובד כמו שצריך וזה מה שצריך לעניין אותו. מלבד זאת, בשוק שיש בו רוויה מסויימת, ניתן להצביע בכל מכשיר, כמעט על כל מאפיין, ככזה שהועתק ממכשיר אחר.

גלקסי S6

החלק התחתון במכשיר. דומה לאייפון

גלקסי S6

 

החלק העליון – מגירת הנאנו סים

ובכל זאת מה אנחנו חושבים על העיצוב והבנייה?

אז אולי בגלל הדימיון הגדול כלכך לאייפון התרשמנו מאוד מהעיצוב החדש של המכשיר. סמסונג עשתה עבודה מדהימה בעיצוב המכשיר. החזות וההרגשה הפלסטיקית שהיו נחלתה של סמסונג בעבר עברו מן העולם בדגמים החדשים. יש לנו כאן מכשיר שנראה פשוט מעולה עם זכוכית משני צדדיו שמשווה לו מראה יוקרתי.

פס המתכת העובר מסביב למכשיר משלים את המראה היוקרתי של המכשיר והצבעים השונים שהגלקסי S6 מגיע איתם בשילוב הזכוכית האחורית נראים פשוט טוב. אם פעם אהבתי את המכשירים הלבנים בשל המראה העדין והחלק יותר, הפעם הייתי שמח לאיזה S6 עם גב אדום או ירקרק (נשמע מזעזע אבל נראה יפה).

גלקסי S6

המכשיר דק למדי ועם השוליים הקמורים שלו הוא דק מאוד, אפילו מידי, מה שמפריע לעתים בהרמת המכשיר מהשולחן ולפעמים מצאתי את עצמי מרים אותו עם הציפורניים.

בגב המכשיר נמצאת המצלמה האחורית. כמו במכשירים רבים שהיצרניות הפכו לדקים, גם כאן המצלמה בולטת במעט בשל אילוצי חומרה. היינו שמחים כמובן שהמצלמה היתה מקבלת קו אחיד עם הגב וללא בליטה כלשהי אך מבינים את האילוץ הקיים ובכל מקרה הבליטה לא ממש מפריעה או מסרבלת את השימוש במכשיר.

החיסכון במפרט ובקווי המתאר של המכשיר התבטאו בהסרה של הרחבות וחומרה. כך למשל הסירה סמסונג את האפשרות להחליף סוללה והיום הסוללה קבועה בתוך המכשיר ובנוסף אינה מאפשרת הרחבת הסיכרון של המכשיר באמצעות כרטיס זיכרון. סמסונג מתרצת את זה בכך שהיום, בניגוד לעבר בו היא בעצמה צחקה על אפל על אי היכולת להחליף סוללה, הסוללות טובות וחזקות יותא ונשמרות לאורך זמן ולכן היום היא יכולה להרשות לעצמה ליצור מכשיר ללא סוללה להחלפה.

ומה בנוגע לזיכרון? סמסונג נותנת את המכשיר עם 32GB זיכרון איחסון. מעבר לכך, בשיתוף עם מיקרוסופט נותנת סמסונג איחסון בענן של 100GB. אלו לדעת החברה אמורים להספיק למשתמש.

בשורה התחתונה – זהו אחד המכשירים היפים והמעוצבים שיצא לי להחזיק ביד. הגלקסי S6 Edge בעל מראה יוקרתי והשוליים הקמורים משווים לו מראה מזמין מבטים וכל אחד שקיבל סיבוב מגע על המכשיר התרשם מיד מצורתו החיצונית.

 

השוליים הקמורים

אז דיברנו על עיצוב ומראה וקבענו כי השוליים המקומרים מחמיאים לגלקסי S6 כמכשיר שונה וייחודי. עכשיו עולה השאלה – שוליים מקומרים – מדוע?

נתחיל במה שיכולים השוליים לעשות. דבר ראשון וחשוב שהשוליים יכולים לעשות הוא להראות לנו שסמסונג יודעת לכופף מסכים. כן, זה נתון שסמסונג בהחלט לקחו בחשבון כשמחלקת העיצוב שלהם העלתה אותו וכמו ב FLEX של LG, אין כל ספק כי שיקול ה"גם אנחנו יודעים לכופף מסך, הנה תראו" היה שיקול חשוב כאן.

גלקסי S6

אורי גלר היה כאן

מבחינה פונקציונאלית, השוליים אינם דומים לשול אותו ראינו במכשיר הגלקסי Note Edge (שלדעתנו מתומחר יקר מידי ביחס לתועלת שהשול המקומר נותן). בעוד שבגלקסי Note Edge השול מקבל יחס פונקציונאלי גדול יותר כחלק ממאפיין נוסף של המכשיר, כאן אנחנו מקבלים שוליים שהם יותר עיצוביים מאשר הם יישומיים.

אז נכון, אם נשפשף את המסך בשול הימני שלו (ומי שלא ראה מישהו משפשף מכשיר בימיו עדיף שלא יראה) נקבל פס מידע קטן שיתן לנו מידע על התראות במכשיר וחדשות. את פס המידע ניתן לגלול הצידה כדי לעבור לפס המידע הבא. לא מצאנו את פס המידע כדבר שנשתמש בו בעתיד – הן משום ששפשוף המסך הוא לא משהו שאני מתכוון להפוך להרגל והן משום הדלות בפס המידע והדלות בפסי מידע אחרים אותם ניתן להוריד בחנות של סמסונג.

דבר נוסף שיודע לעשות השול הוא הצגת אנשי קשר מועדפים ויצירת התקשרות איתם. במסכי הבית והנעילה ניתן להבחין בפס בהיר ודק הצמוד לצד הימני של המכשיר. החלקת האצבע ממנו שמאלה תפתח רשימה של חמישה אנשי קשר מועדפים שלחיצה על אחד מהם תיצור תקשורת כלשהי איתו (שיחת טלפון, מייל או הודעת טקסט). זהו למעשה קיצור לחיוג מהיר שבו ניתן להשתמש במסכי הבית והנעילה בלבד.

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

הגדרות השול

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

הגדרות קיצורי אנשי קשר

קיצור אנשי הקשר הזה לא משתמש ברשימת המועדפים שכבר יש לי במכשיר אלא יש לצרף אותם מחדש. 

פעולה נוספת אותה ניתן לבצע עם קיצור הדרך הזה הוא הקצאת צבע לכל מועדף שכזה כך שברגע שהמכשיר יונח על הפנים שלו ואחד מאנשי הקשר יתקשר אלינו, נוכל לראות את צבע המתקשר שלו מבעד לשול המציץ מהמכשיר. מאפיין יפה ונוח שגם עובד די טוב למרות שהצבע מופיע רק בצד שול אחד ולא בשני וכך אם המכשיר לא מופנה אלינו נכון, הצבע לא יתגלה.

גלקסי S6

המסך

המסך במכשיר הוא בגודל 5.1 אינץ SuperAmoled עם רזולוציה של 1440X2560 וצפיפות פיקסלים של 577 פיקסלים לאינץ (כמה שיותר פיקסלים לאינץ כך המסך חד יותר). המסך עצמו עטוף בגורילה גלאס 4 למניעת פגיעות בעת נפילה.

הגודל של 5.1 אינץ במכשיר מעולה. הוא נכנס בכף היד בקלות וקל לתפעל אותו. המסך נראה מדהים ללא כל קשר לשוליים המקומרים. את המסכים של סמסונג תמיד אהבתי למרות שיש כאלה שיגידו שהצבעים בהם רוויים מידי ולא אמיתיים.

המסך מתוח לכל רוחב המכשיר כולל על השוליים המקומרים מה שהופך לפעמים את הצפייה בו מעניינת כשרואים את הכתב למשל מתעקל הצידה. זה ממש לא משהו שמפריע לשימוש והשוליים המקומרים לא כאלה גדולים כדי שישפיעו על הקריאה.

גלקסי S6

הכתב "גולש" בשולי המכשיר

מצלמה

סמסונג ויתרה על שלל האופציות המותקנות בברירת מחדל במכשיר ובמקומן מציגה אפשרויות בסיסיות כמו מצב אוטומטי, פנורמה, הילוך מהיר, הילוך איטי, תמונה וירטואלית, מיקוד בררני ומצב מקצועי בו אנחנו יכולים לקבוע את פרמטרי הצילום השונים. מי שרוצה את שלל האפשרויות שהכיר בעבר, יוכל להוריד אפשרויות אחרות דרך כפתור "הורד" שיוביל אתכם לחנות האפליקציות של סמסונג.

גלקסי S6

מצב הילוך איטי נותן לנו את האפשרות לצלם אובייקט בתנועה במצב איטי עם האפשרות לקבוע לאחר הצילום מתי יתחיל האפקט ומתי יסתיים באמצעות סליידר.

תמונה וירטואלית תאפשר לכם לצלם אובייקט תוך תנועת מצלמה מסביבו. לאחר הצילום נוכל לצפות בתמונה על ידי הזזת המכשיר ימינה ושמאלה כשכל תנועה תציג את האובייקט כאילו אנחנו מסתכלים עליו בזמן אמת.

המצב הבררני יצלם אובייקטים עם האפשרות לקבוע מה יהיה העומק בתמונה והאם האובייקט הקרוב יהיה מטושטש או הרקע – המצב הזה עובד טוב כשהוא עובד. לפעמים נקבל הודעה שלא נמצא אובייקט ואז צריך לשנות קצת את הזווית או להתקרב לאובייקט. לפעמים גם הרקע לא מטושטש כולו ויש פספוסים פה ושם.

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

המצבים השונים במצלמה

צילום הסטילס במצלמה האחורית מגיע מרזולוציה של 2.4 מגה פיקסל ועד ל 16 מגה פיקסל במצב 16:9.

צילום וידאו ניתן לצלם ברזולוציה של VGA ועד FHD ב 60 פריימים לשניה, QHD 2560X1440 ו- UHD 3840X2160.

צילומי הסטילס באור יום פשוט מעולים. איכות התמונות חד עם צבעים בהירים וחמים ואפשרות להשגת עומק שדה במצבים שונים.

דוגמאות צילום:

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום מקרוב

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום באור יום. איכות תמונה טובה מאוד

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום סלפי מהמצלמה הקדמית

 

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום עם שני מוקדים. ניתן לשים לב שהרקע המטושטש בחלקו התפספס

 

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום בחושך עם פלאש

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום בחושך ללא פלאש + זום דיגיטלי

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

צילום ללא פלאש

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

הממשק

בהמשכו של העיצוב והבנייה המעולים בדגם הזה של הגלקסי, גם הממשק הוציא מאיתנו אנחת סיפוק. הממשק שונה ממשקים קודמים של סמסונג, לא בצורה מוחלטת ללא היכר אלא בדברים קטנים כגדולים שיצרו חווית שימוש מעולה.

כך למשל האפשרות לשנות את ממשק המשתמש בערכות נושא אותן ניתן להוריד מחנות סמסונג, מגירת ההודעות, מסכי האפליקציות החשובים כמו מסך הטלפון, מסך היומן ועוד. הכפתורים במסכים וההגדרות שונו לעיצוב נעים יותר לעין.

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

אפשרויות שראינו גם במכשירים אחרים של החברה ונראה גם כאן הן אפשרות מסכים כפולים, חלון צף ועוד. אמנם מעולם לא חשבתי שהאופציות האלה שימושיות למישהו אך הן קיימות שם למי שחסר לו.

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

מסך ההתראות הנגלל.

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

תוספת בממשק אותה ניתן לראות במכשירי הגלקסי S6 edge וכבר הזכרנו למעלה, היא האפשרות להחליק את האצבע במסך הראשי מהפינה העליונה ימנית כלפי מרכז המסך לקבלת אנשי קשר מועדפים להתקשר אליהם. אלו אינם מועדפים קיימים במכשיר אלא יש צורך להוסיף אותם בנפרד. כל איש קשר מקבל צבע משלו כך שכאשר נניח את המכשיר על הפנים שלו ואחד מאנשי הקשר יתקשר אלינו, הצבע שלו יהבהב בשולי המכשיר (שול אחד בלבד).

גלקסי S6

שיחות שיפוספסו, ניתן יהיה להגיע אליהן דרך מסך הנעילה עם החלקת האצבע מימין למרכז המסך אז נקבל מעין אנימציית בועה לאיש הקשר. נחמד וחביב אך לא תמיד עובד כמו שתצפו לו (למשל עם מספר אנשי קשר שפוספסו).

סמסונג נותנת הפעם את האפשרות להחליף את ממשק המשתמש ולהוריד ערכות נושא שונות שאינן מסתיימות רק בהחלפת הרקע אלא בהחלפת הכפתורים, התפריטים והרקעים. את ערכות הנושא ניתן להוריד דרך חנות סמסונג.

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

שינוי הממשק לרוחב כל המערכת

גלקסי S6

פתיחה בטביעת אצבע

לפיצ'ר הזה מגיעה קטיגוריה משלו. למה בעצם? סמסונג שילבה כבר הרי את אפשרות פתיחת נעילת המכשיר באמצעות טביעת אצבע. אז מה חדש כאן? הרבה! הפעם זה פשוט עובד.

בניגוד למכשירים הקודמים של סמסונג שפתיחת המכשיר בטביעת האצבע היתה פשוט סיוט, כאן אנחנו מקבלים מנגנון שעובד כמעט בכל פעם (למען האמת אני סבור שבמאה אחוז מהמקרים המכשיר נפתח לי בטסיעת אצבע).

בעוד בדגמים הקודמים של סמסונג (S5 וה Note 4) השימוש בטביעת אצבע היה באופן שהיה צורך ללחוץ על כפתור הפתיחה ואז להחליק את האצבע על החיישן (כפתור הבית) וגם אז הפתיחה היתה מצליחה רק בחלק מהמקרים, כאן פשוט לוחצים על כפתור הבית והמכשיר מיד מזהה את בטיעת האצבע. כל שעלינו לעשות הוא להניח את האצבע על החיישן וזהו. לאייפוניסטים שביניכם – האופן בו המנגנון עובד כאן הוא בדיוק האופן בו מנגנון טביעת האצבע באייפון עובד. כן…עוד דבר שדומה לאייפון.

גלקסי S6

מקש הבית כחיישן טביעות אצבע. הפעם מספיקה הנחת האצבע

הסוללה

סמסונג טוענת שניתן להטעין את הסוללה למשך 10 דקות שיתנו לנו 4 שעות עבודה במכשיר. לא היה צריך הרבה בשביל לאתגר אותנו ובדקנו בדיוק את זה.

הבאתי את המכשיר לכיבוי מוחלט לאחר ניצול מלא של הסוללה והכנסתי אותו למשך 10 דקות טעינה בדיוק. הוצאתי את המכשיר מהשקע ועבדתי איתו ללא כל הטענה כמעט עד תום הסוללה. למה כמעט עד תום? כי כבר עברתי את 4 שעות העבודה המובטחות והגעתי מעבר ל-5 שעות עבודה. 

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

 

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

לא בטוח שמכשירים אחרים לא יודעים לעשות בדיוק את זה או קרוב לזה אבל בכל זאת, הטענה נבדקה ונמצאה נכונה.

מעבר לכך הסוללה מחזיקה לזמן סביר פלוס ובשימוש רגיל הצלחתי להגיע עם המכשיר מידי יום עד לשעות הערב המאוחרות מבלי להטעין אותו במהלך היום. כמובן שיש לזכור שאנחנו מדברים על מכשיר חדש מהניילונים.

הסוללה במכשיר אינה ניתנת להחלפה. סמסונג תמיד לגלגה על הבחירה של אפל במכשירים שלא ניתן להחליף בהם סוללה או להוסיף כרטיס זיכרון והנה היא עצמה מבצעת זאת עכשיו. בתערוכת MWC הסבירו בסמסונג שהיום, הסוללה מספיק טובה בשביל שלא נצטרך להחליף אותה. לגבי כרטיס הזכרון… לא ברור.

סיכום – היעד הושג

גלקסי S6 Edge - מכשיר יפיפה בכל המובנים

הגלקסי S6 בכלל והגלקסי S6 edge בפרט, אינם מכשירים זולים כשה edge אף עובר את רף ה 4,000 ש"ח. בהתעלם מהמחיר הגבוה, אנחנו מקבלים מכשיר שנראה פשוט טוב, מרשים ויוקרתי. סמסונג עשתה עבודה מדהימה בעיצוב המכשיר והשוליים המקומרים משווים לו מראה מיוחד. יחד עם זאת לא ברור האם השוליים המקומרים, מלבד העיצוב היפיפה יתנו לנו משהו מעבר לכך ויהיו כאלה שלא יסתדרו עם האחיזה והיציבות ביד.

חשוב לזכור שבדגם הזה סמסונג ויתרה על האפשרות להחליף סוללה וכרטיס הזכרון בו הוא קבוע ולא ניתן להרחבה. הממשק חלק ויפה ובשורה התחתונה זו הפעם הראשונה שסמסונג שילבה חומרה טובה, עיצוב מרהיב ותוכנה משלימה ויפיפיה במכשיר אחד. הדבר היחיד שמפריע לנו במכשיר הוא המחיר ואם נשים אותו שוב בצד, נוכל להמליץ על הגלקסי S6 בפה מלא.

מפרט עיקרי:

 

  • מעבד: Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57
  • מערכת הפעלה: אנדרויד לוליפופ 5.02
  • מסך: Super AMOLED 5.1. 1440 x 2560 pixels 577 ppi
  • זיכרון אחסון: 32GB
  • זיכרון ראם: 3GB
  • מצלמה אחורית: 16 מגה פיקסל , מייצב תמונה. צילום וידאו UHD
  • מצלמה קדמית: 5 מגה פיקסל
  • סוללה: 2600mAh לא ניתנת להחלפה

  

לדיון בנושא: גלקסי S6 Edge – יפה מבחוץ, יפה מבפנים


7:00
  /  
26.4.2015
  
מאת: אלי חבוש

1