סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

"הנוקמים: עידן אולטרון" מפריך את הטענה שסרט ההמשך הרבה פחות טוב מהמקורי. חוץ מזה, הוא פשוט כיף של סרט.  

20:00
  /  
22.04.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"הנוקמים: עידן אולטרון" מכנס שוב ביחד את חבורת הנוקמים שכוללת את טוני סטארק/איירון מן (רוברט דאוני ג'וניור), סטיב רוג'רס/קפטן אמריקה (כריס אוונס), ת'ור (כריס המסוורת'), ברוס באנר/הענק הירוק (מארק רופאלו), נטשה רומנוב/האלמנה השחורה (סקארלט ג'והנסון) והוקאיי (ג'רמי רנר). לאחר אירועי הסרט הראשון הם התפצלו ואת מה שקרה לכל אחד מהם יכולנו לראות בסרטי ההמשך של כל אחת מהדמויות. האויב שבו הם נלחמים הפעם הוא אולטרון (שאותו מדבב ג'יימס ספיידר). אולטרון הוא תכנת מחשב מתוחכמת שטוני סטארק כתב במטרה שמור על סדר ושלום עולמי, שיום אחד מתחיל לפתח אישיות ולהתמרד נגד מי שיצר אותו. בנוסף, הם גם נלחמים נגד פייטרו (אהרון טיילר ג'ונסון) וונדה (אליזבת' אולסן) מקסימוב, זוג תאומים עם מהירות מטורפת ויכולת לשלוט במחשבות.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

 

הביקורת

"הנוקמים: עידן אולטרון" יוצא בארץ במקביל ליציאתו באירופה ושבוע לפני שהוא יוצא בארצות-הברית. בארץ הוא יוקרן בגרסאות תלת ודו מימד וגם באולמות האיימקס וה-4dx שביס פלאנט שבראשון לציון. אני ראיתי את הסרט בהקרנת איימקס ואני חייב להגיד שהפעם הסרט הצדיק את השימוש בפורמט. סצינות האקשן הגדולות נראו נהדר על המסך הענקי, התלת לא הכאיב בעיניים ועריכת הסאונד הייתה מצויינת. ממליץ לכולם לראות אותו בפורמט הזה. לפני שנגיע לביקורת, טיפ קטן לתושבי גוש דן שבינינו. בחורף האחרון רשת "גלובוס מקס" פתחה קומפלקס קולנוע חדש בפתח תקווה. באחד האולמות שם הותקנה בפעם הראשונה בישראל מערכת דולבי אטמוס שבמסגרתה מותקנים רמקולים לא רק בצידי האולם אלא גם על התקרה שלו, מה שמאפשר סאונד ב-360 מעלות. "הנוקמים: עידן אולטרון" יוקרן באולם עם מערכת הסאונד הזאת, אם ייצא לכם לראות את הסרט בפורמט הזה אני אשמח אם תכתבו לי בתגובות אם היה שווה.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

ועכשיו-לביקורת

את "הנוקמים" הראשון שיצא ב-2012 מאוד אהבתי. היו לו כמה בעיות, אבל די התעלמתי מהן כי הסרט היה טוב. כאשר שמעתי שהולכים להפיק סרט המשך ושהסרטים של כל הדמויות שמככבות בו יחפפו לו מבחינה עלילתית מאוד פחדתי שזה ייהרוס את כל התדמית המשוחררת והכיפית שיש לסרטים של "מארוול". לשמחתי, החששות שלי היו לשווא כי זה העלה את הסרטים לרמה הרבה יותר בוגרת מבלי לפגוע באקשן המצויין ובכיף. גם "הנוקמים: עידן אולטרון" לא חורג מהנורמה הזאת והוא מפריך את ההשערה שסרטי המשך הם הרבה פחות טובים מהמקור.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

קודם כל, נתחיל בתסריט. כמו בסרט הקודם, גם הפעם ג'וס ווידון אחראי על מלאכת הכתיבה והבימוי. גם הסרט הזה אורך מאוד (141 דקות), אבל בניגוד ללא מעט סרטים שראיתי בזמן האחרון האורך לא היווה פקטור הפעם.. הסיפור הפעם הרבה יותר אפל וגם (בלי לגלות יותר מדי כי אני לא מאלו שמספיילרים) מאוד אקטואלי. העלילה זורמת ומרתקת מהשניה הראשונה, אין חורים בעלילה או מניפולציות תסריטאיות שנועדו למשוך זמן וכשיש סיפורים נוספים מגלים יותר מאוחר שהם נכתבו במטרה כדי שהצופים יבינו את הסרט יותר טוב. יש לא מעט הומור וגם הפעם המעריצים המושבעים של מארוול מקבלים לא מעט צ'ופרים כמו בדיחות פרטיות והופעות אורח של דמויות מסרטים אחרים של מארוול. לצערי, בהקרנה שבה הייתי לא הייתה את סצינת ההפתעה המסורתית שמגיעה לאחר סיום הקרדיטים. אם אתם הולכים לסרט ואכן יש אחת כזאת אתם מוזמנים לכתוב לי בטוקבקים.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

גם מבחינת האקשן "הנוקמים: עידן אולטרון" לא מאכזב. גם הסרט הזה מלא באקשן והוא הרבה יותר גדול, מושקע והיפראקטיבי. כל סצינות האקשן מעולות והתלת מימד רק שדרג אותן וגרם לצופים להאמין שהם בתוןך הסרט. הסצינות שאני הכי אהבתי בסרט היו אלו שבהן השתתף הענק הירוק שפשוט בא והרס את כל מה שהיה בדרכו. בעבר היו לדמותו של הענק הירוק שני עיבודים קולנועיים שלא עשו עימו חסד. הראשון שביים אנג לי עם אריק באנה היה פילוסופי ופלצני והשני שביים לואיס לטרייה היה מלא באקשן אבל סבל מתסריט גרוע ומהופעה מעצבנת של אדוארד נורטון. דווקא בסרטי הנוקמים, דמות הענק שמגולמת חצי ע"י מחשב וחצי ע"י מארק רופאלו מקבלת סוף-סוף את הפרסונה הקולנועית שמגיעה לו ודי חבל שרופאלו (שידוע בתור שחקן אופי איכותי שמופיע בעיקר בסרטים קטנים) התנה את השתתפותו בסרט בכך שהוא לא יחוייב לעשות סרטי המשך בתור הענק. זה לא יכול היה להזיק לו אלא להיפך, רק לתרום. הקריירה של רוברט דאוני ג'וניור היא הוכחה חיה ובועטת לכך.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

מבחינת המשחק, כבר כתבתי בהתחלת הביקורת שהסרט הוא ועידת פסגה של כל דמויות מארוול שהופיעו על המסך בשנים האחרונות. על כל אחת ואחת כבר כתבתי בנפרד בעבר. הפעם, אני מעוניין לציין לטובה מישהו שמופיע בסרט אבל לא ממש רואים אותו. אני מדבר על ג'יימס ספיידר, שמדבב בסרט את אולטרון. ספיידר מצליח באמצעות קולו בלבד לגלם נבל מושלם ואת אחד הנבלים הכי טובים בהיסטוריה של סרטי מארוול. כזה שמצד אחד מקבלים צמרמורת מהשניה הראשונה שרואים או שומעים אותו, אבל מצד שני מחכים לעוד ממנו. הפעם היחידה שבאמת התפעלתי ככה מדמות האיש הרע הייתה כאשר ראיתי את הג'וקר שהית' לדג'ר גילם ב"אביר האפל" מ-2008. שאפו לג'וס ווידון שליהק אותו לתפקיד. גם אהרון טיילר ג'ונסון (שכבר טעם מעולם גיבורי העל ב"קיק אס") ואליזבת' אולסן סימפטיים מאוד בתפקידים שלהם. דרך אגב, בשנה שעברה השניים הללו גילמו בעל ואישה ב"גודזילה" ועכשיו הם מגלמים אח ואחות. לי באופן אישי זה היה קצת מוזר לראות אותם ככה.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

ולפני סיום, "הנוקמים: עידן אולטרון" הוא בעיטת פתיחה מצויינת לקיץ הקולנועי העמוס הזה. סרט כיפי שכדאי מאוד לראות בקולנוע ורצוי על מסך כמה שיותר גדול.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

 

בקיצור: מומלץ.

סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)

 

"הנוקמים: עידן אולטרון"-ארצות הברית 2015.  141 דקות. תסריט ובימוי: ג'וס ווידון. שחקנים: רוברט דאוני ג'וניור, כריס המסוורת', כריס אוונס, מארק רופאלו, סקארלט ג'והנסון, ג'רמי רנר, דון צ'ידל, ג'יימס ספיידר, אהרון טיילור ג'ונסון, אליזבת' אולסן, פול בטאני, סמואל אל-ג'קסון, קובי סמולדרס, אנת'וני מקי, היילי אטוול, סטלן סקרסגארד, קלאודיה קים, לינדה קרדליני, אידריס אלבה, אנדי סרקיס, תומאס קרצ'מן.

 

לדיון בנושא: סרט לחג-הנוקמים: עידן אולטרון (Avengers: Age of Ultron)


20:00
  /  
22.4.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

1