מדריך החומרה הגדול ל- 2015 – מיני PC ו-HTPC

החלטתם לקנות HTPC, מיני PC, או אולי פשוט "מכשיר שיריץ Kodi", אך טובעים בשלל אפשרויות החומרה העומדות בפניכם? מדריך החומרה הגדול ...

7:00
  /  
19.04.2015
  
מאת: דורון נמרוד

הקדמה

כיום, HTPC (או מיני PC) רחוק מלהיות אופציה למומחי מחשבים בלבד, ובזכות תוכנות כמו XBMC/Kodi (למי שלא יודע, חשוב לדעת שלמעשה מדובר באותה תוכנה – החל מגירסה 14 התוכנה XBMC שינתה את שמה ל-Kodi מסיבות של זכויות יוצרים) וגם הפצת OpenELEC הכוללת Kodi ומערכת הפעלה חינמית, והכל על דיסק און קי פשוט, אנחנו מקבלים קלות הגדרה ושימוש כמו של סטרימר, ואת היתרון החשוב של תמיכה טובה יותר בפלאגינים ובצפייה בתכני אונליין.

אז החלטתם שאתם רוצים לקנות HTPC (או מיני PC, זה אותו דבר בעצם), או כפי שהרבה רושמים כאן "מכשיר שיריץ קודי". מה כדאי לקנות? הנה מספר אפשרויות העומדות לפניכן בעת רכישת HTPC, במספר תצורות ותקציבים עבור 2015.

מדריך החומרה הגדול ל-2015 - מיני PC ו-HTPC
מיני PC מסדרת ה-NUC של אינטל 

הערות חשובות

 • יש לזכור שמדובר בהמלצות כלליות שלנו בלבד, וכל אחד יעשה שינויים כראות עיניו.

 • האפשרויות המוצעות כאן מיועדות בעיקר ל-HTPC ייעודיים ולא למחשבים שולחניים, אם כי בהחלט ניתן להריץ על כל המפרטים בנוסף לתוכנות ניגון התכנים גם תוכנות נוספות אשר רצות ברקע כמו תוכנות הורדה וכו ואף מעבר לכך.

 • המאמר הזה לא מיועד רק למומחים למחשבים או לכאלה הנוהגים להרכיב בעצמם את המחשב. כל חנות מחשבים תשמח גם להרכיב עבורכם את המפרט ו/או תוספות החומרה אשר בחרתם.

 • אם לחנות בה אתם קונים אין רכיב מסויים במלאי ומציעים לכם רכיב חלופי, אל תמהרו להחליט ותרגישו חופשי להתייעץ בעניין בפורום HTPC חומרה. לא תמיד איש המכירות של חנות המחשבים באמת מבין את צרכי ה-HTPC שלכם במקרה הטוב, ואף ינסה לדחוף רכיבים מיושנים או יקרים יותר התקועים במלאי החנות במקרה הרע.

 • ישנם עוד דגמי מארזי HTPC או מחשבים מוכנים יפים ואיכותיים חוץ מאלו שאנחנו ממליצים עליהם אשר מיובאים לארץ ובהחלט אפשר להשתמש בהם. 

 • המפרטים אינם כוללים כרטיסי טלוויזיה, שלט רחוק, מקלדות, עכברים, תוכנות או מערכות הפעלה. 

 • המחירים לקוחים מרשתות המחשבים הגדולות והזולות והם נכונים ל-19.4.2015. המחירים יכולים להיות שונים בין חנות לחנות ולכן יש לבדוק את המחיר המדויק בחנות ממנה אתם רוצים לקנות את המחשב שלכם.

המפרטים והאפשרויות מסודרים בצורה שתאפשר לכם יותר מודולריות בבנייה שלהם, והם מדורגים לפי רמת מחירים, החל ממחיר "רצפה" של 250 ש"ח ועד למחשבי הפרימיום העולים 3000 ש"ח וצפונה.

מחשבים זעירים מוכנים – מיני PC

במהלך השנה-שנתיים האחרונות, היינו עדים למהפיכה של ממש בתחום הזה, במיוחד בכל מה שקשור למחיר אטרקטיבי וזול עבור מחשבים זעירים שהם גם איכותיים למדי.

כיום, ההמלצה שלנו, עבור מי שאינו מתכנן להשתמש במחשב למטרות מולטימדיה מתקדמות כמו הקלטות או משחקים כבדים, היא שעל פי רוב, עדיף יותר לרכוש מחשב זעיר מוכן ופחות עדיף להרכיב HTPC בחנות מחשבים.

מחשבים זעירים מבוססי מעבד ARM

במחשבים זעירים מבוססי מעבד ARM לא ניתן להתקין Windows, אך ניתן להתקין מערכות הפעלה כמו לינוקס או אנדרואיד (כאשר האחרונה לא נחשבת עדיין יציבה ומומלצת) ועליהן תוכנת מדיה סנטר כמו ה-XBMC/Kodi. את המהפיכה האמיתית בכל מה שקשור להרצת תכני וידאו HD ואודיו חולל ה-Raspberry Pi (כיום יש את ה-Rasbperry Pi 2 עם המעבד החזק והמשופר), שהראה יכולות לניגון תכני 1080P בפענוח חומרה וללא גמגומים, וכל זאת במחיר של כ-$35 ליחידה הבסיסית (לוח בלבד ללא ספק או קופסא).

מדריך החומרה הגדול ל-2015 - מיני PC ו-HTPC
ה-Raspberry Pi 2 Model B (ללא הקופסא). נגן תכני ה-HD הזול בעולם

כיום, עבור מי שהתקציב שלו נמוך במיוחד, או מעוניין ביחידה משנית נוספת עבור חדרים נוספים בבית, ההמלצה שלנו היא להתלבט בין מחשב זעיר מסדרת ה-CuBox (דגם i2 יהיה מספיק בהחלט למשימה, דגמי ה-TV או i4Pro חזקים עוד יותר אך גם יקרים יותר) לבין ה-Raspberry Pi 2 Model B. מכמה סיבות:

 • שניהם נתמכים באופן רשמי ע"י OpenELEC, הפצת התוכנה הכוללת מערכת הפעלה לינוקס חינמית שעליה מותקנת התוכנה Kodi.
 • מריצים בפענוח חומרה תכני 1080P כבדים. ה-CuBox תומך בנוסף גם בפורמטי אודיו מתקדמים (רלוונטי רק לבעלי רסיבר מתאים).
 • קירור פסיבי, כלומר: ללא מאוורר. שני המוצרים שקטים לחלוטין.
 • למאותגרי ההתקנות, ניתן לרכוש מממוכרי שני המוצרים גם יחידות הכוללות כרטיס זכרון עם הפצת ה-OpenELEC צרובה עליו (ב-Raspberry Pi, נקרא גם Noobs) – רק להוציא מהקופסא, לחבר וליהנות, כאילו קניתם סטרימר.
 • שני המוצרים תומכים ב-HDMI-CEC, כלומר: ניתן לשלוט עליהם בעזרת השלט של הטלוויזיה, המעבירה את אותות השליטה דרך כבל ה-HDMI. צריך כמובן טלוויזיה התומכת בכך. בדגמים הזולים יותר של הטלוויזיות הנמכרות כיום אין על פי רוב תמיכה ב-HDMI-CEC, אך ברוב הדגמים היקרים יותר בד"כ יש.
 • ה-CuBox כולל בנוסף לתמיכה ב-HDMI-CEC גם מקלט IR, שעליו ניתן לשלוט עם שלט רחוק תואם MCE IR (אפשר להשיג בכ-30 ש"ח) או שלט אוניברסלי של one for all (עולה 100-150 ש"ח, תלוי בדגם) או לוג'יטק (החל מכ-250 ש"ח). את כולם ניתן לרכוש באינטרנט (איביי ואמזון). כמו כן, ה-CuBox כולל גם יציאת אודיו אופטית – יתרון זה רלוונטי למי שיש לו רסיבר ישן יותר ללא כניסות HDMI ואינו מעוניין לרכוש חדש.
 • ה-CuBox הינו מוצר ישראלי. ה-Raspberry Pi הינו מוצר בריטי.

מדריך החומרה הגדול ל-2015 - מיני PC ו-HTPCמיני PC קטנטן (5x5x5 ס"מ) מסדרת ה-CuBox של SolidRun הישראלית

קיימים מוצרים רבים מבוססי מעבד ARM שכבודם במקומם מונח, כמו ה-Amazon Fire TV, המוצרים של Minix ועוד, שבחלקם ניתן להריץ לא רק אנדרואיד (מערכת הפעלה שעדיין לא מומלצת לחלוטין להרצת קודי, אך בהחלט בכיוון חיובי) אלא גם לינוקס/OpenELEC. ייתכן שחומרתית הם חזקים יותר מה-CuBox ונותנים יחס עלות-תמורה גבוה יותר (למשל, השלט הרחוק כלול במחיר), אך קחו בחשבון שהם אינם נתמכים רשמית ע"י פרוייקטים מוכרים כמו OpenELEC או התוכנה Kodi. לכן, למרות שייתכן שהם טובים, חזקים ומהירים, לא נמליץ עליהם עדיין השנה.

מחשבים זעירים מבוססי מעבד X86

כאן מדובר במחשבים זעירים המבוססים על מעבד "מסורתי" של אינטל/AMD (אך המותאם לסביבות זעירות כמו מחשבים ניידים). מחשבים אלו יכולים לשמש כמחשב שולחני לכל דבר ולא רק למולטימדיה. תוכלו להתקין עליהם לא רק OpenELEC ועוד שלל מערכות הפעלה, אלא גם Windows, ועדיין תקבלו מהירות הפעלה טובה למדי עבור פעולות בסיסיות כמו גלישה, הורדות, עריכת מסמכים, ניהול התכנים שלכם ועוד, בנוסף להרצת Kodi.

מדריך החומרה הגדול ל-2015 - מיני PC ו-HTPC
ה-Zotac CI320 nano. מיני PC עם קירור פסיבי

למרות שהיא לא הראשונה בתחום, וקדמו לה חברות חומרה אחרות כמו Giada, Zotac, Arctic ועוד, את מהפיכת המחירים האמיתית החלה חברת אינטל, שבכלל מוכרת לנו כיצרנית מעבדים ולא מחשבים. אינטל שמה לעצמה כמטרה לקדם את נושא מיזעור המחשבים בעולם, והוציאה את סדרת ה-NUC, שכבר קיימת כיום בדור החמישי שלה.

הערות חשובות לגבי זכרון ואחסון: המחשבים הזעירים שבהם מעבדי X86 נמכרים בד"כ כמחשבי Barebone. הכוונה היא שהם נמכרים ללא זכרון פנימי (RAM) וללא כונן קשיח/SSD. תהיו חייבים בכל מקרה לרכוש בנוסף אליהם כרטיס זכרון של 4GB (כ-200 ש"ח) כדי להפעיל כל תוכנה או מערכת הפעלה שהיא.
הקפידו לבחור זכרון מתאים. כיום ישנם 2 סוגי זכרון נפוצים עבור מחשבי מיני PC ומחשבים ניידים – SODIMM DDR3 ו-SODIMM DDR3L. משמעות ה-L: מתח נמוך (Low Voltage). אם אתם לא בטוחים, היעזרו בפורום HTPC חומרה או בחנות המחשבים בה אתם קונים את הרכיבים.
אחסון: אם תרצו להתקין Windows, תצטרכו לרכוש גם כונן קשיח/SSD בעלות של החל מ-200 ש"ח, וכמובן גם רשיון תוכנה חוקי. גודל הכונן המומלץ עבור התקנת Windows הוא 60GB או יותר (אפשר גם על 32GB אולם זה טיפה לחוץ אם כי אפשרי – יש לנטרל ידנית פיצ'רים עתירי אחסון במערכת ההפעלה כמו שמירת נקודות שחזור).
אם תרצו להתקין OpenELEC, תוכלו להסתפק בדיסק און קי פשוט של 4GB שעולה כ-25 ש"ח ומתחבר למחשב ב-USB.

אז איזה מיני PC לבחור?

לפניכם טבלה המשווה בין הדגמים הבולטים ביותר היום של מחשבים זעירים, כאשר ב-2 העמודות האחרונות יש גם את הדגמים מבוססי מעבדי ה-ARM. יש לזכור שהשוק הזה כל הזמן מתפתח ודינמי, ומומלץ לעקוב גם אחרי פורום HTPC חומרה לחידושים בתחום.

מדריך בחירה ל-HTPC

*: כולל קופסה, כרטיס פלאש וספק כוח
**: המחיר כולל משלוח אך לא כולל מכס העלול לחול בהגיע החבילה לארץ
?: על פי נתוני הצ'יפ הגרפי, יש תמיכה, אך המוצר עצמו טרם נבדק. 
בחלק מהמוצרים, ניתן להוסיף מודולים מובנים בתוספת מחיר (למשל, WiFi מובנה במחשבים של eGlobal).

עדכונים (10.8.2015):

 • ל-NUC N2830 יצא דגם חדש יותר, ה-N3050 אשר נמכר במחיר דומה לקודמו. קוד הדגם הוא NUC5CPYH. הוא כולל בנוסף לקודמו יציאת אודיו אופטית, מודול רשת אלחוטית AC ותמיכה מוצהרת בוידאו 4K.
 • מלבד ה-PIPO X7 יש כמובן מוצרים סינים נוספים כמו ה-AINOL שהוא בעל נתונים דומים ונטען בפורומים שהוא עם קירור המתוכנן טוב יותר.
 • יציאת סדרת ה-Fitlet של CompuLab הישראלית למכירה מסודרת מתעכבת עקב בעיות התחממות שהתגלו בחלק מהמוצרים.

HTPC בהרכבה עצמית בחנות מחשבים

מדובר במחשב שאת רכיביו תבחרו ותקנו בחנות מחשבים. מחשב כזה ייתן לכם יתרונות כמו האפשרות להתקין בו כוננים קשיחים פנימיים גדולים (3.5"), יציאות USB רבות יותר, ואת האפשרות להתקין בתוכו כרטיסי טלוויזיה פנימיים עם כניסות HDMI להקלטות HD וכרטיסי מסך חזקים עבור משחקים עתירי עיבודי תלת מימד כבדים. למי שלא צריך את כל זה, ההמלצה היא, כאמור, לא להרכיב מחשב אלא ללכת על מחשב זעיר מוכן.

רגע, אולי לא צריך מחשב חדש? אולי מספיק לשדרג את הישן? 

לא בכל מצב צריך לקנות מחשב חדש מאפס, ולא מעט פעמים אפשר לקחת את המחשב הישן שיש לכם בבית ולשדרג אותו. מדובר בפתרון ביניים המאפשר לכם לחסוך כסף והוצאות מיותרות. עומדות בפניכם כמה אופציות שאפשר לבדוק:

 1. החלפת מארז בלבד: רוב המחשבים השולחניים מהשנתיים-שלוש האחרונות יריצו בלי בעייה גם תכני HD כבדים ללא שום שדרוג חומרה. למשל, אם רכשתם מחשב שולחני חדש, ייתכן שהישן יותר יכול בהחלט לשמש כ-HTPC ייעודי, ותוכלו להציב אותו בסלון לאחר שהחלפתם את המארז שלו למארז HTPC המתאים לסלון או לכל מקום בו מוצבת הטלוויזיה שלכם.
    
 2. שדרוג כרטיס המסך: אופציה זולה ופשוטה להתקנה עצמאית, בה מחליפים את כרטיס המסך הקיים (או מבטלים את מובנה הלוח אם) בכזה שיש לו יכולת פענוח H.264 בחומרה ובמקרה של לוח עם חריץ PCI-Express גם תמיכה בפורמטי האודיו החדשים. הפתרון הזה עובד מצויין גם על מחשבים יחסית חלשים וקל יחסית להגדרה. תחילה, בדקו מהו סוג החיבור (ה-Slot או החריץ) של כרטיס המסך שלכם. בלוחות אם ממש ישנים יש את חיבור ה-AGP, ועבור לוחות אם חדשים יותר יש חיבור PCI-Express, עבורו ניתן למצוא כרטיסים זולים יותר.
   
  AGP – די קשה להשיג כיום כרטיס מסך מתאים, אבל אפשר לחפש במציאונים ובאיביי. יש, למשל, את ה-Sapphire HD3650 512MB AGP הכולל יכולת פענוח חומרה של תכני HD.
   
  PCI-Express
  – כרטיס מסך מסוג Sapphire Radeon HD5450 512MB DDR2 שהוא גם בעל תמיכה מלאה בפורמטי האודיו החדשים כולל DTS-HD/MA ו-True-HD וגם בתכני 3D מסוג Half SBS ועולה כ-160 ש"ח.
  למי שרוצה גם תמיכה מלאה בוידאו 3D (מחייב גם שיהיה לכם מסך 3D) – בלו ריי מלא בפורמט MVC (כ-50GB לסרט בודד) ו-Full SBS בקבצי MKV – אפשר ללכת על כרטיס מבוסס R5 230 העולה כ-200 ש"ח.
   
 3. שדרוג הזכרון – במקרים בהם כמות הזכרון נמוכה במיוחד, פחות מ-1GB, ייתכן מצב בו שדרוג קטן של הזכרון יחולל פלאים בביצועי המחשב.


Sapphire AMD R5 230 – כרטיס מסך זול עם תמיכה בפורמטי האודיו החדשים + HDMI 1.4a 3D

נקודות חשובות בבניית מערכת HTPC

 • מעבד – ישנן 2 חברות עיקריות בתחום המעבדים, אינטל ו-AMD. שתי החברות מספקות מעבדים מעולים שיענו על הצרכים של מחשב HTPC ממוצע. אין העדפה ספציפית ל-AMD או אינטל, וכל אחד יבחר מה שטוב לו.
   
 • לוח אם – הדגש העיקרי בבחירת הלוח הוא התכונות השונות שהיצרנים מוסיפים ללוחות, יציאות שונות כמו HDMI, אודיו דיגיטלי, USB 3.0 ועוד… ככל שיש יותר "תוספות" בלוח כך רמת המחיר שלו עולה. במידה ואין צורך בתכונות רבות ניתן לרוב לקנות לוח זול יותר בהרבה.
  במפרטים המומלצים אנחנו ממליצים בעיקר על לוחות אם בגודל  Micro ATX ו-Mini ITX (שימו לב, דווקא המיני הוא הקטן יותר מהמיקרו), אך קיימים לוחות גדולים יותר בגודל ATX מלא לאלו הזקוקים למקום נוסף לכרטיסי הרחבה. שימוש בלוח כזה מחייב גם מארז בגודל תואם.
    
 • זיכרון – כיום הסטנדרט הוא 4 ג'יגה בייט זיכרון, אך במקרה שבו התקציב צנוע אפשר בהחלט להסתפק ב-2 ג'יגה בייט בלבד. אם רוצים HTPC  שיעשה יותר מרק להריץ וידאו ולהפעיל כמה תוכנות הורדה ברקע (לשחק משחקים לדוגמא), מומלץ לקחת 4 ג'יגה בייט זיכרון.
   
 • כרטיס מסך – שתי החברות (אינטל ו-AMD) מספקות כיום פתרונות וידאו מובנים במעבד עצמו וכוללים תמיכה מלאה בכל פורמטי האודיו המתקדמים ובכל פורמטי התלת מימד (למעט מעבדי הפנטיום והסלרון G ו-U של אינטל, שאינם תומכים בבלו ריי 3D מלא), כך שלרוב אין צורך בכרטיס מסך יעודי ונפרד. אבל במידה ורוצים יותר כוח מכרטיס המסך לצרכים אחרים כמו משחקי מחשב עתירי עיבוד תלת מימדי (אין קשר לוידאו 3D), מומלץ לקחת כרטיס מסך נפרד (אנוידיה או AMD).
   
 • כונן קשיח/SSD – הנפח הרגיל היום עומד על 500/1000 ג'יגה בייט, כאשר ההבדל במחיר לא גדול במיוחד. הנפח שלוקחים תלוי בכמות המידע שאתה רוצים לאחסן על מחשב ה-HTPC. למשל, אם אתם מאחסנים את רוב החומר שלכם על מחשב אחר בבית או על שרת איחסון (NAS), הרי שאין צורך בכונן קשיח גדול.
  אם התכנים מאוחסנים אצלכם במיקום אחר בבית, אפשר לשקול קנייה של כונן SSD בנפח קטן יחסית שיאפשר לכם שיפור משמעותי בזמן עליית מערכת ההפעלה.
  שימו לב שרק Windows מחייבת הימצאות כונן קשיח/SSD.
  OpenELEC, מערכת ההפעלה החינמית הכוללת Kodi, אינה דורשת כלל כונן קשיח/SSD כלשהו ואפשר להסתפק בדיסק און קי פשוט עליו מותקנת התוכנה ומערכת ההפעלה.
  לאחרונה, הופיעו בשוק כוננים היברידיים, בהם יש כמות זכרון קטנה ב-SSD וכמות גדולה בכונן קשיח, והכל ביחידה אחת. לאלה הרוצים לאחסן מקומית את התכנים וגם לקבל מהירות תגובה מהירה של מערכת ההפעלה, מומלץ לשקול כזה כונן.
   
 • ספק כוח – אחד הרכיבים שמזניחים לרוב. הספק אחראי על פעולתו של המחשב ולכן מומלץ לרוב לא לקחת ספקים חסרי שם (ג'נריים) אלא להשקיע עוד כמה שקלים בספק מחברה מוכרת במידה ויש תקציב לכך.
   
 • מארז – החלק הכי "חשוב" במערכת ה-HTPC, כי מדובר על החיצוניות של המחשב שלכם. פה הנושא העיקרי הוא טעם וריח וכל אחד וההעדפות שלו. קיימים מארזים זולים ומארזים יקרים הנבדלים בעיקר בצורה החיצונית שלהם ובתכונות שהיצרנים מוסיפים אליהם. למרבה הצער, מבחר המארזים הנמצא במלאי בארץ נמוך יחסית, וייתכן מצב שבו תיאלצו לשקול הזמנה מחו"ל של מארז שאתם חושקים בו במיוחד.
   
 • קירור – ישראל ובמיוחד הקיץ הישראלי לא עושים טוב במיוחד למחשבים של היום וגורמים להם לעבוד בטמפרטורה גבוהה המשפיעה באופן ישיר על הרעש שהמחשב מייצר כאשר הוא מנסה לקרר את עצמו. השקעה בקירור יכולה להוביל למחשב קריר ושקט הרבה יותר.

  הערה לגבי מארזים וכרטיסי מסך: בחלק מהמפרטים המומלצים תראו את המילים Low Profile או LP בקיצור. בתרגום ישיר – פרופיל נמוך. מדובר בכרטיס מסך ומארזים בעלי פרופיל נמוך הנמוכים לרוב בכחצי ממארז/כרטיס בעלי פרופיל בגובה מלא.

לתקציב נמוך במיוחד – 900 ש"ח

בתקציב נמוך מומלץ ללכת על מעבדי AMD בלבד על מנת לקבל את המירב מהתקציב. מעבד אינטל במקרה הזה יוביל להתפשרות גדולה מדי בשאר הרכיבים.
המפרט הזול להלן מיועד למי שמוכן לוותר תמורת המחיר הנמוך על יופי המארז (אך לא על איכותו!), אך ניגון כל תכני ה-HD יעבוד מצויין בפענוח חומרה ע"י כרטיס המסך מובנה המעבד. מדובר ב-HTPC שייתן איכות תמונה וסאונד (בחיבור דיגיטלי) שלא נופלים ואף זהים לרוב לזו שתתקבל ע"י המפרטים היקרים יותר.
שימו לב שבעלות דומה למדי אפשר לקבל מפרט דומה עם מארז זעיר יותר – ראו בהמשך המדריך.

 • מעבד – המעבד Sempron 3850 חסכוני מאוד באנרגיה (25W) ומספק כוח שהוא די והותר למחשב HTPC, כולל הרצת תוכנות מדיה סנטר כבדות.
 • זיכרון ­– 2 ג'יגה זיכרון, אין חשיבות ליצרן.
 • לוח אם – כולל חיבור HDMI ואופצייה ליציאת אודיו דיגיטלית (S/PDIF) בעזרת מתאם שאפשר לרכוש בנפרד או להכין לבד כבל קואקסיאלי בעלות של שקלים בודדים (שימושית לבעלי רסיבר ישן ללא כניסות HDMI).
 • כרטיס מסך – מובנה מעבד, תומך בפענוח חומרה ובעל תמיכה מלאה בהעברת אודיו בפורמטים החדשים ובוידאו 3D מלא.
 • מארז – של Antec המצויינת. מגיע עם ספק מובנה.
 • כונן אופטי ­ – מטעמי חיסכון מגיע ללא, ניתן להוסיף בעלות של כ-120 ש"ח.
 • כונן קשיח/SSD – גם כאן, מטעמי חסכון, ללא (זכרו שאת OpenELEC ניתן להתקין על דיסק און קי פשוט ב-25 ש"ח). ניתן כמובן להוסיף. העלות המינימלית היא כ-200 ש"ח.

מבוסס

AMD

מחיר

מעבד

Sempron 3850

200

לוח אם

Gigabyte GA-AM1M-S2H

200

זכרון

2GB DDR3

110

כונן אופטי

ללא

כ.מסך

(מובנה מעבד)

כונן קשיח

ללא‎

מארז

Antec Minuet 350

380

ספק

מגיע עם המארז

תקציב של 1600-2000 ש"ח

מפרט דומה לקודם אך גם עם אופציית אינטל וכוח עיבוד כללי חזק יותר.

 • AMD – מעבד מסדרת A8 החזק פי 2.5 מה-Sempron. לוח האם כולל יציאת אודיו אופטית.
 • אינטל – מעבד בחוזק דומה ל-AMD מסדרת Core i3 ועם לוח אם מבוסס H81 (ניתן להוסיף יציאת אודיו דיגיטלית אופציונלית עם מתאם שניתן להשיג באיביי בכ-40 ש"ח או להכין לבד כבל קואקסיאלי בעלות של שקלים בודדים).
 • זכרון ­– 4 גיגה זיכרון, אין חשיבות ליצרן.
 • כונן קשיח – בנפח 1 טרה. אפשר כמובן ללכת על כונן SSD או כונן היברידי.
 • כרטיס מסך – מובנה מעבד.
 • מארזים – באים עם ספקים מובנים. ה-NSK2480B יקר יותר, אך מדובר במארז יפה ומעוצב יותר.
 • כונן אופטי ­ – המפרט כולל צורב DVD, אין חשיבות גדולה ליצרן.

מבוסס

אינטל

מחיר

AMD

מחיר

מעבד

Core i3 4160

540

A8-7600

550

לוח אם

Asus H81M-A

330

Gigabyte GA-F2A88XM-D3H  

355

זכרון

4GB DDR3

200

כונן אופטי

DVD – RW

120

כ.מסך

ללא

כונן קשיח/SSD

Western Digital Caviar Blue 1TB

320

מארז

Antec Minuet 350
Antec NSK2480B + 380W

380
495

ספק

מגיע עם המארז

 

מדריך בחירה ל-HTPC

Antec Minuet 350 – מארז HTPC איכותי במחיר סביר

תקציב של 2100-2500 ש"ח

מפרטים הדומים לקבוצת התקציב הקודמת אבל עם שיפור בתחומים הבאים:

 • זכרון – 4 ג'יגה בייט.
 • כונן קשיח – 1 טרה בייט (אפשר כמובן SSD או היברידי).
 • כרטיס מסך – מבוסס R7 250 ועם קירור פסיבי לחלוטין. דגם חזק בהרבה מסדרת ה-R5 הבסיסית, ויאפשר לכם לשחק באיכות טובה למדי ברוב המשחקים הקיימים כיום בשוק (אם כי עדיין לא ברמה של מחשב לגיימרים).

מבוסס

אינטל

מחיר

AMD

מחיר

מעבד

Core i3 4160

540

A8-7600

550

לוח אם

Asus H81M-A

330

Gigabyte GA-F2A88XM-D3H

355

זכרון

Dual Channel 2GB DDR3 *2

220

כונן אופטי

DVD – RW

120

כ.מסך

Sapphire R7 250 Ultimate Passive Cooling

560

כונן קשיח/SSD

Western Digital Caviar Blue 1TB‎

320

מארז

Antec NSK2480B + 380W

495

ספק

מגיע עם המארז


ה-Antec NSK2480 – יש גם עם פאנל שחור

תקציב של 4000 ש"ח ומעלה

כאן כבר לא מדובר על HTPC קלאסי אלא על מחשב גיימינג שפשוט בא במארז HTPC. מיועד למי שרוצה לשחק משחקים על הטלוויזיה שלו בסלון.
בתקציבים האלו ניתן לשחק בהרכבים של המחשבים בכל צורה עם מארזים, ספקים, כרטיסי מסך, ועוד… מומלץ לשאול בפורום על המלצות לגבי תקציב מדויק.

 • AMD – מעבד A10-7850K ולוח אם מבוסס A88 של AMD עם תמיכה ב-USB3 ויציאה אופטית.
 • אינטל – מעבד Core i5 ולוח אם מבוסס H97.
 • כונן קשיח – בנפח 2 טרה בייט (אפשר כמובן SSD או היברידי).
 • כרטיס מסך – מבוסס R9 270X של AMD. כרטיס מסך חזק שיאפשר לכם לשחק באיכות מצויינת ברוב המשחקים הקיימים כיום בשוק. יש כמובן כרטיסי מסך חזקים עוד יותר (ויקרים יותר).
 • מארז – מארזים ללא ספקים מובנים כמו במפרטים הקודמים.
 • ספק כוח – ספק איכותי ושקט של חברת Seasonic.
 • כונן אופטי – צורב בלו ריי של פיוניר.

מבוסס

אינטל

מחיר

AMD

מחיר

מעבד

Core I5 4590

940

A10-7850K

910

לוח אם

Gigabyte GA-H97M-HD3

610

Gigabyte GA-F2A88XM-D3H

355

זכרון

2GB DDR3 *2 Dual Channel

220

כונן אופטי

Pioneer BDR-209DBK Blu-Ray x16

400

כ.מסך

Sapphire DUAL-X R9 270X 2GB

900

כונן קשיח/SSD

Seagate Barracuda 2TB

470

מארז

Fractal Design Node 605
Silverstone Grandia GD06

840
540

ספק

Seasonic Modular Bronze 80+ 520W

370

מחשבים זעירים מורכבים עצמאית

כשמדברים על מחשבים זעירים מורכבים מתכוונים בד"כ למחשבים המבוססים על לוחות אם בגודל Mini ITX בגודל של 17×17 ס"מ, כאשר לוחות האם מסוג Micro ATX הם בגודל 24×24 ס"מ, דבר הנותן לנו מחשב בעל גודל פיזי קטן יותר.
אחת הבעיות הגדולות ביותר בתחום הזה היא המגבלות של המארזים. חלקם משתמשים בחומרה קטנה יותר ממה שמשתמשים בה במחשב. לדוגמא, כוננים קשיחים בגודל 2.5" וכוננים אופטיים של מחשבים ניידים. יש "לשחק" הרבה עם החומרה כאשר הדגש העיקרי כאן הוא המארז. החלפה של מארז יכולה לאלץ אתכם לבחור חומרה שונה לגמרי.

המפרט הזול מבוסס AMD והיקר מבוסס אינטל. ההבדל בין המפרטים הוא בחוזק הכללי של המעבד, אך שניהם תומכים באופן מלא בכל פורמטי האודיו המתקדמים ובכל פורמטי הוידאו 3D הקיימים. כרטיס המסך הוא אופצייה בלבד ליכולת לא רעה למשחקים (אך בהחלט לא ברמה של מחשב לגיימרים).

תקציב נמוך – 900-1100 ש"ח

מבוסס

INTEL

מחיר

מעבד

Sempron 3850

200

לוח אם

Asus AM1I-A

200

זכרון

2GB DDR3

110

כונן אופטי

ללא

כ.מסך

 ללא

כונן קשיח/SSD

ללא
HGST Travelstar 500GB "2.5
Transcend SSD370 64GB


260
210

מארז

ANTEC ISK310 150W

355

ספק

מגיע עם המארז

 תקציב גבוה – כ-2000 ש"ח

מעבד החזק פי 2.5 מה-AMD ועם יותר זכרון.

מבוסס

INTEL

מחיר

מעבד

Core I3 4160

540

לוח אם

Asus H81I-PLUS

350

זכרון

2x2GB DDR3

220

כונן אופטי

ללא

כ.מסך

 (אופציה) Sapphire R7 250 LP

520

כונן קשיח/SSD

HGST Travelstar 500GB "2.5
Transcend SSD370 64GB

260
210

מארז

ANTEC ISK310 150W

355

ספק

מגיע עם המארז

מפרטי ה- HTPC המומלצים ל-2013 
Antec ISK 310-150 – מארז זעיר

קירור

אחד התחומים שהוזכר בתחילת המאמר אבל לא הורחב הוא תחום הקירור.
לצערנו, ישראל התברכה בקיץ חם במיוחד, מה שלא מועיל במיוחד למחשבים הביתיים וביניהם גם מחשבי ה-HTPC. למרות שאפשר להסתפק בקירור הרגיל המגיע עם המחשב אנו ממליצים לאלו שהתקציב מצוי בכיסם להשקיע בנושא הקירור. זה כמובן גם יועיל ברמת השקט של המחשב.
האפשרויות שעומדות בפני מי שרוצה לשדרג את הקירור של המחשב שלו הן:

 • מעבד: אחד הרכיבים הכי חמים שיש במחשב עצמו. הבעייה במארזי ה-HTPC היא שיש מקום מוגבל לגוף הקירור של המעבד ולכן יש צורך בגופי קירור בעלי פרופיל נמוך, אנו ממליצים על המאווררים הבאים של Scythe: ה-Big Shuriken וה-Shuriken Rev.B.
   
 • מארז: לא מעט מארזים באים עם מקום יעודי למאווררים נוספים אך בלי מאווררים בהם. במקרה הזה צריך לקנות מאוורר בגודל המתאים ולהוסיף למארז הקיים. ייתכן גם מצב בו המאווררים המגיעים עם המארז לא איכותיים/שקטים, ואז אפשר להחליף אותם (כאן אתם בעצם משביחים את המארז) במאווררים טובים יותר.


קירור חלופי ואיכותי למעבד 

תוספות ופינוקים

עד כאן ציינו את רכיבי הבסיס ב-HTPC. מלבד רכיבי הבסיס, ייתכן ותרצו רכיבים נוספים כמו שליטה מרחוק, אפשרויות הקלטה וכו. יש לציין שחלק ממארזי ה-HTPC מגיעים עם מקלט IR ושלט משלהם, ואז אין צורך לקנות ערכת שליטה מרחוק בנפרד.

ערכת אינפרה אדום פשוטה – שלט ומקלט (ללא IR Blaster). שימושית למי שלא רוכש כרטיס טלוויזיה.
כ-10 דולר. ניתן לרכוש מכאן, למשל. יש גם באיביי – הקישו "MCE IR" בשורת החיפוש ובחרו את השלט שמוצא חן בעיניכם. תוכלו תמיד לאפסן אותו בארון ולהשתמש בשלט אוניברסלי במקומו.

ערכת אינפרה אדום מלאה תואמת MCE IR – כוללת IR Blaster, המשמש להעברת ערוצים אוטומטית בחיבור לממיר הוט/יס, אך ניתן להשתמש בו גם לשליטה על רכיבים נוספים כמו הטלוויזיה והרסיבר בעזרת תוכנות כמו Event Ghost ו-IR Server Suite. הערכה שימושית כמוצר משלים למי שרכש כרטיס טלוויזיה (כמו הכרטיסים השונים של Hauppauge, קומפרו, AverMedia וג'יגה-בייט). ניתן להשיג בעיקר באיביי. ודאו שהערכה כוללת IR Blaster (בתמונה – הרכיב הנמצא משמאל לשלט).


ערכת MCE IR, מימין לשמאל: מקלט IR, שלט רחוק, IR Blaster

התקן הקלטה חיצוני (חיבור USB) מ-Component ו-HDMI (כאשר אין הגנה מסוג HDCP) באיכות HD
ה-Hauppauge HD PVR 2
לא ניתן להשיג בארץ. בארה"ב עולה כ-135 דולר לפני מיסים ומשלוח. 

מפרטי ה- HTPC המומלצים ל-2013 
Hauppauge HD PVR 2 – התקן הקלטה HD חיצוני

 

כרטיס טלוויזיה פנימי להקלטות HD, הכולל גם כניסת HDMI (כאשר אין הגנה מסוג HDCP. ניתן להקליט דרך קומפוננט בלי בעייה באיכות HD) –

Hauppauge Colossus 01414
לא ניתן להשיג בארץ. בארה"ב עולה כ-130 דולר לפני מיסים ומשלוח. 


ה-Hauppauge Colossus – הקלטה באיכות HD בכרטיס פנימי למחשב

מוצר משלים לכרטיסי הקלטה – מפצל HDMI המסיר הגנת HDCP

ViewHD HDMI Splitter

מדריך החומרה הגדול ל-2015 - מיני PC ו-HTPC

את המפצל הזה מחברים בין הממיר כבלים/לוויין לבין כרטיס ההקלטה.
ניתן להשיג באיביי – המחיר הוא כ-90 ש"ח כולל משלוח. הקישו את שם המוצר בכותרת בשורת החיפוש. ודאו שהוא נראה כמו בתמונה.

לדיון בנושא: מדריך החומרה הגדול ל- 2015 – מיני PC ו-HTPC


7:00
  /  
19.4.2015
  
מאת: דורון נמרוד

1