למה לא כדאי לרכוש שעון אפל (ולמה אני הזמנתי אותו)

למה לא כדאי לקנות שעון אפל, ולמה אני דווקא כן רכשתי אותו...  

11:00
  /  
16.04.2015
  
מאת: עפר לאור

זה די מדהים – רק התחילה להתגלגל השמועה שאפל תצא עם שעון וסמסונג וגוגל התחילו לפעול במרץ בשביל להוציא קטגוריה חדשה של מחשוב. כמעט שנתיים יותר מאוחר ואנחנו כמעט שם – אפל כבר על הסף של לשחרר את השעון שלה. 

המבקרים חלוקים – חלקם אומרים שזה ההמצאה המדהימה ביותר של החברה, וחלקם טוענים שלא ברור מה השעון עושה. חלק מהאשמה כאן הוא על אפל שההדגמות שעשו היו לא ברורות בעליל, מהבחור שמברר מה מצב הטיסה שלו, משלם על דברים עם השעון, פותח את הדלת של המלון שלו עם השעון ולבסוף אפילו פותח את דלת המוסך מרחוק עם המכשיר.

בניגוד לאייפון, שבו אפל הציגה שימושים ברורים (שהיו קיימים במכשירים אחרים, אבל לא בצורה נוחה כל כך), מה שהפך לברור מאוד במהלך ההדגמות הוא שלא ברור למה צריך את השעון.

למה לא כדאי לרכוש שעון אפל (ולמה אני אקנה אותו)

השעון עושה בעצם בדיוק את אותם הדברים שהאייפון עושה. כלומר, אנחנו רוכשים מכשיר שערכו נע בין מחצית של אייפון מלא (ועד כמה וכמה פעמים העלות של האייפון) עבור מכשיר שהבטריה שלו לאו דווקא תחזיק יום שלם, ולא ברור למה צריך אותו מי שכבר יש לו אייפון…

גם הביקורות היו רחוקות ממחמיאות – השעון כל הזמן מזמזם לי, יש מיליון אופציות חבויות שאף אחד לא מבין אותם (לחיצה חזקה על המסך עושה בכל אפליקציה משהו אחר) ושהכל איטי להחריד.

האמת שיש מקרים שבהם השעון אפילו פחות קל לשימוש מאשר עם האייפון. זה בדיוק המקרה ההפוך של האייפון והאייפד שפישטו דברים שהיו מורכבים במחשב לכדי נגיעות ו-swipes. אם אני בשדה התעופה ורוצה להבין לאן אני צריך להגיע – השעון יהיה פחות קל לשימוש כי צריך שתי ידיים בשבילו (עונדים אותו ביד ומשתמשים בו בשניה). אז נכון שהוא אמור להגיב ל-hey siri, אבל האם זה מה שאנחנו באמת נעשה באולם הנוסעים בנתב"ג? מה יקרה כשמישהו אחר יגיד בקול רם hey siri, כל השעונים יתעוררו לפעולה?למה לא כדאי לרכוש שעון אפל (ולמה אני אקנה אותו)

הפעולות של השעון נראות מורכבות משמעותית ולא אינטואטיביות כפי שהיו הפעולות באייפון הראשון, שהפכו אותו ללהיט מאז ועד היום. מדובר על מכשיר מורכב, גיקי ולחלוטין לא אינטואיטיבי. הוא גם מריץ אפליקציות יעודיות (שמרביתן מקרטע בגלל הצורך למשוך הרבה מדי תוכן מהאינטרנט דרך החיבור שלו לטלפון) – בניגוד לאייפון המקורי… בקיצור, זה נראה כמו מוצר של מיקרוסופט ולא של אפל. 

במקרה של Android wear, גוגל לא היתה אמביציוזית במיוחד. השעון בבירור עושה שני דברים: הוא מציג Notifications ומצד שני הוא נקודת גישה ל-google בכלל ול-google now בפרט. ברוב המקרים השעון אמור לנחש מה אתה רוצה עוד לפני שאתה רוצה את זה. תוסיפו חיפוש קולי וקיבלתם את המינימום ההכרחי בשביל שעון – אבל זה בדיוק מה שהופך אותו לפשוט ואפקטיבי. אבל מאז ששעוני Android wear יצאו, השימוש בהם היה נמוך למדי. עד היום אפילו לא מיליון יחידות נמכרו עבור כל השעונים גם יחד. 

למה לא כדאי לרכוש שעון אפל (ולמה אני אקנה אותו)

העובדה שהשעון של אפל איננו אטרקטיבי במיוחד, עיצובית (השעונים של חוואווי, LG ומוטורולה יפים יותר) הופך אותו עוד יותר לאייטם מוזר. גם העובדה שצריך לרכוש אותו באינטרנט בלבד, ושהזמינות לגעת בו ולחוש אותו התרחשה אחרי שמיליון אנשים הזמינו אותו ביום הראשון (לא ציינו כמה, כמוני, קיבלו אחרי יומיים ביטול הזמנה שרירותי).

לבסוף, בניגוד להצצה בסמארטפון, הצצה בשעון במהלך פגישה נחשבת לאחד הדברים הלא יפים שאפשר לעשות. זה נכון לדייט כמו שזה נכון בפגישה עסקית – מדובר באיתות שזמן הפגישה הולך ואוזל או שיש לך משהו חשוב יותר שאתה צריך לעוף אליו ושכדאי שהצד השני יזמין חשבון… כך שאני בכלל לא בטוח שכאשר אקבל Notification בפגישות שכאלה אוכל להציץ בשעון. עכשיו תחשבו על כל ההתראות שאתם מקבלים ותחשבו כמה פעמים ביום אתם צריכים להביט בשעון.

שאלת השאלות

ועכשיו לשאלה המתבקשת, אחרי שלכלכת עליו כל כך, האם אתה הולך לקנות כזה?

ברור!

למה לא כדאי לרכוש שעון אפל (ולמה אני אקנה אותו)

אני עמוק בתוך האקוסיסטם של אפל. קפצתי החוצה לאנדרואיד לתקופה והרגשתי שלצרכים שלי אפל עושה את העבודה טוב יותר. השעונים של אנדרויד סקסיים יותר בעיני, וכבר הרבה זמן מדגדג לי לרכוש שעון חכם. חיכיתי לשעון של פבל החדש, אבל כשראיתי את השעון של אפל זה סקרן אותי. הייתי בטוח שארכוש את המודל עם מתכת אלחלד הכהה. כשהבנתי שמדובר בהשקעה של 1100 דולר (פלוס מיסים מקומיים, מיסי יבוא ומשלוח = סביב 1600 דולר סה"כ) בחנתי את עצמי מחדש.

הרי שנה הבאה הם יכריזו על שדרוג שבו זמן הבטריה יוכפל והשעון יהיה מחצית העובי של המודל הקיים…

אז בשביל מודל ראשון ארכוש את הגרסא הזולה והספורטיבית שלו.

נחיה ונראה אם בכלל יש הצדקה לכל הקטגוריה הזו של מחשוב. ובינתיים, אני מקווה שיצרני אפליקציות צד שלישי יחשבו על רעיונות טובים יותר מאשר "ציור על השעון בין משתמשים שיש להם אותו" (אני בטוח שיהיו המון אנשים שאוכל לשלוח להם את פעימות הלב שלי).

 

לדיון בנושא: למה לא כדאי לרכוש שעון אפל (ולמה אני הזמנתי אותו)


11:00
  /  
16.4.2015
  
מאת: עפר לאור

1