Griffin Powerdock 5 – ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום

נמאס לכם כבר ממטען בכל פינה? רוצים לרכז את כל ההטענות של המכשירים במקום אחד בבית בצורה אסתטית? הנה ה- ...

8:00
  /  
13.04.2015
  
מאת: זיו רוזנפלד

מבוא

לכולנו יש מטען לצד המיטה, אחד במטבח, עוד אחד בחדרי הילדים וסביר להניח שגם אורחים כמו חברים של הילדים או המשפחה ירצו להטעין את הטלפון שלהם כאשר הם מגיעים לביקור. פתרון בדמות מטען מרכזי כבר ראינו עם ה- Crystal USB לבית PortaPow, אשר מהווה מטען מוצלח בעלות נוחה אשר ידע להטעין את כל האביזרים שלכם, לא משנה אם הם מבוססים iOS או אנדרואיד, במלוא הזרם הדרוש להם. כתזכורת מהירה, על מנת להפעיל טעינה מהירה במכשירים, יש צורך בהזדהות מסויימת מול המטען, לפיכך קיימים מטענים ייעודיים ל- iOS בגלל זה, אחרים לאנדרואיד ועוד סוג של מטענים "חכמים", אשר או מכילים פורטים ייעודיים ל- iOS כמו ה- PortaPow Crystal USB או אחרים חכמים יותר כמו סדרת ה- IQ של Anker אשר יודעים לזהות את הרכיב ולפי זה להתאים את הזרם המתאים. 

הבעיה של רוב המטענים, במיוחד כאלו אשר מכילים מספר פורטים, כמו ה- PortaPow Crystal USB, היא העובדה שאין להם פתרון לכבלים. המחיר הנוח של המוצר מגיע עם המחיר השלילי של הצבת המכשירים בתפזורת על השולחן והמראה של זה – רע. מה אתם אומרים על פתרון שיאפשר לכם להציב את המכשירים אחד לצד השני בצורה נעימה יותר לעין?

 

המטען: Griffin Powerdock 5

חברת Griffin הציגה פטנט בדמות מתקן עם תומכים שקופים אשר עוזרים להציב את המכשירים הנטענים על הצד ובכך מאפשרים פתרון הרמוני לעיניים וחסכוני במקום. הפתרון הוצג אומנם כבר במהלך 2013, אבל הוא עדיין נמכר כמו לחמניות מעבר לים ונכון יהיה להציג אותו גם בארץ. התמונות למטה ידברו בעד עצמם על המראה ויישום הפתרון.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
המתקן עצמו עשוי פלסטיק, הוא גדול יחסית וחלול. חבל שהחברה לא הטמיעה את ספק הכח החיצוני בתוך מעטפת הפלסטיק הגדולה, כי בהחלט יש מקום לזה.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
5 מחברי USB. היה עדיף שהמחברים יהיו פנימיים ואז ניתן היה להוציא רק את קצוות הכבלים.
אין במטען נוריות חיווי למצב ההטענה, אז תאלצו להשתמש במסך על מנת לדעת אם המכשיר נטען או שהגיע לסוף הטעינה.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
קיימים חריכים עגולים על מנת שנוכל לקבע בתוכם את הכבלים וזאת על מנת לשמור על מראה יחסית מסודר. יש לציין כי הכבלים חייבים להיות עגולים ובקוטר שגרתי, אחרת לא יתאימו. לאורך זמן, הפתרון הזה לא אפקטיבי, הכבלים נוטם לצאת וכאשר שולפים את המכשיר מהטעינה, לרוב הכבל קצת נמשך ואז הוא יוצא לגמרי מהחריכים. בתאוריה זה רעיון טוב.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
מבט צידי אשר מראה כיצד ניתן לקבע את הכבלים, אך כפי שנאמר בפסקה קודמת, הכבלים לא מצליחים להשאר כך מקובעים לאורך זמן. ייתן ואם החברה הייתה משכילה להכליל כבלים מתאימים, הפתרון היה מעט יותר אפקטיבי.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
ככה ה- Powerdock 5 נראה כאשר הוא עמוס (לא לעייפה!) במכשירים לטעינה.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
זה עדיין נראה מעט לא מסודר, לא משנה כמה ניסיתי לסדר את הכבלים בתור החריכים.

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
קיים פתרון של גלגול כבל החשמל בתחתית מתקן ההטענה, פתרון פשוט ויעיל. 

 

מדידות מתח וזרם

ה- Powerdock 5 בעל הספק של 60W לערך, לפיכך הוא מסוגל להטעין כ- 5 טאבלטים גדולים ללא בעיה. במקרה של צריכת יתר בשל חיבור צרכנים תובענים מידי, הטעינה לא תהיה יציבה ותתבטא בהתחלת טעינה, הפסקה וחזרה. הייתי מעדיף במקרה של צריכת יתר כי המטען לא יטעין כלל ואולי גם הבהוב מאיים של נורית ביקורת.

המטען בעל יכולת Trickle Charging, כלומר הוא יוריד בהדרגה את זרם הטעינה ככל שהסוללה תתקרב למצב מלא וזאת על מנת לשמור על אריכות ימים לסוללות מבוססות Li-ion. בתמונה למטה ניתן לראות אייפון אשר מתחיל את הטעינה שלו עם 1A וככל שהסוללה מתמלאת, זרם הטעינה יורד ל- 0.89A, לאחר מכן 0.72A ולבסוף נכנס מצב ה- Tricke Charging עם 0.01A אשר עוזר לשמור את הצרכן טעון במצב מלא עד לשליפתו מהמטען.

ניתן לראות כי גם המתח נשמר קרוב מאוד ל- 5V ורק עלה במקצת כאשר הזרם ירד למצב Trickle Charging.

 Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקוםניתן לראות כיצד המטען מוריד בהדרגה את הזרם ככל שהסוללה מתמלאת.

 

 

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום

אייפון 6 ואייפד Air מסוגלים לקבל טעינה של עד ל- 2.1A והמטען מוגבל ל- 10W ליציאה, לפיכך תוכלו להטעין רק עד 2A בחיבור צרכנים כאלו. זה לא נורא, רק 5% פחות, אבל זוהי נקודה שראוי להזכיר.

תוודאו שלא תחברו 5 מכשירים כאלו יחדיו כאשר כולם עם סוללה יחסית ריקה, המטען כנראה שלא יעמוד בזה והטעינה לא תתקיים.

 

מטען ה- Powerdock 5 מסוגל לדעת אם הרכיב המחובר אליו הוא iOS או אנדרואיד ובהתאם לכך לכוון את הזרם, הבעיה שחלק ממכשירי האנדרואיד לא זוהו בצורה נכונה וקיבלו זרם מקסימלי של רק 1A. ה- Nexus 5 למשל הוא טלפון שמסוגל לקבל 1.2A, אך ה- Powerdock 5 סיפק לו רק 1A. זה לא ממש נורא, אבל לא אופטימלי. זוג מטענים אחרים שניסיתי, ה- PortaPow Crystal USB ומטען מסדרת ה- IQ של Anker, כן זיהו את ה- Nexus 5 בהצלחה וסיפקו 1.2A 

ההסבר לכן הוא פשוט. הרבה יצרני אנדרואיד מממשים זיהויים שונים של מתח בגידי הנתונים של חיבוריות ה- USB על מנת להפעיל טעינה מהירה. אם המטען והבקר לא ביצעו בהצלחה את הזיהוי, המטען יעביר מתח מקסימלי של רק 1A וזאת על מנת להבטיח שלא יגרם נזק לצרכן (מלבד טעינה מעט איטית יותר).

 

מתחרים

יש המון תחנות עגינה דומות בשוק, עם אפשרות להעמדת המוצרים אחד לצד השני, אך רק אחד ראוי לאזכור כאן. לחברת Anker יש מוצר דומה אשר מתחלק לשתיים. הראשון הוא מטען חכם מסדרת IQ אשר מעבר לזה שהוא מאפשר להטעין עד ל- 5 צרכנים יחדיו, מחברי ה- USB במטען יודעים לזהות אם הצרכן המחובר אליהם הוא iOS או אנדרואיד ולספק זרם מקסימלי מתאים. זוכרים שאמרתי שהמוצר מתחלק לשתיים? ובכן החלק השני במוצר הוא מתקן פלסטיקי אשר לתוכו אנחנו מכניסים את המטען ודרך החריכים במתקן אנחנו מוציאים רק את הקצוות של כבלי ההטענה, כך אנחנו מקבלים ניהול כבלים פשוט ללא זנבות כפי שראינו עם ה- Griffin Powerdock 5. יתרון נוסף ואולי חשוב יותר זה המחיר – רק חצי מהמחיר של Griffin Powerdock 5.

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום

Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום
למעלה מטען מסדרת ה- IQ של Anker

 

 


 


סיכום

Griffin הציגה מטען שכולנו נוכל למצוא בו שימוש מרכזי בבית. הוא גדול יחסית ומכיל יופי של פתרון מידוף לכל הטלפונים והטאבלטים שלנו בנוחות. המתח נשמר יציב והזרם יספק עבור הטלפונים עם המסכים הגדולים ביותר או טאבלטים אשר נחשבים לצרכני חשמל גבוהים. פתרון הטמנת הכבלים על ידי חריצים בקצה העליון לא ממש יעיל ועדיין יש לנו בלאגן מסויים עם כבלי ההטענה. החברה מודעת היטב לחסרון זה ולכן הציגה בתערוכת CES 2015 אשר התקיימה בינואר האחרון, את ה- PowerDock Pro אשר יהווה את הדגם הבכיר בסדרת Powerdock שמכיל הספק גבוה יותר של עד ל- 12W לכל מחבר USB, דבר אשר יעלה את זרם ההטענה בהתאם ובכך להתאים לאייפד Air ואייפון 6, אך המטען הזה רק הוצג והשקתו צפויה רק ברבעון השלישי של השנה. לא לשכוח כי כנראה שגם יתלווה אליו תג מחיר פרימיום.

 

 Griffin Powerdock 5 - ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום

 למעלה מטען ה- PowerDock Pro, רק הוצג והשקתו צפויה לקראת הרבעון השלישי של שנת 2015.

 

לסיכום, יש לנו מטען טוב למדי ולכולנו יש את הפינה הזו בבית בה מטען כזה יכול להתאים. המחיר מעט גבוה לעומת המתחרים והיבואן כרגע לא מביא את המוצר בשל עלותו, אך במידה ותרצו לרכוש את ה- Powerdock 5, הוא זמין מעבר לים במחיר של $90 

לדיון בנושא: Griffin Powerdock 5 – ככה תטעינו 5 מכשירים במינימום מקום


8:00
  /  
13.4.2015
  
מאת: זיו רוזנפלד

1