סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)

"האישה בזהב" ראוי לצפיה מכיוון שהוא נותן פרשנות מעניינת לנושא מוכר ובגלל המשחק המצויין של הלן מירן וראיין ריינולדס.  

11:00
  /  
03.04.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"האישה בזהב" עוסק בנושא כואב שכבר טיפלו בו בעבר בהוליווד, גניבתן של יצירת אומנות וחפצים בעלי ערך שהיו שייכים ליהודים אמידים ע"י הנאצים בתקופת מלחמת העולם ה-2 והשואה.  הסרט מבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש בארצות-הברית ובאוסטריה בשנות ה-90. מריה אלטמן (הלן מירן) אמריקאית שנאלצה לברוח מאוסטריה לאחר שהנאצים השתלטו עליה במלחמת העולם ה-2, טוענת שציור ה"אישה בזהב" שצייר גוסטב קלימט ב-1909 צוייר בהשראת דודתה האהובה אדלה בלוך באוור, שהוא שייך למשפחתה ושהנאצים גנבו אותו מהם במהלך המלחמה. היא שוכרת ידיד של משפחתה, עורך דין צעיר בשם רנדי שנברג (ראיין ריינולדס) כדי שיעזור לה להחזיר את הציור לבעליו החוקיים.

סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)

לביקורת 

"האישה בזהב" יוצא בארץ בעיתוי הכי טוב שיכול להיות. עוד שבועיים חל יום הזיכרון לשואה ולגבורה ואנשים ילכו לראות אותו בעיקר בגלל זה. אחרי שראיתי אותו אני חושב שכדאי לכם ללכת ולראות אותו לא רק בגלל דברים אחרים לגמרי.

סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)

 

 ישנם לא מעט סרטים שעוסקים בנושא השואה, חלקם אמריקאיים וחלקם מארצות אחרות. חוץ מ"החיים יפים" של רוברטו בניני מ-1998 ו"ממזרים חסרי כבוד" של קוונטין טרנטינו מ-2009 רוב הסרטים שעסקו בנושא השואה היו רציניים ומאוד כבדים, מה שגרם למועקה אצל מי שצפה בסרט. זה קרה בעיקר בגלל הרגישות הרבה שיש לנושא וכדי שההתעסקות בו תהיה אמינה ובעיקר מכובדת. "האישה בזהב" מוכיח שאפשר לעשות סרט שמתעסק בנושא השואה בלי להיות יותר מדי כבדים. הסרט רציני ויש כמה סצינות שהן לא קלות, אבל הוא מספר את הסיפור בצורה שמובנת לכולם, הסיפור זורם וקולח ויש גם טיפה הומור. הסרט מצליח בזה משום שהוא מספר את הסיפור משתי נקודות מבט שונות. הראשונה היא שנות ה-90 שבהן מתרחש הסיפור והשניה היא אוסטריה של סוף שנות ה-30 ותחילת ה-40 שמוצגים לצופים דרך מחשבותיה של מריה. הסצינות שמתרחשות באוסטריה מוצגות בגרמנית כדי להכניס את הצופים לאווירה וכדי להיות כמה שיותר נאמנים לתקופה. כל הכבוד ליוצרים וגם למחלקות העיצוב האמנותי, התלבושות והאיפור שהצליחו לשחזר את התקופה בצורה הכי מדוייקת שאפשר.

סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)

עוד דבר שאהבתי בסרט הוא המשחק. בתפקיד מריה ורנדי ליהקו היוצרים את הלן מירן וראיין ריינולדס ושניהם משחקים מעולה. הלן מירן היא אחת השחקניות הגדולות בדורה והיא מוכיחה פעם אחר פעם את היכולות הזיקיות שלה והרגעים שבהם היא חולקת את המסך עם ריינולדס ומתחילה לדבר אליו בטון אימהי הם פשוט תענוג. ריינולדס עצמו מוכיח שהוא לא רק שחקן קומי מעולה אלא שהוא מסוגל להחזיק על הכתפיים שלו סרט דרמטי. חוץ מהם משחקים בסרט גם קייטי הולמס, דניאל ברוהל ("ממזרים חסרי כבוד"),צ'ארלס דאנס ("משחקי הכס"), ג'ונתן פרייס ופרנסס פישר בתפקידי משנה קטנים.

סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)

בקיצור-כדאי לראות.

סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)

 

"האישה בזהב"-ארצות-הברית/בריטניה 2015. 109 דקות. בימוי: סיימון קרטיס. תסריט: אלכס קיי קמפבל, רנדי שנברג. שחקנים: הלן מירן, ראיין ריינולדס, דניאל ברוהל, קייטי הולמס, ג'ונתן פרייס, צ'ארלס דאנס, פרנסס פישר, אליזבת' מק'גוורן.

 

 

 

 

 

 

 
לדיון בנושא: סרט לחג-האישה בזהב (Woman in Gold)


11:00
  /  
3.4.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

1