סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

הסרט השביעי בסדרת "מהיר ועצבני" גדול, עמוס ומושקע. אבל, הוא פחות טוב מהסרטים הקודמים בסדרה.

7:00
  /  
01.04.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

עלילת הסרט השביעי בסדרת "מהיר ועצבני" מתחילה מיד אחרי סיום הסרט השישי בסדרה. הפעם דום (וין דיזל), בראיין (פול ווקר המנוח, שנהרג מיד לאחר סיום הצילומים) והחבורה מתעמתים עם דקארד שואו (ג'ייסון סטיית'אם), אחיו הגדול של אוון שואו (לוק אוונס) שהיה האיש הרע בסרט הקודם.  לאחר שהחריב חצי מהעיר לונדון, אוון שוכב פצוע קשה בבית החולים. דקארד מבקש לנקום ולכן הוא מתחיל לרדוף אחרי כל אחד מהחבורה כדי לחסל אותם. לאחר שאחד מהניסיונות מגיע לפסים קצת יותר אישיים החבורה מתאחדת שוב ומחליטה לתפוס אותו לפני שהוא יתפוס אותם כשבדרך הם משאירים הרבה דם, אש, תמרות עשן ושובל של מכוניות הרוסות

סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

 

לביקורת

מי שקרא ביקורות קודמות שכתבתי  יודע כמה אני אוהב את סדרת סרטי "מהיר ועצבני"  הסרטים הללו הם השילוב האולטימטיבי בין סיפור טוב לאקשן מושקע. העלילה אף פעם לא הייתה הצד החזק של הסרטים הללו ומי שבא לראות אותם בא בשביל האקשן ומירוצי המכוניות המרהיבים. הסרט השביעי בסדרה שיצא השבוע להקרנות בכל העולם בהחלט מספק את הסחורה מבחינת האקשן, אבל יש לו לא מעט בעיות שגורמות לו להיתקע הרבה זמן בניוטרל ואם משווים אותו לסרטים האחרים בסדרה (ובמיוחד לחמישי והשישי שמבחינתי היו הכי טובים בסדרה) אז הוא הרבה פחות טוב מהם.

סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

נתחיל ברשותכם במה שטוב. את הסרט השביעי בסדרה ביים ג'יימס וואן. להרבה אנשים השם הזה לא מוכר אך חובבי האימה שבינינו מכירים ומצטמררים מעונג כשהם שומעים אותו. וואן כתב וביים את "המסור" ואת "לזמן את הרוע", שני סרטי אימה שהצליחו מאוד וגרמו ללובשי החליפות באולפני "יוניברסל" להזמין אותו לביים את הסרט. הם נתנו לו תקציב ענקי, מה שגרם לוואן ולתסריטאי כריס מורגן להתפרע ולתרגם את כל מה שהם כתבו בתסריט אל המסך. התוצאה היא סרט גדול, מושקע ועמוס בסצינות אקשן גדולות וארוכות (אל האורך אגיע בהמשך, אל תדאגו), בצילומי נוף מרהיבים, בפסקול מלא באסים, בקפיצות ממקום למקום, בהופעות אורח של כל מי שאי פעם הופיע בסדרת הסרטים וגם כמה בדיחות שמסתתרות פה ושם. הכל מהיר וצריך להיות בשיא הריכוז כדי לא לפספס שום דבר. לצערי, השקעת היתר  בסרט היא אחת הבעיות הגדולות שלו. בהתחלה אמרתי לעצמי שאפו על כך שהם מצליחים לגרום לצופים להישאר דבוקים לכסאות ולמסך ועם טלפונים כבויים, אבל ככל שהסרט מתקדם כל מה שנראה על המסך הופך להיות גדול, מהוקצע ועשוי יתר על המידה עד שהיו לא מעט צופים באולם שהתחילו לצחוק. לי אישית יצא לתהות יותר מפעם אחת האם כל מה שראיתי עכשיו היה אמיתי, מה שגרם לי אישית להתאכזב ולספור את הדקות עד שהסרט ייגמר

סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

הבעיה הגדולה השניה של הסרט הזה היא האורך שלו. אני יודע שיש לסרט תקציב גדול וצריך להצדיק אותו, אבל למתוח את הסרט לשעתיים ורבע זה פשוט התעללות בצופים. היה אפשר בכיף לחתוך ממנו חצי שעה, שלא לדבר על  45 דקות. האורך הבלתי מוצדק של הסרט גרם לא רק להשקעת יתר באקשן אלא גם ל"השקעת יתר" בתסריט. כאשר ראיתי את הטריילר של הסרט הייתי בטוח שכל הסרט עוסק במשחקי החתול והעכבר שדום וחבורתו מנהלים עם דקארד שואו. לצערי, מסתבר שההיפך הוא הנכון. כדי להצדיק את התקציב הגדול ואת האורך התסריטאי נאלץ לכתוב עלילת משנה שמתעסקת בתכנת מחשב מסוכנת. התפקיד של העלילה הוא למשוך את הזמן אבל מה שהיא בעצם עושה זה להפוך את הסרט לגרסא מגוחכת של "משימה בלתי אפשרית", מה שגרם לחלק מהצופים בהקרנה שבה הייתי לעזוב את האולם באמצע הסרט. התמקדות בעלילה המקורית של הסרט וקיצוץ שלו לשעה וחצי היו עושים לו רק טוב. לצערי, לא עשו את זה וזה קצת חבל. נו טוב, לפחות כשזה יוקרן בטלוויזיה יהיה אפשר להקליט ולהעביר קדימה את הקטעים המשעממים.

סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

מה שכן אהבתי הוא ההתייחסות של היוצרים למותו של פול ווקר. ווקר המנוי, שגילם את השוטר בראיין אוקונור, נהרג בתאונת דרכים בדצמבר 2013.  התאונה קרתה כמה ימים לפני תחילת צילומי ההשלמות של הסרט, מה שגרם לתסריטאי לשכתב ולצלם מחדש כמה סצינות. הם היו יכולים לשכתב מחדש את כל הסרט ולהתייחס למוות של ווקר עם הרבה פאתוס מהסוג שרואים בסרטי פעולה, לשמחתי הרבה הם לא עשו זאת. במקום זה הם בחרו במחווה מכובדת, יפהפייה ונטולת פאתוס או קיטש לקראת סיום הסרט. אני אישית ראיתי כמה דמעות זולגות בכיסאות שלידי.

סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

בקיצור-אפשר לוותר

סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)

 

"מהיר ועצבני 7"-ארצות הברית/יפן 2015. 137 דקות. בימוי: ג'יימס וואן. תסריט: כריס מורגן. שחקנים: וין דיזל, פול ווקר, דוויין ג'ונסון, ג'ייסון סטיית'אם, מישל רודריגז, ג'ורדנה ברוסטר, טייריז גיבסון, כריס "לודקריס" ברידג'ס, סונג קאנג, גל גדות, אלזה פאטאקי, לוק אוונס, נטלי עמנואל, רונדה רוסי, קורט ראסל, דג'ימון הונסו.

 

לדיון בנושא: סרט לחג-מהיר ועצבני 7 (Furious 7)


7:00
  /  
01.04.2015
  
מאת: איתמר נימרוד