סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)

במאי האקשן הצרפתי פייר מורל עושה עם שון פן ב"מתנקש על הכוונת" את מה שעשה עם ליאם ניסן ב"חטופה". את ...

9:00
  /  
27.03.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"מתנקש על הכוונת" מבוסס על ספר באותו שם שכתב ז'אן פייר מאנצ'ט. גיבור הסרט הוא ג'ים טרייר (שון פן), מתנקש מקצועי שעובד עבור חברת אבטחה פרטית בקונגו במהלך מלחמת האזרחים שם. ג'ים מעוניין להתפטר ולעבור לחיות חיים שקטים עם אהובתו אנני (יסמין טרינקה), אבל לחברה שמעסיקה אותו יש תכניות אחרות ומאלצת אותו לעזוב את המדינה אחרי אחת המשימות שביצע. שמונה שנים אחרי אותה משימה ג'ים חי את החיים השקטים שרצה, אבל השדים מהעבר לא רוצים לעזוב. כאשר הוא ניצל מניסיון התנקשות, ג'ים יוצא למסע בניסיון לגלות מי רצה לרצוח אותו ולמה. האם הוא יצליח?, תצטרכו לראות את הסרט כדי לדעת.

סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)

לביקורת

את "מתנקש על הכוונת" ביים במאי האקשן הצרפתי פייר מורל. מורל ביים את "מפריז באהבה" אבל נודע בעיקר בזכות "חטופה", ששדרג לליאם ניסן את הקריירה והפך אותו משחקן איכותי אבל בררן לכוכב אקשן. "מתנקש על הכוונת" דומה בקווים הכלליים שלו ל"חטופה". גם כאן הגיבור הוא איש בשנות ה-40 או אפילו ה-50 שלו, גם כאן הוא איש ביטחון וגם כאן הוא יוצא לפעולה אחרי שמשהו קורה לו ומטלטל אותו. עד כאן הם דומים, השאר שונה מאוד.

סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)

 

בניגוד ל"חטופה", שמתחיל רגוע אבל מעלה את הקצב בהמשך, "מתנקש על הכוונת" מתחיל בהילוך גבוה כבר מהדקה הראשונה והוא לא עוצר לרגע. המתח נשמר באותה רמה לכל אורך הסרט ואין אף רגע מת. הכל מהיר מאוד ותמיד קורה משהו על המסך מה שגורם לצופים להישאר דבוקים לכסא ולא לפתוח את הטלפון או לצאת החוצה לשירותים כדי לא לפספס שום דבר שיעזור להם להבין את העלילה. האקשן, כרגיל בסרטים של מורל הוא ריאליסטי, אגרסיבי וסוחף. יריות, מכות, פיצוצים, נשק קר, נשק חם,  אין סוג של אלימות שלא מופיעה בסרט הזה. אבל בניגוד לסרטי אקשן אחרים שמסתובבים בשוק, יש מאחורי האקשן גם היגיון והוא לא נועד כדי למשוך זמן או בשביל לסחוט קריאות התפעלות מהצופים.

סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)

מה שמוביל אותי לדבר על מאפיין נוסף שמצטיין בסרט הזה והוא המשחק. ב"מתנקש על הכוונת" מופיע בתפקיד הראשי שון פן, אחד השחקנים הטובים בהוליווד שידוע בטוטאליות שלו ובזכות זה שהוא משתנה מתפקיד לתפקיד. לכבוד התפקיד הזה הוא התאמן המון בחדר הכושר וגידל שרירים שלא היו מביישים את שוורצנגר או סטאלון. אבל, בניגוד לשניים שהזכרתי קודם, פן גם יודע לשחק והוא מכניס לדמות של ג'ים רבדים נוספים ומכיוון שהוא מופיע רוב הסרט (ובחלקו גם לבד) הוא סוחב אותו על כתפיו תרתי משמע. חוץ מפן אפשר לציין לטובה גם את יסמין טרינקה היפהפייה שממגנטת אליה את תשומת הלב של הצופים, את ריי וינסטון כאחד החברים הטובים של פן ואת אידריס אלבה בתפקיד קטן. החוליה החלשה בסרט לדעתי הוא חוויאר בארדם, שמצליח לרקוח מטעמים מכל תפקיד שהוא עושה אבל דווקא כאן הוא שיחק בצורה יותר מדי מתאמצת. מה שהורס את כל הרושם הטוב שהוא השאיר בסרטים הקודמים שהוא מופיע בהם.

סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)

בקיצור- כדאי לראות.

סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)

 

"מתנקש על הכוונת"- בריטניה/צרפתספרד 2015. 115 דקות. בימוי: פייר מורל. תסריט: דן מקפירסון, פיט טראוויס, שון פן. שחקנים: שון פן, חוויאר בארדם, אידריס אלבה, יסמין טרינקה, ריי ווינסטון, מארק ריילנס.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-מתנקש על הכוונת (The Gunman)


9:00
  /  
27.3.2015
  
מאת: איתמר נימרוד

1