מסך OLED עם WebOS עם מודל 55EC939Y של חברת LG

במהלך השנים שבהם OLED היתה רק פנטזיה על הנייר, הייתי הראשון שקפץ להגיד שהמלך ערום - תתמקדו במה שיש כרגע ...

7:00
  /  
22.03.2015
  
מאת: עפר לאור
עיצוב

הקדמה

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

במהלך השנים שבהם OLED היתה רק פנטזיה על הנייר, הייתי הראשון שקפץ להגיד שהמלך ערום – תתמקדו במה שיש כרגע ותפסיקו לחלום על הטכנולוגיה הזו שאף אחד לא הצליח ליישמה מעולם כמו שצריך… אז זהו, היום אפשר להכריז רשמית ש-LG יישמה אותה כמו שצריך.

הביקורת שערכנו על מסך ה-OLED מהדור הראשון (ביקורת שאגב קיבלה מספר שיא של קריאות לביקורת באתר) הציגה תמונה מדהימה, אך עדיין לא מושלמת בשל מספר של פיקסלים תקולים ומערכת הפעלה מיושנת.

הדור הנוכחי של מסכי OLED כמעט ולא סובלים מחבלי הלידה הללו. במקום מספר הפיקסלים התקולים שהיו במסך הקודם, המסך שהגיע לביקורת כלל תת פיקסל תקול אחד (מתוך 8.3 מיליון תת-פיקסלים). כשמדובר על מספר כזה, אפשר להגיד שהתופעה כבר נדירה. השיפור הוא לא רק במסכי ה-FHD: אפילו המסך 77" OLED UHD  שהגיע לארץ הוא נטול פיקסלים תקולים (מתוך 33 מיליון תת-פיקסלים!). עדיין כדאי לעשות בדיקות, אבל אפשר כבר להכריז שהבעיה מאחורינו.

שחורים מושלמים ועיצוב מושלם

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

במקביל, LG המשיכה לשכלל את המסך ובעיקר הוסיפה מערכת הפעלה מודרנית בדמות WebOS, אשר פותחה במקור על ידי חברת Palm עבור סמארטפונים. זו מגמה ברורה בשוק, שכן מקור כל מערכות ההפעלה ששאר היצרניות מקדמות הוא בטלפונים: מ-Firefox OS של פנסוניק, דרך Android של סוני ופיליפס וכלה ב-Tizen של סמסונג.

הדבר הראשון שרואים במסך OLED הוא שהשחורים מושלמים. לא אפורים כהים מאוד, אלא חוסר מוחלט של אור – קפיצה משמעותית גם מעל ה-Kuro האלמותית. העין מאוד אדפטיבית ומרגישה גם כמות מזערית של אור, שפשוט לא קיימת כאן.

גם מבחינת עוצמות האור מדובר במסך בהיר ונעים לצפיה. תוסיפו על זה עיצוב עוצר נשימה ומסך קעור נטול רפלקציות ותקבלו את התמונה הכי טובה שקיימת כיום במסך 55". בתחום איכות התמונה אני מתקשה לחשוב על דבר שאפשר להוסיף בכדי לשפר את האיכות וזה נדיר מאוד מבחינתי…

עיצוב

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LGבדור הנוכחי, המסך עדיין דק יותר מהאייפון 6, אך הפעם LG הסירה את הגב היוקרתי עשוי סיבי הפחם, ומחליפה אותו במסגרת מתכתית דקיקה אך יפיפיה. איזור החיבורים כמובן עדיין עבה יותר, וכולל לא רק את האלקטרוניקה אלא גם את הרמקולים של המסך – מה שלא פוגע בעיצוב של המסך וגם משפר את איכות הצליל ביחס לדור הקודם.

גם כאן, אין לי הרבה מה להוסיף מלבד שמדובר במסך עם העיצוב והמעמד היפים ביותר בשוק כיום.

ממשק המשתמש

LG ירדו מכל הרעיונות החדשניים שעדיין לא היו מבושלים לחלוטין, כך שהפעם אין לנו כל מני הפתעות בדמות חיישני תנועה בקדמת המסך ואפילו אין יותר מצלמה ייחודית (אפשר להוסיף אותה בתוספת מחיר, אך גם LG רואים שאין ממש ביקוש רב ל-Skype ישירות מהמסך, אלא אם כן מדובר במסך שמיועד למשרד היי-טק). כך שמדובר במסך שהוא הרבה יותר מוצר מוגמר מאשר מוצר הייטק נסיוני-מעבדתי, אך מצד שני יש בו הרבה פחות "קסמים וטריקים" מהדורות הקודמים של המסכים. אגב, מדובר במגמה של כל החברות, אשר חוזרות להתמקד באיכות תמונה ופחות בפיצ'רים שהן חושבות שעלולות לגרום לנו לקנות מסכים חדשים.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מערכת ההפעלה של המסך היא WebOS. כאמור, מדובר במערכת הפעלה שנוצרה על ידי Palm לטובת סמארטפונים, אך נכשלה בעיקר בשיווק שלה (טכנולוגית היא מדהימה). מדובר במערכת הפעלה שהשפיעה מאוד על תכונות רבות שאנדרואיד ו-iOS אימצו בחום. לאחר סיבוב ארוך בין חברות ומימושים שונים (למשל HP שהוציאה מדפסות מבוססות WebOS( חברת LG אימצה את מערכת ההפעלה והפכה אותה למערכת ההפעלה של המסכים שלה (וככל הנראה גם השעונים החכמים מתוצרתה).  

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

המיקוד שלה מחדש גרם לכמה דברים, חלקם טובים וחלקם פחות:

 • מבחינת ממשק המשתמש, מדובר במהפכה אמיתית עבור LG. האסטטיקה הקודמת לא היתה אטרקטיבית במיוחד ונראתה כמשהו שנוצר על ידי מהנדסים עבור מהנדסים. במקרה של WebOS יש מאמץ מיוחד להפוך את הכל למשחק עם אנימציות ילדותיות שאמורות לרמוז לך שמדובר במוצר פשוט שכל אחד יכול מיד להבין ולהשתמש בו.
 • כל פעולה שהיא "מתקדמת" נדחקה לאחור או נזנחה לחלוטין. LG כאן עשתה מהפכה מחשבתית – במקום להתמקד בתחרות חסרת תכלית בחברות האחרות, היא החליטה להיות הבחירה הפשוטה של ממשק המשתמש. אם זה פונקציה מסובכת או מתקדמת, תצטרכו לחפור עד שתמצאו אותה.
 • למרות הדגש על אנימציות – המסך מרגיש עדיין איטי ו-underpowered. נראה ש WebOS זקוק לאופטימיזציות בתחום האנימציות או ש-LG פשוט לא שמה מעבדים מספיק חזקים בכדי לעמוד בדרישות המלאות של מערכת ההפעלה הזו.
 • בעיה שלא נפתרה לצערי היא המשך השימוש בשלט ה- air mouse אשר לטעמי עדיין מקשה כאמצעי הממשק העיקרי. האמת שלא היה אכפת לי להשתמש בו אם היה אפשר לבחור מתי הוא מופעל ומתי אפשר להשתמש ב-DPAD (כפתורי החיצים). 

בנוגע לאנימציות. מדובר בגרפיקה שהיא במכוון לחלוטין ילדותית וטפשית. הרבה פסיכולוגיה עומדת מאחורי הרעיון הזה של LG וניתן לראות הרבה "human engineering" שתפקידו הוא להוריד את רמת החשש של המשתמשים מתפעול מכשיר מורכב שכזה. הדוגמא הכי קיצונית נמצאת בשלב ההתקנה שבו האנימציות פשוטות אפילו יותר ומנסות להמנע ממצב שבו תפריטים מורכבים ימנעו מבעל המסך מלהגדיר אותו נכון ולאבד פונקציות חשובות בהשמך, כמו חיבור לאינטרנט.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

האנימציות סובבות סביב דמות ציפור כחולה שהפה שלה מזכיר את חץ העכבר שהמסך מציג כאשר משתמשים בשלט.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

המסך הראשי מעוצב בעזרת פסים אלכסונים אשר כוללים פעולות שונות או דברים שנרצה לעשות במסך: אפליקציות חיצוניות, אפלקיציות פנימיות, טלויזיה חיה (כלומר עידן+), דפדפן או כניסות חיצוניות של HDMI. הרעיון הוא להפוך כל דבר שעושים בטלויזיה לאפליקציה – קונספט שלא יהיה זר למי שהשתמש בשנים האחרונות בסמארטפון…

את הסדר המערכת קובעת אך בחירה ארוכה בפס כלשהו (בעמוד הימני, המתקדם יותר) מאפשרת גרירה שלו למיקום שתרצו. מדובר על מטפורה שמוכרת לכל מי שסידר אי פעם אייקונים של אפליקציות באייפון…

הפעולה האחרונה נמצאת בקצה השמאלי ואם גוללים שמאלה מקבלים היסטוריה של שימוש – אפשר לראות צילום מסך אחרון של האפליקציה או התוכנית שאתם צופים בה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כך נראה הממשק משמאל: 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

שיטת הסידור על ידי גרירה היתה מעט מורכבת ומצאתי שלפעמים פספסתי את האייקון שרציתי לסדר, אבל סה"כ מדובר ברעיון די חביב. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כדאי לציין שהמסך דובר עברית מהשניה שמדליקים אותו. לא כל התרגומים ברורים, ויש לא מעט פספוסים (Min למשל במובן של דקות תורגם בטעות למינימלי) אך במרבית המקרים מדובר בעברית צחה וטובה אשר כוללת את כל המסכים, כולל התפריטים הכמעט הכי זניחים של המסך (חוץ מתפריט אחד או שניים שנזנחו ובצדק).

נקודת תורפה משמעותית של המסך הוא בהחלט השלט. העיצוב שלו דומה מאוד לשלט של הדורות הקודמים. מדובר בשלט בסיסי מאוד עם מעט מאוד פונקציות, באופן מכוון. הבעיה היא שהחסכוניות הזו גורמת לכך שחסרים לי כפתורים בסיסיים כמו כפתור מעבר בין כניסות HDMI או תפריט MENU למשל… כפתור הבית יפעיל לכם את התפריט הראשי בכל מקום שבו תמצאו, כולל גישה לתפריטי המסך והתמונה אך בכדי לנווט בתוך המסכים עדיין צריך להשתמש ב-air mouse, דבר שהופך למתיש למדי בטווח ארוך. בנוסף, לא כל אחד בעל קואורדינציה שמתאימה לכך. זה הזכיר לי מאוד את התופעה של ה-Wii שבו אתה מוצא את עצמך בזויות מוזרות בכדי להביא את הסמן לתפריט במסך שאליו אתם מכוונים.

עם זאת, יש שיפור בשלט וביכולות ההכוונה שלו, אני פשוט מאמין גדול ש-DPAD צריך לשמש כאמצעי הניווט העיקרי לטלויזיה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כפתור נוסף חשוב מאוד הוא כפתור המיקרופון. לשלט יש מיקרופון מובנה וכמה שניות (אמרתי כבר שכח החישוב של המסך מרגיש איטי מדי) לאחר שלוחצים על כפתור המיקרופון ניתן להקריא בעברית את מה שאתם מחפשים. LG, בדומה לסמסונג ולחברות האחרות, מבינים שהשימוש בקול לא יהיה בשביל לכבות ולהדליק את הטלויזיה אלא בעיקר לחפש תוכן (מדובר באמצעי חיפוש נוח לילדים למשל). 

אפשר להבין יותר את התפיסה הזו כאשר רואים את המקלדת על המסך שנדרשת כאשר מתחברים לרשת או כאשר מחפשים תוכן בתוכנת ה-smart share:  

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 למרות שיש עברית מלאה, הניווט לא קל ונדרש להטוטנות בכדי להביא את הסמן למקום המדוייק שלו

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מבחינת חיבוריות, למסך יש די והותר חיבורים לכל מה שתחפצו בו, כולל מחברים מיוחדים שדורשים מתאמים (קומפוננט למשל). את החיבור USB העליון למצלמה, LG חסכה מאיתנו.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

ניתן גם לראות שיש כאן 3 חיבורי USB 2 (אין יותר חיבור USB3 למרבה הפלא). גם חיבורי HDMI יש לרוב: חיבור HDMI אחד אחורי (כולל תמיכה ב-ARC) ועוד שלושה נוספים בצד, כולל אחד עם תמיכה ב-DVI ועוד אחד ב-MHL. יש כמובן כניסות ויציאות אודיו במידת הצורך, וחיבור רשת חוטי (יש כמובן גם WiFi מובנה) וכמובן שיש חיבור אנטנה עבור עידן+.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 מבחינת התפריטים, הקושי העיקרי שהפריע לי הוא העובדה שצריך היה ממש לחפש את כפתור התפריט הראשי שמשמש להגדרות ולשינוי הגדרות המסך (הוא כפתור קטנטן בחלק העליון של המסך שמופיע כאשר לוחצים על כפתור הבית). גם המעבר בין כניסות דורש לא מעט התעסקות עד שהמסך מבין שאלה פונקציות פופולריות ומציף אותן לעמוד הראשון של פסים. מדובר בהחלטה תמוהה והייתי שמח מאוד אם היה כפתור יעודי לכך בשלט.

כאמור, יש לי תחושה ש-LG בחרה במעבדים איטיים מדי ביחס למה שנדרש בכדי להריץ את WebOS כראוי. במקרים רבים אפליקציות עולות לאט מדי ואנימציות מרגישות כבדות. הרעיון יפה אך הביצוע מרגיש מקרטע. ניתן לחוש זאת בעליה איטית של אפליקציות ובכל מני פינות במערכת שבהן אנימציה שאמורה להיות חמודה, הופכת מעיקה מכיוון שלא רואים אותה כראוי.

בדיקות ומדידות

בדיקות ומדידות

הדבר העיקרי שהפריע לי בתחום איכות התמונה של מסך ה-OLED הקודם שבדקתי מבית LG, היה נושא הפיקסלים השרופים. באותה בדיקה מצאתי מספר לא קטן של תת-פיקסלים תקולים. לכן זו היתה הבדיקה הראשונה שערכתי למסך. בדיקות מהסוג הזה הן קלות מאוד, אך דורשות עין חדה וסבלנות – צריך לשים test patterns שונים, תחילה לבן ואח"כ כל אחד מצבעי היסוד. הסיבה לכך היא שבמסכי LG הלבן מקבל תת פיקסל משלו, כך שיש לנו בעצם 4 צבעי יסוד: לבן, כחול, ירוק ואדום.  

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 בכל אחד מהתבניות יש לחפש נקודות שחורות. במקרה של המסך שקיבלתי היתה נקודה שחורה בודדת בפיקסלים הכחולים בלבד, פיקסל תקול בודד בין למעלה מ-8 מיליון תת פיקסלים. האם ניתן לראות את הפיקסל בצפיה רגילה? התשובה היא חד משמעית לא.

לצורך הבדיקה ההפוכה (פיקסלים תקועים), הצבתי מצלמה עם זמן חשיפה ארוך במיוחד ועוצמת תאורה חלשה במיוחד במסך (המקבילה של כ-10IRE). מכיוון שהחשיפה של המסך היא דיפרנציאלית, הייתי מצפה לראות נקודות צבעוניות בתמונה, או דפוסים של חוסר אחידות – איזורים כהים ובהירים. להלן התמונה שהתקבלה:

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

בניגוד לדור הקודם של מסכי OLED, הפעם הלבן אחיד לחלוטין, וכך גם במדידות שלי: סביב 5% טעות באחידות (כלומר, ממוצע של למעלה מ-95% אחידות). כאשר מודדים את זה לרוחב כל המסך, מקבלים את הגרף המדהים הבא:

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 עוצמת האור של המסך מגיעה לכ-90cd/m2 במצב ECO על מסך אחיד לחלוטין (ככל הנראה בשל מנגנון APL אקטיבי). בחלון 100IRE עם תאורה מקסימלית, המסך מגיע ל-130cd/m2 שזה כמובן לא בהיר כמו מסכי LED אך זה בהחלט מספק. בקיצור, המסך מעולה לסלון ממוצע, אך פחות יתאים בחדר מאוד מואר.

בתחום כיסוי הצבעים, ניתן לראות שהמסך, במצב ISF 1 מגיע לתוצאות קרובות למושלמות בתחום כיסוי הצבעים ב-REC709. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

ניתן גם לבחור במצב צבעים מורחב אשר בעיקר מתמקד בצבעים הירוקים וטיפה בהרחבת האדומים – לא מדובר בכיסוי רחב של REC2020 או אפילו DCI, אבל מדובר בהחלט בהרחבה של טווח הצבעים ומי שפחות מעוניין בדיוק, ישמח לגלות שזה נותן תמונה עם פאנץ' יפה ואשר לא מעוות את צבעי העור של שחקנים. מדובר בשינוי מהדור הקודם – שכן גווני הכחול/ירוק לא מושפעים יותר מהרחבת טווח הצבעים (LG קוראים לזה "סולם צבעים") מה שאמור לתרום לתמונה יותר טבעית גם בטווח המורחב של הצבע.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

גם בתחום הגאמה המסך מדייק להפליא. כאשר מגדירים את המסך על 2.2, קיבלתי מדידה של 2.19 – כמעט מושלם. זו גם הגדרת ברירת המחדל של המסך.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

אך למרות ש-2.2 היה עד לפני מספר שנים היעד, כיום המסכים יכולים לעמוד בהרבה יותר ותקנים חדשים באמת מדברים על 2.4 בתור יעד לכיול. במצב זה המסך הפגין תוצאות מדוייקות להפליא ונמדד 2.41. מכיוון שהשחורים של המסך מושלמים (עוד על כך בהמשך) רצוי להשתמש ב-2.4 בתור היעד.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

בתחום כיול הצבע יש מעט פספוסים ולמרות שהממוצע תקין לחלוטין, עדיין הייתי ממליץ על כיול עם ציוד מקצועי שכן אפשר להגיע לתוצאות מושלמות לחלוטין עם כיול שכזה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

טביעת האצבע הספקטרלית שונה מזו של הדור הקודם של מסכים. נראה שבהחלט יש כאן שינוי טכנולוגי משמעותי מהדורות הקודמים של המסכים (כלומר, LG אינם שוקטים על השמרים).

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

אז אמרנו קודם שהשחורים מושלמים. בדור הקודם של מסכי OLED ראינו כמעט שלמות – למעט residual brightness קליל שהיה חולף במהירה. כאן גם תופעה זו לא נצפתה. זה לא אומר שהמסך לא יכול תאורטית להצרב, אלא שבמהלך הבדיקות לא הצלחתי לגרום לזה לקרות… נראה ש-LG עבדו על הטכנולגיה ושיפרו גם את הנושא הזה. 

מבחינת מדידות, השחורים אכן מושלמים – כאשר המסך מכוייל (ויש להקפיד על כך במיוחד!), פיקסלים ישארו כבויים לחלוטין והשחור יהיה מושלם ללא שריד של אור. לכן למסך יש קונטרסט אינסופי לחלוטין.

תופעה שחזרה על עצמה מהדור הקודם: צפיה במסך ממרחק הקצר ממטר מציקה מעט בעיניים:

 • תת הפיקסלים בולטים מאוד ולכן ניתן לראות מרווח גדול בינהם ושטח שחור
 • יש נטיה ורדרדה ברורה לתמונה, ככל הנראה בשל אור שמוחזר מפיקסלים צדדיים, כלומר, מדובר באור שאמור ללכת לאיבוד ונראה רק ממרחק קצר במיוחד.
 • יש מעט תחושה של "נמלים" בתמונה (משהו שבעלי פלזמה יתחברו אליו מאוד) בשל השימוש בהבהוב הפיקסלים בשיטת PWM – שינוי כמות הזמן שכל פיקסל דלוק בכדי להוציא גוון כלשהו.

מבחינת זמן תגובה, למסך 106ms lag במצב תמונה רגיל, שיפור ביחס לדור הקודם.

במצב game mode, המספר יורד ל-51ms, מספר סביר, אך עדיין מעט גבוה בשביל גיימרים כבדים.

נקודה חשובה היא שהמדידות הללו נעשו בדו מימד בלבד. עם משקפי תלת מימד המסך הרבה פחות אחיד וגם מבנה הפיקסלים (fill ratio) ברור הרבה יותר. לכן צפיה בתלת מימד הפסיבי מומלצת רק ממרחק 3 מטר ומעלה.

איכות התמונה

עידן+

כצפוי – עידן+ מוצג בצורה אופטימלית על גבי המסך. כמובן שאיכות התמונה משתנה מערוץ לערוץ, כאשר הערוצים המסחריים המשודרים כיום בשירות נעים בין איכות בינונית מינוס לאיכות מכפירה לחלוטין.

יש מקרים שבהם השידורים ממש איכותיים: כגון בפרסומת הזו של ערוץ 10:

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

אפשר לקוות שמשהו יתבצע בשלב כלשהו בכדי לגרום לערוצים להיות משודרים באיכות סבירה בעתיד, אך בינתיים המסך מציג את מה שמשדרים לו… 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

תוכנת מדריך הטלויזיה מציגה את לוח השידורים המלא (ניתן גם לראות ממשק בצד ימין אשר מראה מה כרגע משודר). הרעיון של תצוגת השידורים הנוכחית לא ממש מוכיח את עצמו מכיוון ששמות התוכניות ארוכות מדי והתצוגה נחתכת מוקדם מדי. ממשק רחב יותר נדרש מתצוגה שכזו.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

במדריך המלא ניתן לראות את לוח השידורים באופן ברור למדי – תמונת הטלויזיה בקטן מימין ולוח שידורים סטנדרטי עם תקציר בחלק העליון. ניתן גם לסמן כל תוכנית לתזכורת או להקלטה. הקלטות חוזרות ניתן רק לעשות בממשק של אפליקציית ה-time machine.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כאן ניתן לראות כיצד מסמנים להקלטה. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

בשידור החי ניתן להקליט ישירות את התוכנית הנוכחית או לעשות trickplay (הקלטה והקפאה). לשם הקלטה ניתן להשתמש בזיכרון המובנה של המסך אך לטובת כל השאר צריך להקריב כניסת USB ולשים שם דיסק או קי או דיסק נייד מהיר דיו בכדי לתמוך בהקלטה (לא סיפור גדול כיום). 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כדאי לציין שאפליקציית הטלויזיה החיה שונה מזו של לוח שידורים וה-time machine (התוכנה שאחראית על הקלטות והצגת תכנים מוקלטים). המעבר בין האפליקציות אמור היה להיות חלק ומהיר, כך שלא אמורים לחוש שמדובר באפליקציות שונות, אך זה לא המצב. המעבר מורגש מאוד וזמן העליה של כל אחת מהאפלקיציות איטי מדי. כאמור, יש לי תחושה שהמעבדים שנבחרו להריץ את המסך פשוט אינם חזקים דיים בכדי להריץ את האפליקציות מהר מספיק – הדבר מתבטא באנימציות שמעט מגמגמות ובמעבר כבד בין האפליקציות הללו.

במספר מסכים ניתן לראות שלא בדיוק חשבו על העיצוב כראוי. דוגמא כאן של שם התוכנית המוקלטת שהשטח טקסט שלו כל כך קטן שברור שלא ניתן יהיה לראות לעולם שם מלא של ההקלטה…

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

באפליקציית time machine עצמה (תודה לאל שלא ניסו לתרגם את זה למכונת הזמן…) ניתן לראות ששיפרו את הממשק ושהוא נוח וברור יותר. למסך יש יכולת להקליט גם לזיכרון מובנה אבל אפשר להרחיב אותו עם דיסק און קי או דיסק נייד.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כך ניתן לראות הקלטה בעת שהיא מתבצעת – בחלק התחתון ניתן לראות כמה זמן מוקלט ואם אתם צופים בערוץ שמוקלט, ניתן לחזור אחורה או קדימה 15 שניות או פשוט לרוץ קדימה או אחורה במהירות. בחלק העליון ניתן שהמסך כגע מקליט את התוכנית מערוץ DTV 2.

 

 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

פיצ'ר מגניב הוא היכולת לשנות את ה-AV sync בשידורים – בעיקר של עידן+ אך אפשר גם בכניסות וידאו רגילות. בעלי מערכת קולנוע ביתי יכולים גם לנתב בקלות את האודיו לרסיבר דרך ARC, כולל עם התאמה מתוקנת של סינכרון AV.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LGאיכות תמונה – YES

כדאי לציין שגם בעידן+ וגם ב-YES הייתי צריך לשחק עם הגדרות המסך. הגדרת ברירת המחדל של המסך היתה ECO או "צבעים רגילים". בשני המקרים זה היה רחוק מלהציג תמונה אופטימלית. התמונה הטובה ביותר התקבלה במצב ISF1, לאחר שהגדרתי את עוצמת ה-OLED כגבוהה, ואז כיילתי את brightness ו-contrast בדרכים הרגילות.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

בנוסף, השתמשתי בגאמה 2.4 והגדרתי את תיקון התנועה (שמכונה TRUMOTION במסך) כמצב "משתמש", והגדרתי אותו ידנית. בנוסף, הפעלתי את קולנוע אמיתי, העברתי את קונטרסט אוטומטי למצב נמוך, שמתי את Super resolution במצב נמוך וכיביתי את עיבודי התמונה הקשורים לתיקון רעש ו-MPEG לחלוטין. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

לאחר כל אלה התקבלו תמונות נפלאות. מן הסתם הצילומים לא ממש מצליחים לייצג את איכות התמונה האמיתית של המסך הזה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

בלוריי

 כמה תמונות נבחרות מוידאו שצילמתי שמקורו בבלוריי. מן הסתם כל השחורים מושלמים והתמונה חדה כתער… 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LGתלת מימד

תלת מימד פסיבי מעולם לא עשה לי את זה, אבל LG וחברות אחרות הפנימו שמדובר רק בעוד פיצ'ר ושלא כדאי להשקיע יותר מדי בטכנולוגיה הזו. כאן מדובר באיבוד איכות תמונה, שכן כל עין תקבל מחצית רזולוציה מאשר תלת מימד אקטיבי. אגב, במסכי ה-UHD אין את הבעיה הזו – הרזולוציה שם טובה יותר מאשר תלת מימד אקטיבי.

בבדיקה שערכתי ניתן היה לראות cross talk בין העיניים וגם הורגשה חוסר אחידות בתמונה שנוצרה בגלל האור הפולרי – תופעה שיותר משמעותית ב-OLED מאשר ב-LED. מדובר בתלת מימד סביר לילדים או לשימוש מדי פעם – זה לא התלת מימד שחלמנו עליו פעם. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כדאי גם לציין שהמסך זיהה בהצלחה וידאו SBS כתלת מימדי ללא שהייתי צריך לעשות דבר. צילום שערכתי בעצמי עם מצלמת תלת מימד הועבר כפי שהוא ונראה לא רע בכלל.

 המשקפיים הם המשקפיים הסטנדרטים של LG (חפיסה גדולה מגיעה עם המסך…) ולא המשקפיים העוצבים מהדור הקודם של המסכים…

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

 המסך החכם

המסך החכם – WebOS

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כאמור, מדובר במעבר למערכת הפעלה חדשה, כך שהצפי היה שמבחר האפליקציות יהיה נמוך. זה לא בדיוק המצב, שכן LG השכילה לבנות תמיכה אחורה לאפליקציות שפותחו בעבר. מרבית האפליקציות שפותחו לפלטפורמה הקודמת של LG נעשתה בעזרת אפליקציות HTML עם javascript יעודי. לשם כך LG עשתה porting וגם דאגה לשיפור משמעותי בתמיכה של הדפדפן המובנה שלה ל-HTML5. הדבר יחסית פשוט בשל העובדה שהם עברו ל-WebOS, מערכת הפעלה שמתמקדת ב-HTML ובפיתוח אפליקציות ב-HTML.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

לכן מבחר האפקליציות רחב למדי אבל לא מגוון כמו של סמסונג שמשקיעה הרבה מאוד זמן ומאמץ בהכנסת תכני וידאו לפלטפורמה שלהם. החוסר הבולט ביותר הוא באפליקציות וידאו תומכות עברית בסגנון smartTV. לפי השמועות LG וסלקום עובדות על גרסא של סלקוםTV שתרוץ בטלויזיה. אם וכאשר זה יקרה, מדובר במהפכה משמעותית.

בינתיים מדובר על מספר לא מאוד רב של אפליקציות לקהל הישראלי – אפליקציות כגון HT, ישראל היום, Walla ומשחקים פשוטים. בנוסף גם אפליקציות וידאו סטנדרטיות כמו youtube, Daily motion וכמובן אפליקציות כמו פייסבוק, סקייפ וטוויטר.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

אפליקציות מוכרות וטובות זמינות (תודה לאבי ביטון על תמיכתו באתר): 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

גם כאן לוקח זמן עד שהכל עולה ומתעדכן. ניתן לראות למשל שהאייקונים כאן מתקשים להעלות. מכיוון שחיבור הרשת למסך היה חוטי – לא מדובר בעיכוב בשל איטיות הרשת.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

יש תחום שלם של אפליקציות ותכנים בתלת מימד, אבל מורגש החוסר של התכנים לקהל הישראלי, כולל אפליקציות שעובדות בגרסאות הבינלאומיות של המסך. ברור מדוע LG לא פותחת את Netflix אבל הקהל האמריקאי והאנגלי מקבלים אפליקציות רבות שאנחנו פשוט לא רואים.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

YouTube

כדאי להזכיר את המימוש של YouTube אשר בשנים האחרונות הפכו ממקור לסרטוני וידאו איזוטריים על חתולים למקור וידאו רציני ומשמעותי – כולל סרטים מלאים, סדרות שלמות (ולא רק משיח) ומקור בלתי נדלה למוזיקה (בעיקר של עומר אדם ושל פאר טסי).

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

המימוש כבד למדי ומתמקד בעיקר בערוצי וידאו סטנדרטים. משיכה שמאלה מאפשרת גישה לתפריט האדום הישן והנוח שכולל ערוצי וידאו רבים הרבה יותר. הגרסא האחרונה של youtube leanback ניתנת לגישה מהלינק הבא: https://www.youtube.co.il/tv

חשוב לציין שכאשר מריצים אפליקציות הן בודקות האם יש להן עדכון – מה שעלול לעכב טיפה את ההרצה שלהן. למשל YouTube עודכנה במהלך הבדיקה.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG הגרסא של יוטיוב היא גרסאת HTML5 מלאה, כולל פרסומות (לטוב ולרע…)

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

הדפדפן

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

האפליקציה השניה בחשיבותה במרבית המסכים החכמים היא הדפדפן. מדובר כאן על מימוש מלא של Webkit כולל כל היכולות של דפדפן רגיל, מלבד תמיכה ב-Flash שמעולם לא נתמך ב-webOS. האתר שלנו עלה במלואו, כולל וידאו בפופאפ.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כאשר הדפדפן רואה שהאתר מנסה לפתוח משהו בפלאש הוא מתריע שאין תמיכה בפלאש.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

צפיתי בפרק מלא של HT Talk (בשידור ישיר, אגב) ללא כל קושי, ישר מהדפדפן.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כדאי לשים לב שברירת המחדל של החיפוש בדפדפן הוא ב-Bing. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כאן כדאי לציין את החיפוש הקולי (כפתור יעודי בשלט שניתן להשתמש בו בכדי לעשות חיפוש. כאשר החיפוש לא 100% בטוח, האופציות האפשריות יוצגו ובחירה בהם יריץ חיפוש Bing על המונח שחיפשנו.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כאשר החיפוש מצליח למצוא תוכן ביוטיוב הוא יציג את התוצאות וניתן ישר לראות אותן בעזרת אפליקציית יוטיוב המובנית.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LGסטרימר – Smart Share

 פונקציה לא פחות חשובה היא יכולות המסך כסטרימר. כאן עלי לסייג שהמקרה שלי מעט ייחודי – יש לי מספר רב של מחשבים ברשת (לפחות מחשב אחד לכל אדם במשפחה) וכמובן שיש גם שרת ו-NAS… תוכנת Smart Share עושה משהו מעניין ושונה מפתרונות אחרים. במקום לבחור במקור הוידאו (כולל דיסקים קשיחים שמחוברים דרך ה-USB) הוא מרכז לבד וברקע את כל התכנים ברשת. כשאני אומר את כל התכנים אני מתכוון לזה – כל וידאו או מוזיקה שהמסך מצליח להגיע אליו דרך DLNA יוצג במסך אחד גדול.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כאשר מדובר במקרה שלי מדובר במאות קבצי וידאו שמרכזים לא רק סרטונים ביתיים אלא מני תכנים שונים ומשונים, כולל test Patterns ועוד. כל אלה זמינים לצפיה בממשק אחיד ורציף. 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

את התמונות הוא מושך לבד מהסרטונים. כאשר מדובר בתוכנת שרת סבירה (אני משתמש ב-Plex) אז מקבלים Video wall או jukebox view מושלם.  הבעיה מתחילה אם יש לכם וידאו ברשת שלא הייתם רוצים "לפרסם". נראה שלא ממש הושקע הרבה מחשבה בקטע הזה… אגב, אפשר לסנן החוצה שרת שלם או סוג תוכן, או להכנס לתוך שרת ספציפי אבל כמובן שהרעיון מרגיש "כמעט" אבל לא בדיוק שם. השילוב עם Plex אגב מוצלח במיוחד ואפשר להשתמש ב-Plex על המכשירים הניידים וכך לראות את כל התוכן שלכם במקום אחד ולהמשיך איפה שהפסקתם גם על הדרך.

כמובן ש-smart Share עצמו גם זוכר איפה הפסקתם לצפות וממשיך מאותה נקודה ממש.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

בשביל שכל העסק יעבוד שמות הקבצים חייבים להיות נכונים, או ש-Plex חייב לזהות אותם כראוי. למרות שיש לי כמה עותקים של how to train your dragon הוא לא ממש הצליח למצוא את כולם. החיפוש, אגב, נעשה על ידי הקלקה ב-toolbar העליון. שיטה מוזרה שמתכתבת טיפה עם ה-pull to search שנפוץ כיום באייפון ובאנדרואיד.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כמובן שתרגום עברית עובד, אך לא תמיד הניקוד במקום הנכון בדיוק (הנקודה בשורה התחתונה צריכה להיות בצד שמאל). 

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

כל שיטות הקידוד הרגילות פועלות, כולל DTS באודיו. ממשק ה-trickplay פשוט למדי (אולי אפילו פשוט מדי), ובדף השני ניתן לגשת להגדרות מתקדמות כמו ערוצי אודיו ותרגומים נוספים.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

ניתן להשתמש בתרגום פנימי או קבצי תרגום חיצוניים. השיטה זהה בין USB לבין רשת. הקלקה בתחתית המסך מאפשרת גישה לכל נקודה בסרט (כמו מחשב).

ממשק הכתוביות לא נוח במיוחד אבל אפשר טכנית לעשות בו את כל מה שנדרש:

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

ניתן לקבוע כאן את הפעלת הכתוביות בכלל, לבחור רצועת תרגום (אם יש יותר מתרגום מובנה אחד), דף הקוד (עברית/רוסית), לסנכרן את התרגום, לשלוט על מקומו במסך, גודל הפונט והצבע.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מבחינת ביצועים, הצלחתי להריץ את כל קבצי הוידאו שניסיתי כולל בלוריי מלאים. קבצי הנסיון שיש לי עם 80 ו-90Mbps עבדו גם מהרשת וגם מ-USB. לגבי הרשת, כדאי לקחת את הנתון הזה "עם גרגר של מלח" מכיוון ש-Plex ידוע בכך שהוא עושה transcoding על דעת עצמו ויתכן שבקצבים גבוהים הוא פשוט מרמה אותי…

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

אפליקציית שליטה

מעט היה מורכב למצוא את האפליקצייה, כך שלמי שמחפש אותה היא נקראית LG remote – webOS.

אחרי שמתממשקים עם המסך:

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

אפשר לעשות איתה הכל, באופן נוח להפליא, באמת אחת אפליקציות השליטה המוצלחות שפגשתי.מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG 

סיכום

סיכום

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

קשה שלא לקנא במי שרוכש את המסך הזה. הוא ללא ספק טוב מהמסך שלי בכל פרמטר אפשרי. LG הצליחו כאן גם עם מערכת הפעלה וגם עם איכות התמונה – שילוב קטלני של איכות, עיצוב ופונקציונליות. 

אבל עדיין לא הכל מושלם. מבחינת איכות התמונה, אנחנו כמעט מושלמים – למעט תת פיקסל תקול אחד ולכן המסך יקבל ציון 9.9. גם תלת המימד היה רק "בסדר" אך לא מבריק כמו פתרונות אקטיביים.

מבחינת ממשק – נראה שאין מספיק כח חישוב במסך בכדי לעמוד באנימציות וביכולות שנחוצות ל-webOS לרוץ באופן מושלם. נראה שאת זה הם יכולים לפתור או על ידי ייעול של מערכת ההפעלה או חיזוק של המעבד הראשי של המסך.  

הדגש כאן הוא על פשטות, שינוי מהותי מאוד מהמורכבות של הדור הקודם של המסך. יתכן אפילו ש-LG לקחו את העניין הזה רחוק מדי שכן הייתי צריך להתאמץ לא מעט בכדי למצוא כמה הגדרות שהפכו את איכות התמונה לפנומנלית באמת (ברירות המחדל של המסך אינן מחמיאות לו במיוחד). לא אהבתי בעבר, ועדיין לא אוהב היום, את הממשק מבוסס air mouse – זה לא בדיוק עובד כראוי ונותן לי תחושה שאני במחשב. כמובן שניתן להשתמש גם ב-DPAD וחבל שאין דרך פשוטה לקבל שלט DPAD לצורך זה.

בתחום הסמארט – LG ירדה מפונקציות מיותרות והתמקדה במה שחשוב ופשוט. הנקודה העיקרית שחסרה לי כעת זה אפליקציית תוכן משמעותית כגון סלקוםTV או smartVOD.

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

ציונים

 • איכות בנייה: 10
 • עיצוב: 10
 • HDTV איכות תמונה: 9.9
 • SDTV איכות תמונה: 10
 • תלת מימד: 8
 • שלט: 7
 • יכולות כיול: 10
 • יחסי מסך: 9.5 
 • חיבורים: 9 (חסר USB3)
 • ממשק: 9
 • המרת 2D לתלת מימד: 9
 • פונקציות נוספות: 9 (DLNA מצויין, יוטיוב, אפליקציות תוכן)
 • אפליקציית אנדרואיד/אייפון: 9.5 
 • נגן מדיה: 9.5 (עומד בקצבי נתונים גבוהים, תומך בתרגום מלא בעברית)
 • שירותי תוכן מהרשת: נרחבות
 • עברית: 8.5 (כמה תרגומים מעט מביכים)
 • עידן+ : 9.5 (כולל לוח שידורים מלא, קליטה מעולה, איכות תמונה והקלטה פנימית או לדיסק חיצוני).

מסך WebOS עם OLED מודל 55EC939Y של חברת LG

מחיר מומלץ לצרכן: 24,990 ש"ח

לדיון בנושא: מסך OLED עם WebOS עם מודל 55EC939Y של חברת LG


7:00
  /  
22.3.2015
  
מאת: עפר לאור

1