מצלמת האקסטרים של טושיבה – Camileo X-Sports PA5150E

ממשיכים לגלוש בין הנופים המרשימים של הרי הדולומיטים באיטליה, והפעם עם מצלמת האקסטרים של טושיבה, Camileo X-Sports PA5150E, הנותנת תמחור סביר ...

23:00
  /  
17.03.2015
  
מאת: דורון נמרוד

הקדמה

שוק מצלמות האקסטרים אינו יודע מנוח, וגם טושיבה מעוניינת לנגוס את חלקה בעוגה. כידוע, מצלמת אקסטרים מתוכננת לעבוד בתנאים קשים ומטלטלים, ולכן לא רק איכות התמונה חשובה אלא גם מנגנון ייצוב התמונה נגד רעידות, נוחות ההפעלה ועיצוב נכון עבור הציוד והביגוד האופייני לספורט האתגרי שאתם עוסקים בו.

ה-Camileo X-Sports PA5150E נלקחה איתי לחופשת הסקי על מנת לבדוק איך זה לצלם איתה בגובה ההרים המושלגים. צורתה אינה שטוחה כמו מצלמות האקסטרים של סוני ו-Contour והיא יותר מזכירה את המצלמות של GoPro, עם בונוס: גוף המצלמה כולל מסך LCD מובנה המציג את התמונה שהעדשה קולטת.  

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

נתונים טכניים

 • תמיכה ברזולוציות ובקצבי צילום הבאים:
  1080p60 / 720p120 / 1600x1200p60 / 960p60 / 480p30 / WVGA-240fps
 • חיישן 12 מגה פיקסל.
 • עדשה רחבה – F: 2.8 Ultrawide, אורך מוקד 2.97 מ"מ (16.7 מ"מ)
 • צג LCD בגודל 2" וברזולוצייה 320 על 240
 • יכולת Wi Fi המאפשרת לראות את מה שהעדשה קולטת בסמארטפון ולשלוט על המצלמה
 • זמן חיי סוללה מוצהר – 90 דקות ללא Wi Fi ו-80 דקות עם.
 • חיבור Mini HDMI
 • חיבור Mirco USB
 • מידות המצלמה: 73×49.5×29.5 מ"מ
 • משקל המצלמה כולל הסוללה: 94 גרם
 • משקל מארז הצלילה ללא המצלמה: 130 גרם

מה בקופסא

מארז המוצר הינו בצורה קופסתית סטנדרטית, עם חלון שקוף המציג את המצלמה כשהיא ארוזה בתוך מארז הצלילה, ולידה רצועת היד לשליטה אלחוטית: 

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

פתיחת הקופסא מגלה בפנינו קצת חומר מודפס ודיגיטלי הכולל הוראות בעברית, ושתי קופסאות קרטון קטנות ותמימות למראה: 

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

פתיחת 2 הקופסאות מגלה שתוכנן דחוס למדי, ולפנינו נגלה האיבזור הבא, המפתיע בעושר ובמגוון שלו:

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

רשימת האיבזור, בתמונה מימין לשמאל ואז כלפי מטה:

 • תושבת למצלמה עם רצועת קשירה ארוכה
 • רצועה עבור אביזר השליטה מרחוק של המצלמה (נמצא בתמונה בפינה למטה משמאל)
 • תושבת לחוט קשירה עם מדבקה דו"צ (דו צדדית), מיועדת לקשירת בטחון של המצלמה למקרה שהיא מתנתקת מהתושבת הראשית שלה, כדי שלא תלך לאיבוד (במקרה של גלישת סקי, בעומק השלג).
 • פיסה קטנה של מדבקה דו"צ.
 • 3 תושבות בגדלים ובצורות שונים עם מדבקת דו"צ, אחת מהן בצורה כדורית (sphere) המתאימה לקסדה.
 • 3 אביזרים מתברגים, האמצעי מהם הוא מלחציים – אידאלי להצמדה לכידון אופניים
 • מטען USB של סמסונג בזרם מקסימלי של 2A
 • סוללת המצלמה
 • כבל USB עבה באורך 1 מטר
 • המצלמה, בתוך מארז הצלילה. בתחתית מארז הצלילה, "ברז" לכיוון זווית הצילום האנכית (Tilt).
 • אביזר השליטה מרחוק על המצלמה

מבט מקרוב

עיצוב המצלמה דומה למדי למצלמה דיגיטלית פשוטה. בחזית המצלמה ניתן לראות את העדשה, את נורית חיווי ההפעלה, ובחלקה העליון את כפתור הצילום/הסרטה: 

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

 בצד אחד של המצלמה, ניתן לראות את כפתור ה-on/off, גדול ונוח ללחיצה עם כפפה: 

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

ובצידה השני ישנה דלת ומאחוריה נמצאים בית הסוללה, שקע Mini HDMI, שקע Micro USB וחריץ לכרטיס זכרון מסוג Micro SD:

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

באחורי המצלמה ניתן לראות את מסך ה-LCD הגדול ולצידו 4 כפתורי שליטה בתפריטי המצלמה, כאשר שני העליונים משמשים גם לזום In ו-Out:

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

בתחתית המצלמה ישנה הברגה סטנדרטית עבור חצובה.

מארז הצלילה קצת גדול ומגושם, ומשקלו הוא כ-130 גרם ללא המצלמה, אך כפתוריו החיצוניים נוחים מאוד לגישה. כאשר משתמשים ברצועת היד לשליטה, הכפתור היחיד השימושי הוא הכפתור הבודד הצדדי (מופיע בתמונה בצד ימין של המארז), המשמש להפעלת המצלמה. הכפתור לא מאוד גדול, אך נלחץ בלי בעייה גם עם כפפת סקי על כף היד.

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

 וכך נראה מארז הצלילה מאחורה:

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

רצועת היד לשליטה על המצלמה מורכבת משני כפתורים ענקיים, הנוחים מאוד לעבודה עם כפפת סקי מגושמת על היד.

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

כפתור העיגול משמש להפסקת הקלטה ולמעבר מצבי וידאו/צילום סטילס/וידאו וסטילס במקביל, וכפתור המשולש (Play) משמש להתחלה ההקלטה. מתחת לעיגול ולמשולש שבכפתורים ישנן נוריות LED חזקות המסוגלות להאיר בכמה צבעים. הנראות היטב גם בשמש חזקה, במיוחד כשהן תמיד מהבהבות – הבהוב איטי מסמן שהמצלמה מוכנה להקלטה והבהוב מהיר מסמן שהמצלמה כרגע מקליטה. הצבעים השונים מסמנים את מצב המצלמה. למשל, אדום עבור וידאו וכחול עבור צילום סטילס. בהתחלה כל זה נשמע מסובך, אך לדעתי מדובר בקונספט מאוד נוח. למעשה, רצועת השליטה הזו הייתה יותר נוחה לי משעון היד המשוכלל של מצלמה אחרת (סוני), כי כל מה שצריך לדעת בעת הגלישה זה אם הקלטת הוידאו עובדת או לא.

בצד רצועת היד, דלת קטנה ומאחוריה שקע Micro USB לטעינת הסוללה הפנימית (שמחזיקה, אגב, הרבה יותר זמן מזו של המצלמה). 

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

תוכנות עריכה

עם המוצר, מסופק CD הכולל מלבד עותק של המדריך למשתמש 2 תוכנות של חברת Magix, האחת בסיסית יותר:

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

והשנייה מתקדמת יותר ועשירה בפיצ'רים ופילטרים:

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

התוכנות חמודות ונוחות לעבודה, אך יש לציין ששתיהן מסופקות ללא רשיון קבוע, והן מוגבלות לא רק ל-30 יום אלא גם ל-3 דקות עריכה. כמו כן, אצלי הייתה בעייה לשמור את הקבצים בפורמט MP4 ושתי התוכנות קרסו. פורמט WMV ברזולוציית 1080P עבד מצויין והשמירה בסוף, שלעיתים לוקחת זמן רב בגלל פעולת ה-Rendering הכבדה הייתה מהירה ויעילה באופן מפתיע. 

בכל מקרה, לא חסרות תוכנות עריכה חינמיות שאפשר להשתמש בהן עם הקבצים שהמצלמה של טושיבה מייצרת, כמו התוכנה החינמית המיועדת למצלמה מתחרה שניתן להוריד מהאתר של סוני, והתוכנה החינמית היעילה והמאוד מומלצת AVI Demux (למרות שמה, התוכנה עורכת בלי בעייה קבצי MP4), שאמנם נטולת אפקטים כלשהן, אך מעולה לחיתוכים וצירופים מהירים של קבצים הנעשים ע"י העתקה ישירה של ה-Track-ים בקובץ ללא שום פגימה באיכות. 

מתארגנים ליציאה

את המצלמה הצמדתי אל הקסדה בעזרת התושבת המתאימה למשטחים כדוריים. כך זה נראה מקדימה: 

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

וכך זה נראה מאחורה. הוספתי גם את מתקן העיגון הנוסף, כשהחוט קשור אל הציר שמתחת למארז הצלילה. מתקן זה נועד, כאמור, להבטיח שהמצלמה לא תעוף הרחק ותיאבד במקרה שהיא מתנתקת מהקסדה כתוצאה ממכה או נפילה.

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

ה"ברז" השחור בצד הקרוב אלינו משמש לכיוון זווית הצילום האנכית. המצלמה עצמה, יחד עם מארז הצלילה, נראית במבט ראשון קצת גדולה מדי ומגושמת, אך זה בעיקר בגלל המסך הגדול הנמצא בה, אך היא קלה למדי ומשקלה (94 גרם כולל הסוללה ועוד 130 גרם למארז הצלילה) לא ממש מורגש כשחובשים את הקסדה.

יש לציין שמדבקה דו"צ נשחקת כל פעם שמסירים אותה ממשטחים, ולכן מומלץ להשקיע עוד קצת כסף ולהצטייד בקסדה משלכם (קסדת סקי חדשה עולה באזור ה-100 יורו), שבה תושבת המצלמה תוצמד אליה באופן קבוע ולא תצטרכו להסיר אותה כל פעם מקסדה שכורה, למשל.

כך נראית רצועת היד לשליטה, אותה שמתי על שרוול המעיל לנוחות גישה מקסימלית. ניתן לראות שנוריות החיווי שלה מאירות חזק וברור (למעשה הן מאירות בגוון אדום, מצלמת הסטילס שלי עיוותה קצת את הצבעים):

מצלמת האקסטרים של טושיבה - Camileo X-Sports PA5150E

מתחילים ליהנות ולצלם!

את המצלמה לקחתי אל אתרי הסקי שבמתחם ה-Sella Ronda היפהפה בהרי הדולומיטים האיטליה. בהרכבת המצלמה על קסדה – מכיוון שמסך המצלמה נמצא עליה, יש צורך להיעזר בחברים שיסתכלו על המסך כשהמצלמה על הקסדה כדי לכוון את זווית הצילום הנכונה, אך המצב כאן טוב יותר ממצלמות אחרות שאין להן כלל מסך או לא כוללות ברז כיוון לזווית ה-Tilt, שגם הוא נוח במיוחד לעבודה עם כפפה. רצועת היד לשליטה הייתה, כאמור, נוחה עד מאוד, והיא איפשרה לי להתרכז וליהנות מגלישת הסקי. אתם יכולים להתרשם בעצמכם ולהעריך את איכות הצילום בסרטונים (הקפידו לשים אותם על רזולוציה מקסימלית בהגדרות ה-YouTube), אך אל תנסו ללמוד משהו מגלישת הסקי החובבנית שלנו…

כאן ניתן לראות גלישה במסלול יפה בין העצים ביום סגרירי (נערך בהעתקה ישירה ללא Rendering ב-AVI Demux): 

סרטון זה נערך ע"י Magix Video Easy המגיע עם המוצר (גירסת Trial), ומדגים ניצול 60 הפריימים לשנייה בסרטון המקורי לאפקט הילוך איטי: 

ובסרטון זה השתמשתי ב-Action Cam Movie Creator של סוני להוספת מוסיקה ברקע: 

תפקוד הסוללה בתנאי קור

הסוללה של המצלמה הינה מסוג Li-ion ובנפח 1050mAH, בדומה למצלמות אקסטרים אחרות בהן גם יש סוללות דומות מסוג Li-ion. על פי נתוני היצרן, זה אמור להספיק לכ-80 דקות פעולה יחד עם רצועת היד לשליטה על המצלמה דרך Wi Fi.

בשבוע בו שהינו באתר הסקי שררה על ההרים טמפרטורה באזור המינוס 10 מעלות. זוהי טמפרטורה די נמוכה, אך לא חריגה בגובה ההרים באתרי סקי. לאחר טעינה מלאה של הסוללה, עלינו על הבוקר אל האתר, ולאחר זמן קצר למדי, חיווי הסוללה במסך המצלמה הראה שהסוללה ריקה, והתצוגה נעה כל הזמן בין שנתה אחת בלבד לבין חיווי אדום של סוללה ריקה. לכן, בכל יום גלישה הצלחתי לצלם רק כ-20 דקות של סרטונים ואז המצלמה כיבתה את עצמה בגלל מצב כביכול של סוללה ריקה.

להערכתי הלא מלומדת, הסוללה לא באמת הייתה ריקה, אלא רק סיפקה באופן קבוע מתח ממוצע נמוך יותר בטמפרטורה הזו. איך הגעתי למסקנה הזו? דקות ספורות לאחר שנכנסתי לקפיטריה באתר הסקי, שבה כמובן יש הסקה כדי שיהיה נעים לשבת, הפעלתי את המצלמה והיא הראתה בחיווי הסוללה שהיא מלאה לגמרי.

לכן, אני רק יכול לשער שהבעייה היא כנראה בעיית תוכנה – המתח הנמוך שהסוללה מספקת בתנאי הקור אינו באמת משקף את מצבה, וחבל שהמצלמה כיבתה את עצמה לאחר מספר דקות מועט של צילום. אין לי מושג אם הבעייה קורית רק ביחידה שהייתה אצלי, אולם עד שטושיבה לא יפתרו את בעיית תפקוד הסוללה בתנאי קור קיצוניים, אפשר להמליץ על המצלמה רק לספורט אתגרי הנערך בטמפרטורות חמימות יותר.

ואיך היא לעומת המתחרים?

מכיוון שהיו ברשותנו עוד 2 מצלמות אקסטרים, של סוני ושל GoPro. החלטנו שיהיה נחמד להשוות ביניהן ולעשות Shoot Out של כל 3 המצלמות. איך עשינו זאת? קשרנו את 3 המצלמות אחת לשנייה באמצעות רצועה ואז הצמדתי אותן לחזה (על הקסדה לא ממש הצליח לנו, זה כל הזמן נפל), הפעלתי את שלושתן על צילום 1080P (ה-Hero 4 בעל יכולת צילום ב-4K, אך שמנו אותה על 1080P כדי להשוות תנאים), וגלשתי איתן כ-2 דקות ללא מקלות סקי וללא כפפות לאחיזה טובה ויציבה יותר של המצלמות הקשורות. לאחר 2 דקות וידיים קפואות, אתם יכולים לראות את התוצאות בעצמכם, וגם להתרשם מהאיכויות של המצלמה של טושיבה לעומת האחרות – אחת לצד השנייה. שימו לב שבחלק מהמצלמות ניתן לשנות את סגנון הצילום – טבעי לעומת Vivid וכו. 3 המצלמות היו על הגדרות ברירת המחדל שלהן.

הסרטונים עצמם:

Toshiba Camileo X-Sports PA5150E:

סוני Action Cam HDR-AZ1VR:

GoPro Hero 4:

סרטוני ההשוואה – מצלמה אחת מול השנייה:

טושיבה מול סוני:

טושיבה מול GoPro:

סיכום

מצלמת האקסטרים של טושיבה הפתיעה אותי לטובה באיכות הצילום. במחיר זול יותר ממצלמות אקסטרים מתחרות, התקבלה איכות צילום טובה מאוד יחד עם איבזור עשיר במיוחד שלא מסופק עם מצלמות אקסטרים יקרות יותר. כאמור, ישנה בעייה עם הסוללה (או התוכנה במצלמה) בקור קיצוני, וכדאי שטושיבה תבדוק טוב את העניין הזה, אך אני משוכנע שהמצלמה טובה מאוד לפעולות Outdoor רבות אחרות כמו טיולי הליכה וריצה, רכיבה על אופניים, צלילה בים ובבריכה, ועוד. 

פלוסים ומינוסים:

 • + איבזור עשיר במיוחד. המוצר מגיע עם כל מה שצריך כדי להתארגן לצילום הפעילות האתגרית שלכם.
 • + מטען איכותי וכבל USB ארוך ונוח כלולים.
 • + איכות צילום וייצוב טובים מאוד.
 • + רצועת היד לשליטה מרחוק תוכננה היטב ונוחה מאוד לעבודה, גם עם כפפות.
 • + יכולת Wi Fi המאפשרת לשלוט על המצלמה ולראות את מה שהעדשה קולטת בסמארטפון וטאבלט.
 • + מסך המצלמה גדול וברור, וכל כפתורי השליטה ניתנים ללחיצה עם כפפה.
 • + שקע Mini HDMI המאפשר לחבר את המצלמה ישירות למסך גדול.
 • – המצלמה, יחד עם מארז הצלילה, קצת גדולה ומגושמת.
 • – ישנה בעייה עם תפקוד הסוללה בקור קיצוני.
 • – תוכנות העריכה המסופקות עם המוצר לא חינמיות.

מחיר: 1,290 ש"ח הכוללים שנתיים אחריות מקומית.

המצלמה סופקה בחסות KSP.

לדיון בנושא: מצלמת האקסטרים של טושיבה – Camileo X-Sports PA5150E


23:00
  /  
17.03.2015
  
מאת: דורון נמרוד