iTraq – מכשיר מעקב עולמי על בסיס תא סלולרי

אם אתם רוצים לעקוב אחר הציוד שלכם או אפילו אחרי הילדים שלכם, אולי כרטיס מעקב הוא הפתרון שלכם.

16:00
  /  
27.02.2015
  
מאת: צבי וורובל

כבר סקרנו בעבר מכשירים איתור ומעקב שונים לדוגמת מעקב אחר חולי אלצהיימר, ילדים, בני משפחה, כלי רכב, כלבים, אופניים ועוד.
הפעם נתקלתי במכשיר מעניין לאיתור ומעקב, בשם iTraq, אשר הצליח לגייס באתר אינדיגוגו לגיוס להמונים, תוך שבוע, מעל פי חמש מהסכום הנדרש.

iTraq הוא מכשיר מעקב סלולארי, הפועל בכל מקום בעולם בו קיימת קליטה סלולארית.
ה- iTraq קובע את מיקומו, באמצעות מגדלים סלולאריים, המאפשרים למקם את יחידת ה- iTraq בכל מקום בעולם שבו קיים שירות סלולארי.

מדוע iTraq טוב יותר מפתרונות אחרים?

טווח – בעוד שמכשירי איתור מיקום אחרים טוענים כי ניתן לאתר באמצעותם בכל מקום שבו הם נמצאים, אין זה לא מדויק, שכן רובם משתמשים בטכנולוגיית Bluetooth לתקשורת אלחוטית.

טווח הזיהוי בתקשורת Bluetooth הוא ברדיוס זיהוי קצר (עשרות עד מאות מטרים לכל היותר), אשר מגביל מאד את השימוש בטכנולוגיה זו לחפצים שונים, כגון מפתחות, שלט רחוק ועוד.

היות וה- iTraq קובע את מיקומו באמצעות מגדלים סלולאריים, רדיוס הזיהוי שלו מגיע למרחק גדול, כל עוד יש מגדלים.

את ה- iTraq ניתן לחבר לאופניים או סירה, למקם אותו בכיס לבושו של הילד, או אפילו בתוך מזוודה, דבר שיאפר לאתר אותה במידה והמטען נסע למדינה או ליבשת אחרת.

iTraq – מכשיר מעקב עולמי ללא GPS

חיי סוללה – רוב מכשירי האיתור הקיימים בעולם הפועלים בטכנולוגיית מיקום GPS, המוכרת כצרכנית גדולה מאוד של סוללה. על אף ההתקדמות בשיפור חיי סוללה, מכשיר איתור משולב GPS יעבוד רק מספר ימים או שעות בלבד.

ה- iTraq משתמש בטכנולוגיית Cell-ID, המאפשרת למשתמש לקבוע את תדירות הדיווח על מיקום הימצאותו, מכמה פעמים בשעה לכמה פעמים ביום. סוללת ה- iTraq המובנית (2,400 mAh) יכולה לעבוד עד 3 שנים, ללא הצורך להטעין את סוללה (תלוי בתדירות הדיווחים שנקבעו על ידי המשתמש).

גודל – רוב המכשירים הנמצאים באותו שוק של ה- iTraq הם גדולים ומגושמים עד שלעיתים קשה להסליק או לשאת אותם.

ה- iTraq הוא קטן וקיים בגודל של כרטיס אשראי, רק מעט עבה יותר (כ- 5 כרטיסים יחד). גודלו מאפשר למקם אותו בתוך תא הכפפות של הרכב או מוסתר מתחת למושב של אופני ההרים. הוא ניתן לתליה על רצועה או לקיבוע על גבי משטח שטוח, באמצעות רצועת הדבקה, שמסופקת ביחד עם ה מכשיר.
בנוסף, הגרסה הנוכחית של iTraq עמידה למים, גשם ולחות הסביבה, אף שלא נועדה לעמוד בחשיפה ארוכה מתחת למים.

iTraq – מכשיר מעקב עולמי ללא GPS

דיוק זיהוי מיקום – האם נחוצה רמת דיוק של GPS ? בחברה מאמינים שלא, מכיוון שה- iTraq מספק מיקום ברמה, המאפשרת ליידע האם הילד שלך נמצא בבית הספר או במגרש הכדורגל, או אם המכונית שלך חונה ליד הבית או במגרש החניה.
ה-
iTraq אינו משתמש באיכון GPS, הוא עושה שימוש בטכנולוגיה אשר סורקת את המגדלים הסלולאריים הנמצאים באזור בכדי לקבוע את מיקומו. ככל שה- iTraq קולט יותר מגדלים, היכולת שלו לקבוע מיקום יותר מדויקת.

כיצד עובד ה- iTraq? – בכדי להאריך את חיי הסוללה, רצה תוכנת ה- iTraq ברקע ועל ידי כך הוא מצוי רוב הזמן במצב שינה.
ה- iTraq מתחיל לפעול על פי לוח זמנים שיקבע על ידי המשתמש, ואז הוא מדווח לשרת המרכזי על מיקומו על פי סריקת המגדלים הסלולאריים שבסביבתו. משם מועבר המידע על המיקום שיוצג על גבי מסך הסמארטפון או באתר האינטרנט.
המידע מועבר באמצעות כרטיס סים מובנה (תקשורת GSM) בתוך ה- iTraq ובכדי לתמוך בכל מקום בעולם, חתמה החברה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת תקשורת, שמבטיחה כי ה- iTraq יעבוד בכל מקום שבו שירות סלולארי קיים, שהוא פחות או יותר בכל מקום בעולם. ממקומות בהם אין תקשורת GSM – לא יהיו דיווחים (דוגמת יפן וצפון קוריאה) .

iTraq – מכשיר מעקב עולמי ללא GPS

כמובן שניתן גם לבדוק את מיקום ה- iTraq באופן יזום וגם לבדוק את אורך חיי הסוללה.

אפליקציית iTraq – את האפליקציה ניתן להוריד בחינם למכשירים עם מערכות הפעלה iOS, אנדרואיד ו- windows phone.
באמצעות האפליקציה ניתן לנהל בו זמנית מספר יחידות iTraq ועל מנת לזהות כל אחד מהם ניתן להקצות להם שם וצלצול התרעה שונים.

iTraq – מכשיר מעקב עולמי ללא GPS

האפליקציה מציגה כל iTraq על גבי מפה, הכוללת את ההיסטוריה של המקומות וחותמות הזמן.

אזור הביטחון – חשוב לדעת לא רק את מיקום הימצאותו של ה- iTraq, אלא גם האם הוא משנה את מיקומו, לדוגמה: האם האופניים עזבו פתאום את המיקום בו קשרנו אותו בלעדינו. לכן מגדירים מראש אזור בטחון בו אמור להימצא ה- iTraq ואם הוא חוצה את הגבולות, סימן שארע משהו ותתקבל התראה בסמארטפון.

iTraq – מכשיר מעקב עולמי ללא GPS

עלויות – להבדיל ממכשירים איתור קיימים, התשלום היחידי שיש הוא עבור יחידת ה- iTraq.
אין צורך לרכוש כרטיס סים, כי הוא מגיע מובנה ואין תשלום חודשי עבור נתוני המעקב המשודרים מכרטיס הסים.
הערכת החברה היא, שמכיוון שאורך חיי הסוללה הוא כ- 3 שנים, אזי מעריכים כי במהלך תקופה זו ה- iTraq יבצע כ- 1,500 מחזורי תקשורת של פעם ביום.
החברה עדיין לא פרסמה פתרון עבור סוללה שתתרוקן או שתחרוג מ- 1500 מחזורי תקשורת. בינתיים הובטח שהעלות תהיה נמוכה מרכישת יחידה חדשה.
הודעה על שירות החלפת סוללה או תוספת תקשורת נתונים תצא לאחר השקת המכשיר בחודש יוני השנה.

iTraq – מכשיר מעקב עולמי ללא GPS

יתרונות

  • מבנה דק, נוח לנשיאה או תליה
  • קל משקל
  • זמן סוללה ארוך, מספיקה לעד 3 שנים
  • השימוש דיסקרטי בגלל המבנה
  • עמיד בפני מים

חסרונות

  • ללא GPS, נותן מיקום באזור מסוים, אך לא ניתן לקבוע מרחק מהיחידה

לסיכום

נכון שמכשירי איתור אינם רעיון חדש, אך מכשיר האיתור iTraq נותן מגוון פתרונות לשימושים אין סופיים, למשל מעקב אחר המכונית, אנשים מבוגרים, ילדים, רכוש, בעלי חיים, אחר קרובים שנוסעים לטיול בעולם ועוד.

הערות הכותב: מי שמתכוון לעשות שימוש במכשיר, בגלל אופי הגדרת סוג המכשיר והשימושים הרחבים שניתן לעשות בו, באחריותו לכבד את חוקי צנעת הפרט ומדינת ישראל בכלל.

פרטים לרכישה באתר גיוס ההמונים במחיר של 50$ ובתוספת 25$ משלוח לישראל. לדעתי מחיר סביר לפתרון שהוא מספק לעומת מכשירים דומים.

 

 

לדיון בנושא: iTraq – מכשיר מעקב עולמי על בסיס תא סלולרי


16:00
  /  
27.2.2015
  
מאת: צבי וורובל