HiFiMan HE-400i – כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

האוזניות הפלאנאריות של HiFiMan זוכות לנציגות מקומית, ואנו בודקים האם הדגם החדש ביותר של היצרן הסיני המפתיע אכן עומד במבחן ...

13:00
  /  
17.02.2015
  
מאת: אור

הקדמה

HiFiMan הינו יצרן אוזניות סיני, שיחד עם עוד כמה שמות "איזוטריים" כמו Audio-GD, פרץ לתודעה העולמית לפני שנים אחדות עם מספר מוצרים ששינו מקצה אל קצה את כל הסטיגמות המקובלות בעולם האלקטרוניקה הבידורית בכל הנוגע לאיכות ייצור וסאונד של מוצרים המגיעים מהדרקון המתעורר במזרח הרחוק. החברה נוסדה ע"י דר' ביאן פאנג ב-2007 כמשווקת מוצרי אודיו איכותיים, כגון מגברים, אוזניות in-ear ונגנים דיגיטליים. ב-2009 רכש פאנג שני מפעלים בסין, והחל לייצר בעצמו את המוצרים שעד כה רק שיווק דרך החנות המקוונת Head-Direct. בתחילת דרכה כיצרנית, החברה הייתה ידועה בעיקר בזכות הנגנים הדיגיטליים שלה, כגון ה-HM-801 – מוצרים שכמעט ופסו מן העולם באותן שנים בעקבות השתלטות הסמארטפונים על השוק.

ב-2011 השיקה HiFiMan את קו אוזניות העילית שלה, בתצורת Planar Magentic, אשר בניגוד לאוזניות "דינמיות" רגילות, לא כוללות אלמנט שמזכיר וופר קטן שמאחורי המוקד שלו יש מגנט, אלא "דף" מתכת דקיק שמחובר לכל אורכו בכבל חשמל, ומוצמד בדרך כלל למגנט אחד מכל צד (אם כי כיום יש מגמה לעבור לתצורה של מגנט בודד) – בדומה לרמקולים אלקטרוסטאטיים (אבל לא בדיוק אותה הטכנולוגיה). התצורה הזו מאפשרת ליצרניות כגון HiFiMan להשתמש באלמנטים גדולים יחסית, אך קלילים, לצד מגנטים גדולים (ופחות קלים) שמאפשרים ביצועים מרהיבים בבאסים. החולשה הגדולה של האוזניות היא גודלן היחסי, והשיכוך (damping) שנדרש כדי לרסן את האלמנטים הללו בתחום התדרים הגבוה, שהוא לרוב נקודת החולשה של אוזניות פלנאריות.

ה-HE-400i שעומדות כאן למבחן הן הדור השני של דגם "הכניסה" של החברה. אני משתמש במונח הזה במרכאות מכיוון שהן מתומחרות ב-2,270 ש"ח, כך שמלכתחילה מדובר על אוזניות שנמצאות מחוץ לתקציב של רובנו. הדור הראשון של האוזניות הפלאנאריות של HiFiMan זכה לשבחים גורפים מכל קהילת האודיו, ולמרות מחירן הן נחשבות למעשה לאוזניות שנותנות תמורה מצויינת לערך, שכן אוזניות פלאנאריות אחרות כגון ה-LCD2 של Audeze עולות יותר מכפול!

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

נתונים טכניים

כאמור, ה-HE-400i מחליפות את ה-HE-400 שקדמו להן וזכו להמון ביקורות חיוביות, אך גם לביקורת בעיקר בגזרת המשקל והנוחות שלהן. האנשים הטובים ב-HiFiMan לקחו זאת לתשומת ליבם, וה-400i קלות יותר בכ-20% מקודמותיהן, וכן נהנות מקשת תומכת יותר וכריות משופרות. ועדיין, מדובר באוזניות ששוקלות כ-360 גרם – סתם בשביל ההשוואה, האודיו טכניקה ATH-M50x שוקלות כמעט 100 גרם פחות. למרות זאת, אין ספק שהאוזניות האלה נוחות מאוד גם אחרי שעה ויותר, וטרם נתקלתי בתלונות לגביהן מהבחינה הזאת, שהיו נפוצות הרבה יותר בקרב בעלי ה-HE-400 הוותיקות יותר.

מעבר למשקל, ראוי לציין שהעכבה הנומינלית של האוזניות האלה היא 35 אוהם בלבד – נתון פנטסטי לאוזניות פלאנאריות, שלרוב "סובלות" מערכי עכבה גבוהים בהרבה – והרגישות שלהן עומדת על 93dB, כך שבסה"כ ניתן הלכה למעשה לחבר אותן אפילו ישירות לסמארטפון, אם כי מנסיוני עדיף בכל זאת לחבר אותן למגבר אוזניות ייעודי.

עוד בקופסה (הגדולה, הכבדה והעשויה עור, כראוי למוצר יוקרתי שכזה):rn

  • מתאם 6.5 מ"מ מוזהב
  • כבל Crystalline מתברג לשתי האפרכסות באורך 1.5 מטר, אשר ניתן לשדרוג לכבלים מקוריים באורכים גדולים יותר של 2-8 מטר

ציוד נלווה

ה-HE-400i חוברו למחשב נייד של לנובו מדגם X200, כאשר בתווך דגמתי אותן גם עם ה-ODAC שלי, שחובר למגבר אוזניות שולחני מדגם ifi iCAN micro (עבורו נדרשתי להשתמש במתאם ה-6.5 מ"מ המוזהב שהגיע עם האוזניות, וגם למגבר משולב DAC הנייד שלי מדגם HRT MicroStreamer. בדקתי את האוזניות גם בחיבור ישיר לסמארטפון שלי, HTC One M8, שנחשב בעל יציאת אוזניות טובה מאוד יחסית לסמארטפון, וגם בחיבור לסמארטפון הנ"ל דרך HiFimeDIY Sabre Tiny USB DAC.

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

קטעים נבחרים

Prince – Kiss

רזולוציה פנטסטית. כל תו ותו בתחום הבאס והמיד-באס יושב בדיוק איפה שהוא אמור. אני לא חושב שאי-פעם שמעתי באס כל כך מדוייק. הקול של פרינס מתקתק אבל גם הוא לא חסר פירוט כלל וכלל – גם כשהוא עולה גבוה אפילו יותר מהרגיל. המידים גם מאוד מדוייקים, ורק על גבול המיד-היי יש הרגשה של הדגשה קלה מעבר לנייטרליות למשל בגיטרות שמרגישות מעט קדמיות מדי, ובסוף כל הקשה על הסנייר דראם. עדיין, לא הייתי מגדיר את הסאונד כ-in your face, אלא כטיפ-טיפה קדמי יותר מ-laid back. בסה"כ פרזנטציה סופר מדוייקת ומענגת.

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

Hugh Laurie – Louisiana Blues

ווקאלים מרהיבים וטיפה קדמיים, אם כי זה נובע בעיקר מהמיקום שלהם במיקס, ולא מהדגשה יתרה של האוזניות. למרות העומס באמצע השיר, עם סולו המפוחית, שום תו לא הולך לאיבוד והדיוק שוב מרשים הרבה יותר מכמעט כל אוזנייה שאי פעם נחה לי על הראש. שטיקים קטנים כמו הלחישות בהתחלה ובסוף השיר, והדלקת הגפרור לקראת הסיום גם עוברים בצורה טובה מאוד. פשוט מעולה.

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

Madonna – Like A Prayer

ה-HE-400i מתמודדות בכשרון רב מאוד עם כל המורכבויות של השיר הזה – מהשכבות הרבות של הווקאלים של מדונה והמקהלה, דרך הגיטרה באס והאורגן/עוגב הכנסייתי, ועד לגבוהים של המצילות. הבמה גדולה מאוד ותלת-מימדית, עם מיקום מצויין משולב בהפרדה פנומנלית של כל הכלים והקולות. מהרגעים השקטים ועד לשיאים – כולל כמה ניואנסים שכמעט ושכחתי שמופיעים פה ושם במהלך השיר המאוד מורכב הזה – האוזניות הללו לא מפספסות אף פרט!

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

Pink Floyd – Wish You Were Here

מההתחלה המינימלית, כולל הרעש הסטטי וניקוי הגרון, דרך הפריטה על הגיטרות ועד לווקאלים החודרים – רמת הפירוט של האוזניות הללו פשוט מדהימה אותי כל פעם מחדש. כל תו מקבל את המקום והיחס להם הוא ראוי. במה רחבה מאוד, צלילים מדוייקים והמון אוויר (ולא רק מה-"רוח" בסוף הקטע) – במילה אחת: מאסטרפיס!

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

Radiohead – Morning Bell

גם כאן יש הרגשה קלה של מיד-היי מעט קדמיים מדי – בקצוות של כלי ההקשה, בגיטרה החשמלית שנכנסת אחרי דקה וחצי בערך, ואולי אפילו בקטעים מסויימים בשירה הגבוהה והמעט נואשת של תום יורק. הבאסים נהדרים, והאטאק בחטיבת הקצב מדוייק מאוד. באיזור השתי דקות יש כמה תיבות מאוד עמוסות, אבל ה-He-400i בכלל לא מתאמצות וממשיכות לתת עבודה כאילו דבר לא השתנה. גם הריוורב שמעמיס על הקטע באיזור השלוש דקות לא מבלבל אותן, והמצילות מדוייקות כאילו דבר לא השתנה. תצוגת תכלית אדירה של מלאכת מחשבית הנדסית שמצדיקה לחלוטין את ההגדרה "היי-אנד".

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

סיכום

כפי שניתן להבין מהרשמים לעיל, ה-HE-400i הן ללא ספק אוזניות היי-אנד שמצטיינות כמעט בכל דבר שהן עושות. קודם כל, אלה אולי האוזניות הכי נוחות שאי פעם הנחתי על הראש, וקשה לי לחשוב על דגם אחר שישב לי על האוזניים במשך שעות מבלי רמז קל שבקלים לאי-נוחות. שנית, ישנה הבמה הגדולה מאוד בזכות התכנון הפתוח – שחשוב לציין שהוא בהחלט מיועד אך ורק להאזנה ביתית, הן מבחינת דליפת סאונד החוצה לסביבה, והן מבחינת דליפת סאונד מבחוץ פנימה.

אחרון חביב: הסאונד עצמו. סקרתי כבר אוזניות בתקציב דומה בעבר, אבל במקרה ההוא חלק לא קטן מהעלות היה פרמיה על עיצוב היי-אנד לא פחות מאשר איכות הסאונד. במקרה של ה-HE-400i אין ספק שמעבר לתכנון ההנדסי סביב שיפור הנוחות של האוזניות אל מול הדגם הקודם, כמעט כל שקל מה-2,270 ש"ח שעולות האוזניות הללו הולך לטובת סאונד שקרוב באופן מטריד לשלמות – אלה אוזניות נייטרליות מאוד, עם נטייה קלה שבקלות למידים מעט קדמיים, לצד גבוהים מעולים ובאס שמצליח להיות גם עמוק מאוד וגם מפורט מאוד. בהתחשב בכך שהדגם שמעל ה-HE-400i עולה כמעט כפול מהן, ודורש הגברה בשרנית כדי שפערי האיכות בין הדגמים באמת יבואו לידי ביטוי, אני בהחלט סבור שהן מציעות תמורה מעולה למחיר. עכשיו רק צריך למצוא דרך להצדיק את ההשקעה אל מול ההנהלה!

היבואן: מאסטרו אודיו
מחיר מומלץ לצרכן: 2,270 ש"ח

 

HiFiMan HE-400i - כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד

 

לדיון בנושא: HiFiMan HE-400i – כרטיס כניסה לעולם ההיי-אנד


13:00
  /  
17.2.2015
  
מאת: אור

1