Fuel ion – לטעון את האייפון ללא חוטים

חברת Patriot מציגה פיתרון מעניין לטעינה וחיבור אלחוטי עבור סמארטפונים. קבלו את Fuel ion.

9:00
  /  
08.02.2015
  
מאת: עפר לאור

חברת Patriot מציגה פיתרון חדש לבעיה ישנה: כבלים.

מערכת טעינה וחיבור ללא חוטים - Fuel ion

לא יודע לגביכם, אבל הייתי מת להעיף כבלים. התעסקות איתם לא עושה טוב לאף אחד… כמה וכמה חברות ניסו למצוא את פיתרון הפלא להמנע מכבלים, בעיקר בתחום הטעינה. תקנים כגון wireless Qi וחברות כמו Powermat הישראלית השתמשו בפתרונות אינדוקציה בכדי להמנע מהצורך הפיזי לתקוע את הכבל במחבר המכשיר. החסרון העיקרי של פתרונות מסוג זה הוא שהיעילות שלהם פחותה מחיבור פשוט – כך שלוקח יותר זמן לטעון את המכשיר (לפי החברה היעילות של Qi הוא סביב 40% מהיעילות של טעינה רגילה).

הפיתרון של Patriot (חברת זיכרון וחומרה) לבעיה הוא מעניין ומקיף מאוד. קיבלתי לבדיקה סוויטה שלמה של מוצרים שביחד נותנים פיתרון מושלם לחיים ללא צורך לחבר כבל למכשיר הטלפון שלי. 

 • קייס לאייפון 6 (יש כמובן למכשירים רבים נוספים) ומטען "שוכב"
 • קיט לרכב
 • מעמד משרדי
 • בטריה ניידת
 • כבל נייד

כל אחד מהמוצרים נמכר בנפרד, אך נתחיל מהחלק הכי חשוב בקיט – המארז הבסיסי שמשמש כיסוי מגן לאייפון 6, ואשר מגיע עם תחנת טעינה שוכבת:

מדובר בכיסוי סטנדרטי למדי, שלא להגיד "בסיסי". הוא גדול פיזי וכמעט מכפיל את העובי של האייפון 6. בבסיס שלו יש חיבור lightning שמחליק פנימה והחוצה, כך שקל מאוד לחבר את האייפון אליו ולנתקו.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

הרעיון מאחורי Fuel ion כל כך פשוט וגאוני שמפליא שלא חשבו עליו קודם. בעצם מדובר על מחבר חדש שמזכיר מטרה עגולה (bullseye). כל מה שבעצם ה-case עושה הוא להעביר את החיבור USB מהחלק התחתון של האייפון 6 לגב שלו ולמחבר המעניין הזה. סביב המחבר ובתוך ה-case נמצאים מגנטים כיווניים קטנים שניתן ממש להרגיש אותם קופצים למקום כאשר הכיסוי מתקרב למטען עם מחבר Fuel ion. 

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

כאן ניתן לראות כיצד הכיסוי משתלב עם האייפון כאשר מחבר ה-lightning לא הוכנס עדיין במלואו למכשיר. בתחתית המכשיר יש מחבר מיקרו-USB שמאפשר טעינה עם כבל (שמצורף גם הוא). יש גם מעבר שמאפשר להכניס כבל אזניות למכשיר.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

תחנת העגינה הבסיסית של המכשיר משמשת עבורי לתחנה ליד המיטה. מדובר על תחנת בסיס לבנה עם מספר נקודות שעובדות באופן כזה שלא משנה באיזו זוית אתם מניחים את המכשיר, הוא תמיד יהיה במגע מושלם עם המחבר. החיבורים של Fuel ion מצופים זהב ואמורים להיות עמידים מאוד ללכלוך ולבעיות מגע. בגלל שבכל פעם המגעים נוגעים במקום מעט שונה, הסיכוי לקורוזיה הרבה פחות משמעותי מאשר במחברים רגילים. אבל אתם בטח שואלים את עצמכם, איך מכוונים בדיוק את המחברים לנקודות המגע? כאן נכנסים המגנטים לפעולה – אתם רק צריכים להניח את המכשיר על הלוח הלבן, המגנטים עושים את כל שאר העבודה וגורמים לכך שהאייפון ימורכז ולכן שהמגעים תמיד יהיו במקום.

למי ששואל – אין שום פגיעה ביכולות המצפן של האייפון. המכשיר ממוגן לחלוטין והמצפן עובד בדיוק כפי שעבד קודם לכן.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

מכיוון שמדובר בעצם במחבר לכל דבר, אין כאן שאלות של יעילות הטענה או יעילות מעבר. גם אין בעיה של זויות – כל זוית שתניחו את המכשיר, תמיד יכוון למקום הנכון.

כבר בנקודה הזו אני חייב לציין כמה נקודות: 

 • הרעיון מבריק. אני מקווה שאיזו חברה משמעותית בתחום הסלולר יקחו את הרעיון וירוצו איתו. זה רעיון שמזכיר את אפל בימיה הטובים ביותר.
 • המימוש פחות מבריק – הכיסוי של האייפון גדול משמעותית מכפי שהוא צריך להיות. המכשיר כמעט מכפיל את עוביו והחלק התחתון גם הוא מתארך. האייפון 6 אינו מכשיר קטן, ורצוי שפתרון מהסוג הזה יהיה קומפקטי הרבה יותר. 
 • אלטרנטיבה אחרת היא שהכיסוי ישאר באותו הגודל, אך יכלול פתרון כלשהו של בטריה, כלומר שלא רק יהיה כיסוי אלא ישמש גם להוספת זמן בטריה למכשיר שאינו מבריק במיוחד בזמן הבטריה שלו ממילא.
 • למרות שהרעיון בגדול עובד, לפעמים יש פיספוסים. לעיתים אם אני מניח אותו בזוית מסויימת אין בדיוק מגע ולכן כשמניחים אותו במקום כדאי לשים לב שהמכשיר מציין שהוא בטעינה.
 • הקיט אינו כולל ממיר AC/DC "מטען". כלומר, הוא מסתמך לחלוטין על המטען המקורי של אפל (או במידה ויש לכם מכשיר סמסונג, על המטען המקורי שלו).
 • אין בעיה להשתמש גם במחשב לצרכי הטעינה.

רכב

עד כה קיבלנו פיצ'ר חביב אחד – אפשר כמעט לזרוק את המכשיר ליד המיטה לפני שהולכים לישון מבלי להצטרך להתעסק עם החיבור (בעבר זה היה טרטור גדול, אם כי lightning שיפר מאוד את החוויה כאן). אבל הנקודה שבה Fuel ion מתחיל להבריק זה הפיתרון של החברה לרכב.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

הקיט לרכב כולל מטען כפול (כך שניתן לחבר אליו שני מכשירים במקביל), כבל, בסיס מגנטי וזרוע וואקום לחלון. הזרוע נוחה מאוד וכוללת ציפוי ג'ל ששומר על וואקום מושלם לאורך זמן. הבסיס כולל רק את המגעים, כך שהוא אלגנטי להפליא. אין כאן שום חלקים נעים שיכולים להתקלקל ואין שום צורך ללחוץ על כפתור בכדי לנעול את הטלפון במקום או להוציא אותו.

כל מה שצריך הוא פשוט לשים את הטלפון על הבסיס והוא ננעל מגנטית במקום. מדובר בפיתרון אלגנטי ונוח מאין כמוהו, אך אליה וקוץ בה. מדובר בפיתרון כמעט מושלם למי שמשתמש ב-Bluetooth למערכת הרדיו שלו, או שאינו זקוק לחיבור כזה כלל. במקרה שלי, חיבור ה-BT לרכב שלי אינו באיכות שמספקת ולכן אני משלב אותו בחיבור ל-AUX. כאן אין פיתרון ל-Fuel ion. אידאלית הייתי רוצה לראות את האודיו עובר גם הוא דרך הכבל כך שחיבור ה-AUX היה יכול להיות מחובר קבוע בבסיס. במקום זה יוצא לי לחבר את כבל ה-AUX בכל פעם. אבל אם אני מסתכל סביבי, אני יוצא הדופן. מרבית האנשים שומעים בעיקר רדיו או שיש להם כבר חיבור A2DP איכותי למערכת הסטריאו שלהם, כך שבפועל מרבית האנשים יכולים פשוט להניח את המכשיר על המטען, להתניע את הרכב ולהמשיך לדרכם.

בקיצור, כאן יש חיסכון אמיתי ויתרון בולט לפיתרון של Fuel ion על פני כל הפתרונות הרגילים שאני מכיר ברכב. ואפילו עבורי – למרות החיבור הנוסף שאני צריך לעשות, מדובר ביתרון נוח מאוד ועובדתית אני כבר כמה שבועות משתמש בהתקן הזה על פני כל האביזרים האחרים שיש לי לרכב.

במשרד

כל מי שיש לו אייפון, והוא משתמש כבד במכשיר, יודע שצריך להטעין את המכשיר בכל הזדמנות שיש לו. אם לא אטען את המכשיר כל הזמן, הוא פשוט יגווע לקראת סוף היום. לכן חשוב מתקן הטענה נוח במשרד. מה שפחות כיף זה לחבר ולנתק את הכבלים בכל פעם שאני צריך לצאת, להכנס לישיבה או ללכת לשירותים…

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

המעמד המשרדי של Fuel ion לא פחות מגאוני. מדובר במעמד שמזכיר טיפה את המעמד המקורי של אפל עבור האייפונים הישנים. הטוויסט הוא כמובן שהאייפון פשוט תלוי עליו מגנטית וכך מקבלים גם טעינה וגם מעמד נוח במיוחד שקל מאוד "לקלף" את האייפון ממנו ולצאת לדרך בכל עת. למעמד השולחני יש גם משקולת קטנה בתחתית שלו ששומרת עליו מלהתרומם כאשר מושכים את האייפון ממנו.  

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

בשביל מי שצריך גרסא קומפקטית עוד יותר, ניתן לרכוש גם כבל טעינה USB יעודי שכולל מחבר מינימלי של Fuel ion. הוא כמובן מגנטי, אבל קומפטי להפליא, ואני סוחב אותו בתיק שלי, למידת הצורך.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

על הדרך

אבל כפי שכולנו יודעים, למרות הטעינה המתמדת שאנחנו עושים לאייפון שלנו, בימים ארוכים הוא בכל זאת יגיע למצוקת בטריה קשה. לשם כך יש ל Fuel ion גם בטריה ניידת.

 מדובר במארז אפרפר ופשוט שכולל מחבר של מטען. הוא כמובן מתמגנט לחלק האחורי של מארז האייפון ויטעין לכם את האייפון. מדובר במטען בגודל 2100mAH, כך שהוא צפוי להכפיל את זמן הבטריה של המכשיר. 

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

אבל כמובן שיש טוויסט קטן בעלילה גם כאן. בחלקו האחורי של המטען יש מחבר נוסף של Fuel ion. למה הוא משמש? גם הוא יכול להתמגנט ולהטען מכל אחד מהבסיסים שהראיתי עד כאן. כמובן שניתן גם לחבר אותו במצב "סנדוויץ'", כלומר – הוא נטען מבסיס כלשהו במקביל לזה שהוא מטעין את האייפון מהצד השני שלו. המגנטים חזקים דיים בכדי לשמור במצב זה על האייפון מלהחליק וליפול, כך שאפשר להשתמש בו ברכב או עם כל אחד מהמטענים ללא חשש.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

בראש הבטריה הניידת יש כפתור שמאפשר הדלקה וכיבוי של הטעינה הניידת ובדיקה של מצב הבטריה בעזרת 4 נורות.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

כמובן שאם אין בנמצא חיבור Fuel ion נוסף, אפשר עדיין להטעין את הבטריה עם חיבור מיקרו USB סטנדרטי.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

אבל אם יש לכם מכשיר רגיל שצריך גם הוא טעינה, לבטריה יש גם חיבור USB שמאפשר לטעון כל דבר ישירות ללא צורך במחבר ה-Fuel ion, כך שאם התעייפתם מהמארז של האייפון עדיין הבטריה יכולה לשמש אתכם כבעבר. 

מבין כל האביזרים של Fuel ion זה היה הכי פחות מוצלח עבורי. משום מה העובדה שיש כאן כל כך הרבה מגנטים הציק לי (זה לא משהו שכדאי לשים ליד כרטיסי האשראי שלכם).

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

שיטת החיבור כאן הרגישה מעט מאולתרת וזה לא ממש החזיק טוב בכיס (היו ניתוקים). אולי זה רק אני, אבל לתלות בטריה באופן מגנטי לאייפון לא נראה לי רעיון כל כך טוב.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

כאן ניתן לראות חיבור "סנדוויץ'" שמאפשר טעינה והטענה בו זמנית. אפשר גם לראות שכל המחברים מצליחים להזיק מעמד בתליה מגנטית ולא מחליקים. הבטריה גם יודעת לשמש כתחנת מעבר – חברו לה חיבור מיקרו USB והיא תחנת עגינה לאייפון עבור המחשב.

מערכת טעינה וחיבור מגנטי - Fuel ion

סיכום

מדובר בפיתרון מבריק. באמת נדיר שאני מתלהב מאיבזור מהסוג הזה, שהוא לרוב לא הרבה יותר מגימיק – אבל כאן יש באמת יתרון. יש לי נקודת גישה Fuel ion ליד המיטה, מחובר למחשב, בתיק שלי, ברכב ובעבודה. אם לא היתה לי את הבעיה ברכב של איכות האודיו ב-BT, פשוט הייתי שוכח מהרעיון של "להכניס כבל למחבר"…

כמובן שמדובר בפיתרון לעצלנים – כמה שניות ביום אתם מבזבזים כבר על חיבור כבלים?

היתרון כאן הוא חוסר הצורך במחשבה על טעינה. פשוט מניחים את המכשיר במקום המיועד לו והכל מסתדר. ברכב היתרון בולט אפילו יותר – פיתרון מגנטי נוח בהרבה מכל הפתרונות האחרים שהיו לי עד כה, שדרשו חיבור כבל הנחה במקום ואז סגירה של אביזר מכני מצ'וקמק… כאן פשוט מניחים את האייפון במקום והוא גם נטען וגם ננעל במקומו עד שאני מוריד אותו מהמתקן, גם כאן, ללא צורך בפעולה מיותרת כמו לחיצה על כפתור או הפעלת לחץ כלשהו.

החסרונות הם בעיקר במארז של האייפון שמעבה אותו הרבה יותר מדי. נכון שמדובר ב-3 או 4 מ"מ בתחתית וכסנטימטר בבסיס המכשיר (איזור המחבר), אבל זה היה מטריד אותי הרבה פחות אם היה אפשרות לשלב בכיסוי גם בטריה מובנית. עבור פיתרון כזה הייתי מוכן לשלם גם יותר ובשמחה גם מקבל את העובי והמשקל שיתווספו לחבילה הזו.

חסרון נוסף בכיסוי הוא חיבור האזניות הצפוף. היה מאוד נחמד אם היו מתחשבים במי שיש לו כבלי אזניות עבים יותר…

החסרון האחרון הוא שלמרות שב-90% מהמקרים המכשיר ננעל במקום ומתחיל להטען, יש תמיד את פעם ההיא שאתה מניח את המכשיר על המטען ואין מגע מושלם. לא ברור לי אם הבעיה היא הדרך שאני מניח את זה, לכלוך על הכיסוי של האייפון או משהו אחר, אבל מדי פעם אני צריך להרים את המכשיר ולהניח אותו שוב בכדי שהטעינה תתחיל. אני מהמר על שטויות של אפל ולא בעיה בפיתרון עצמו. 

כאמור, התקווה שלי שמדובר בפיתרון שיאומץ רשמית על ידי אחת או יותר מחברות הסלולר הגדולות שכן מדובר בהברקה אמיתית.

עוד פרטים על הפיתרון אפשר לקרוא באתר של Fuel ion 

עלויות:

 • יש מספר קונפיגורציות של מעמדים וכיסויים, ברוב המקרים מדובר על עלות של כ-30-80 דולר לכיסוי ובסיס טעינה משרדי
 • בסיס טעינה עומד עולה כ-30 דולר
 • עמדת טעינה רכב עולה כ-50 דולר
 • בטריה ניידת עולה  כ-50 דולר
 • ניתן יהיה להזמין בקרוב את סט ה- Fuel ion דרך גרנד או מור לוי

לדיון בנושא: Fuel ion – לטעון את האייפון ללא חוטים


9:00
  /  
8.2.2015
  
מאת: עפר לאור

1