אייפון 6 – המצלמה והמסך

עפר לאור עם ביקורת על המצלמה והמסך של האייפון 6.
17:00
  /  
26.09.2014
  
מאת: עפר לאור
שימושיות

אם אתם לא אחד מהסינים שעמדו בתור ימים לאייפון 6 ואתם מעוניינים באייפון 6 (לפי כמות הקריאות של מאמרי האייפון 6 באתר, יש לא מעט שמעוניינים בו), אתם בוודאי סקרנים לגבי שני דברים עיקריים במכשיר: המצלמה החדשה שלו והמסך הגדול. לכן, ביקורת זו תתמקד בעיקר בשני הדברים הללו. אך לפני כן כמה דברים כללים יותר.

העיצוב והתחושה

האייפון 6 מעוצב באופן חדש, כפי שאפל עושה מדי שנתיים. העיצוב הפעם שוב מקטין את עוביו והפעם מעגל את הפינות ומציב את האנטנות בעיצוב פסים מעניין בחלקו האחורי. אם להגיד את האמת, ממש לא נפלתי מהעיצוב. בעיני הוא הרבה פחות יפה מהאייפון 4 (סנדוויץ' זכוכית עם פס באמצע), או מהאייפון 5 (אריזת אלומיניום עם זכוכית מקדימה). העיצוב הפעם מרגיש כמו חיקוי סיני של HTC ONE. אם ב-HTC ONE עשו מאמץ אמיתי להפוך את הפסים לאלמנט עיצובי מעניין, באייפון 6 הוא נראה סתמי ובמכשיר האפור כהה (space gray) הוא נראה כאילו שכל הגב עשוי מחיקוי פלסטיק של מתכת, כפי שהיה נהוג במכשירים הניידים לפני כמה שנים טובות.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

משהו בעיצוב החיצוני פשוט לא עובד כאן. המצלמה הבולטת, הפסים הבהירים. אם להגיד את האמת, קשה לי להאמין שזה משהו שהיה עובר את סטיב ג'ובס שהיה כנראה שולח את המעצב של המכשיר הביתה עם לא מעט "מחמאות" על יכולות העיצוב העלובות שלו…

מצד שני, המכשיר יושב לי ביד באופן מדהים. אם באייפון 5s התחושה היא קרה ומאוד לא נוחה (וזה ככה מאז האייפון 3gs), האייפון 6 נוח להפליא. מצד שני, הוא מרגיש חלקלק, והרבה יותר מפחיד אותי לסחוב אותו ללא כיסוי. לא עוזרת גם העובדה שהוא גדול יותר ושמתברר שלא רק שהמסך שלו אינו בלתי שביר (כפי שכל ההדלפות הבטיחו) אלא שהוא רגיש לשבר מתמיד…

אייפון 6 - המצלמה והמסך

חלקו הקדמי של המכשיר כבר אפל קלאסי. אין שום פשרות – המסך משתלב באופן מדהים בעיצוב, המסך מתעגל בפינות כך שאין בליטות או Bezel מורגש, כפתור הבית כמעט ללא עובי אך מרגיש טוב אפילו מהאייפון 5 והאייפון 5s. גם המחיר של המכשיר ירד טכנית ב-100 דולר ביחס לאייפון 5s, שכן המחירים של מכשירי ה-64GB של שנה שעברה מתאימים לאלה של האייפון 6+.

מבחינת גודל, האייפון 6 גדול כמו מכשיר אנדרואיד טיפוסי (פלוס מינוס כמו ה-S4) אך דקיק ממנו בהרבה. המכשיר מרגיש ביד כאילו אנחנו מחזיקים חתיכת קרטון דקיקה. כיסוי חיצוני בהחלט יעזור ונראה שגם הבליטה של המצלמה מרמזת שאפל לא מאמינה בכלל שנסתובב איתו ללא כיסוי כלשהו…

שימושיות

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אחרי שהתרגלתי לעיצוב המוזר, ושחזרתי את הגיבוי של האייפון 5s, המכשיר עשה לא מעט בעיות. נראה ש-iOS 8 ממשיכה את הטרנד של iOS 7 של גרסאות עם בעיות. למרות שמרבית הבאגים שנתקלתי בהם הם תוצאה של השדרוג ולא של מערכת ההפעלה, אפל כבר מנסה לשחרר גרסאת תיקון של באגים ידועים. מכיוון שגם אני נוהג לדווח על באגים, נראה שה-QA של אפל פישלו הפעם לא מעט מכיוון שבאגים שדיווחתי בעבר נסגרו על בסיס "duplicates" (לי אין דרך הרי לראות אם יש עוד באג זהה) והפעם לא כך היה הדבר.

האלמנט שהכי קשה לי להתרגל אליו בינתיים הוא המעבר של כפתור ה-power לצד המכשיר בדיוק כמו במכשירי גלקסי. היתרון ברור, אך החיסרון הוא שקשה הרבה יותר לשים את המכשיר במעמד לרכב, שכן אין מקום פנוי שבו כפתורי הווליום לא נלחצים או כפתור ה-power לא מפריע למתקן להסגר.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

הטענה של אפל שקשה להפעיל את המכשיר ביד אחת כאשר המסך שלו גדול בהחלט נכונה גם כאן. למרות שזה האייפון עם המסך הקטן (מבחינתי גודל המסך האידאלי, קשה לי לדמיין כיצד ה-6+ ניתן לשימוש אלא אם כן אתם כדורסלנים) עדיין אין לאגודל שלי שום דרך להגיע לפינת המסך. לכן אפל הוסיפה את ה-gesture של משיכה אחורה בכדי לעשות back (פותר בעיות רבות). בשביל שאר הפונקציות ניתן לגעת בכפתור הבית פעמיים (לא ללחוץ עליו, רק לגעת) והחלק העליון של המסך יתקפל למטה בכדי שאפשר יהיה להגיע אליו. כאשר מפעילים פונקציה זו, החלק העליון של המסך יורד (ראו תמונה) ואפשר להגיע לחלק העליון באופן נח. כאשר אתם במצב שבו אפשר להשתמש בשתי הידיים, לא צריך לעשות זאת וכאשר אתם בדרך לאן שהוא או עם יד תפוסה, זה עובד טוב – חוץ מהעובדה שזה חוזר מיד למקומו כך שאם צריך לעשות כמה פעולות ברצף זה לא הכי נוח. פיתרון אלגנטי יותר היה אולי שכאשר לוחצים על הכפתור, המסך היה מתכווץ לגודל הפיזי של אייפון 5 ובכך מאפשר לגשת לכל הפעולות עד שמבטלים את זה. מוזר שאפל לא חשבו על כך.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

למי שמעדיף מסך גדול יותר, יש לתצוגה החדשה שתי אפשרויות, מצב סטנדרטי שדוחס עוד מידע לאותו שטח מסך, או מצב זום שבעצם נותן לכם מסך אייפון רגיל (עם אותה כמות מידע כמו האייפון 5/5s/5c) אך גדול יותר פיזית. לאחר דילוג בין שני המצבים – אין ספק בכלל שמצב סטנדרט הוא הנוח יותר עבורי. עבור מי שרואה פחות טוב בהחלט מומלץ לבדוק את מצב Zoomed.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

ולבסוף, לפני שנעבור לחלק האומנותי של הביקורת, המקלדת במצב אופקי שונתה והיא נוחה בהרבה מבעבר. קל מאוד להתרגל אליה והגודל החדש פשוט אידאלי. אין לי כיום כמעט טעויות הקלדה במכשיר.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

 

בטריה וקליטה

הגודל החדש של המכשיר מאפשר לאפל סוף סוף לשפר את זמני הבטריה, למרות שהאייפון 6 דק מקודמיו. קשה לעמוד את השיפור, אבל בינתיים אני מגיע הביתה עם לא מעט אחוזי בטריה, כך שאני מעריך את השיפור בסביבות 30% מעל האייפון 5s. אני משתמש במכשיר הרבה יותר עכשיו כך שבמידה רבה זה מתכזז.

בנוגע לקליטה, התחושה שלי היא שהמצב מעט גרוע יותר מאשר אייפונים קודמים. כאשר הגענו כל המשפחה לאיזור עם קליטה גרועה, בעוד שבאייפון 4s היתה קליטה (סלקום), באייפון 6 סומן כ-no reception ולא זוהו בכלל רשתות סלולריות למרות שהיתה קליטה קלושה של אורנג' וסלקום.

להערכתי יש ירידה בקליטה ביחס למכשירים קודמים, אבל לא מאוד ברור לי מדוע – שטח האנטנות גדל כך שהייתי מצפה לקליטה טובה יותר. עם זאת, במקומות בהן הקליטה סבירה הגלישה באייפון 6 היתה מהירה יותר.

הרשת הביתית שלי היא רשת 802.11AC ובהשוואה לאייפון 5s לא ראיתי שיפור דרמטי בגלישה ב-WiFi. מרבית האתרים שהרצתי רצו בערך באותה מהירות בין שני המודלים – כאשר פעם זה הקדים את השני או ההיפך.

המצלמה

המצלמה

האייפון 6 כולל מצלמה חדשה – אשר משתמשת לא רק בסנסור חדשני אלא גם בטכניקות שעד כה היו זמינות אך ורק למצלמות מקצועיות כגון פוקוס בעזרת זיהוי phase. התוצאה די מדהימה. המכשיר פשוט תמיד בפוקוס. הבעיה הקבועה שאנחנו מכירים מסלולר, שולפים את המכשיר מחפשים את אפליקציית המצלמה, מחכים שתעלה, מכניסים למצב המתאים, מחכים לפוקוס ואז מצלמים (אחרי שהילד כבר מזמן עבר לעשות משהו אחר) פשוט לא קיימת כאן.

עיקר האתגר הוא באיכות הצילום בתנאי אור קשים. ולכן הבאנו יחד את כל השחקנים – כל המכשירים של אפל מאז אייפון 4 וצילמנו אובייקט בעייתי (אותי) באותם תנאי תאורה קשים. מדובר בשעות ערב, תאורה כללית וחדר יחסית חשוך. הצילום נעשה מאותה נקודה כאשר באייפון 6 לא היה צורך להתפקס – פשוט לחצנו על הכפתור וכל התהליך לקח כשניה וחצי. כל המכשירים צילמו ללא פלאש.

בכל המכשירים אחרים היה צורך לעשות את הצילום מספר פעמים, לחכות לפוקוס ולעיתים לנסות שוב. הצלם (תודה לרועי הרשקוביץ על העזרה) החזיק את המכשירים באופן יציב, כך שהטשטוש שתראו הוא תוצאה של חשיפה ארוכה מדי מצד המכשיר.

האייפון 4:

אייפון 6 - המצלמה והמסך

האייפון 4s:

אייפון 6 - המצלמה והמסך

האייפון 5:

אייפון 6 - המצלמה והמסך

 האייפון 5s:

אייפון 6 - המצלמה והמסך

ולבסוף, התוצאה באייפון 6 (שכאמור היה זה שצילם בזמן הקצר ביותר וללא צורך בפוקוס):

אייפון 6 - המצלמה והמסך

ניתן לראות שהצילום חד יותר מהאייפון 5s אך לא באופן מאוד דרמטי. גם מהירות הצילום של האייפון 5s לא רעה, אך ה-6 מצליח להביס אותו גם בפוקוס, ובעיקר במהירות שכל התהליך לקח. הפוקוס הוא החוזק הגדול ביותר של המכשיר אשר פשוט עושה פוקוס ללא מאמץ ונדמה שהוא כל הזמן בפוקוס. אין יותר את התופעה של הפוקוס שהולך קדימה ואחורה עד אשר הוא מוצא את המקום האידאלי (זה קורה המון בהתחלת צילום הוידאו ב-5s, עד כדי כך שאני תמיד מחכה 5 שניות מהרגע שמצלמים ועד שאני באמת יכול להשתמש בוידאו).

יותר מזה, המכשיר מזהה פנים ומצליח לשמר פוקוס עבור כולם. מספיק שמישהו אחד מסובב את הראש והפוקוס מתמקד בכל השאר…

אייפון 6 - המצלמה והמסךהפוקוס נשמר גם במרחק של 3 ס"מ מהאובייקט. זה אינו Macro אמיתי (בגלל רוחב העדשה).

אפשר לראות עד כמה ההבדל בין העדשה והפלאש של האייפון 6 (מימין) שונים מהאייפון 5s. הפלאש של ה-6 עגול (הוא עדיין כולל שני גוונים של פלאש כאשר האייפון מזהה מה נדרש ומשתמש בפלאש המתאים לסיטואציה). הבליטה מאפשרת מרווח עבודה גדול יותר למצלמה שגם נראית שהיא ממומקמת עמוק יותר במכשיר מאשר האייפון 5s.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

צילום מלמעלה (לאיפון 5s יש מגן אחורי).

אייפון 6 - המצלמה והמסך

צילומי דוגמא

תנאי אור גרועים ללא פלאש:

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

 יום מואר, אין צורך בפוקוס – המכשיר עושה הכל לבד.  

אייפון 6 - המצלמה והמסך

התמונה המקורית טובה יותר (האיכות מעט יורדת כאשר מעלים לאתר).

אייפון 6 - המצלמה והמסך

לא ממש צריך מאקרו…

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

תנאי חושך מתקדמים. עדיין לא צריך פלאש. בתנאי חושך כאלה אין גרעיניות – האייפון מפעיל שירות noise reduction אוטומטית.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

גם צילום Burst עובד באייפון 6 הרבה יותר טוב (צילום תמונה still אך לחיצה ארוכה על כפתור הצילום). הוא מהיר מאוד (כ-10 פריימים לשניה) ואפשר לבחור לבסוף איזה תמונות לשמור ואיזה להשאיר. נוח מאוד בדיוק לתפוס את התמונה הנכונה של הילד מבקיע את הגול או את נקודת השיא של הנדנדה…

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

יש גם צילום פנורמי. אלא שהתוצאה היא 43 מגה פיקסלים – דוגמא שאלי חבוש צילם עם המכשיר שלו (לאחר הקטנה כמובן).

אייפון 6 - המצלמה והמסך

בוידאו, האייפון 6 כבר יודע לצלם או ב-120FPS או ב-240FPS. די מדהים האיכות שהתמונות האלה מביאות, למעט הרגישות הגבוהה שלהן לתאורה מלאכותית (במיוחד קשה להם עם ניאון). רצוי להיות עם תאורה טובה, ואז צילום של מישהו שופך יין לכוס או בעצם כל פעולה שגרתית הופכת למדהימה. 

יש גם time lapse שמאפשר לכם לייצר וידאו מהיר של כל מה שאתם רואים. קל מאוד לייצר את זה.

המסך

המסך

המסך של האייפון 6 גדול יותר ובעל רזולוציה גבוהה יותר מהאייפון 5 אך כמובן שיחס המסך נשמר. באופן מעט מוזר, אפל בחרה ברזולוציה מעט משונה במקום ה-720P המתבקש למסך שכזה, היא בחרה ב-1334×750 לא סטנדרטי. גודל המסך הוא 4.7" כך שהדחיסות שיוצאת היא 336PPI, לא רע ועדיין בגדר Retina – אך נמוך ממה ששחקנים אחרים (כולל ה-6+ שהרזולוציה שלו היא 1080P על גבי מסך 5.5": 401PPI).

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

העיצוב של החלק הקדמי מעוגל כעת, כך שבמקום להתקל בקצה, החלקה מצד לצד נעימה הרבה יותר. מצד שני, זה יגרום לבעיה לא קלה ליצרני מגיני המסך, ובפרט לאלה העשויים זכוכית. עם זאת, העמידות של המסך לשריטות אמורה להשתפר דרמטית. לא הייתי הולך עד כדי כך רחוק עד כדי שאצהיר שאפשר ללכת בלי מגן, אבל נראה לי שלשם אפל מושכת ושנדע יותר לאחר שאתרים אמיצים יערכו בדיקות עמידות לשריטות במסכים.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

כאשר המסך כבוי לא ניתן לזהות את גבולותיו ביחס למסגרת של המסך – יש לנו פשוט איזור שחור לחלוטין. גם המרחק בין המסך לבין הזכוכית הקדמית כל כך קטן שכבר לא ניתן לזהות מרווח כלשהו שם. השאלה המתבקשת עבורי היא: מדוע החלק הקדמי של האייפון 6 כל כך מדהים והחלק האחורי כל כך סתמי. אם היו מצליחים לייצר את החלק האחורי עם אותה טקסטורה וצבע בדיוק בחלק האחורי המכשיר היה מקבל שדרוג מטורף בעיצוב שלו…

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

המסך הוא IPS ולכן הזויתיות שלו מעולה, בכל זוית שמסתכלים על המסך התמונה נראית מדהים. גם הרזולוציה מעולה – לא ניתן לראות את הפיקסלים הבודדים והמקלדת הגדולה יותר ובכלל, כל ה-layout של המכשיר מוצלח מאוד. יש עוד שורה של אפליקציות אך גם האייקונים מספיק גדולים. ביחס למכשירים אחרים כמו ה-Galaxy S4, המכשיר בערך באותו גודל (מעט יותר צר, מעט יותר ארוך, הרבה יותר דק). הסיבה לכך שהמסכים של המכשירים האחרים טכנית גדולים יותר, למרות שגודל המכשיר בעצם זהה הוא ששאפל משמרת אלמנטים עיצוביים כגון מרווח מקצה המסך לקצה המכשיר ומרווח גדול יחסית סביב כפתור ה-Home שבסמסונג אינו עגול ולכן אינו תופס מקום מיותר.

אפל מצהירה על 500cd/m2 ואכן, במדידה שערכתי קיבלתי 482cd/m2 במצב של תאורה אחידה – ועד פיק של 540cd/m2. אחידות המסך נמדדה ב-92%, כאשר מרבית המסך עומד על 97%!

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אייפון 6 - המצלמה והמסך

אפל טוענים גם לפולרייזר חדש אשר מאפשר למי שמשתמש במשקפי שמש לראות את המכשיר טוב יותר באור השמש. למרות שהאייפון 5s מגיע לאותן עוצמות תאורה (על גבי מסך קטן יותר), שניהם קריאים לחלוטין באור השמש. ניתן לראות את הפיקסלים שבאייפון 6 בתמונות למעלה והן קריאות מאוד – החדות של הגופנים של iOS 8 נראית ברורה יותר ומקלה על הקריאה, במיוחד באפליקציית ה iBooks של אפל. בעבר לא שקלתי אפילו לקרוא ספר באייפון אבל כעת זו אופציה הגיונית לחלוטין באוטובוס או ברכבת.

הניגודיות של הפאנל, לטענת החברה הוא 1400:1, במדידה שערכתי התקבל קונטרסט של 1330:1. זהו קונטרסט גבוה מאוד למכשיר טלפון, והאמת שרק מכשירים עם מסכי OLED (בעיקר ה-GS5) עוברים את הערכים הללו. כדאי לשים לב שזהו הקונטרסט של הפאנל. הקונטרסט של המסך הוא דינמי ולכן גבוה בהרבה (בדיוק כמו במסכים לא ניתן למדוד אותו כי במצב שחור המסך פשוט נכבה).

טווח הצבעים במסך אמורים להיות תואמים לחלוטין ל-sRGB. בבדיקה ניתן לראות שאכן יש תאימות מצויינת למעט מעט פספוסים בירוקים ובתכלת. במדידת נקודת הלבן אפשר להבחין שהמסך מעט כחול יותר מכפי שרצוי ועומד במדידה על 7190K (לעומת 6500 קלווין הרצויים). ככל הנראה מדובר בהחלטה יזומה ולא בטעות, שכן במכשירים קודמים של החברה התלוננו משתמשים רבים על תמונה מעט "צהובה". 

אייפון 6 - המצלמה והמסך

החתימה הספקטרלית מציגה תמונה מלאה – מדובר במסך שהוא כמעט אחד לאחד מסך לקולנוע ביתי.

אייפון 6 - המצלמה והמסך

המסך הגדול יותר והאופי הוידאופילי של המכשיר, כולל שחורים מושלמים וחוסר יכולת להבחין בין שחורים לבין המסגרת של המכשיר נותנת לאייפון 6 תחושה של מסך OLED או מסך Kuro. תענוג אמיתי לראות וידאו על המכשיר הזה וזהו ככל הנראה האייפון הראשון שאני באמת יכול להשתמש בו לצורך צפיית וידאו מלאה (כלומר, לא קליפים של Youtube אלא צפיה בסרט מלא בקולנוע).

העובדה שהבטריה במכשיר מצליחה גם להחזיק תכנים לאורך זמן, בשילוב עם העובדה שגודל האחסון במכשיר גדל (אפשר לרכוש 128GB) גורמת לי לחשוב שלא רחוק היום שאוותר על האייפד בנסיעות ארוכות כאמצעי הצפיה העיקרי שלי לוידאו במהלך טיסות או חופשה.

סיכום

עיצוב קדמי מדהים, עיצוב אחורי בינוני וזול, אך נוח לאחיזה. מסך שהוא לא פחות ממדהים ושיפור בזמן בטריה – אך תיקונים מאוד מינוריים של מערכת הפעלה למכשיר עצמו. המצלמה היא שידרוג מטורף: במהלך השימוש באייפון 6 אני כמעט ולא צריך יותר להתעסק בחשיפה, בבדיקה אם יש מספיק אור, בייצוב (הייצוב והניקוי רעש עושים את כל העבודה), אני צריך פשוט לכוון וללחוץ על כפתור הצילום והוא עושה את כל השאר…

לחובבי אפל, אין כאן שאלה – השדרוג כאן הוא משמעותי ביחס לכל המכשירים הקודמים של החברה.

למי שאוהב אנדרואיד, למעט המצלמה שמייחדת את המכשיר – כנראה שהפער הצטמצם אך אפל עדיין מאחור מבחינת מספר הפיצ'רים שהיא מציעה ביחס למה שזמין ללקוחות HTC, מוטורולה, LG, סמסונג ודומיהם. מה שכן, הממשק של מה שאפל כן נותנת הוא בפירוש best of breed ואת המשמעויות של פתיחת כל הממשקים נבין רק בהמשך השנה.

לדיון בנושא: אייפון 6 – המצלמה והמסך


17:00
  /  
26.9.2014
  
מאת: עפר לאור

1