מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1. קטנה ואיכותית

מצלמת הרכב הקטנטנה של QUE תאפשר לכם לא רק לתעד את הנהיגה היומיומית שלכם ברכב, אלא גם ליהנות מצילומי הנוף ...


הקדמה

בשנים האחרונות, התקנת מצלמת רכב הופכת להיות יותר ויותר רלוונטית, בין אם זה בשביל לתעד, לא עלינו, תאונה שבה אחד הצדדים מתכחש לאשמתו בתאונה, או שוטר העוצר אותך על עבירה שלא עשית, ואולי נוכל המביים דריסה לצורך סחיטה כספית.

כיום, ניתן להתקין בסמארטפון אפליקציה לצילום ברכב כמו ה-DailyRoads Voyager, אולם מדובר בד"כ בתוכנה לא מושלמת, שלא תמיד נוחה להפעלה ואף דורשת כוח עיבוד רב המחמם את הסמארטפון וגומר במהירות את הסוללה, גם אם המטען מחובר. מצלמת רכב ייעודית, בנוסף לכך שהיא בד"כ קלה וקומפקטית, נחשבת אמינה יותר ונוחה יותר, ואינה מצריכה התעסקות מיותרת עם הסמארטפון וכיוון המצלמה שלו בעת הנהיגה. כמו כן, היא מגיעה עם עדשה רחבה המכסה שטח ראייה רחב יותר של הנהיגה. 

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

תיאור המצלמה

את המצלמה לסקירה של QUE קיבלנו באריזה קטנה למראה. גם המצלמה עצמה קטנה באופן מפתיע וגדולה קצת יותר מקופסת גפרורים. כמו כן, היא קלה מאוד, כך שגם הזרוע הפשוטה הנצמדת אל שמשת הרכב ומתחברת אליה תחזיק אותה באמינות רבה וללא חשש שהיא תיפול בגלל חום השמש או קפיצות של הרכב. 

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

נתונים טכניים

 • מסך 1.5"
 • זכרון פנימי 512MB, ותמיכה בעד 32GB בזכרון חיצוני
 • חיישן זעזועים מובנה תלת מימדי
 • הקלטה בתזמון מעגלי (Cyclic)
 • אפשרות לתווית זמן וכותרת קבועה על גבי הוידאו (למשל, מספר הרכב)
 • סוללת ליתיום נטענת מובנית בקיבולת 180mAh
 • טווח טמפרטורות פעולה: 10- ועד 60 מעלות צלזיוס
 • מידות: 65x42x23 מ"מ
 • משקל: 59 גרם

חיבורים

 • שקע Mini USB לטעינה וחיבור למחשב
 • חריץ לכרטיס זכרון חיצוני Micro SD (לא כלול, יש לרכוש בנפרד)
 • יציאת HDMI
 • תושבת לחיבור הזרוע לקיבוע אל שמשת הרכב

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

מה בקופסא

המצלמה מגיעה עם חבילת אביזרים נדיבה למדי, הכוללת כל מה שצריך כדי לחבר אותה ברכב וגם אל המחשב בבית לצורך הורדת תמונות וסרטונים:

 • מצלמת הרכב
 • כבל USB ל-Mini USB עבור חיבור למחשב
 • כבל USB ל-Mini USB זוויתי לטעינה ופעולה שוטפת ברכב
 • מטען USB המתחבר לשקע המצית ברכב. זרם מקסימלי: 1A
 • זרוע עם תופסן ואקום לשמשת הרכב וציר כדורי לכיוון זווית המצלמה
 • 8 מדבקות עם וו מובנה לקיבוע והתקנה של כבל הטעינה של המצלמה ברכב
 • חוברת הוראות ותעודת אחריות מקומית של 3 חודשים 

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

הרכבת המצלמה

כאמור, המצלמה מגיעה עם זרוע פשוטה הכוללת משטח יניקה להצמדה אל השמשה ומיסב כדורי לכיוון נוח של המצלמה בזווית הרצוייה. לאחר הכיוון, מהדקים אום פלסטי הנמצא על הכדור לקיבוע הזווית. הזרוע מתחברת למצלמה בעזרת לשונית פלסטיק המתאימה לתושבת הנמצאת בראש המצלמה. כל העסק בסה"כ חזק ויציב, ולא נתקלתי בבעיות של נפילת הזרוע מהשמשה, הקורות לעיתים בזרועות אחרות המחזיקות עצמים כבדים יותר כמו סמארטפון או מכשיר GPS.

חסרון מסויים של הזרוע הוא שהיא נתפסת חזק מדי בתושבת המצלמה, ולאחר החיבור הראשוני לא הצלחתי בשום אופן לפרק אותה מהמצלמה, גם לא עם פלאייר, דבר המחייב אתכם לקחת את המצלמה כולל הזרוע לחיבור אל מחשב. לא מדובר בחסרון גדול מדי, אבל בעייה אחת שנתקלתי בה היא ששקע ה-Mini USB קרובים למדי לתושבת החיבור לזרוע. כשמחברים את כבל הטעינה המצורף לא הייתה שום בעייה כי המחבר זוויתי, אולם בחיבור לכבל הדאטה המיועד לחיבור אל המחשב לצורך הורדת קבצי ההקלטה, נאלצתי לפרק את אום הקיבוע של כדורית הזרוע ולהפעיל קצת כוח כי המחבר לא זוויתי. בתמונה ניתן לראות שבעת החיבור למחשב תקע ה-Mini USB מוכנס טיפה באלכסון אל שקע המצלמה ומתחכך עם קצה הזרוע. 

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

ממשק והפעלה

השליטה על המצלמה נעשית בעזרת 4 כפתורים שבעזרתם ניתן להפעיל הקלטת וידאו, לצלם תמונות סטילס, ולנוע בתפריטי ההגדרות, כאשר לחלק מהכפתורים יש יותר מתפקיד אחד כדי לחסוך בכמות הכפתורים. תפריטי המצלמה דומים בעיצובם לתפריטים הקיימים בכל מצלמה דיגיטלית מצוייה, וכוללים מלבד בחירת רזולוציות וידאו וסטילס (עד 1080P בוידאו) גם קביעת מוד צילום – מעגלי המוחק קבצים ישנים כשמגיעים לזמן צילום מסויים לעומת מצב בו המצלמה מפסיקה לצלם כשזכרון הפלאש מתמלא. כמו כן, ניתן לקבוע כתובית קבועה לתמונה (למשל, מספר הרכב) והפעלת חותמת זמן ככתובית על התמונה.

כשהמצלמה מחוברת למקור מתח (למשל, שקע המצית של הרכב), היא תתחיל להקליט אוטומטית כשיש מתח באותו מקור. לכן, מומלץ לחבר אותה באופן קבוע למקור מתח הנכבה כאשר הרכב כבוי.

מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1

צילומים מסלובניה

קיבלתי את המצלמה לסקירה קצת לפני נסיעה לטיול משפחתי בסלובניה, ועשיתי את כל הצילומים שם. קבצי המצלמה המתקבלים הם בסיומת MP4. בצילום 720P הקבצים שוקלים 58MB לדקה ובצילום 1080P הם שוקלים 87MB לדקה. בסרטונים הבאים תוכלו לראות איך המצלמה מצלמת ב-720P וב-1080P. כדי לראות רזולוציה מלאה של הסרטון, ודאו שאתם בוחרים בה בהגדרות הסרטון ב-YouTube.

את הסרטון ב-1080P ערכתי עם התוכנה החינמית avidemux, המאפשרת עריכה פשוטה ללא המרה או פגימה באיכות המקורית של הוידאו:

הסרטון ב-720P הינו ללא עריכה, ובו יש 5 דקות מתוך נהיגה במעבר ההרים היפהפה ורשיץ בסלובניה:

התרשמתי לטובה מאיכות הצילום, שמעבר לכך שהיא מספקת למדי לעניינים משפטיים (לא עלינו) היא טובה למדי בפני עצמה. כשחזרנו מהטיול, נהנינו מאוד לצפות בסרטונים האיכותיים במסך הגדול בסלון ולהיזכר בנופים היפהפיים ובחוויות הטיול בסלובניה. יש לזכור שלא מדובר במצלמה מקצועית ועדשת המצלמה מסוג Fish Eye ("עין הדג") ייעודית לצילום ברכב ומעוותת טיפה את גודל העצמים המופיעים בתמונה. המצלמה תפקדה באופן סביר למדי גם בנהיגה בחשיכה.

סיכום

מדובר בסה"כ במצלמה קטנה באופן מפתיע אך איכותית למדי, העושה את עבודתה ביציבות ובאמינות. לא נתקלתי בבעיות ביצועים או קרטועים, והתמונה המתקבלת טובה למדי עבור מצלמת רכב. למרות החסרון של הזרוע שלא ניתנת לפירוק מהמצלמה, מדובר בסה"כ במוצר איכותי המאובזר באופן נדיב המאפשר לקנות את המוצר וממש להתחיל לצלם איתו כשאתם מגיעים עם הרכש החדש אל רכבכם המחכה בחנייה.

מחיר מומלץ לצרכן: 599 ש"ח.

לדיון בנושא: מצלמת רכב QUE BlackBox CMQ1. קטנה ואיכותית


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:30
  /  
26.08.2014
  
מאת: דורון נמרוד

1