HOT Fiber – הממיר שעושה כמעט הכל

עפר לאור מעביר ביקורת מלאה על ה-HOT Fiber - הקופסא של הוט שמבטיחה טלויזיה, טלפון, אינטרנט, מקליט DVR, ונגן מדיה!

8:00
  /  
25.05.2014
  
מאת: עפר לאור
הקדמה

הקדמה

HOT מכריזה על HOT Fiber - מרכז הבידור של הבית

קשה היה לי להחליט כיצד לפתוח את המאמר הזה. אחרי הכל, זו הביקורת הרשמית הראשונה שלנו באתר על מוצרי הוט. זה לא שלא נחשפנו לממירים של הוט בעבר, אלא שלא ערכנו להם בדיקה מסודרת ויסודית שמצדיקה את צמד המילים "ביקורת HT". ובכן, זו ביקורת לכל דבר – את המוצר בדקנו והפכנו וכהרגלנו הוצאנו לו את המיץ…

בכדי לוודא שאנחנו אובייקטיביים – לא רק שהרצנו את הבדיקה הזו לאורך שבועות רבים, אלא גם בדקנו את התגובות של בני גילאים שונים בכדי להבין עד כמה ה-HOT Fiber אטרקטיבי.

אז נתחיל מהמסקנות – מדובר ללא ספק במוצר הטוב ביותר שהוט הוציאה אי פעם. הוא לא נטול בעיות או מגבלות אבל הוא קפיצה לא רק של דור אחד מהמוצרים הקודמים של החברה אלא הופך את המוצרים האחרים במחי אצבע לחסרי משמעות…

ה-Hot fiber (שם מוזר, שכן אין שום קשר לסיבים אופטים) אמור לתת לנו במוצר אחד את כל צרכי התקשורת של בית מודרני – הוא כמובן ממיר לכל דבר שמאפשר הקלטה של מספר תוכניות במקביל. לממיר יש 4 טיונרים, כאשר 2 יכולים לשמש להקלטה בנוסף לערוץ לינארי נוסף וערוץ שני ב-PiP. מדובר על יכולת חזקה מזו של yes Total שכולל שני טיונרים ולכן יכול להקליט שני ערוצים ולהציג אחד מבין השניים בלבד. גרסאות עתידיות צפויות לעשות שימושים נוספים בטיונרים הללו. הממיר כולל דיסק נשלף של 500GB (לפי הבדיקות של הוט – מדובר בגודל אידאלי כיום),שבו ניתן להקליט את התכנים. ההוט-פייבר גם כולל מודם וראוטר אינטרנטי חזק שמאפשר תקשורת בקשב של יותר מ-100M, כלומר הוא תואם לקצב החדש 200Mbps שהוט הכריזה עליו רק לאחרונה – הוא ראוטר אלחוטי 802.11N וכמובן שכולל 4 חיבורי רשת גיגה-ביט. חוץ מזה יש למכשיר 2 יציאות טלפוניות והוא משמש כסטרימר לכל דבר…

לא שכחנו כלום? אז כן, יש לו גם אפשרות לכלול, תחת פיקדון, כונן בלוריי שמאפשר צפיה של סרטי בלוריי ו-DVD הישר מהממיר…

התקנה

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

תהליך ההתקנה היה ארוך ומתיש במקרה שלי. התשתית בבית ישנה יחסית והטכנאים הצליחו להשחיל חוטים חדשים אך משום מה בעוד שכל השאר פעל, האינטרנט לא עבר באופן אמין והטכנאים נאלצו להשלים את ההתקנה למחרת. למרות הטענות על שירות לוקה, החוויה שלי היתה מצויינת – בכל זמן נתון נתנו לי להחליט אם נמאס לי ואפשרו לי לקבוע את המועד השני בדיוק בשעה שהתאימה לי. נציגי החברה היו כנים ושקופים איתי, גם כאשר היו תקלות ובעיות ושמרו איתי קשר טלפוני רציף (ראוי לציון הנציג לירן שבאמת דאג שאני אהיה מרוצה ווידא שהכל 100% תקין גם כאשר ההתקנה הסתיימה).

תהליך ההתקנה דורש מהממיר לשדרג תוכנה. חשוב לציין שבניגוד לממירים קודמים – אחוז ניכר מהפיתוח נעשה כעת פנימית בהוט, מה שמאפשר עדכוני תוכנה תדירים ומהירים יותר. במהלך הבדיקה שודרג הממיר ואני מניח שצפויים שדרוגים רבים נוספים בהמשך.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

את הממיר רצוי להתקין במרכז הבית שכן הוא מיועד לאפשר גישה לאינטרנט באופן קוי או דרך WiFi. את הבדיקה הראשונה ערכתי על היכולות אינטרנט שלו. את ההגדרות ניתן לעשות דרך דפדפן (הדרך הנוחה ביותר לעשות זאת) הוא להתחבר למכשיר אלחוטית דרך אייפד ולגלוש לעמוד ההגדרות שלו. סיסמאת ה-Wifi רשומה על גבי מדבקה בתחתית ה-Hot Fiber.

למרות שאין לממיר אנטנות חיצוניות לרשת ה-WiFi, הוא משתמש באנטנות פנימיות (הן חלק מה-PCB) ואיכות הקליטה ברחבי הבית היתה טובה מאוד, למעט הממ"ד שנדרש לחיבור קוי. מהירות הקו שקיבלתי, טרום השקת ה-200M הוא של 100M וברשת האלחוטית הגעתי ל-70Mbps (מול מחשב מהיר בתקן 802.11n).

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

נקודת התורפה של חיבור האינטרנט (הספקית היא HOT.NET) הוא ה-upload שנמדד במקסימם של 2Mbps. אין צורך להסביר את החשיבות של מהירות העלאה, אבל אני מקרה ייחודי – אני מזרים לא מעט תוכן לעצמי (למשל בחו"ל) ומחזיק שרת בבית, מה שהופך את המהירות הזו לממש קטנה. בחיבור ה-200Mbps הוט שידרגה את קצב העלאה ל-5M אבל זה עדיין מעט מאוד ביחס למה שנהוג בעולם (קו 100M ראוי שיהיה לו קצב העלאה של כ-20M).

HOT מכריזה על HOT Fiber - מרכז הבידור של הבית

HOT מכריזה על HOT Fiber - מרכז הבידור של הבית

קצב ההורדה ב-Wifi היה מהיר גם הוא, והגיע לכ-70Mbps ברחבי הסלון וטיפה פחות בקומה השניה של הבית.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

עיצוב וממשק משתמש

HOT מכריזה על HOT Fiber - מרכז הבידור של הבית
כל הממירים המקליטים של הוט

ממשק המשתמש של הוט פייבר הוא נוח למדי ומשתמש ברעיון של תפריטים בשני צירים (שיטת X-bar). התפריט הראשי עולה מצד ימין כאשר תמיד ניתן לראות את התפריט הנוכחי בתחתית המסך ואת שאר התפריטים מעליו. בעיה אחת בעיצוב הזה היא שלא ניתן לראות מה יקרה אם תלחץ על החץ התחתון – מה שיכול לבלבל אנשים כמוני שמעדיפים גלילה כלפי מטה ולא כלפי מעלה. אבל זה זוטות – התפריט בסופו של דבר מאוד ברור ונגיש, גם המהירות שלו גבוה. מבחינה גרפית הוא סביר, אם כי אפשר היה בהחלט לחשוב על עיצובים יותר חדשניים מבחינה עיצובית.

דרך התפריטים ניתן לגשת למרבית הפעולות של הממיר, כאשר פעולות מתקדמות יותר רצוי לעשות דרך ממשק ה-Web שלו.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

הוט פייבר עצמו הוא מכשיר גדול למדי. מבחינת הרוחב שלו הוא צר יותר ממירים של יס אך הוא משמעותית גבוה יותר. הוא נראה יותר כמו שני ממירים שהדביקו אותם אחד מעל השני. כאשר פותחים את המכסה שלו, ניתן לראות את המקום שבו כונן הבלוריי ניתן להכנסה. מכיוון שלא קיבלנו כונן לביקורת, לא נדון בו מעבר לאיזכורו כאופציה שניתן להזמין אותה.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

השלט הוא שלט שבעבר סופק עם ה-Magic HD וכיום יצורף אך ורק לפייבר. השלט נוח למדי, אם כי העיצוב שלו מעט מוזר ויחודי עבורי. פעולות כגון כפתורים מיוחדים נגישים בפינות של ה-D-pad (כלומר באלכסונים). הייתי שמח שכפתורים חשובים כמו MENU ו-ESC (כלומר Back) היו ממוקמים יותר במרכז השלט. סה"כ השלט נוח ומתרגלים אליו במהירות רבה.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכליציבות ושימושיות

בעת הכנסת הממיר, חששתי שהרגליהם של תושבי הבית יפריעו לבדיקה. הם רגילים לתוכן ולממשק של יס, האם באמת יתנו להוט פייבר את הצ'אנס שמגיע לו? האם יסתדרו איתו? התשובה היתה חד משמעית – יומיים אחרי ההתקנה אפשר היה לראות את המסך קבוע על מסך ה-VOD של הוט, וכולם מצאו תוכן שהתאים להם. ההתאמה לשלט החדש ולממשק החדש היתה מהירה וללא קשיים מיוחדים.

הקופסא עצמה יציבה מאוד ועושה בדיוק את מה שהיא צריכה לעשות. לא נתקלנו בבעיות של הקלטות מתנגשות – המערכת כוללת מערכת best airing שבאופן תדיר בודקת שאין הקלטות מתנגשות ומתזמנת את ההקלטות מחדש לפי הצורך ולא רק בעת הרישום.

מצד שני, פיצ'ר שהוט הכניסו – שגורם לממיר להכבות במידה ובמהלך 4 שעות לא נגעו בשלט, שיגע אותי אישית. הרעיון הוא לוודא שהממיר ממשיך להיות יציב על ידי אתחול מחדש של הדפדפן (הממשק מבוסס HTML5) ובכך נמנעות בעיות של זיכרון, חוסר יציבות או האטה של הממשק. זה די הציק ועדיף לי שבלילה הממיר יתחיל את עצמו מחדש אבל שלפחות ישאר דלוק אם כך השארתי אותו.

כמובן ששאר פעולות הממיר, כראוטר למשל, וכן פעולות ההקלטה ממשיכות גם כשהממיר "כבוי".

טלויזיה

טלויזיה חיה

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

כמובן שהבסיס ל-Hot fiber הוא שהמכשיר משמש כממיר מקליט. אין ממש בסיס להשוואה בין ביצועי הממיר הזה לבין ממירים אחרים של הוט. הוא פשוט לא באותו ליגה כמו הממירים הקודמים של החברה. מהירות העברת הערוצים כמעט מיידית ולא ממש מורגש עיכוב. כך בעצם גם השימוש בתפריטים מהיר וזריז במיוחד.HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

ניכר שהרבה מחשבה הושקעה בניהול הפרטים הקטנים של המערכת כגון ההפרדה התאריכית של ההקלטות וההפרדה של הסדרות לאיזור נפרד בתוך ההקלטות. מבחינת הנוחות, ניהול וסינון ההקלטות נוח בעיני יותר מאשר ביס. עדיין, גם בהוט וגם ביס יש קושי רב לנהל את הדיסק כאשר יש כמות גדולה של אנשים בבית שמשתמשים במערכת המקליטה – יש כמות גדולה של הקלטות ומאוד קשה להורים למצוא את התכנים שלהם כאשר הילדים מפצצים בהקלטות… הניהול של הוט מפשט את העניניים מכיוון שניתן לראות תמונות ולנווט לפי תאריכים, בעוד שביס צריך לגלול ברשימה אין סופית של כותרים בטקסט – מה שדורש הרבה יותר מאמץ וריכוז.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלהוט פייבר מימין ולצידו DUNE Base ומעליו ממיר יס טוטאל

בהשוואה לממשק החדש של יס, התפריטים רצים מהר יותר, אם כי הממשק של יס גרפי יותר ואטרקטיבי יותר, למעט כמובן ניהול ההקלטות שהוא טוב יותר בהוט פייבר. בנוסף, הממשק כולל מספר רב של גופנים (פונטים) חלקם קטנים ולא יפים וחלקם עגולים וחלקים יותר. לא ממש ברור מדוע זה לא היה עקבי יותר.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

בכל ערוץ יש לוח שידורים קטן שמאפשר לכם לראות את התוכנית הנוכחית, הקודמת וזו הבאה. ניתן להגדיר שהריבוע של הנוכחית יציג את הטקסט של התוכנית או תמונה (ברירת המחדל, שהיא נוחה מאוד). התמונות כמובן זמינות רק עבור הערוצים הפנימיים של הוט שבהם יש מידע גרפי על כל תוכנית. הבעיה היא שהממשק יושב בדיוק על האיזור של התרגום, בדיוק כמו ביס, ותופס לא מעט שטח מהמסך.

בערוצים שבהם מופעל Start over, לחיצה על הלחצן האדום (בפינה של השלט) מפעיל מיידית את הפונקציה של start over. אני איני חסיד של הפונקציה הזו – בעיקר מכיוון שאני לרוב דואג להקליט סדרות ותוכניות מראש, אבל זה מאוד נוח להתחיל מחדש ככה תוכנית כאשר פספסתם אותה. פעולה זו זמינה עבור התוכנית הנוכחית וזו שקדמה לה. בערוצים מסויימים בשעות מסויימות ניתן גם לראות קדימה. לא תמיד זה עבד לי – למשל בשישי בצהריים לא ניתן היה לראות תוכנית קדימה בערוץ HOT3 מכיוון שזה היה השידור הראשון שלה. כשמדובר בתכנים שזמינים לצפיה, הכפתור מופיע וזה פועל בדיוק כמו Start over גם בתוכנית אחת קדימה בעתיד.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

לוח השידורים המלא נראה דומה למדי לכל לוח שידורים בשירות טלויזיה מודרני. לוח שידורים כזה היה חסר מאוד בהוט בעבר. ניתן בכל תוכנית לקבל תקציר עליה, להקליט אותה וכמובן להקליט את כל העונה. הקלטות כאלה היו מאוד שימושיות – לדוגמא התחלתי לראות את זגורי אימפריה זמן רב לאחר תחילת הסדרה. סימנתי אותה להקלטה ולאחר כשבוע הממיר השלים לי את כל הפרקים שהיו חסרים, מה שחסך חיפוש בתפריטי ה-VOD.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

לכל תוכנית בממשק הקטן יש אפשרויות רבות של פעולות,

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

כולל יכולת להציג שני ערוצים אחד בתוך השני (Picture in picture) או זה לצד זה. אני חייב לציין שעבורי פיצ'ר כזה לא ממש שימושי, אבל זה נחמד שיש אותו, שכן יש אותו לטלויזיות רבות אך בשל העובדה שאנחנו עוברים דרך ממיר, אין לזה הרבה משמעות כיום.

איכות תמונה

פעמים רבות אני מתבקש להשוות בין איכות התמונה ב-SD וב-HD בין הממירים של הוט ויס ועד כה התקשתי מאוד לעשות זאת. לפני התקנת ממיר ה-HOT FIBER, למעט ניסוי אחד שביצענו בעבר, לא ממש ניתן היה להשוות בין המערכות באופן שגורם לי להרגיש בטחון שהתשובות מדוייקות ומלאות. לכן הוקדש לא מעט זמן בהשוואת התכנים (שהם כידוע שונים למדי) גם ב-VOD וגם בשידורים החיים בתכני ה-SD וה-HD גם יחד. להלן התוצאות.

נתחיל מזה שהמסקנות מעט לא עקביות. הסיבה לכך היא שבתכנים שונים בכל פעם היה מנצח אחר. בערוץ 10 למשל, התוצאה בהוט היתה טובה יותר. ניתן היה לראות זאת בתרגום ובלוגו שהיו מפורטים יותר, אך גם בתוכן עצמו. לעומת זאת, בערוץ 2 התרגום היה הרבה פחות חד בהוט וקשה יותר לקריאה. בבדיקה רנדומלית של כמה תוכניות שונות בזמנים שונים התוצאות היו עקביות – ערוץ 10 חד יותר בהוט וערוץ 2 חד יותר ביס… ההשוואה נעשתה על הדור השני של Yes Total.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל
ערוץ 10 בהוט פייבר

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל
ערוץ 10 ביס טוטאל

הבדיקות נערכו על גבי מסך KURO וכן על מקרן פנסוניק AE8000. על גבי המקרן, כאשר המסך הוא מעל 100", ההבדלים הופכים משמעותיים יותר וברורים יותר.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

בתכני HD יש הבדלים מורגשים לטובת HOT Fiber. כאן כבר קשה יותר להשוות תכנים שכן התכנים של הוט ויס שונים למדי, אך עדיין ניתן לחוש שבשידורי ה-HD של הוט יש פחות ארטיפקטים וקצב הנתונים גבוה יותר. זה חד ועמוק יותר, במיוחד בסדרות. כמובן שבתכנים בהפקה מקומית (זגורי אימפריה, הבורר) ניתן לראות פירוט עד רמה כמעט קולנועית. זה באמת תענוג לצפיה על גבי מסך גדול ומורגש יותר ככל שהמסך איכותי יותר.

דבר נוסף שתורם לתחושה של איכות התמונה הוא איכות התרגום. התרגום משתמש בגופן (פונט) עברי חד ברזולוציית HD, מה שבהחלט מוסיף לתחושה של חדות מוגברת.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלהממשק של הוט

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלהממשק של יס

ב-VOD התוצאות לפעמים קיצוניות אף יותר – קצב הנתונים של יס משתפר לאורך השידור (מתחיל פחות טוב ומשתפר כמה שניות לאחר מכן). בתכנים חדשים בהוט השידורים איכותיים מאוד, במיוחד ב-HD, בתכנים ישנים יותר (ע"ע Friends) חלק מהתכנים של הוט באיכות גרועה למדי.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלאיכות תמונה בערוץ HD של הוט

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלאיכות התמונה בערוץ HD של יס

למרות שבמידה רבה מדובר בהשוואה של תפוחים ותפוזים, המסקנות מכל הבדיקות הן שקצבי הנתונים הממוצעים של הוט גבוהים מאלה של יס, ומהתרשמות כללית גם איכות הפיענוח של השידור טובה יותר ב-HOT Fiber מאשר ב-YES total, אם כי כאן מדובר בהתרשמות בלבד מכיוון שאין דרך לשדר תכנים ללא טרינסקוד מחדש ליס טוטאל.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

הממשק של HOT VOD נותר כפי שהיה. הוא מהיר מאוד (בוודאי ביחס לממירים אחרים של הוט). הממשק של HOT VOD ושל YES VOD דומים ברעיון, אם כי הוט כבר הכריזו שהם מתכננים שדרוג משמעותי לממשק המשתמש של ה-VOD שלהם על גבי הפלטפורמה של ה-HOT Fiber.

ממשק המשתמש של הנגן של ה-VOD נותר כפי שהיה. הוא פשטני למדי ונטול יכולות מתקדמות של קפיצה קדימה וכיוצ"ב. נקודות מעניינות שעלו ב-VOD, הן העובדה שתוכן של VOD זמין רק לזמן קצוב (כולל תכנים החינמיים ללא מגבלת זמן), בעוד שביס הוא נשאר בדיסק לתקופה ארוכה וסותם את הדיסק (ע"ע ילדים).

נושא טעון שיפור ב-VOD הוא ניהול ה-trickplay (קדימה/אחורה). כמות האפשרויות מאוד בסיסית. ניתן לקפוץ קדימה בקפיצות קבועות ובעזרת החיצים (במצב select בלבד). בהחלט ראוי לשפר את החוייה כאן. גם היציאה מתוכן VOD לא נעימה – אי אפשר להקליד מספר ערוץ וגם כפתור עצור ו-Back לא עוזרים. בשביל לצאת צריך ללחוץ על MENU.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלHOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

כפי שניתן לראות בתמונות, איכות התמונה של ה-VOD יכול לנוע מ-HD איכותי (התמונה השניה) בתכנים חדשים, לאיכות די גרועה (התוכנית חברים ששודרה מ-start over). קטלוג התוכן של ה-VOD של הוט נראה מרשים ביותר, ומרגיש גדול יותר מזה של יס (אם כי שתי החברות מחזיקות קטלוג מרשים מאוד של תכנים ב-VOD).

מבחינת יכולות פיענוח, ה-HOT Fiber ידע לפענח פורמטים רבים טבעית בעוד שהפיצ'ר המקביל של יס (YES Streamer) דורש תוכנת טרנסקודר באחד המחשבים ברשת, מה שגורם ללא מעט בעיות. עוד על כך בפרק על יכולות מתקדמות.

הוט פייבר מגיע במצב ברירת מחדל של 1080i50 ומאפשר העברה ל-1080P. בגרסא הראשונה שבדקתי, המצב לא היה הכי יציב – התמונה היתה חתוכה בחלק מהערוצים וזה פשוט לא עבד טוב. לאחר זמן מה, גיליתי שבאחד השדרוגים (הוט משדרגים באופן תדיר את הממיר) הם תיקנו זאת, וכעת זה עובד לי כשורה.

נושא שחשוב להזכיר הוא שכרגע הוט מציעים את הממיר כיחיד בכל בית (כלומר, אין אפשרות לרכוש כרגע יותר ממיר אחד מסוג HOT FIBER הביתה). החברה כעת איננה מציעה פיתרון למולטירום, מה שאומר שמה שמוקלט בהוט פייבר בסלון דורש צפיה בסלון בלבד.

תוכן ואודיו

לא אכנס יותר מדי לתוכן של הוט. בעבר התקשתי למצוא תכנים שמשכו אותי לפלטפורמה של הוט. מרבית הסרטים היו זהים ליס ומשודרים בערך באותו הזמן, ובעוד שיס התמקדו בתכני רכש, הוט הפיקה לא מעט סדרות שבעבר לא התחברתי אליהם. כיום, אחרי חשיפה לעספור ולמספר סדרות אחרות מבית הוט, אני בהחלט מעריך את התכנים שהחברה מפיקה בעצמה. דוגמא אחת היא "זגורי אימפריה" סדרה משעשעת במיוחד על משפחה קשת יום בבאר שבע. ראיתי ונהנתי.

היציבות של ה-VOD היתה לרוב תקינה, למעט מספר פעמים שבהם קיבלתי שגיאה ולא הצלחתי לצפות בתוכן. יתכן שהיתה תקלה מקומית שכן זה לא חזר על עצמו לאחר מכן כשניסיתי שוב לצפות באותם תכנים שלא הצליחו לנגן קודם לכן.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

מבחינת תכני רכש, עדיין אני מוצא שיש ל-יס תכני רכש רבים יותר שאני אוהב, אך יש בהוט לא מעט סדרות רכש איכותיות שאני צופה בהם כיום (כגון קליפורניקיישן, אורפן בלאק ומד-מן).

מבחינת סאונד, לא מעט תכנים בהוט כוללים אודיו ב-5.1, והמגמה מבורכת. כן ירבו הסרטים והסדרות שכוללים אודיו הקפי מלא.

רדיו

ראוי לציון שאין כרגע ממשק משתמש מתקדם לתחום המוזיקה והרדיו בהוט פייבר. הוט כעת מפתחת פורטל חדש שכזה, ובינתיים מאפשרת גישה לתחנות הרדיו האיזוריות דרך ערוצים יעודיים (כלומר, יש להם מספרי ערוצים).

למי שמשתמש בממשק המוזיקה כמוזיקת הרקע שלו בבית, חשוב שידע שפיצ'ר זה עדיין אינו זמין.

תמונה בתוך תמונה

מכיוון שיש לממיר 4 טיונרים, ושניים מהם לשימוש הקלטה וצפיה, עדיין אפשר להשתמש בעוד טיונר נוסף בכדי לראות ערוץ נוסף. ניתן למקם את הערוץ הנוסף באחד מארבעת הפינות של המסך או במצב תמונה ליד תמונה כאשר בכל זמן נתון רק הערוץ המוביל מקבל את הסאונד.

משום מה אצלי זה לא תמיד פעל כשורה והתמונה היתה משובשת. זה היה תלוי בערוצים ויתכן שהיתה לי תקלה במכשיר או בקליטה אבל עבורי זה ממילא לא פיצ'ר חשוב במיוחד.

יציבות ובעיות

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

סה"כ מדובר בממיר יציב למדי. נתקלתי מדי פעם בתקלות מוזרות, כגון כשעשיתי Pause לתוכנית והעברתי לכניסה אחרת בטלויזיה (או שכיביתי אותה). כשחזרתי לתוכנית המוקפאת גיליתי תמונה קפואה מוקטנת כאשר לא היה דרך לסדר זאת ללא הרצה קדימה ואחורה עד שזה בסוף הסתדר. מוזר ומעניין…

כך גם מדי פעם היו לנו בעיות בתכני VOD, אבל סה"כ הממיר הוכיח את עצמו יציב למדי ובכל מצב בסופו של דבר היה קל ביותר להחזיר אותו למצב תקין תוך משחק בתפריט ה-MENU הראשי.

פעולות מתקדמות

מדיה סנטר

כאשר יס השיקה את יס סטרימר, כל התעשיה הרימה גבה. זה הרגיש כאילו שלא רק שיש העלמת עין על הצגת תכנים אלא שהחברה עושה enabling לנושא. אי אפשר לברוח מזה – הישראלים עושים שימוש נרחב בתוכן שהורד מהאינטרנט ונראה שגם הוט הצטרפה למגמה ואפילו מחזקת אותה עם סטרימר חזק מזה של יס.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

בעוד שהממירים של יס מוגבלים מבחינת יכולות הפיענוח שלהם, השימוש בהוט פייבר, קופסאת מדיה חזקה במיוחד, מאפשרת מימוש מלא של סטרימר וזה באמת מה שהוט עשו. הסטרימר הוא כמובן סטרימר של מדיה מקומית (דרך שני חיבורי ה-USB האחוריים) וברשת: DLNA, כלומר הוא דורש התקנת שרת DLNA על מחשב ברחבי הרשת. מכיוון שמדובר בתקן לכל דבר, כל תוכנת שרת DLNA/UPNP תעבוד כאן, אם כי יש כמה שהוט עצמה מפנה אליהם בסרטי ההדרכה.

התוכנה שהשתמשתי לצורך הבדיקות היא SERVIIO, תוכנת open source חינמית ונוחה להפליא. היא מזרימה מוזיקה, סרטים ותמונות, כולל תמיכה מלאה בתרגום ואפילו ב-transcoding עבור פורמטים יחודיים. הוט פייבר יודע לא רק למשוך תכנים (אודיו, וידאו ותמונות) אלא שהוא גם יודע להיות renderer מה שאומר שניתן גם לשלוח אל המכשיר תכנים ושהוא ינגן אותם. ניתן לעשות זאת על ידי Windows media בעזרת הקלקה ימנית על הקובץ ושליחתו לפייבר (לכל נגן והשיטה שלו).

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

המדיה סנטר של הוט פייבר עובד לא רע, אם כי יש לו לא מעט מגבלות. מגבלה אחת שנתקלתי בה היתה שלאחר תקלה לא ניתן היה לנגן שוב תכנים לאחר מכן עד לאיפוס הממיר. בעיות נוספות שזיהיתי היו שמות קבצים משובשים בעברית ותרגום שלא תמיד הסתדר עם עברית ומספרים.

עם זאת, העדכונים התכופים של החברה משתלמים. בבדיקות חוזרות פתאום ראיתי שהתקלה של ניגון התוכן הסתדרה, וכך גם התרגום ואפילו שמות הקבצים התחילו להופיע בעברית. מרשים ביותר!

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלבגרסא האחרונה כבר לא ראיתי את התקלה של מספרים משובשים בתרגום

מבחינת קצבי נתונים – ברשת חוטית הצלחתי להעביר תכנים בקצבי נתונים של עד 42Mbps שהתנגנו כראוי. מכיוון שבקצב 50Mbps ראיתי תקלות גם ברשת וגם בדיסק USB, המסקנה היא שהבעיה אינה בקצב הנתונים מבחינת קצב המשיכה מהרשת אלא כמגבלה של המעבד שנמצא בממיר שמוגבל עד ל-42Mbps פחות או יותר.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

הפייבר בוקס הוכיח את עצמו כסטרימר יציב למדי. בכל מקרה, לא ניתן ממש להשוות אותו לסטרימר אלא יותר לטלויזיה חכמה. כאן כדאי לציין שהמכשיר נטול יכולות הוספת אפליקציות, למעט אלה שהוט יאפשרו בעתיד, ולכן אפשר להגיד שמדובר בתחליף סביר למי שיש לו סטרימר חלש, אך כמובן שזה לא פיתרון סטרימינג חזק כמו שקיים בטלויזיות חכמות עדכניות או בסטרימרים כמו פופקורן או Dune.

כמובן שניתן להציג תמונות ולשמוע מוזיקה מהמחשב שלכם ברשת:

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

מכיוון שמדובר ב-DLNA סטנדרטי, ניתן לנגן גם תכנים מהאייפון, אייפד ואנדרואיד בקלות רבה. לצורך זה נעשה שימוש בתוכנת twonky Beam עבור האייפון והאייפד. התוכנה עבדה מעולה – התחברתי לרשת האלחוטית של הממיר, ופשוט אפשר היה לשדר כל וידאו שהיה על המכשיר שלי ללא בעיות מיוחדות (כמעט ולא היו גמגומים או הפרעות)

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

הנוחות של זה היא ממש כמו של Airplay ואכן אפשר לשדר יותר מאשר תכנים מקומיים – תוכנות כמו Flipps ו-iMediaShare (שלצערי דווקא התרסקה באופן עקבי על המכשיר שלי) מסוגלות להזרים תכנים ממקורות רבים מהרשת ישר להוט פייבר, כולל מיוטיוב, ועוד מקורות רבים אחרים.

שלט נייד

כמו כל מכשיר עדכני, גם ההוט פייבר מגיע עם שלט תוכנה שניתן להוריד אותו מחנויות ה-App store וה-Google play. מדובר בשלט IP לכל דבר, אשר דורש מהמכשיר שלכם להיות ברשת האלחוטית של הממיר, ופשוט שולח לו את הפקודות באופן ישיר. למי שיש שלט לומד – חשוב לציין שהשלט המקורי הוא RF4CE, כלומר אינו משתמש ב-IR, ולכן לא ניתן ללמוד אותו. לעומת זאת, את הפקודות IP אפשר יהיה ללמוד ולהעביר לתוכנות שונות של ניהול קולנוע ביתי מתקדם. אפליקציית השלט איפשרה גם להדליק את המכשיר כשהוא היה ב-Standby, מה שיחסית נדיר בשלטים מהסוג הזה.

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכלHOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

כפי שניתן לשים לב, לתוכנת השלט יש גם מצב מקלדת שמאפשר הקלדה דרך המכשיר הנייד. נוח במיוחד בשביל להקליד מילים בעברית, למשל! מצד שני, השלט לא פעל לחלוטין באפליקציית היוטיוב, בדיוק במקום שהיה לי הכי חשוב לגרום לה לעבוד…

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

Youtube

הוט פייבר כולל גם מימוש מלא של Youtube TV, גלגול מתקדם של youtube XL ו- Youtube Leanback. מדובר בממשק מלא של יוטיוב מבוסס דפדפן שמאפשר ניגון של התוכן של יוטיוב על טלויזיה בעזרת שלט בלבד. הניווט בין הקטגוריות של התוכן נעשה אנכית (מוזיקה, ספורט, הומור וכו') ובין התכנים השונים משמאל לימין, כאשר ללא מגע, הממשק מנגן סרטון וממשיך לבא בתור אוטומטית. זה עובד יפה ופופולרי מאוד בבית שלנו במיוחד על ידי הצעיר במשפחה (בן 8) שמאוד אוהב לראות סרטוני של אנשים משחקים משחקי מחשב. כמובן שהוידאו משודר ב-HD וניתן גם לחבר את היוטיוב שלכם בנייד לזה שבטלויזיה ולשלוט כך באיזה סרטונים לראות. אפשר גם לעשות לוגאין לחשבון ולראות את הסרטונים שאתם העלתם. בקיצור, פיצ'ר חזק ביותר.

 HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

השליטה בנגן מעט מסורבלת (אין חיבור לכפתורי ה-FFWD וה-REWIND שבשלט של הוט)

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

הוידאו וגם הממשק ב-HD מלא וניתן להתחבר לחשבון הפרטי שלכם (וכך לראות את ההעדפות שלכם) ואפשר גם לעשות pair בין האתר לבין דפדפן שיכול לרוץ כמעט בכל מקום. זה מאפשר לכם להשתמש בכל טלפון סלולרי (גם כשהוא לא מחובר לרשת האלחוטית של ההוט פייבר) בכדי לשלוט במכשיר. אתם יכולים לנסות את היכולת הזו בעצמכם – פשוט כנסו ל- www.youtube.com/tv

HOT Fiber - הקופסא שעושה כמעט הכל

סיכום

ללא ספק יש כאן בשורה אמיתית ללקוחות הוט שעד כה הסתדרו עם ממירים מסורבלים, לא הכי מהירים ובוודאי לא מתקדמים טכנולוגית אל מול ההיצע של יס. הוט עשתה כאן צעד גדול שהופך את הוט לחברה חדשנית ומתקדמת טכנולוגית.

הממיר יציב, בהחלט מוכן ל-prime time. איכות התמונה שלו מצויין, הממשק פשוט ומהיר ובעל יכולות הקלטה מתקדמות. הוא עובד לא רק כסטרימר שמאפשר גם פיענוח DTS, תרגום עברי וסאונד הקפי מלא ובעל יכולות מתקדמות כמו יוטיוב, שלט סלולרי ותמיכה ב-push דרך אפליקציות DLNA שונות. כראוטר הוא עובד ממש טוב, כולל 4 יציאות רשת 1Gbps וחיבור אלחוטי מהיר.

כמובן שכמו תמיד, לא הכל מושלם, המכשיר לא תמיד היה 100% יציב, פיצ'רים מתקדמים לא תמיד פעלו כשורה (תרגום ויציבות במדיה סנטר, בעיה ב-1080P, תמונה מוקטנת כשאתם עוברים בין כניסות בטלויזיה בעת שהממיר במצב Pause ועוד). ה-Hot Fiber גדול למדי פיזית, אך אינו חם במיוחד .לבסוף, הפייבר מכבה את עצמו אחרי 4 שעות ללא שימוש, אך ניתן גם להדליק אותו דרך שלט IP, והוא נדלק מאוד מאוד מהר.

סה"כ מדובר בהיצע מעולה לקהל הישראלי שסוף סוף יכול לקבל מוצרים מעולים משתי החברות, מה שבוודאי יחמם את הזירה – כידוע תחרות זה דבר טוב לצרכן הסופי.

 

לדיון בנושא: HOT Fiber – הקופסא שעושה כמעט הכל


8:00
  /  
25.5.2014
  
מאת: עפר לאור

1