YOTA Phone – הטלפון בעל שני הפרצופים

מכשיר בעל שני מסכים, האחד צבעוני אנדרוידי והאחר בטכנולוגיית קורא ספרים הופכים את ה YOTA Phone למכשיר מעניין ומרתק. אבל האם ...

7:30
  /  
13.03.2014
  
מאת: אלי חבוש

YOTA החלה בשיווק מכשירי המסך הכפול שלה בתחילת השנה ובתערוכת ברצלונה הציגה כבר את הדגם החדש של המכשיר שאמור לצאת רק לקראת סוף השנה. בינתיים, שמנו את הידיים שלנו על הדגם הנוכחי בביקורת ראשונה בארץ כדי לבדוק מה העניין עם המסך הכפול והאם אנחנו באמת צריכים מסך קריאה מאחור.

סרטון סקירה מקוצר: (הסרטון המלא והמפורט בסוף המאמר):

 

 

נתחיל כמעט מהסוף – השימוש במכשיר לאורך השבועות האחרונים הרגיש לי כמו בדיקות בטא למכשיר שעדיין לא בשל לצאת לשוק. הדברים, שגם כך מוגבלים ואינם רבים, עובדים בצורה מקרטעת לפעמים והתחושה היא שהחברה לא ממש היתה סגורה על עצמה בבניית המכשיר ובאריזה של כל התכונות שלו למשהו נוח שעובד טוב. מעין בדיקה האם המים קרירים או חמימים.

את המכשיר בגרסה הבאה שלו אמורים להוציא עד סוף השנה הנוכחית וכולי תקווה שכל הבעיות והחוסרים שנגע בהם כבר כאן, יטופלו בגרסה החדשה. 

ה YOTA PHONE הוא מכשיר מלהיב וראשוני בעל שני מסכים. מהצד האחד יש לו מסך  LCD ברזולוציה 1280X720 עם מערכת אנדרויד בגרסה 4.2.2 ובצד השני יש לו מסך E-Ink בגווני אפור בדומה לקוראי ספרים כמו קינדל לדוגמא, וזו גם בדיוק המטרה שלו – להיות מסך משני עבור שימושים ספציפיים שאינם דורשים ביצועים גבוהים על מנת לחסוך בסוללה – קריאת ספרים, הצצה בעדכונים ועוד.

 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

הצד "הרגיל"

אז בצד הרגיל של המכשיר אנחנו מקבלים מכשיר אנדרויד כמו כל מכשיר אנדרויד אחר, כמעט. יש לנו מסך LCD צבעוני 4.3" ומערכת אנדרויד 4.2.2 שאינה הגרסה האחרונה היום בשוק אבל היא בהחלט מספקת.

גרסת האנדרויד במכשיר לא עמוסה בכלל ודי מופשטת מפיצ'רים מיוחדים ובכך היא תואמת כמעט אחד לאחד למכשירי נקסוס הקודמים. כך גם מסכי הטלפון וההגדרות.

ובכלל, המפרט הטכני של המכשיר לא מעורר תדהמה כלל וכלל והוא בסיסי לחלוטין, עם מעבד כפול ליבה במהירות 1.7GHZ, זיכרון RAM של 2GB וזכרון אחסון של 32GB ובעל מצלמה אחורית עם 13 מגה פיקסל וקדמית עם 1 מגה פיקסל בלבד.

הסוללה במכשיר אף היא נמוכה יחסית עם 1800 מילי אמפר, נתון שבהחלט מורגש בשימוש במכשיר. 

ה YOTA PHONE בצד הרגיל עובד די סביר. אין מקשים פיזיים או מקשים בכלל על גבי מסגרת הטלפון. במקום זה אנחנו מקבלים משטח מגע שניתן לתפעל אותו באמצעות מחוות – החלקת האצבע ימינה ככפתור "בית", החלקת האצבע שמאלה ככפתור "חזרה", לחיצה כפולה עבור מנהל המשימות ולחיצה ארוכה לחיפוש קולי גוגל.

אפשר להחליט שלא להשתמש במשטח המגע ולהוסיף כפתורי מגע על גבי המסך כפי שניתן לראות גם במכשירים אחרים (תוך ויתור כמובן על חלק מהמסך לטובת כפתורי המגע).

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

מסך הגדרות מיוחד למסך האחורי 

 

ניסיתי להשתמש במשטח המגע זמן רב בטרם התייאשתי ועברתי לכפתורי המגע המוכרים. זה לא שלא ניתן להשתמש במחוות, אלא שהדבר כרוך בלימוד ארוך היכן וכיצד בדיוק המחווה שלנו תתקבל על ידי המערכת. שימוש במחווה הופך גם את כל העניין והשימוש לארוך יותר ובמקום לחיצה קצרה על מקש מגע אחד כדי לעבור ל"בית" למשל, יש צורך בהחלקה מצד לצד של האצבע כשלפעמים צריך לנסות לפחות עוד פעם אחת.

מקשים פיזים אחרים נמצאים בצידי המכשיר ובהם לחצני הווליום ולחצן ההפעלה שהוא גם מגירת הסים ומשום העובדה שהוא קצת שקוע, צריך להתרגל ללחיצה עליו. 

הצד "הקורא" 

אבל לא בשביל זה רכשתם את ה YOTA. גולת הכותרת במכשיר הוא המסך האחורי מסוג E Paper בעל רזולוציה של  640X360. המסך האחורי הוא מסך בעל גווני אפור ואינו מסך מגע. המטרה של המסך האחורי היא להציג לנו נתונים מסויימים מבלי הצורך להדליק את המסך הראשי ובכך למנוע בזבוז סוללה, דבר שבמכשיר הספציפי שקיבלנו אינו ממש מורגש ועל כך בהמשך.

הטלפון מלהיב. זהו המכשיר הראשון בעל שני מסכים עם מסך E Ink שנמכר בשוק ואף מתוכננת עבורו גרסה שנייה במהלך השנה. עוד לפני שתחשבו מה אתם יכולים לעשות עם המסך השני, תתלהבו שיש לכם אותו כי חייבים להודות, למכשיר יש אפיל מעניין ושונה משאר המכשירים ואם אתם אוהבים סיבובי עיניים לכיוונכם, תשקלו את ה YOTA. אבל האם המסך המשני בכלל יעיל ותורם במשהו או שהוא יוצר מכשיר גימיקי בלבד?

איך מתפעלים את מסך ה E Ink?

בדיוק כמו שתפעלנו את מסך האנדרויד, באמצעות מחוות אצבע. המסך הזה אינו רגיש למגע ולכן לא תוכלו לגעת בו כדי לבצע אינטרקציה עם האפשרויות שם. תחת זאת, יש לכם משטח מגע בתחתית המסך. עקומת הלמידה כאן אף גדולה יותר מהצד הרגיל של המכשיר וגם כאן לפעמים צריך פעמיים כדי שזה יעבוד.

החלקת האצבע ימינה או שמאלה לגלילה, לחיצה כפולה כדי לעבור בין מסך הטפט לאפליקציה האחרונה שהיתה פתוחה ולחיצה ארוכה כדי להגיע למנהל המשימות של ה E Ink. 

האפליקציות במסך האחורי

9. יש 9 אפליקציות שמיועדות למסך האחורי וזהו. אחת מהן היא בכלל מדריך לשימוש ועוד אחת שתיים שלא תשתמשו בהן יותר. מה שלא מוגדר על ידי החברה כאפליקציה תומכת במסך האחורי לא יעבור למסך האחורי כלל ולכן הכל כאן די מוגבל.

האפליקציות העיקריות שם הן יומן, טפט חי, קורא ספרים, קורא חדשות ואתרים חברתיים, מפות ו NotePad.

על מנת להעביר את המידע מכל אחת מהאפליקציות למסך האחורי ניתן לעשות זאת באחת משתי צורות:

להיכנס אליה במסך האנדרויד וללחוץ על כפתור הסיבוב או ההמרה אם תרצו שממוקם בפינה העליונה למעלה. לחיצה על הכפתור תעביר את התוכן לצד השני. התוכן הוא דינאמי ולכן בצד השני של המכשיר נוכל כבר להתממשק איתו באמצעות מחוות האצבע.

YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים 

האפליקציות התומכות במסך האחורי

 

להיכנס לאפליקציה באמצעות מסך המשימות בצד ה E Ink. לחיצה ארוכה על משטח המגע בצד הזה תעלה לנו רשימה של אפליקציות שהשתמשנו בהן. נוכל לעבור לאפליקציה הרצויה על ידי החלקת האצבע ימינה או שמאלה ולחיצה ארוכה על משטח המגע תעלה אותה.

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

מנהל המשימות הפתוחות בצג האחורי של ה YOTA 

 

המחסור באפליקציות נתמכות מעצבן. החברה מאלצת אותנו להשתמש באפליקציות שלה בלבד שגם זו ברשימה קצרה מאוד. לא תוכלו להעביר כל תוכן שתרצו אחורה ותמצאו גם שחלק מהאפליקציות של החברה די מוגבלות לשימוש. 

דרך עקיפה להעביר כל תוכן מהמסך הראשי למסך האחורי היא לבצע מעין צילום מסך של מה שמופיע לנו במסך הקדמי. צילום מסך כזה מתבצע על ידי החלקת שתי האצבעות ממסגרת המכשיר כלפי מטה למסך. המסך לוכד תמונה ומיד מעביר אותה לצד השני. 

בואו נתחיל מהשימוש השכיח עבורו נועדו מסכי ה E Ink:

קריאת ספרים

אם אתם אנשים שאוהבים לקרוא ספרים, אז מכשירי דיו אלקטרונית מומלצים לרכישה יותר בגלל המסך הידידותי לעיניים שאינו גורם למאמץ ולעייפות עם תחושה של קריאת ספר אמיתי והרבה בגלל החיסכון בסוללה שמסך כזה נותן. 

ה YOTA נותן אפשרות כזו של קריאת ספרים במסך החיצוני. אלא שהדבר נעשה רק באמצעות האפליקציה המובנית במכשיר. לא תוכלו להוריד את האפליקציה החביבה עליכם ויותר גרוע מזה – לא תוכלו להכניס ספרים שלכם לאפליקציה המובנית ש YOTA הטמיעו במכשיר. בכדי לקרוא ספרים, תיאלצו להירשם לשרות של YOTA ולהוריד את הספרים דרכם. ושיערתם נכון – אין שם ספרים בעברית וגם אלו באנגלית אינם רבים אבל למי שקורא ספרים ברוסית, זה המקום.

השליטה בדפדוף הספרים נעשית בצורה פשוטה למדי עם מחוות האצבע על גבי משטח המגע ימינה ושמאלה. וזהו, אין הרבה שליטה נוספת.

YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים 

מלחמה ושלום. גרסת המציאות לצד הספר האלקטרוני 

 

מסך טפט חי

זהו לטעמי המסך היעיל ביותר מבין תכונות המסך האחורי. באמצעות אפליקצייה, עליה שולטים קודם במסך האנדרויד, ניתן לבחור את תמונת הטפט שלנו ואפילו ווידג'טים שיופיעו במסך הטפט שהוא גם מסך הנעילה של הצד האחורי.

הווידג'טים ניתנים לבחירה מתוך רשימה קצרה ומובנית מראש של ה YOTA, מזג אויר, פגישות מתוכננות, שעון, שער מטבעות ועוד איזה שלושה ארבעה ווידג'טים נוספים. אחרי שסיימנו לערוך את הטפט החי שלנו בצד האנדרויד, נלחץ על כפתור ההמרה והטפט יעבור לצד השני.

הטפט הוא טפט חי. זאת אומרת שהשעה תהיה תמיד מעודכנת במסך ה E Ink וכך גם הנתונים האחרים שיופיעו תמיד על המסך הזה.

גם הנוטיפקציות השונות יופיעו על גבי הטפט, כך למשל אם פספסתם שיחה, קיבלתם הודעת וואטסאפ או פייסבוק או כל הודעה אחרת, הדבר יופיע ברצועה בתחתית המסך כדי להזכיר לכם. לא תוכלו לעשות הרבה עם הרצועה הזו מלבד לסלק אותה מהמסך באמצעות מחוות אצבע.

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

התראות בזמן אמת על גבי הצד האחורי. סוף לפרטיות

 

הנוטיפיקציות האלה והטפט החי והמתעדכן הן הדבר המעולה במסך האחורי. פשוט מניחים את המכשיר על פניו ומקבלים את כל מה שרוצים על המסך האחורי מבלי אפילו להרים ולהדליק אותו. אם רוצים לעשות משהו עם ההודעה, צריך להפוך אותו ולעבוד עם מסך האנדרויד. מה שכן, למי שחרד מפרטיות – המסך האחורי "דלוק" תמיד. הנוטיפיקציות והטפט החי עם הפגישות שלכם והודעות הסמס יהיו גלויים לכולם. כמובן שניתן להסיר או להגדיר איזו נוטיפיקציה תקפוץ לנו במסך האחורי באמצעות תפריט ההגדרות במכשיר אבל אז שוב חזרנו למסך אחורי סטטי ומת. 

YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים 

מסך הגדרת הטפט החי  

 

יומן

גם כאן תיאלצו להשתמש באפליקציה מובנית שנקבעה מראש על ידי החברה כדי להשתמש בה במסך האחורי. אפליקציית היומן היא אפליקציה בסיסית למדי בלי שום תוספת מיוחדת שבטח התרגלתם אליהן באפליקציות אחרות. מה גם שחסרים כאן דברים מסויימים, למשל העובדה שלא ניתן, גם בהגדרות, לקבוע שיום ראשון הוא היום הראשון בשבוע, מה שמזכיר לנו נשכחות לפני זמן רב כשרק הגיעו המכשירים החכמים לישראל.

מרגע מעבר היומן לצד השני של המכשיר ניתן לדפדף בין הימים באמצעות מחוות האצבע ימינה ושמאלה.

YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים 

היומן בחלק הקדמי 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

היומן בחלק האחורי 

 

קורא חדשות

ה YOTA מכיל בתוכו אפליקציית קריאת חדשות (RSS Reader) שמציגה גם את הפידים מטוויטר ופייסבוק, בדומה לאפליקציות מקבילות אחרות כמו FlipBoard למשל אלא שכאן האפליקציה פשוטה למדי ללא דפדוף ומעברים מיוחדים לא במסך הראשי ולא במסך האחורי.

את הפיד הרצוי ניתן להעביר לצד האחורי בעזרת כפתור ההמרה הייעודי ושם ניתן לקרוא את כותרות הפידים בלבד ולא ממש להיכנס לתכנים עצמם, דבר שאמור להשתנות בגרסה הבאה של המכשיר עם מסך המגע. 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

לקרוא RSS במסך האחורי 

צילום

ב YOTA Phone יש לנו שתי מצלמות, קדמית בעלת 1 מגה פיקסל בלבד ואחורית עם 13 מגה פיקסל. 

המצלמה הקדמית, נו איך להגיד את זה, מוציאה תמונות סבירות מינוס בתאורת חוץ ואין ממש מה לצפות ממנה. המצלמה האחורית אמנם בעלת 13 מגה פיקסל אבל גם היא מצלמה סבירה ולא יותר מכך. אתם יודעים בוודאי שכמות המגה פיקסלים אינה ערובה לאיכות המצלמה, נכון?

אפליקציית הצילום היא הבסיסית ביותר של גוגל. לא תמצאו כאן דברים מיוחדים ומי שמכיר את מה שגוגל נותנת יתחבר אליה במהירות.

אחד החסרונות של העדשה האחורית הוא שהיא ממוקמת בצידו התחתון של המכשיר מאחור ולא בצד העליון כמו בכל מכשיר סמארטפון אחר. המיקום שלו בעייתי למדי משום שמי שרגיל לצלם בצורה אנכית (ועשו לי טובה, תפסיקו עם זה כבר!) ימצא שהיד שמחזיקה את הטלפון פשוט מסתירה את העדשה.

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

המצלמה בצד התחתון 

 

 

מה עושים? או שמצלמים כמו שצריך לצלם – בצורה אופקית, או שהופכים את המכשיר עם הראש למטה ומצלמים בצורה אנכית. מה שכן, גם בצילום בצורה אופקית צריך להתרגל לזה שהעדשה נמצאת בצד ימין פתאום ולא בצד שמאל.

YOTA שילבו באפשרות הצילום גם את המסך האחורי – ברגע שנפתח את אפליקציית המצלמה, המסך האחורי יציג תמונה של מצלמה אמיתית וירשום – Smile to the camera. נחמד מאוד וכבר גורם לאובייקט שלנו לחייך. 

לחיצה על לחצן הצילום והתמונה תופיע לזמן קצר על גבי המסך האחורי כך שהאובייקט שלנו יוכל לצפות בה באותו הרגע. כמובן שאיכות התמונה שם, בגווני אפור, בהתאם. 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

צילום באור יום 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

צילום ערב עם תאורה מלאכותית 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

צילום פנים 

 YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

צילום מהמצלמה הקדמית 

 

שיחה, טלפון וכל השאר

בכל שאר הפרמטרים המכשיר עושה עבודה די טובה. המכשיר לא מקרטע, יודע להריץ סרטים בצורה חלקה והשימוש בו די נוח בסך הכל. מסך החיוג הוא מסך החיוג הרגיל של גוגל וגם אותו ניתן להחליף לאפליקציה שלכם אולם הוא עושה עבודה מספיקה לטעמי.

הרמקול של המכשיר חזק למדי ומצליח להחזיק שיחה גם בנסיעה ברכב עם רעש.

סוללה

כאן נתקלנו בבעיה. הסוללה של המכשיר, 1800 מילי אמפר, אינה מספקת בכלל. בשימוש די סביר עם המכשיר הגעתי למצב של ניצול סוללה מלא כבר בשעות אחר הצהריים – 17:00/18:00, נתון שהיום אינו מתקבל על הדעת בכלל ומאלץ אותנו להטעין את המכשיר כפעמיים ביום.

המטרה של המסך האחורי היא למקסם את ניצול הסוללה. מסך E Ink אינו צרכן סוללה כבד בכלל והשימוש בו אמור למתוח את גבולות הסוללה עד מעבר למכשירים אחרים. משום שהמסך האחורי לא הכי שימושי עבורנו, השתמשנו לרוב במסך הקדמי שאכל סוללה בקצב של ילד מתבגר.

אני משער שאם נשאיר את המכשיר עם המסך האחורי ונשתמש בו יותר, תוך התעדכנות על נוטיפיקציות דרכו וקריאת ספרים דרכו בלבד, נצליח למתוח את הגבול עוד יותר.

ידוע כי פעולות אנדרויד שוטפות גומרות סוללה, כמו למשל סנכרון עם שרתי דואר ופייסבוק, המסך הזולל ובכלל שימוש עם סים תקשורת. כשהוצאנו את הסים וניתקנו את המכשיר מכל תקשורת, המכשיר עמד כך דלוק, עם הטפט האחורי שהתעדכן במשך כשלושה ימים.

YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים 

עברית

למרבה הפלא, או שלא, הודות לגוגל, המכשיר תומך בעברית באופן מלא, גם במערכת ההפעלה. גם תכנים בעברית המועברים לצד השני של המכשיר ייקראו בשפת הקודש רק הבעיה היא שאין ממש תכנים בעברית להעביר.

ביקורת וידאו מלאה ומפורטת:

 

 

 

סיכום

לא הרבה יוצא לנו לבדוק מכשיר השונה קצת מהליין הקבוע והמשעמם של המכשירים בשוק. זה לא עוד מכשיר רגיל, מרובע שחור עם מסך מעבד ואנדרויד אלא מכשיר שמציג קונספט קצת שונה למטרות מסויימות ולפתור בעיה קיימת. הקונספט כלכך מעניין שדי התאכזבנו לגלות שהמימוש שלו פשוט לא הצליח. החל מתפעול המכשיר באמצעות משטח המגע וכלה בחוסר תכנים, נתון מהותי למכשיר שכזה, מצאנו שה YOTA Phone ממש ממש בכיוון אבל לא מוצא את היעד.

ה YOTA ישים אתכם במרכז האירוע בכל מקום בהיותו שונה ומעניין. המבט על הפרצוף של הסובבים כשהם מבינים שהדבר הזה מאחורה הוא לא מדבקה אלא מסך בועט וחי הוא Priceless אבל בזה זה בערך מסתכם ואחרי שבוע שבועיים תגלו שחוץ מ WOW, המסך האחורי לא ממש עוזר לכם, אולי רק אם אתם מחפשים מסך דולק קבוע להתראות.

גם אם תבקשו להשתמש במכשיר כמכשיר אנדרויד רגיל, דבר שהוא עושה אותו טוב למדי, תגלו בעיה מסויימת עם הסוללה שלא ממש מספיקה לשימוש סביר ומעלה.

בסוף השנה הנוכחית הבטיחו לנו בחברה שיגיע הדגם החדש, בעל מסך מגע ותכונות מתקדמות יותר. אנחנו בהחלט מצפים לו ונקווה שזו רק הסנונית הראשונה אולם נזכיר כאן מעל דפי האתר האלקטרוניים שהחלק החשוב ביותר הוא התוכן ואם לא יהיה תוכן מתאים ומגוון להעביר לצד השני אז גם הגרסה השנייה עלולה להחטיא.

מחיר המכשיר באירופה הוא 499 יורו. 

 

YOTA Phone - הטלפון בעל שני הפרצופים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: YOTA Phone – הטלפון בעל שני הפרצופים


7:30
  /  
13.3.2014
  
מאת: אלי חבוש

1