GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

למה שמישהו יקנה מכשיר GPS לאייפד שלו? ביקורת

7:00
  /  
09.03.2014
  
מאת: עפר לאור

GPS לאייפד? שאלו אותי בבית, הרי לאייפד יש כבר GPS בפנים, למה שמישהו יהיה צריך GPS לאייפד?

אז נתחיל מזה שלא לכל אייפד יש GPS. ה-GPS של האייפד נמצא בצ'יפ שאחראי על הרדיו הסלולרי שלו. בניגוד לאייפדים הקודמים שלי, שכמעט לעולם לא יצא לי להשתמש בחיבור הסלולרי שלהם, את האייפד אייר שלי קניתי ללא הרכיב הסלולרי (קרי: גרסאת WiFi) וניצלתי את הפרש המחירים בכדי לשדרג את כמות ה-Storage שלו מה-32GB הרגילים ל-64G שנותנים לי הרבה מאוד מרווח מחיה.

מתברר שהאייפד הפופולרי ביותר הוא ה-Wifi 16GB, מה שאומר שבפועל יש הרבה מאוד אייפדים נטולי GPS מובנה. 

יש עוד כמה נתונים שאולי לא ידעתם על ה-GPS של האייפון והאייפד:

  • ה-GPS של אפל מסתמך במידה רבה על נקודות WiFi באיזור שלכם בכדי לזהות את מיקומכם. זה לא ממש רעיון טוב כאשר אתם באיזור ללא נקודות WiFi כגון טיסה או על סירה, או ביער…
  • כאמור לגרסאות ה-WiFi של האייפד אין כלל GPS.
  • באייפון ובאייפד הסלולרי יש AGPS כלומר Assisted GPS שמסתמך על מידע ראשוני שצריך לעבור דרך הספקית הסלולרית שלכם. כבר נתקלתי בהגדרות לא נכונות של ספקית שגורמת לכם לקפוץ למקום לא נכון פתאום בגלל הגדרות מוטעות ב-Cell tower. גם כאן, ללא חיבור סלולרי, למשל בחו"ל ללא Data roaming, או בעת טיסה/שייט – לא תקבלו מיקום של GPS לתקופה ארוכה, אם בכלל.
  • ה-GPS של האייפון משתפר מדור לדור, אך גרסאות מוקדמות היו מועטות ערוצים ורק במודלים האחרונים הם הגיעו למספר ערוצים סביר (מעל 12). הדיוק עדיין בעייתי.
  • באוויר יש מספר רב של מנגנוני ניווט ולא רק GPS סטנדרטי: WAAS שמיועד לשטחי טיסה, GNSS-SS/WAAS לשיפור ניווט בשטחים רבים, לוויני EGNOS האירופאים, ו-MSAS. בנוסף יש גם את מערכת GLONASS הרוסית שמיועדת להתחרות ב-GPS ולתת פיתרון אלטרנטיבי. האייפון והאייפד כמובן ניגשים ללוייני ה-GPS האמריקאים בלבד.
  • ה-GPS המובנה של אפל ככל הנראה מזניח את נושא הגובה, שכן בעבר היו לו בעיות קשות לדייק בנקודות הגובה עד כדי כך שנתון זה כמעט ולא מוצג באף אפליקציה כיום.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

חברת Bad Elf מייצרת מכשירי GPS מהסוג שמי שהיה עמוק בתחום ה-GPS בעשור הקודם, הכיר היטב והספיק אולי כבר לשכוח… אנחנו בדקנו שני מודלים של החברה, מודל עצמאי בשם GPS Pro (שם רשמי BE-GPS-2200) ומודל שמתחבר לאייפד דרך חיבור ה-lightning (סוג של דונגל GPS עבור האייפד).

GPS Pro

 ה-GPS Pro מגיע במארז מעט גדול ומפחיד ביחד עם כבל טעינה מסוג mini USB (למרות שכיום כמעט כל דבר מגיע עם כבל מיקרו), מטען USB לרכב והמכשיר עצמו אשר מגיע עם רצועה מיוחדת לתליה על הצוואר.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

המכשיר קטן למדי, וניתן להחזיק בו בקלות ביד. הוא קליל (90 גרם), עמיד במים לפי תקן IPX4 ועשוי פלסטיק קשיח שנראה שיעמוד בתנאי שטח ונפילות קלות פה ושם. יש לו מסך מונוכרומטי ברזולוציה של 128 על 96 פיקסלים ובעל תאורה אחורית. 

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

המכשיר כולל חיבור BT ויכולת לקלוט במקביל 66 ערוצי GPS (כלומר, ערוץ יעודי לכל לויין שקיים בעולם פלוס SBAS, WAAS, EGNOS ו-MSAS). נקודה זו מאפשרת לו לקבל דיוק של כ-2.5 מטר מוצהרים, אך בפועל כנראה שהדיוק שלו יהיה אפילו גבוה יותר מזה.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

מהרגע שהוא מקבל נעילה על 4 לויינים, ניתן כבר לקבל מיקום מדוייק אך המערכת בנויה כך שככל שמספר הלויינים ומקורות הקליטה רבים יותר, כך איכות הדיוק משתפרת. הממשק של המכשיר פשוט – יש שלושה כפתורים להדלקה/כיבוי (לחיצה ארוכה תכבה/תדליק – לחיצה קצרה תעיר את המכשיר ותציג את הנתונים הנוכחים) כפתור BT (לחיצה ארוכה תדליק או תכבה BT, בעוד שלחיצה קצרה תאפשר להציג מי מחובר) וכפתור GPS (לחיצה ארוכה מדליקה או מכבה את ה-Logger ולחיצה קצרה מאפשרת שמירת נתונים נקודתית).

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

ה-GPS Pro מיועד למי שזקוק ל-GPS חיצוני. זה כולל ספורטאים, מי שאוהב לטייל, לנווט, לשוט או לטוס. הרעיון הוא שהמכשיר יכול לעבוד עצמאית מספר רב של שעות (כ-30 שעות לאחר טעינה מלאה) ולהקליט במדוייק כל מקום שבו הוא ביקר, או לשמש כאמצעי ניווט למכשיר האייפד/אייפון/אייפוד שמחובר אליו ב-BT.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

עם החיבור הראשוני, יש לאשר בשני הצדדים שהם מורשים לדבר עם השני, ולאחר החיבור האייפד מזהה פתאום שיש לו GPS ומציג את המיקום שלו על כל האפליקציות שדורשות זאת, כולל Waze, אפליקציית מפות גוגל ואפליקציית מפות אפל המובנות. בנוסף,קופצת הודעה שמאפשרת לנו להתקין את האפליקציה של השליטה על המכשיר. כשהאפליקציה עולה היא מורידה מיד עדכון firmware ומשדרגת דרך האוויר את ה-GPS.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

לאחר שמגדירים את ה-GPS ניתן לשלוט על הגדרות רבות כגון כמה מכשירים במקביל הוא יסכים להתחבר אליהם כשהוא עולה (עד 5 בסך הכל, ניתן שהוא יתחבר אוטומטית ל-2 האחרונים כשהוא נדלק), מה מראה בדיוק הצג, באיזה יחידות מרחק המכשיר עובד, מתי הוא יקליט וישמור מיקום ועוד הגדרות רבות.

 

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

הממשק הראשי של המכשיר:

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

הפיצ'ר החמוד ביותר של המכשיר הוא ה-GPS Logger שלו. ניתן להגדיר שהוא יבצע זאת אוטומטית עם ההדלקה או שניתן להדליק ולכבות אותו דרך הכפתורים – המכשיר ימדוד כל עשירית שניה את המיקום, ויקליט דגימה פעם בשניה – יש לו זיכרון לעד 100 שעות של אחסון נסיעות שונות. כך ניתן להקליט נסיעות ארוכות, טיולים, מיקומים ללא צורך באייפון/אייפד תקין. כידוע, ה-GPS הוא אחד הגורמים שמרוקנים לאייפון את הבטריה ולכן חובבי טבע, תרמילאים ועוד – לא יחזיקו בכיס את האייפון דלוק עם תוכנת הקלטת מיקום בשל סיבה זו.

המכשיר כמובן אינו תלוי רשת סלולרית כלשהי ולכן החברה מצהירה שכאשר המכשיר מתעורר במצב "קר" (לא היה לו הרבה זמן גישה ללויינים), הוא יקח כ-חצי דקה להנעל, אם הוא לאחרונה היה בעל גישה ללויינים הנעילה תתבצע תוך 15 שניות ובמידה והמידע שלו עדכני במיוחד (היה כבוי מספר שעות או היה חסום בדרך אחרת) הוא ינעל תוך 2 שניות בלבד. כמובן שכל זה נעשה ללא צורך בחיבור DATA כלשהו.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

בנוסף להקלטת הדרך, למכשיר יש גם אפשרות לשמור נקודות ציון מיוחדות.

האפליקציה עצמה נותנת מספר אופציות על גבי האייפון והאייפד – החל מנתונים על ה-GPS עצמו, מיקום נוכחי, וכלה ביכולות לצפות בהקלטות מיקומים שהיו בעבר. נניח ונסעתם לטיול, תוכלו לראות את כל הניווטים, כמה מרחק בדיוק נסעתם והכל בדיוק מפתיע ביותר. כאמור, עד 5 מכשירים שונים יכולים להתחבר לאותו GPS Pro במקביל וכולם יכולים לקבל שירותי GPS ממנו.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

ניתן לראות כיצד נראה טיול מוקלט לאחר מעשה. ניתן לייצא קבצי kml סטנדרטיים (שתואמים למפות גוגל earth) או פורמט gpx. 

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

נתן לייצא את הקבצים הללו ישירות ל Dropbox או לאייטיונס (דורש חיבור למחשב בכדי להוציא אותם) או לשלוח לאפליקציות תואמות. לדוגמא, שלחתי גרף כזה לאפליקציית google earth. זה נראה טוב אלא שהאפליקציה משום מה לא יודעת לשמור את זה כמפה רשמית בחשבון google שלי. זו כמובן מגבלה של האפליקציה של גוגל אבל זה אומר שניהול מפות כאלה מעט יותר מורכב מכפי שהיה צריך להיות. 

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

 

 

אם אתם משתמשים רגילים, ככל הנראה שכלכלית יהיה לכם עדיף לשדרג את האייפד מראש לגרסא הסלולרית שלו מכיוון שהעלות של ה-GPS תהיה דומה מאוד לעלות של שדרוג כזה. ה-GPS Pro עולה 180 דולר (מחיר מחירון) בארה"ב.

אז למי זה באמת טוב? כנראה שמי שעושה הרבה מאוד ניווטי שטח או זקוק ליכולות ההקלטה המיוחדות של המכשיר. מי שרוצה להשתמש באייפד שלו לניווט בטיסות, דבר שדורש קליטה טובה יותר וחוסר תלות ב-WiFi או אנטנות סלולר. גם מי שמנווט באיזורים שכנראה אין יותר מדי בני אדם, כגון ניווטי שטח קיצוני – מטפסי הרים, ניווט של יאכטות וספינות וכיוצ"ב. 

גרסאת הדונגל -Bad Elf GPS lightning

גרסא נוספת של Bad Elf GPS מציגה אופציות אחרות. ה- BE-GPS-1008 (שמו הרשמי) הוא גרסאת lightning של GPS שמיועד להיות מחובר לאייפד או לאייפון בעת השימוש. גם לו יש 66 ערוצים אשר מתחלקים בין ערוצים יעודיים של GPS לבין המתחרה הרוסית הגדולה GLONASS. שילוב של שתי שיטות אלה מאפשר דיוק של 2.5 מטר דיוק כמעט בכל איזור בעולם (בפועל אפילו כנראה שיותר). 

המכשיר באמת קטן מאוד ומגיע עם מחזיק מפתחות ותפסן שמאפשרים לקח אותו ביחד איתכם לטיולים. גרסא של ה-GPS הזה קיימת גם עבור מחבר 30 פין, ושניהם עובדים בכל האפליקציות המובנות של האייפון או האייפד אליהם הם יחוברו. 

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

מסך החיבור מאפשר לשדרג קושחה (לא היה שדרוג כזה במקרה שלי), לצפות במיקום הנוכחי על גבי מפה ועוד. לדונגל עצמו אין זיכרון או בטריה פנימיים ולכן המכשיר שימושי אך ורק כחיבור לאייפד או לאייפון. 

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

למכשיר יש גם כניסת מיקרו USB שמאפשרת טעינה של האייפד או האייפון בעת שימוש ב-GPS. כאשר המכשיר מנסה להתחבר ל-GPS ואין לו נעילה מדוייקת, נורה בודדת ירוקה תהבהב על גביו וכאשר יש נעילה מדוייקת, האור יתייצב וידלק קבוע.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?
 
 ניתן גם להשתמש בערוצי SBAS/WAAS/EGNOS אבל מפתיע לגלות כמה לוייני GLONASS רוסיים יש לנו מעל הראש. הריבועים הלבנים הם לוייני GPS רגילים בעוד שהלויינים הסגוליםהם לויינים רוסיים שיכולים להוסיף הרבה מאוד דיוק לתהליך.

GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?

ביחד עם החבילה מקבלים גם קוד מיוחד שנותן חבילת ניווט מלאה כולל מפות ארה"ב מלאות של חברת copilot. מדובר בתוכנת ניווט בעלת מודל זהה ל-iGO, כלומר חבילת ניווט שבה ניתן לפני נסיעה ליעד כלשהו, להוריד את המפות למכשיר עצמו. כך ניתן לנווט לכל מקום ללא צורך בחבילת גלישה יקרה או סים מקומי. תוכנות כאלה עם מפות Offline קיימות כמעט לכל מקום בעולם. פיתרון אחר הוא להשתמש ב-Google map ולשמור את איזור המפות לתוך המכשיר על ידי צפיה באיזור המעניין וחיפוש של המילים "ok maps" אשר גורם באופן מסתורי למפות גוגל לאחסן את האיזור שאתם כרגע צופים בו לשימוש offline.

המחיר של האביזר הזה הוא בסביבות 100 דולר בארה"ב, כאשר ההפרש בין גרסאת הסלולר של האייפד לגרסאת ה-WiFi עומד על 130 דולר בערך. גם במקרה הזה, היתרון העיקרי של הפיתרון הזה על הפיתרון המובנה של אפל הוא ביכולות הדיוק שלו ואי התלות בחיבור סלולרי רשת WiFi.  אך האם זה שווה באמת? זה כבר תלוי בכם… 

 

לדיון בנושא: GPS חיצוני לאייפד, מי צריך כזה ולמה?


7:00
  /  
9.3.2014
  
מאת: עפר לאור

1