סרט לסופשבוע-300: עליית האימפריה (300: Rise of an Empire)

היה שווה לחכות 7 שנים עד ש "300 עליית האימפריה" ייצא למסכים כי הוא עולה על קודמו. הוא מאוד מושקע ...

10:00
  /  
07.03.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"300: עליית האימפריה" הוא סרט ההמשך של הלהיט הענק "300" מ-2007 שהפך את זאק סניידר לבמאי מבוקש. כמו הסרט הקודם גם הוא מבוסס על ספר קומיקס של פרנק מילר, מי שכתב בין השאר גם את "עיר החטאים". הסרט הראשון התמקד בקרב ההיסטורי של ת'רמופילאי בו נלחמו המלך הספרטני ליאונידס (ג'רארד באטלר) ו-300 החיילים שלו מול הצבא הפרסי הענק שבראשו עמד החצי מלך חצי אל קסרקסס (רודריגו סאנטורו). העלילה של הסרט השני ממרחשת במקביל לזאת של הסרט הראשון ומתמקדת בקרב הימי שנערך בין הצבא היווני שעליו פיקד תמיסטוקלס (סאליבן סטייפלטון) לבין הצי הפרסי שעליו פיקדה ארטימיסיה האכזרית (אווה גרין) כאשר קסרקסס משקיף מלמעלה.

 

סרט לסופשבוע-300: עליית האימפריה (300: Rise of an Empire)

לפני הביקורת-קצת סדר וגם פרגון

על הכרזה של "300: עליית האימפריה" כתוב באדום בוהק שהסרט מגיע מבית היוצר של זאק סניידר. זה אמנם נכון, אבל בצורה חלקית. לאחר כתיבת התסריט של "300: עליית האימפריה" זאק סניידר נאלץ לפרוש מההפקה כי הוא קיבל מאולפני וורנר הצעה שאי אפשר לסרב לה, לביים את "איש הפלדה". מה שקרה בסוף הוא שסניידר היה אחד מכותבי התסריט ופיקח על הסרט מהצד כמפיק אחראי ואת הסרט מביים נועם מורו. מורו הוא ישראלי בוגר לימודי אמנות בבצלאל שלאחר סיום הלימודים נסע ללימודי קולנוע בלונדון. אחרי שסייים ללמוד גם שם הוא נסע לארצות הברית, עבד והתפרנס לא רע בטלוויזיה וביים כמה סרטים עצמאיים קטנים בשביל הנשמה. "300 עליית האימפריה" הוא הסרט ההוליוודי הגדול הראשון שלו. תיכף תשמעו את דעתי האמיתית עליו אבל קודם כל הרשו לי לצטט את עודד בן-עמי היקר ולהגיד בפה מלא שמדובר ב"גאווה ישראלית" לכל דבר ועניין.

 

סרט לסופשבוע-300: עליית האימפריה (300: Rise of an Empire)

ועכשיו-לביקורת

לפני שאני אדבר על הסרט ואתן את דעתי עליו, אני אעשה משהו שלא עשיתי בכלל בשנתיים וחצי שאני כותב ביקורות ב-hometheater ואהיה טיפה שטחי. לסרט כמו "300: עליית האימפריה" לא באים בגלל השחקנים או התסריט. בסרט הזה הם ממלאים תפקיד משני ושולי ולכן הם לא צריכים ניתוח או ביקורת. במקום זה אני אתייחס לצד הטכני והוויזואלי שבמקרה הספציפי הזה הוא לב ליבו של הסרט ולכן הוא ראוי למירב תשומת הלב. עכשיו, אחרי שהסברתי לכם מה הולך להיות בביקורת הזאת, תרשו לי לחבר אתכם לכמה מילים שכתבתי קודם, בפסקה הקודמת כתבתי שהסרט הוא "גאווה ישראלית לכל דבר ועניין". למה? מכיוון שסניידר אמנם השגיח מלמעלה כמו שכתבתי קודם אבל מורו אחראי על כל הסרט הזה מההתחלה ועד הסוף. מורו לקח את הסגנון הויזואלי הכ"כ מוכר מהסרט הקודם, שדרג אותו, נתן לו את תביעת האצבע שלו וביחד עם אנשי הצוות שעבדו איתו על הסרט הוא הפך את "300 עליית האימפריה" לאחד הסרטים היותר מושקעים שראיתי בשנים האחרונות על המסך הגדול.  "300 "עליית האימפריה" הוא סרט מאוד יפה ויזואלית, מאחורי כל פריים שמוקרן על המסך הרחב הושקעה מחשבה רבה ועל כך מגיע הקרדיט לעיצוב האומנותי ולאנשי האפקטים המיוחדים. אם הסרט הקודם היה יותר ממוחשב, הסרט הזה משלב את עבודת המחשב ביחד עם אביזרים אמיתיים כמו ספינות, אמצעי לחימה וכמובן מים כאשר המחשב מיפה את הכל ונותן לו את הטאץ' הסופי וזה נראה נהדר על המסך. הפריים הרחב והגדול שבו השתמש הצלם של הסרט והפסקול התזמורתי והמנופח מעוררים געגועיים נוסטלגיים לסרטים התקופתיים הגדולים של שנות ה-50 וה-60.  משהו נוסף שגורם לסרט להיראות כמו משהו אחר לגמרי מכל מה שמוקרן כרגע על המסך הוא השימוש בתלת-מימד, שנותן לצופים תחושה כאילו הם משתתפים פעילים ביחד עם החיילים בתוך הקרב. אני מודה, לפעמים זה היה יותר מדי אלים ומדמם אבל זה עזר לסצינות הקרב להיות הרבה יותר ריאליסטיות. טיפ קטן לפני סיום. הסרט מוקרן בבתי הקולנוע הנבחרים בגרסאות דו ותלת-מימד ומי שיוכל להגיע ל-yes planet בראשון לציון יוכל גם לראות אותו על מסך האיימקס הענקי. אם יש לכם אפשרות לכו לראות אותו באיימקס כי זה רק יעצים לכם את חוויית הצפייה, אם אתם לא יכולים להגיע לראשון לציון  לכו לראות אותו בתלת-מימד אבל באולם עם המסך הכי גדול שאפשר ועם הסאונד הכי חזק שאפשר.

 

סרט לסופשבוע-300: עליית האימפריה (300: Rise of an Empire)

 בקיצור: כדאי מאוד לראות.

 

סרט לסופשבוע-300: עליית האימפריה (300: Rise of an Empire)

 "300: עליית האימפריה"- ארצות הברית 2014. 102 דקות. בימוי: נעם מורו. תסריט: זאק סניידר וקורט ג'ונסטאד. שחקנים: סאליבן סטייפלטון, אווה גרין, רודריגו סאנטורו, לנה הדי, יגאל נאור, ג'רארד באטלר.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-300: עליית האימפריה (300: Rise of an Empire)


10:00
  /  
7.3.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

1