תושבות רכב למכשירים הסלולריים – מה כבר אפשר לחדש?

תושבות פרימיום למכשירים הסלולריים. כשהמכשיר שלכם יקר לכם מדי בשביל להשתמש בתושבת זולה...

7:00
  /  
09.02.2014
  
מאת: עפר לאור

הקדמה

מי צריך סקירה של תושבות למכשירים סלולריים לרכב, אתם עלולים לחשוב. התשובה היא: כנראה שכולנו.

רואים את התושבות האלה בכל חנות ומעבדה סלולרית וכמובן בתחנות הדלק. גם לי היתה תושבת כזו עם זרוע "נחש" מתכווננת. האייפון 5s וה-Note 2 שאני משתמש בהם שניהם בעייתיים. האייפון צר מדי בשביל חלק מהתושבות האלה והנוט רחב מאוד… קשה למצוא תושבת שתתאים לשניהם, ושתוכל לסבול אותם עם ובלי כיסויים.

הבנתי שאני בבעיה אחרי שהאייפון חטף לי נפילה אחרי נפילה כאשר התושבת עפה לי מהחלון והאייפון התעופף לו באמצע ניווט קריטי, חטף מכה ונעלם אי שם מתחת לכיסא שליד הנהג… אחרי כמה פעמים שזה קרה, הבנתי שאני בבעיה כי האייפון לא ישרוד עוד הרבה כאלה.

לכן התחלתי לחפש את התושבת האידאלית.

RAM – מבוסס על X-grip

למי שלא מכיר, חברת RAM היא ותיקה מאוד בתחום המעמדים. מדובר בחברה אמריקאית שיצאה לראשונה עם הקונספט של Round-A-mount, פטנט של החברה שכולל ציר דו כיווני מבוסס לחץ שעד היום נמצא בשימוש בכל התושבים של החברה. החברה מייצרת אין ספור סוגים של תפסנים, מעמדים ותושבות לתעשיות רבות כגון לצבא האמריקאי, לתחום צילומי האקשן, לאופנוענים, למשטרה ולנהגים קשי יום שזקוקים למעמד קשיח לכל סוג מכשיר שקיים כיום (כולל לפטופים כבדים במיוחד).

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

המודל הספציפי שלי הוא מבוסס על X-grip שנבחר בשל היכולת שלו להתאים את עצמו כמעט לכל סוג מכשיר סלולרי החל מהאייפון וכלה בפאבלט 6". הקיט מגיע מפורק ודורש הרכבה פשוטה מאוד שכוללת הכנסת שני ברגים שמחברים את מנגנון הואקום לבסיס הזרוע של המעמד.

הצד השני של הזרוע מתחבר לכדור הראש של ה-X-grip שנפתח כמו מספריים ובקצוות שלו ראשים של גומי מוקשח בצורת קונוס הפוך שמטרתו להחזיק את המכשיר ולאפשר לו להחליק אחורה בלבד כנגד המרכז של המעמד.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

הבסיס של המעמד עמוק במיוחד וכולל פטנט של החברה שכולל שני מתגים נגדיים שסיבוב שלהם עם כיוון השעון יוצר וואקום אפקטיבי במיוחד. החומר של הגומי נראה עמיד במיוחד ומהרגע שסוגרים את המתג (לא נחוץ שום כוח לבצע זאת), הוא מתחבר לחלון כאילו שהוא היה שם מאז ומעולם. אין למנגנון הזה שום בעיה להחזיק משקל רב משמעותית מהטלפונים הסלולרים שלי ובניגוד למעמדים פשוטים – הוא עמיד לחלוטין לחום, קור ולא רועד כלל וכלל. הסיבה לכך היא שימוש באלומיניום באיכות צבאית וציפוי powder שחור ומחוספס שמוסיף עמידות נוספת בצד החוזק והקלות של המעמד עצמו.

בשבועות שהשתמשתי בו, עשיתי מספר טיולים והוא לא עשה אפילו סימן קלוש של רעידה. 

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

היתרון הגדול של ה-X-grip הוא כמובן שהוא יכול להחזיק מספר סוגים של טלפונים ללא כל בעיה וגם בכל פוזיציה (אופקי או אנכי). אני ואשתי מדי פעם מתחלפים ברכבים ועבר היה קושי רב לעשות את ההתאמה, במיוחד כשמדובר בתפסנים שדורשים אחיזה תחתונה במכשיר. כאן אין כזו אחיזה ולכן כל הכבלים יכנסו ללא בעיה, וגם החלפת כיסויים שאני עושה באופן די תדיר, לא משפיעה בכלל. מבחינת אוורור, יש איזור גדול של אויר והתפסן מאפשר לו להתאוורר בקלות. 

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

החסרונות העיקריים הם בכך שהתפסנים הקוניים מציקים טיפה עם מסך האייפון שאין לו כמעט Bezel חיצוני. בעיה נוספת היא שנדרש שימוש בשתי הידיים בכדי לשחרר את המכשיר או להכניס אותו לתושבת. יד אחת אוחזת במכשיר והשניה פותחת את ה- X-grip. 

בניגוד לתושבות אחרות, המנגנונים של RAM הם קיטים שניתן להרכיב בעצמך. ניתן לרכוש בסיס, זרוע ותפס של X-grip בעלויות של בין 10-20 דולר באתר החברה, לכל אחד משלושת סוגי החלקים. מה שמדהים הוא מספר האופציות שיש לחברה, כולל חיבור וואקום לחלון, חיבור מבוסס מעמד לכוסות, חיבור קבוע עם הברגה או עם דבק. המעמדים מגיעים עם אופציות רבות של חיבור, שמאפשרות התקנה של כל מכשיר החל מטלפון פשוט, טאבלטים ועד ללפטופים במשקל מלא.

iOttie easy flex 3 – מעמד נייד

חברת iOttie היא שחקנית חדשה יחסית בתחום והמוצר שלה מבוסס טכנולוגיית Easy flex. יש כמה יתרונות בולטים מעבר לעיצוב המודרני של התושבת של החברה. תחילה איכות החומר והעיצוב מעולים – מדובר בפלסטיק אבל ממש לא הפלסטיק הפשוט שאנחנו רגילים אליו בתושבות מהסוג הזה. העיצוב מאפשר אריזה קטנה במיוחד ולכן נוח מאוד לקחת אותו לנסיעות ולטיולים לחו"ל שבהם תזדקקו לתושבת למכשיר.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

כאן ניתן לראות עד כמה התושבת קטנה ביחס ל-X-grip של RAM. הוא עשירית בגודל ובמשקל וכמעט בלתי נראה כאשר הוא מתחבא מאחורי האייפון 5s…

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

גם כאן חשבו רבות על הטווח של המכשיר והוא מסוגל להכיל מכשירים החל מהאייפון וכלה במכשירים ברוחב 3 אינץ'. הטריק כאן הוא כפול – הזרוע אינה סימטרית וכאשר מכניסים את המכשיר רק צד ימני נפתח החוצה. בגב המכשיר יש מיני כפתור שכאשר הוא לחוץ (קרי כשיש מכשיר) דואג לנעול את הזרוע סביב הסלולר. יתרון נוסף של המעמד הוא העובדה שהזיזים בזרועות כל כך דקיקים שהם כמעט בלתי נראים וזה מרגיש כאילו המכשיר מרחף באוויר כשהוא בשימוש. הוצאה והכנסת המכשיר הסלולרי פשוטה ביותר וניתנת להיעשות ביד אחת תוך כדי כניסה או יציאה מהרכב.

אבל הטריק האמיתי של iOttie הוא הג'ל בבסיס. בכדי להתגבר על העובדה שבמארז קטן יש קושי אמיתי ליצור ואקום אמין שימנע נפילה, החברה הוסיפה סוג של ג'לי מיוחד שמורכב בבסיס. מטרתו היא לא להיות תלויים רק בכח של הנעילה של טבעת הסיליקון אלא למנוע חדירת אוויר בעזרת הוואקום. בין היתר, זה אומר שאין בעיה להתקין את התושבת לא רק על זכוכית אלא ניתן גם להתקין אותו על הדאשבורד גם אם הוא מחוספס מעט ואינו חלק לחלוטין.

התקנת המתקן והסרתו קלה במיוחד והג'לי עמיד מאוד גם לאורך זמן רב. במקרה שלי הסרתי והכנסתי אותו כמה פעמים (רצוי לשמור על הבסיס מכוסה על ידי ניילון או מגן שמגיע ביחד עם הקיט. במידה והג'לי מתלכלך רצוי לשטוף אותו במים שמנקים אותו ומחזירים אותו לחיים.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

המחיר של ה-Easy Grip 3 (או הגרסא האוניברסלית המעט גדולה יותר שלו) הוא סביב ה-20-25 דולר באינטרנט, והוא נחשב לאחד התושבות הנמכרות ביותר באמזון.

מעמדים של Portagrip

חברת PanaVise היא חברת ייצור ותיקה ממדינת נוואדה בארה"ב, אשר נכנסה לתחום המעמדים הניידים לאחרונה. העיצוב של המותג שלהם "PortaGRIP" הוא סטנדרטי לחלוטין ומקבל השראה מהמעמדים של RAM. 

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

המעמד המוצלח ביותר של החברה הוא ה- 15508, שמגיע עם פטנט וואקום כפול שדורש לחיצה בכפתור מרכזי תוך כדי משיכה של מנוף אחורה. נדרש נסיון אחד או שניים, אבל המנגנון הזה עובד מעולה ויוצר ואקום חזק מאוד למרות שמבחינת נפח הבסיס כאן אינו גדול במיוחד. החומר של המעמד מבוסס פלסטיק איכותי ואיכות החומרים באופן כללי הוא מצויין. 

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

מנגנון התפיסה בעל טווח גדול במיוחד שיכול לתפוס כל מכשיר בין 2.25" ברוחב ל-3.75" שזה באמת טווח עצום.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

אמצעי התפיסה הוא מנגנון מעט עדין ביחס לשאר המנגנונים שבדקתי – יש לו שתי זרועות סימטריות כאשר ניתן להזיז את נקודת האחיזה למעלה או למטה, ובנוסף שתי רגליות שניתן לכוון את המיקום שלהם וכן את הזוית (ניתן לראות שהזזתי אותן כך שיהיו בזוית). כך ניתן להתמודד עם מכשירים יותר בעייתיים כמו האייפון 5S שמרכזו יש מקום למחבר ובצידו האחד חיבור לאזניות. 

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

כאשר התושבת פרוסה, יש להניח את הטלפון במקומו ולהדק את שתי התושבות, דבר שניתן לעשות בקלות ביד אחת. שליפת הטלפון גם היא פשוטה – כפתור קטן מצד שמאל למטה משחרר את המנגנון. השאלה הגדולה היא כיצד המנגנון הזה ישרוד מאות פתיחות וסגירות. איכות החומר היא המבחן הגדול כאן, ומדובר בהחלט ביצרן איכותי משמעותית מהיצרנים הסיניים, אך בהחלט יש כאן פוטנציאל לבעיה בעתיד במידה והמנגנון הזה יכשל.

מבחינת אוורור – המכשיר מגן על כל הגב של הסלולר, כך שאם המכשיר שלכם נוטה להתחמם בעת טעינה, זה עלול להיות מעט בעייתי. מבחינת גודל מדובר על מנגנון בגודל דומה ל-X-grip ואפילו מעט גדול ממנו, אך כזה שדורש פחות מאמץ והתעסקות בעת הוצאה והכנסה של המכשיר.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

המחיר הרשמי של ה-PortaGRIP הוא כ-50 דולר, מחיר דומה ל-X-Grip. ניתן לרכוש תוספת הארכה לזרוע שהיא קלה מאוד להרכבה ומוסיפה כ-7.5 ס"מ לזרוע הקיימת.

מעמד למצלמה של PanaVise משולב ב-iStabilizer

רעיון נוסף שהשתעשעתי איתו הוא שימוש במעמד של Dash cam בשילוב עם תפסן של iStabilizer. מדובר בפיתרון שהוא שילוב של שני מוצרים שונים. התושבת מבוססת על המגנון של Panavise עם זרוע מאריכה כאשר בסופו של דבר התפסן של המכשיר הוא ראש בעל הברגה של מעמד טרייפוד סטנדרטי. למעמד כזה ניתן לחבר כל סוג של מצלמה פשוטה (וידאו, GoPro או דומיהם). אני בחרתי להשתמש בתפסן של חברת iStabilizer שהוא נוח מאוד ומחזיק את האייפון בקלות במצב אופקי. גרסאת XL של התפסן מאפשר תפיסה של טלפונים חכמים גדולים יותר, דוגמת הנוט 2/3.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

הרכבת הקיט פשוטה למדי, והעלות דומה לשאר הפתרונות – כ-50 דולר לפני משלוח. כדאי לציין שגם לחברת iStabilizer עצמה יש Dash mount שעלותו זולה בהרבה.

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

הרכבת הקיט פשוטה למדי והתוצאה לפניכם:

תושבות רכב למכשירים הסלולריים - מה כבר אפשר לחדש?

לדיון בנושא: תושבות רכב למכשירים הסלולריים – מה כבר אפשר לחדש?


7:00
  /  
9.2.2014
  
מאת: עפר לאור

1