חברתי: תלמידים נגד בריונות רשת

הילדים האלו חוו על בשרם דברים שכל אחד מאיתנו חווה בילדות ככל הנראה, בצורה כזו או אחרת. אבל מה שהם ...

12:00
  /  
06.02.2014
  
מאת: משתמשת
בריונות רשת – זה חייב להיפסק, הקליפ

בריונות רשת, המתנגדים 

ילדי כיתה ו' בבית הספר הדמוקרטי בהוד השרון החליטו לא לשתוק. בלי להכביר במילים, פשוט תיראו את הסרט. אלו ארבע דקות שלא תצטערו עליהן. 

 

בריונות רשת בארץ 

לפני שלוש שנים, דודאל מזרחי, תלמיד כיתה י' ממעלה אדומים, התאבד אחרי שחווה הצקות ובריונות רשת. במקרה שלו הבריונים לא הרפו גם בבית הספר, בחיים האמיתיים. בעמוד הפייסבוק שפתחה משפחתו לזכרו, "דודאל מזרחי ז"ל", אפשר להרגיש את הכאב הבלתי פוסק של אלו שנשארו מאחור. 

במרץ 2012 התפרמה ידיעה על כך ששתי תלמידות כיתה ח' באשדוד ניסו לשים קץ לחייהן בעקבות הצקות בפייסבוק, הן ניצלו בזכות ערונות של עובר אורח וסבלו מכוויות קור קשות.

למיטב ידיעתי, לא נרשמו מאז מקרי התאבדויות בעקבות בריונות רשת בארץ, אבל סביר יותר שהם פשוט לא "מתוייגים" ככאלה. הילדים של היום חיים את החיים האמיתיים כמו גם את הוירטואלים ואי אפשר להפריד בין השניים. ילד שחווה הצקות בבית הספר סביר להניח שזו תהיה גם מנת חלקו אחר הצהריים בפייסבוק ואם אנחנו יכלנו פשוט להסתגר בחדר ולחכות שהסערה תעבור, לילדים של היום כבר אין לאן לברוח. הבריונות נמצאים איתם כל הזמן.

בריונות רשת בעולם

חיפוש קצר של cyber bullying בגוגל יציג בפינכן עולם שלם שכנראה שלא הייתן רוצות לגלות. קליפים דוגמת המוצג מעלה, הם אלו שמחזירים לי את האמונה במין האנושי, אלו שמציגים את האכפתיות, הדאגה, הטוב שבאדם, אבל הם רק טיפה בין מאות סיפורים קשים, שחלקם נגמרים בהתאבדות.

בתקופה האחרונה, עם עליית המודעות לנושא, אפשר להיתקל גם במקרים שבהם ההורים פועלים כמחנכים על ידי סוג של "shaming" . דוגמא למקרה כזה היא היילי שנתפסה על ידי אימה 'מתבריינת' בפייסבוק וכאקט חינוכי העלתה תמונה שלה עם הכיתוב הבא (בתרגום חופשי):

"שמי היילי. אני נחמדה, אכפתית וחכמה אבל עשיתי החלטות לא טובות ברשת החברתית. כעונש, אני מוכרת את האייפוד שלי ואתרום את הכספים לארגון צדקה שפועל כנגד בריונות, בתקווה שזה ישנה את ההתנהגות שלי כמו גם יביא מודעות לנושא הבריונות. בגלל שבריונות זו טעות."

 

היילי ומכתב השיימינג שלה, קרדיט: IMGUR

כנראה שבריונים יהיו תמיד. אבל העיקר – לא לשתוק. 

 

לדיון בנושא: חברתי: תלמידים נגד בריונות רשת


12:00
  /  
6.2.2014
  
מאת: משתמשת

1