Sphero 2.0 – רובוט כדור Bluetooth

רובוטים מגיעים בכל צורה, אבל כדור רובוטי עוד לא ראיתם...

8:00
  /  
02.02.2014
  
מאת: עפר לאור

רובוטים. מי לא אוהב לשלוט ברובוטים. ה-Sphero 2.0 בהחלט לא רובוט אופייני – הוא כולו כדור, כאשר בפנים הוא מורכב ממבנה מורכב שדומה יותר לגיירוסקופ מאשר כדור אמיתי. על ידי הטיית מרכז הכובד שלו הוא יכול לגרום לעצמו להתגלגל קדימה או לשנות כיוון. גיירוסקופ פנימי אמור לאפשר לו לזכור את הכיוון שלו בכדי לאפשר שליטה בו, אבל קשה להגיד שזה עובד ב-100%. השליטה עליו כוללת בגדול שליטה בכיוון התנועה שלו, במהירות ובצבע של האור שבוקע ממנו.

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

את ה-Sphero פגשנו ב-CES לפני כשנתיים ומאז הרבה מאוד השתנה. המוצר מאוד השתפר והפך מדוייק, התווספו לו הרבה מאוד משחקים והוא כעת נתמך באופן מלא על טאבלטים וטלפונים מכל הסוגים (אייפון/אייפד/אנדרואיד). אז מה חדש ב-Sphero 2.0? הוא בעל בטריה חזקה יותר, עוצמת אור חזקה כפליים ומהירות כפולה מאחיו המבוגר יותר. אגב, שני המכשירים נמכרים כיום במקביל, כאשר הספירו המקורי עולה 80$ בחנות האמריקאית שלהם, והחדש 130$.

אז מה ניתן לעשות עם ה-Sphero?

המכשיר די פשוט – הוא נראה חיצונית כמו כדור ללא פתח או מחבר. הטעינה שלו נעשית דרך מעמד אינדוקציה. המטען של ה-Sphero תואם לישראל אך דורש ממיר למחבר חשמל ישראלי. לצורך הטעינה יש לזהות את מרכז הכובד של המכשיר ולהשאיר אותו למטה (דרך פשוטה לעשות זאת הוא על ידי הנחת הכדור על הקרקע והמתנה שהוא יתייצב). ברגע שהחלק הכבד שלו מופנה כלפי מטה, ניתן פשוט להניח אותו על המטען והאור הכחול של המטען מתחיל להבהב. קשה לי להגיד כמה זמן הבטריה מחזיקה, התייאשנו לרוב מלשחק עם הכדור לפני שהיה צורך להטעין אותו מחדש.

המכשיר מגיע עם מעמד ושני מקפצות מפלסטיק שמשולבות במארז, ושניתן להשתמש בהם כחלק מהמשחק עצמו.

הדלקת ה-Sphero פשוטה למדי. פשוט מורידים אותו מהמטען ונותנים לו שתי מכות בריאות. כאשר הוא מתעורר הוא מהבהב שלושה צבעים ברצף כאשר שמו ב-Bluetooth הוא האות הראשונה של הצבעים. כלומר Sphero-BOP אם הצבעים הם כחול, כתום וסגול. אני מניח שבכל מקרה, לא יהיה לכם גדודי Sphero, אם כי בתערוכת CES החברה ערכה טורנירים ותחרויות…

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

צימוד ה-Bluetooth פשוט למדי. כדאי להתחיל מתוכנת הבסיס של המכשיר אשר מתחברת אליו בפעם הראשונה, ומאפשרת לכם לבחור לו שם. בנוסף, היא גם דואגת שה-Firmware שלו יהיה עדכני ואם לא, היא תעביר לו ב-Bluetooth את העדכון האחרון.

אפילו האפליקציה הבסיסית כוללת גמיפיקציה שמאפשרת כניסה עדינה לעולם השליטה על ה-Sphero. הדבר הראשון שתרצו לעשות זה לנסות לשלוט במכשיר, אבל עדיף להשתמש במשחק הזה בכדי ללמוד. צבירת הנקודות נעשית על ידי מילוי ההוראות של המשחק – למשל לנהוג 20 מטר מבלי לפגוע בשום דבר, או לפגוע בכמה שיותר דברים בכמה שיותר זמן, או לנענע אותו (שיטה טובה לאפס את הגיירו הפנימי) כמה שיותר פעמים בזמן נתון… כל אלה נותנים נקודות שמאפשרות לכם "לרכוש" ל-Sphero טריקים נוספים.

לוקח כמה וכמה נסיונות עד שאפשר ממש לשלוט בו באופן שנראה מדוייק ולא רנדומלי וכל כמה זמן שמקבלים נקודות ניתן לקבל יכולות נוספות ותרגילים שה-Sphero עושה, כמו ריקוד משעשע, יכולת לקפוץ ויכולת להשתחרר מכמעט כל מצב (על ידי דילוג די הזוי לכל מני כיוונים).

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

הטריק לניווט ה-Sphero פשוט למדי. כפתור מיוחד מאפשר שליטה בנקודת אור כחולה שכאשר מכוונים אותה – משמש ככיוון "עוגן". מכוונים אותו אליך, ואז ניתן להתחיל ולשלוט במכשיר. טווח השליטה גדול למדי, במיוחד בבית גדול. במשרד שלי הצלחתי גם לשלוט בו ממרחק של כ-15-20 מטר אם כי לרוב קשה לכוון אותו ממרחק כזה, אבל היה משעשע לגלגל אותו למשרדים של אנשים ממרחק רב וללא התראה מוקדמת.

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

השליטה נעשית או על ידי הטיה של המכשיר או על ידי שליטה בג'ויסטיק וירטואלי שהוא משמעותית מדוייק יותר משיטת ההטיה. כמובן שניתן לשלוט בצבע ובעוצמת המהירות של המכשיר ועם הזמן ניתן לצבור גם נקודות ומהירות שמאפשרים שימוש בפונקציית טורבו שמאיצה את הכדור במיוחד. עם זאת, שליטה ברמה שמאפשרת קפיצה מעל המקפצות היתה קשה למדי – למכשיר יש הטיה וקשה לכוון אותו באופן מאוד מדוייק למטרות.

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

שליטה במכשיר באופן בסיסי מאפשרת לשחק עם ילדים ועם חיות מחמד. ביקרנו בסופ"ש במשפחה עם כלבים. חלקם התעלמו באופן מאוד בוטה מה-Sphero וחלקם דווקא רדפו אחריו יפה…

ילדים לעומת זאת מאוד התלהבו בהתחלה, אך לאחר כמה דקות של משחק גיליתי שהם עברו בכלל לשחק במשחקים כלליים באייפד. כך שהחלום שלנו שהילדים ישחקו עם משחק פיזי התפוגג לו במהירות מפתיעה ביותר…

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

לבסוף, ה-Sphero עמיד במים. נתנו לו לשחק בתוך מים וזה משעשע, אך די חסר תכלית בגלל שהוא לא מצליח להתקדם. לצורך זה החברה מציעה "בגד" גומי מתנפח שמאפשר ל-Sphero לצאת לשחיה בבריכה. זה נראה לי משעשע למדי אך לאו דווקא משהו שישמר אותו לאורך זמן…

משחקים

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

יש מספר קטגוריות של משחקים ל-Sphero ורובם עובדים כמעט זהה בין אנדרואיד, אייפון ואייפד. המשחקים כוללים כמה קטגוריות:

 • קליעה או תנועה – לנסות לקלוע לסל וירטואלי, לדרוס זומבים דרך המצלמה של המכשיר שלכם (הכדור אמיתי ודורס דמויות וירטואליות), לאסוף כסף מהרצפה עם הכדור, לשמש ככדור גולף או ביליארד.
 • שליטה – משחקי שליטה על כדור ה-Sphero עצמו – להשתמש בו כ-Pet, לצייר משהו על הרצפה וכו'.
 • הכדור כסנסור – בכדי שהוא יוכל לפעול, על ה-Sphero לדעת בכל זמן נתון איך הוא מסתובב. את המידע הזה ניתן להעביר למכשיר הסלולרי ולהשתמש בו כאמצעי שליטה במשחק. לדוגמא, סוג של משחק סיימון, להזיז לכיוון מתאים בזמן מסויים, או משחק של אסטרואידים וספינות חלל שצריך להמנע מהם תוך הטיית הכדור בכדי להזיז את הספינה שלכם במרחב.

  Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

  Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth
  משחק Virtual reality – הדמות מחליפה את הכדור והמשחק נעשה בעזרת המצלמה של המכשיר שלכם

  Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

 מרבית המשחקים הם חינמיים, אם כי יש פה ושם משחקים שעולים כמה שקלים. בכל מקרה, מרבית המשחקים מעניינים לזמן קצוב. אחרי זה הם מתחילים לחזור על עצמם…

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

Sphero 2.0 - רובוט כדור Bluetooth

סיכום

על הנייר, זה נראה כמו מכשיר חלומות לחולי הגדאג'טים בחייכם (אם אתם קוראים את האתר, הכוונה כנראה אליכם). המשחק עם חיות בהחלט היה משעשע. עם ילדים זה היה פחות אפקטיבי ממה שחשבתי. הילדים שלי (הקטן בן 8) התעניינו בכדור זמן קצוב לפני שעברו למשחק הבא והכדור נותר בדד…

כדאי לקחת זאת בחשבון בגלל העלות היחסית גבוהה של ה-Sphero.

וידאו שצילמנו על ה-Sphero בשימוש ביתי אופייני:

 

 

לדיון בנושא: Sphero 2.0 – רובוט כדור Bluetooth


8:00
  /  
2.2.2014
  
מאת: עפר לאור

1