סרט לסופשבוע-ג'ק ראיין:גיוס הצללים (Jack Ryan: Shadow Recruit)

הסרט מחזיר למסך את הדמות האהובה מהספרים של טום קלנסי, הפעם בכיכובו של כריס פיין שנכנס לנעליהם של הריסון פורד, ...

9:00
  /  
18.01.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

 הקדמה

סוכן ה-cia העשוי ללא חת ג'ק ראיין הוא גיבור ספריו של סופר המתח והריגול טום קלנסי. במהלך השנים גילמו אותו על המסך הגדול שלושה שחקנים שונים בארבעה סרטים שביימו שלושה במאים שונים  בשנת 1990 גילם אותו אלק בולדווין ב"המרדף אחרי אוקטובר האדום" שביים ג'ון מקטירנן .ב-1992 גילם אותו הריסון פורד ב"משחקים פטריוטיים וב-1994 פורד חזר לגלם את ראיין ב"סכנה ברורה ומיידית", את שני הסרטים ביים פיליפ נויס. ב-2002 גילם אותו בן אפלק ב"כל הפחדים כולם" שביים פיל אלדן רובינסון ומאז ספריו של קלנסי לא עובדו לקולנוע. 12 שנים אחרי הסרט האחרון בסדרה ושנה לאחר מותו הפתאומי של טום קלנסי מהתקף לב, חוזר ג'ק ריאן למסכים. הסרט "ג'ק ריאן: גיוס הצללים" הוא גרסא חדשה לגמרי לעלילותיו של ראיין שכתב התסריטאי דיוויד קופ, קנת' בראנה ביים וכריס פיין (שכבר מנוסה בגילום דמויות קלאסיוץ אחרי שגילם את קפטן קירק הצעיר בשני סרטי "סטארטרק" ) מגלם את ג'ק ראיין כשיחד איתו מככבים קיירה נייטלי, קוין קוסטנר (פרט טריוויה קטן. קוסטנר קיבל ב-1990 פניה מאולפני פרמאונט לגלם את ג'ק ראיין ב"המרדף אחרי אוקטובר האדום", אבל נאלץ לסרב כי הוא בדיוק התחיל לעבוד על "רוקד עם זאבים") וגם קנת' בראנה עצמו. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד לכם שהסרט הוא סרט קיץ שיצא בטעות בחורף. יש אקשן והאקשן עשוי טוב מאוד , עם עלילה דבילית ומופרכת שלא נגמרת בזמן וגורעת מההנאה הכללית ממנו.

 


 

סרט לסופשבוע-ג'ק ריאן: גיוס הצללים (Jack ryan:shadow recruit)

העלילה 

בסרט החדש ג'ק ראיין (כריס פיין) הוא סטודנט לכלכלה בלונדון שבעקבות פיגועי ה-11/9 הוא מחליט לעזוב הכל ולהתגייס למארינס. בעקבות תאונה מחרידה שהוא עובר שם הוא עובר תהליך שיקום שבסיומו הוא מגוייס ע"י אדם בשם תומאס הארפר (קווין קוסטנר) למחלקה הפיננסית של ה-cia כדי לעבוד תחת מסווה ככלכלן בחברה גדולה ולעזור להם לאתר זליגת כספים לארגוני טרור ברחבי העולם.  פעולה פיננסית חריגה שהוא מגלה בחשבונות של החברה שבה הוא עובד שולחת אותו לרוסיה, שם הוא נשלח לבדוק האם החברה של איש העסקים ויקטור צ'רווין (קנת' בראנה) שנחשב לטייקון הגדול במדינה, מזרימה כספים לפעילות טרור בארצות הברית ובאירופה.

סרט לסופשבוע-ג'ק ריאן: גיוס הצללים (Jack ryan:shadow recruit)

 

לביקורת 

"ג'ק ראיין :גיוס הצללים" הוא סרט קיץ שיצא בטעות בחורף.  קנת' בראנה, שביים עד אז בעיקר דרמות כבדות וסרטים שייקספיריים ולפני שלוש שנים החליט לשנות כיוון והלך לביים את  סרט הקומיקס "ת'ור" מוכיח כאן שבתור במאי הוא משתפר מפעם לפעם. הסרט לא נח לרגע והאקשן הוא מהיר ועצבני בדיוק כמו שצריך מסרטים כאלה, הפריים הרחב שבו הסרט מצולם, העריכה הוידאו-קליפית ותנועות המצלמה הוירטואוזיות הן הוכחה שבראנה עשה שיעורי בית וגם יישם אותם כמו שצריך. אבל, האקשן הוא הדבר היחיד שטוב בסרט הזה כי השאר ממש הורס את ההנאה מהאקשן. נתחיל בעובדה שהעלילה שכתב דיוויד קופ כל-כך דבילית, מופרכת ומלאה באבק היסטורי שבמהלך הצפייה חשבתי לעצמי שקפצתי במכונת זמן לשנות ה-60 ושרוסיה היא האוייב של כל העולם, קצת חבל שתסריטאי כ"כ פורה ומוכשר כמוהו צריך לחמם שאריות לעוסות מסרטים אחרים כדי לעמוד בדד-ליין שהאולפנים הכתיבו לו. הסיבה השניה היא המשחק,  נראה לי שכאשר הסרט היה בסיום שלב הליהוק קנת' בראנה לא מצא שחקן מספיק טוב שיגלם את הדמות של ויקטור צ'רווין אז הוא חשב לעצמו ,"למה שאני לא אגלם את התפקיד?, ככה אני אוכל לביים את עצמי וההפקה לא תשלם לשחקן נוסף ותשקיע יותר באפקטים". אז זהו, זאת הייתה החלטה גרועה שלא רק שלא תרמה לסרט אלא שגם זלזלה באינטיליגנציה של הקהל. המשחק המוגזם והתיאטרלי של בראנה (שמי שלא יודע, גילם לפני 15 שנים את המלט) ביחד עם מבטא רוסי קריקטוריסטי משהו הופכים את הדמות הזאת לאחת המעצבנות שיצא לי לראות בזמן האחרון. עוד אחת שנופלת על סעיף מבטא בסרט הזה היא קיירה נייטלי שסיגלה לעצמה מבטא אמריקאי שלא נשמע טוב כאשר הוא יוצא מפיה של שחקנית בריטית. דווקא קווין קוסטנר, שבשנים האחרונות נראה פחות על המסך נותן כאן משחק טוב כבוס/מנטור של ג'ק ראיין והסצינות שלו עם כריס פיין נותנות תחושה של אבא ובן שיוצאת החוצה מהמסך אל הצופים.

 

סרט לסופשבוע-ג'ק ריאן: גיוס הצללים (Jack ryan:shadow recruit)

 

 בקיצור- אם אתם הולכים תבואו ללא ציפיות, תיהנו מהאקשן ואל תתייחסו לעלילה.

 

סרט לסופשבוע-ג'ק ריאן: גיוס הצללים (Jack ryan:shadow recruit)

 

"ג'ק ראיין : גיוס הצללים"-  ארצות-הברית 2014. 105 דקות. בימוי: קנת' בראנה. תסריט: דיוויד קופ. שחקנים: כריס פיין, קנת' בראנה, קווין קוסטנר, קיירה נייטלי, מיכאל ברישניקוב.

 

 

 לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-ג'ק ראיין:גיוס הצללים (Jack Ryan: Shadow Recruit)


9:00
  /  
18.1.2014
  
מאת: איתמר נימרוד

1